Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Asus ima bugovit sw, radije tp link
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kupljen ovaj Asus, probao, radi fino. Hvala na pomoći. Možda bih i išao na TP LINK, ali sam kasno vidio poruku od Stihija :|

    Ako sad ima neko da mi kaže može li se na ovom modemu i kako uraditi da se ograniči brzina na drugom PCu i na wirelessu?
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    hmmm nisam do sad (nekih pola godine koristenja) primjetio nikakve probleme kad je asus u pitanju :)
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Planiram da uzmem novi router. Imam sad D-Link DIR600, koji radi vec par godina bez gasenja bez problema, na njemu DDR-WT snimljen, ali je problem sto je stan velik i ne moze da pokrije sve. Dvije sobi ili nemaju ili uhvate skroz slab signal. E sad sam kontao da li da uzmem TP-Link 901, 940 ili 1043. Treba mi neki koji ima malo jaci signal da ovo sve fino pokrije, USB bi mi dobro dosao (jos kada bi mogao skidati torrente direkt na njega bilo bi super :) to jos nisam istrazio). Svi su u par KM, i najbitnije mi je jacina signala. Plus sto bi najvjerovatnije ovaj sada stavio u repeater mod, pa da malo jos to pojacam. Ili da npr. kupim jos jedan DIR-600 i ovaj u repeater mode, trebalo bi da pokrije sve, a dosta jeftinija solucija... Ima li neko neki savjet ili prijedlog?
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Uzmes jos jedan router koji moze da radi kao WiFi repeater i to ti je to :) Najjeftinija solucija koja ce ti raditi 100% jer ako uzmes novi router niko ti ne garantuje da ce oni poboljsati signal u stanu... Mada bi trebao da probas da premjestis taj DIR 600 koji imas, moze biti vrlo lako da bi time dobio bolju pokrivenost u cijelom stanu a da pri tome ne moras izdvajati jos novca. Najbolje mjesto mu je u sredini stana na jedno 2m visine, s tim da bi morao onda jos i kablove i kanalice da fino postavis da to izgleda kako treba...
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dva problema su kod lociranja routera. 1. nije moj stan pa ne mogu puno da busim i pravim neke rasporede, a i racunar mi je tako pozicioniran da nemam puno prostora za promjenu lokacije routera. Gledao sam ja i mjerio i dumao kako da ga premjestim negdje malo blize centru stana, ali jednostavno sam tu zarobljen. A ovaj sad moze raditi kao repeater tako da sta god da uzmem imam ovaj da salje signal dalje. A zapeo mi za oko ovaj TP-Link 1043 fale ga da ima dosta jak signal.
     
  7. DSA

    DSA Aktivista

    Uzmes mozda njega i umjesto te tri antene od 3 db stavis tri od 8 db..meni to pada na pamet


    Tapatalk
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    To mu neće puno značiti ako ima dosta prepreka između routera i dijelova stana gdje mu je slab prijem. Da se razumijemo... tri antene na routerima na znači jači signal u smislu dometa već bolji protok podataka jer manje paketa propada...

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sad mi je na ovome jedna od 8dB. Izmedju routera sobe u kojoj mi je bitno da imam solidan signal ima dva hodnika, dvije sobe i kuhinja.. :( mislim da cu uzeti ovaj 1043 a ovaj DIR-600 staviti u repeater mode negdje u kuhinju...
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sorry ali nisam vidio post ranije.... To bi ti bila najbolja opcija

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Jesi li slucajno probao mijenjati kanal na kojem router radi ili tako nesto, da nije slucajno smanjena jacina?

    Malo mi cudno da ti ne moze pokriti citav stan, koliko god velik bio, jer evo recimo moj ovaj od telekoma modem se nalazi u mojoj sobi, ispod stola, odmah kraj zida. I ide zid, pa hodnik, pa jedna velika soba sa zidovima i dosta stvari, i onda vanjski zid kuce, pa 30ak metara prostora, pa komsijina kuca, pa slican raspored soba i on takodjer moze uhvatiti moj signal. Nije najjaci, ali ga moze koristiti, jedno 20ak %. Isto tako mogu i ja njegov, a ima barem 6-7 zidova i 50ak metara razdaljine. A tesko da su telekomovi routeri nesto posebno pa da imaju specijalno jak domet.

