Kupovina auta na autokredit ili leasing (iskustva)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by ibran, Apr 9, 2023.

  1. nivla

    nivla Komšija

    kolegica kupila ceed pro 2010, poslije udesa 20 dana cekala nove farove nije mogla naci polovne da odgovaraju, auto od 6000km, karambolku morali plasticari obradjivati jer nije mogla naci zamjensku kod nas na stanju (a i to bi cekala jer nema nigdje) izasla je steta oko 1200km, evo stavila da proda, kao ne isplati se imati auto koje niko ne vozi i kad pogledas iz te perspektive za golfa 6 iste starosti dala bi na farove 250-300 u odlicnom stanju, karambolku zamjensku za 120 maraka, dakle duplo manje love za isto
    i hajd pare su najmanji problem kad moras cekati dio 20-30 dana a treba ti auto
     
  2. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    De mi reci sta velis za ovog pežonju karavana u kramaru?Da ja ovo kupim?

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Druže, oglas je uvijek lijep, ali kako da te savjetujem kad nisam vidio auto uživo. Prvo njihove garancije okači mačku o rep, pročitaj prvo sitna slova pa ćeš skontat da nemaš garanciju. Lijepo izgleda na slikama, tu nema govora. Raspitaj se kakvi su ovi mjenjači i ima li servisera za iste, da te ne zaboli glava ako rikne.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Mi smo većinu ugasili na stranim tablama, niko nije imao problem na tehničkom. A kod nas nešto ne vjerujem baš da će skoro neko i to gledat, kad ne gledaju nedostatak komplet katalizatora, dpf, sigurno neće naći da pumpa ne ubrizgava adblue...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: May 6, 2023
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Ima moj poznanik prodaje megane,
    Provjereno dobar,niska kilometraža, dosta opreme. Dobio auto od firme, pa mu ovaj u višku.
    https://olx.ba/artikal/49338299

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Od te kompaktne klase po meni najkvalitetniji, a i dodju sa dosta dobrom opremom.
     
    dams82 likes this.
  8. selvin

    selvin Moderator

    Prodaje ga od avgusta 2022. Mogao je vala malo i spustiti cijenu da proda :) ipak je auto staro 7 godina i karavan. Za 23-24 moze otici. Sve preko 25 je previse.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  9. dams82

    dams82 Komšija

    Pa možda će i spustiti,ja samo kažem da je auto ok,bilo je kod mene na pregledu i zamjeni kočnica neki dan. A karavan je uvijek plus,to što ovdje ljudi vide kao minus je problem mentalnog sklopa...
     
    Ekstrauterina and Haker like this.
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako je prvi vlasnik i stvarna kilometraza koja se moze provjeriti u ovlastenom servisu onda i vrijedi par hiljada vise nego kod svercera gdje je vraceno barem 100k na satu. Jos je edc automatik koji u startu kosta par hiljada vise od manuelca, plus kozna oprema. Neko je izvalio dobre novce u salonu.
     
    dams82 likes this.
  11. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da je zapravo tako mišljenje problem mentalnog sklopa, cim te interesuje tudje misljenje. Ako je meni karavan ruzan, a tebi je plus, znaci ja nisam dobar u glavu. Super, ima logike, ali u tvom mentalnom sklopu.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    7 godina staro. To auto nije bilo preko 40k u salonu. Ja sam Mercedesa starog 7 godina, koji kosta 70k nov platio te pare koje ovaj hoce za renoa. Zato ga i prodaje 9-10 mjeseci. I prodavat ce jos 2 godine ovim tempom.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    Ma ne vrijedi ovo tih para, dosta obkavi pa ako prodje prodje...
     
    selvin likes this.
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Svako ima pravo na misljenje i na izbor. Ja recimo nebih nikad pomislio da kupim Mercedesa.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma selvin je pasivno agresivan lik.

    Dobar Megan, i ja mislim da za auto vrijedi dati malo više kada si siguran u historiju i znaš da nije vraćen 100-200k

    A Pežo u tom 308 ima odvratan položaj sjedenja, nekom odgovara nekom ne, po meni ono treba zakonom zabraniti

    Pržo u 508 koristi aisin mjenjač, pouzdan i dobar, Reno pojma nemam ali svakako kada kupuješ auto provjeri.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Oba ova sto ste naveli nije u mom budzetu. Imam badzu koji je sa skodama dobar, tj ima par ljudi koji prodaju pa cu vidjeti, ali ja sam nesto se nabrijao na ovaj peugeot a od iduce sedmice odem da ga vidim kad vremena nadjem uzivo i provozam, pa cu da odlucim.
     
    dams82 likes this.
  17. selvin

    selvin Moderator

    Nisam, ja sam aktivno agresivan.

    Ako ti mislis da vrijedi, uzmi. Ali sam 100% siguran da niko pametan ne bi izvalio ovoliko para za renoa starog 7 godina koji nov kosta koju hiljadu vise. Sa manjom opremom da, ali 7 godina je puno. Prvi ti ne bi dao ove pare, iskreno?

    Nigdje nisam napisao da ne vrijedi dati malo vise ako je sigurna historija. Naravno da vrijedi. Ali kakve to veze ima sa ovim renoom, pa nije jedini ispod 130k i urednom historijom. Kad su se prodavali bolje od golfova u to vrijeme 2016-2017 i visile akcije za njih stalno. Benzinci se prodavali po 24-25 novi sa limited opremom godinama.

    Ali vazno je bacit glup komentar, to sto veze nemas o trzistu auta to je drugi problem.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Evo jedan za nas sa pokvarenim mentalnim sklopom kako rece kolega:

    Renault Megane 1.5 Automatic Virtual Full LED Bose (24 900 KM)
    https://olx.ba/artikal/50941641

    Prodaje se 6 mjeseci, 3k jeftiniji, gotov ista oprema, kupljen u gumam. Kako rekoh 25 je previse, što se vidi iz prilozenog. Lagano za 23 se moze uzet.



    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.
  19. selvin

    selvin Moderator

    Naravno da ne bi. Tako ljudi govore da ne bi kupili Teslu. Btw. Bilo je čisto poredjenje cijene novog i polovnog. Po ovom renou pada cijena 5% godišnje, a premium brendovima 10-20%. Logično?

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zato imamo eksperta poput tebe :)
    Ja nisam ni gledao cijene samo rekoh da vrijedi dati malo više za provjeren auto pa kasbije potencijalno nema ulaganja.

    Pročitam tvoj ekspert komentar i idem na pik i gle čuda. Nov Megan sa Benz motorom i lošom opremom 45k skrolam dalje kontam ovaj plavi će biti najskuplji od polovnih, ali gle čuda, nije. Onda ideš dalje i vidiš da kreću solidni primjerci od 20k uvoz i sranja, oprema loša. Ovaj je u full, karavan što je prednost naravno.
    Sad, da li je na skupljoj strani, definitivno. Vjerujem da bi vlasnik spustio, ali nebitno to, ako doktor kupi auto na tvoju preporuku nek ti propiše koju bobu za smirenje.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk