Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bilo je Toshibinih modela, negdje na Ilidzi (ne znam tacno gdje), cijene od 1000 pa do 2500KM.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Panasonic je u kategoriji sa LG-em, dakle to ti ne treba. Odlicne su Hitachi i Mitsubishi klime, ali nema ih na nasem trzistu, kao ni Daikin-a (ciji je servis u Belgiji, tako da to otpada). Toshiba-Carrier je najbolji brend koji mozes uzeti kod nas. Imaju japanske kompresore koji ce trajati preko 10 godina bez ikakvih problema. Primjera radi samo kompresor u Toshibinoj vanjskoj jedinici kosta vise od kompletne Beko klime od 700-800KM. 'Nuff said.

    Ja sam prije par dana uzeo fiksnu Toshibu "13-ku" za 1360KM, i hladi veliki dnevni boravak od cca 50m2 i jos ostane snage da malo ohladi kuhinju i ostale prostorije. Da sam isao na LG/Beko/Panasonic/Haier kojim slucajem, trebala bi mi minimalno "18-ka". Ako imas vec rijesen sistem grijanja bilo preko toplana ili plina, onda ti ne treba inverter tehnologija. Ako hoces i da se zimi grijes sa klimom, tu je inverter jako pozeljan. Skuplji je doduse oko 400-450KM za ovaj isti model koji sam ja uzeo.

    Sve je kupljeno u MB Frigo na Ilidzi, i imas njihov broj/email na http://www.toshiba.hr/

    Stvarno su profesionalni i ekspeditivni, i imaju svoje majstore koji naplacuju 200KM za ugradnju (cijevi do 3m). U Beku su me nasmijali sa cijenom ugradnje od 300-350KM.
     
  3. DSA

    DSA Aktivista

    Koji model si uzeo toshibe?
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Model RAS 13 SKHP ES (unutrasnja jedinica), RAS 13 SAH ES (vanjska jedinica).
     
  5. DSA

    DSA Aktivista

    Ok, i sam sam u potrazi za klimom pa da vidim.. Jel ovo cijena ze keš? Imaju li mozda one opcije na kreditne kartice visa beskamatno? Znači ta nije inverter?
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da, ova nije inverter, ali to mi nije ni trebalo. Mislim da su cijene iste i za kes, i preko racuna, i na kredit. Ovo je cijena znaci bez ugradnje, a to je dodatnih 200KM. Oko 1550KM sa ugradnjom znaci.
     
  7. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Jucer mi je bio jedan servis za ugradnju klima koji je certificiran za LG, ali ugradjuje i sve ostale marke. Malo me je posavjetovao oko toga sta bi mi odgovaralo da ohladim veci dio stana, posto mi je raspored u dnevnoj pravo zeznut i vrlo je tesko ubosti klimu negdje, a da ne smeta bar nekolicini osoba koje sjede u njoj.

    Ono sto mi je na kraju predlozio kao rjesenje jeste parapet inverter klima. To su ovi modeli koji se montiraju na dno zida kao radijatori i pusu samo prema gore ili u blagom uglu prema naprijed. Pozicionirao bi je tako da ide u plafon, odbija se i ide direktno u hodnik odakle se rasporedjuje i u ostale prostorije. Kaze da bi mi 12-ka ovog modela bila dovoljna da rashladim dnevnu, hodnik i dvije sobe iz hodnika:
    http://www.comfortableclimates.co.uk/LG-Low-Wall-Under-Ceiling-Air-Conditioning-Heat-Pump.html

    Cijena je paprenija od ostalih rjesenja, 1700 KM je vanjska jedinica, 900 KM unutarnja i 550 ugradnja, s obzirom da traje cca 5-6 sati i na distancu od osam metara. Ove vanjske jedinice imaju nekakvu jako solidnu vrstu kompresora sa cetiri unutarnje i vanjske sonde, te kaze kako imaju jako dobra iskustva sa dugotrajnoscu istih.

    Sigurno je da mi je ovo rjesenje predlozio i radi cinjenice da se mora pozicionirati tako da ima osam metara do vanjske jedinice kako bi naplatio skuplju ugradnju, ali je cinjenica da je jako tesko izvesti da normalno pozicioniram standardni model klime.
    Raspitivao sam se i ja u FrigoMB i otprilike 2.100 KM bi me izasao osrednji model Toshiba inverter klime sa ugradnjom, ali i dalje mi ostaje problem pozicioniranja + sto ne bih mogao kao sa parapet klimom efikasno hladiti ostale prostorije.