    Jest da sam ja u kuci, nisam u stanu, ali je poprilicno zaguseno ovdje sto se wirelessa tice, trenutno vidim nesto manje od 20 access pointa, pa nije sad da je pustara neka :)
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kupio sam danas TP-Link 842n tako nekako. U glavnom podesio ga, i vec sa samim njim je bilo dosta bolje stanje, onda sam podesio i d-link-a u repeater mode i sada je citav stan u full signalu :) nema problema sa konekcijom za sada (oko 14h je sve pusteno u pogon).
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    i kako sada to fercera, imas i dvije WiFi mreze ili ovisno od jacine signala hvatas jedan router ili drugi (a ista mreza)?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  14. pac

    pac Komšija

    Samo je prosirio mrezu. Tamo gdje "glavni" ruter nema signala tu je "drugi" koji prosiruje mrezu sa "glavnog" rutera.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Vidi samo jednu mrežu. Uređaj se sam prebacuje na onaj router na kojem mu je bolji signal. :smile:

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    tako je. Evo me sad u sobi gdje sam morao biti na tacno odredjenom mjestu da bi npr gledao nesto sa youtube, i sad mi je pun signal jer je repeater sad dosta blize. Ceiam da mi dodje u goste neko sa androodom sa onim wifi analyzerom :) jer ova app sto ima za symbian mi nije bas najjasnija a za wp vala nisam ni gledao ima li nesto slicno. U glavnom zanima me gdje je otprilike koji signal i koje su jacine.
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma jedino šta još možeš uraditi, ako već nisi, da ručno namjestiš routere na različite kanale. Mada, ako ti sve radi OK i ako automatski prebacuje na router sa boljim signalom, nemaš potrebe ni za tim.

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da ne otvaram temu, pojavio mi se problem sa modemom.

    Tj imam dva racunara, i nedavno mi se pojavilo da kada mi je skopcan C2D racunar na modem , modem pocinje da se restartuje i konekcija ne traje vise od minute.

    Ako "opteretim" tu C2D konekciju router se restartuje u roku od nekoliko sekundi, neopterecena tje ako ne koristim internet na tom racunaru, router "drzi" tj ne restartuje se.

    Na i5 masini nemam tih problema, konekcija je odlicna ali pod uslovom da iskopcam LAN kabl od C2D racunara ili da ne koristim internet na C2D masini.

    Probao sam i u Routed i Bridged modu ista stvar, probao pojedinacno oba racunara i samo na C2D masini se desava.

    Nekoliko mjeseci je sve radilo kako treba sad od jednom (u proslih 7 dana) problem se pojavio.

    Da napomenem da je C2D masina koja pravi problem prikopcana sa 10m LAN kabla,a ovaj i5 sa 2m, mada ne vidim kako bi to sad nakon 2mj urednog koristenja predstavljalo problem.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Provjeri taj lan kabal od 10m na i5 PC-u. Takodjer, dobro provjeri ispravnost LAN kartice u C2D PC-u. Da li je u pitanju straight ili crossover kabal? ako ti nije problem, probaj taj C2D PC spojiti s tim kablom od 2m s kojim ti uredno radi i5 PC.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Planirao sam to da zamijenim kablove pa da vidim, ali ne vjerujem da je do toga jer je sve radilo preo 2 mjeseca bez i jednog problema.

    Sumnjao sam i na LAN na C2D PC-u..

    Evo cijelo jutro sam se oko toga zabavio, i od jednom sad sve radi OK, evo nekih sat vremena , konekcija super na oba racunara (routed mode) i modem se ne restartuje ali se bojim da kada iskljucim onaj C2D PC da ce se opet sve s*ebati kada ga ponovo pokrenem.

    BTW u pitanju je ZTE modem od BHT.