Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. DSA

    DSA Aktivista

    Znas da i sam imam toshibu kao i ti..nema greske..razmisljamo isto..ovo za fujitsu sam napisao na osnovu ljudi koji imaju isti i uglavnom se slazu da je nocria najbolja kad je grijanje u pitanju
     
  2. Shibby

    Shibby Aktivista

    Planiram uzeti klima uradjaj ali ne znam koji. Zelim da ohladim otprilike oko 80-100 kvadrata kuce.Koliko mi kW treba za toliku povrsinu?Kako se to uopste gleda? :D Mislio sam neki LG uzeti, jer mi je budzet oko 1000 KM.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jeli to 1 ili vise prostorija?

    Ako je vise, treba vise manjih modela.

    Hladjenje iz jedne sobe u drugu zaboravi.

    Toplota ulazi kroz prozore, odlicno je uloziti novac u vanjske zatvorene zaluzine.

    Edit. Surfaj : Grilje...
     
  4. DarGar

    DarGar Aktivista

    Ja imam Elit, ne znam sada tacno koji model, rashladjuje mi 50kvadrata dnevnog boravka, a moze fino ohladiti i hodnik i sobe kada je sve otvoreno. zadovoljan sam. imam je drugu godinu.

    stim sto je prosle godine kada su bile one vrucine, radile skoro po 12h dnevno.
     
  5. kio

    kio Komšija

  6. Vedo

    Vedo Moderator

    danas bas pricam sa tipom koji renta apartmane u Dalmaciji, kaze da za inverter klimu vrijedi dati i duplo para, tolika je usteda.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pošto sam laik za to, šta radi ta inverter klima u odnosu na običnu pa je toliko bolja?
     
  8. kio

    kio Komšija

    Kod Inverter klima je rotacioni kompresor, koji se pali po odredjenom % u odnosu na zadanu temperaturu. Obicna klima je on/off sistem, gdje kompresor klime radi 100% dok ne nabije zadanu temperaturu, onda se ugasi i opet se upali na 100% ako temperatura spadne. Ukratko kod inverter klime kompresor radi progresivno, znaci na pocetku do 140% kapaciteta, i onda se smanjiva kako odrzava temperaturu radi na 10-30%. Obicna klima ima samo 0 i 100 %, odakle i razlika u potrosnji.
    @Vedo ali ako klima radi 2 mjeseca u godini, koliko je onda pametno ici na inverter.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    ne znam, al klima se kupuje jednom u 10 godina. Pa radije se protegni i uzmi pravu stvar, nije to mobitel pa da se za*ebavas i mijenjas jer si skontao da si fulio sa non-invertom.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  10. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Iskljucili prije 4 godine gradsko grijanje i uzeli 2 Beko klime. Isplatile se za 2 grijne sezone. Rade i do -20 bez problema, plus odlicno griju. Hladjenje dodje kao bonus. :D
     
  11. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Kupovina klima uredjaja

    Koliko je to kod tebe gradsko kostalo?
    Je li pausalno ili je bilo brojilo?


    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  12. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Re: RE: Re: RE: Re: Kupovina klima uredjaja

    Izlazilo nas oko 500-600km godisnje. Kakvo brojilo, toliko dodje bilo ili ne grijanja. :D
     
  13. black

    black Komšija

    Ti si dobar drug , mene su bili derali ko jarca jer sam bio podstanar a gazda nije htjeo brojilo uvest. 300 KM jednom doslo racuna.
    Sad sam u vlastitoj kuci pa razmisljam o toplotnoj pumpi ili nekom drugom stedljivom nacinu grijanja.
    Koliko ti dodje kad je najgora zima? Na koliko stepeni zagrijavas prostorije?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  14. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U stanu zivim. Prije kupovine klima, prvo investirali u nove prozore i vrata (balkonska i ulazna), jer nema fajde od klime ako svira kroz kucu.
    Kad je ono prije koju godinu bilo pravo mazija skoro pa mjesec u minusu da je konstantno bivalo. Obje klime bile upaljene konstantno, i racun nam dosao oko 100-110km. A normalni racun bez da rade klime nam je oko 50-60km. Drzimo klime obicno na +22-23.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I koliko su trosile mjesecno? Modeli sa inverterom? I koja je kvadratura?
     
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    60 kvadrata stan. Klime stavili u jednu sobu i kuhinju, pa iz te dvije sobe toplota izlazi u hodnik, i grije ostale prostorije. Obicna je klima, ja mislim, nisam strucnjak, jer se pali kad padne toplota ispod odredjene temperature. Upali se, odradi svoje i ugasi se. Mada provjerim sa ukucanima pa vam potvrdim. Nisam siguran.
    Rekao bi, kada nije bas mazija gdje klima se ne mora konstantno paliti i raditi citav mjesec, da je prosjecni racun 70-80km. Od toga na grijanje ode 20-30km, jer nam je racun bez klime obicno 50-60km. Znaci za medium grijanje nekih 20-30km. Kada je bas mazija, i kad bas radi citav mjesec racun bude veci, do 100-110km. Sto je na klimu 50ak km. Za hladjenje prosjek je nekih 20-30km. Ne vise od toga.

    Mi prezadovoljni. Ovim potezom, hem se grijemo kad hocemo, i ne moramo zavisiti od gradskog grijanja, i hoce li puci kotao po obicaju kada su najvece zime, plus se rashladjuje kad ucvrcari napolju, hem smo ustedili dosta u ove 4ri godine na samom grijanju. Sto nas je prije za grijanje izlazilo oko 600km godisnje, sada izadje na nekih 200km, ako ne i manje.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Da placas struju 100KM cijelu godinu, jeftinije ti je nego ubogo grijanje. Ali jedan od najbitnijih faktora je sto se griješ kada hoces. Kotlovi se po obicaju pokvare kada je najhladnije i onda budemo po 5 dana u djemperima. Ja imam neku jeftinu elit klimu, nije jos ni postavljena, stoji zapakovana ali ako bude fercerala kako treba i ako malo budem u plusu, "režem cijevi".
     
  18. kio

    kio Komšija

    Patton mislim da je kod tebe inverter :) Dok moze grijati na minusima. Sto se tice izolacije, novi su prozori tako da tu nema gubitka energije. A kontam da je bolje inverter, trosi manje, a bolji ugodjaj.
     
  19. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Re: RE: Re: Kupovina klima uredjaja

    Moze biti. Bez problema je i na -15/20 radila. Cak se na nju zna fatati i ledenice, ali ona radi kao singerica. Ona kad se ugasi, kad se klapna spusti da budem tacniji, ona se cuje i dalje kao da radi, ali to je veoma blagi zvuk, kao zuborenje, kao ventilator na laptopu kada radi u low mode-u. Veoma uspavljujuci zvuk. :D

    Kao sto rekoh potvdim vam koja je, kad priupitam upucenije od sebe. :)
     
  20. kio

    kio Komšija

    Ma sigurno je inverter :) Usteda struje je ogromna, bar u tvom slucaju. Znas li koji model klime ti je?