    Trazio sam malo po forumima, ali slabo ko ima iskustava sa ovim modelima, moracu potraziti na stranim forumima.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Posto sam ja podstanar, zanima me najjeftinija varijanta :) a da nije bira :) klime da ohladi sobu, a da i zimi moze dogrijati... Bas nikako nisam upucen u ove klime, veze nemam sta da trazim..
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sa 8m cijevi ces mnogo izgubiti na efikasnosti i hladjenja i grijanja, trazi drugu lokaciju. Btw, ima i Toshiba podne modele. Nijedna klima nije bas namjenjena da hladi mnogo prostorija vec samo jednu-dvije centralne. Da pokrijes cio stan, treba ti ipak multisplit sistem. Na ovoj slici gore se moze lako vidjeti da vanjska LG jedinica nije bas kvalitetna.

    @Qler - regularne klime ti nece mnogo pomoci u dogrijavanju ako je vanjska temp. -1 ili niza. Za to sluzi inverter koji grije do -25. Najjeftinija varijanta a da nije tesko smece je Beko za 600KM, plus oko 250-300KM ugradnja. U MB Frigo prodaju i Haier klime koje nisu nimalo lose, cak sta vise bolje od Beka, pa im posalji upit koliko je neki osnovni model.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kako ja vidim u vasoj raspravi ,nista ispod milju maraka da se ugradi klima
    nisam znao da su igradnje tako skupe,ja sam mislio to je do 50 KM ugradnja i zdravo

    a tamam sam kontao traziti kakvu polovnu,da se jeftinije prodje a sad vidim da bez kesa o ovome ne treba ni razmisljati :(
     
  11. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Pa nije tacno osam metara. Cca 7,30m je i idu cijevi samo ravno do balkona. Ovaj lik kaze da je 7,5m cca neka granica do koje ne treba za ovaj model dopunjavati plin, ali ce on ipak dopuniti malo. Ovo mi je rjesenje inace ponudio posto je jednom covjeku na 15 spratu u istoj vertikali ugradio identicno rjesenje na istoj poziciji i pozvao me da odemo zajedno do covjeka da se uvjerim u efikasnost, odnosno da mi prenese svoja iskustva. U pitanju je model klime LG Console type AQNH12GALA0.

    Multi-split sistem mi ne treba, a i skuplji je za cca 300-400 KM sa ugradnjom. Ove dvije druge prostorije zelim samo malo ohladiti da bude u njima podnosljivo, jer mi je ovih dana u stanu 30 stepeni temperatura iako sam na istocnoj strani u cijelosti. Jasno mi je da su ovo sve modeli na bazi termostata koji se brine samo o prostoriji u kojoj je montiran, a ostale prostorije ako sta ohladi dobro i jest. Medjutim otici cu do komsije svakako da ovo vidim.

    Napisat cu kako je ispalo ako eventualno nekoga jos bude zanimalo slicno rjesenje.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Sarajevo, pa je ugradnja i skuplja. Mislim da se u Tuzli kreće oko 100 maraka. Znam da je od druga stari sam sebi ugradio onu od Beko-a što košta nekih 500-600 maraka, eno radi već 4 godine bez problema :)
     
  13. metallac

    metallac Aktivista

    Kod mene je panasonic klima od oko 5 Kwh i hladi hodnik i tri sobe na spratu... Da napomenem da se radi o unutrašnjim stepenicama pa je dosta otvorenog prostora... Vjerovali ili ne sprat cijeli ohladi savršeno, a čak je i u prizemlju dosta hladnije kada upalim klimu na spratu... Nije inverter pošto je koristim samo ljeti za hladjenje... Platio sam je ako se dobro sjećam 1000 KM na akciji...

    Prijatelj ima Beko klimu vec 5 godina radi k'o sat...
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ima li ko od forumasa da se bavi instalacijom.

    Eventualno par brojeva pouzdanih instalatera.

    Kontam nesto jeftino koristice se par mjeseci godisnje u periodi april - septembar.

    U Sa naravno.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Oft.Jes to ovdje da kahvu pijemo

    Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    E ja sam preko nekih kombinacija i shema :) uzeo Haier 3.5kW inverter klimu, pa kad odem iz stana, nosim je sa sobom :)


    Kazu jeste kinez, ali je valjda dobra..
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Cibni mi broj na pm.


    Qleru, mogo bi i ti na tu kahvu, da ti predam box.:cool:

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zeleni, call me habibi :) ja sam raspolozen kada god :)

    Doduse sutra sam citav dan na vikendici, od ponedjeljka moze, za 15h svaki dan :)
     
  19. DSA

    DSA Aktivista

    Zna li neko kakav je sad kvalitet YORK klima uređaja? Nekad su bili jedni od najboljih
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    I danas su.