Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. bybacko

    bybacko Guest

    Pozdrav,

    Imam dilemu između 2 laptopa, a radi se o:

    1. MSI CX500-299XEU, Intel T4500 (2,3 GHz),
    15,6" Led Display,
    ATi4330/512,
    4 GB RAM,
    500 GB HDD,
    DVD+/-RW, LAN, WLAN, Camera, Garancija 2g, Torba, BitDefender 1g.

    2. ACER AS5740, PM90C.049, Intel DualCore i3 330M ( 2.26 GHz),
    15,6" LCD Display,
    4 GB RAM,
    320 GB HDD,
    DVD+/-RW, LAN, WLAN, Camera, Cardreader, Bluetooth, HDMI, Linux, Garancija 1 god.

    Razliku između ova 2 procesora možete pogledati na sledećem linku:" http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=47663,42925, "

    Računar mi treba za rada tj. za programe kao što su:"Flash, Photoshop, Dreamweaver,...", ugl. nije mi potreban za igrice ili tako nešto.

    Unaprijed zahvalan!
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    Procesor i3 (Acer) je brzi od spomenutog C2D (MSI) tako da ako mozes "preci preko" cinjenice da Acer ima samo godinu garancije, way to go.
     
  3. bybacko

    bybacko Guest

    Ako generalno usporedimo ova dva laptopa, a ne samo procesore, koji bi bio Vaš izbor i ako je moguće objašnjenje zbog čega??
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Od Acera bih bjezao, dosta ljudi poznajem kojima je crkla maticna, otisao konektor za mrezno kablo pa iskace, na nekim je hladjenje lose rijeseno (pretrazi teme pa ces vidjeti da je Syss otvarao Acera i umjesto bakra nasao ofarbanu plastiku), dok za MSI ne znam nikoga da je imao problema, jest malo bucan ventilator kada se zaprlja, pa ga stalno smanjuje i pojacava sto zna nervirati, ali ciscenjem to nestaje. Mozda jos neke opcije da pogledas, ali MSI ima dvije godine garancije, te mislim da kao student trebas gledati bas to, jer eto, meni je baterija crkla nakon 8 mjeseci, a garancija na nju je bila 6 :)
     
  5. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Zamolio bih vas da mi pomognete pri izboru laptopa.

    Na raspolaganju imam 1800KM.

    Laptop ću često nositi tako da ne bih išao preko 15,6". Poželjno je da ima mat završnu obradu kućišta tj. da ne ostaju otisci prstiju.
    Takođe, bilo bi dobro da ima mat ekran jer ću ga koristiti i vani. Važno je da ima garanciju minimalno dvije godine.

    Laptop ću koristiti za Internet, Office, programi iz Adobe CS5 paketa, Corel... - znači sve osim igranja igara.

    U obzir dolazi kupovina u BiH, Hrvatskoj i Srbiji.

    Unaprijed hvala.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Problem predstavlja ovaj zahtjev za matte ekranom, posto je takve modele (a da su bazirani na aktuelnoj platformi) gotovo nemoguce naci osim u opciji da ides preko sajta nekog proizvodjaca pa da sam izaberes ekran i to platis dodatno. Alternativa je koristenje nekih folija, no nije bas najsretnije rjesenje. Prodji malo kroz Lenovo ponudu za svaki slucaj.
     
  7. Dinko85

    Dinko85 Guest

    Pozdrav.

    Namjeravam kupiti 17'' laptop, najvise bi ga koristio za igranje igara :D - imam budzet od 2000KM.

    Sta preporucujete?

    Hvala.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A jesi li bas 100% siguran da zelis laptop...kad je igraca masina u pitanju za 2000km se moze sastaviti pravo fin desktop koji ces kroz neko vrijeme moci i nadograditi a bas laptop za igranje...nije ti to neka sreca.

    Uglavnom dok nadjes da ima sve sto treba da bi se moglo pograt na njemu ili ce otic preko te cifre il ce biti neki losiji brand i na kraju krajeva morace se malo vise grijat.

    Trebao bi ti procesor sa 4 jezgre,4 gb rama i grafika minimalno 128bitna recimo ati serije HDx6xx mobility.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Treba ti mat finish, mat display i 2g garancije?

    Toshiba Tecra, za mat ekran obrati paznju na zadnje brojeve modela
     
  10. Dinko85

    Dinko85 Guest


    Znam ja sve to, ali iz odredjenih razloga ne mogu imati desktop racunar. :(
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto onda poslusaj savjet sto ti je Stihi dao. A i bez obzira na to gledaj da i procesor grafa budu u skladu,ima dosta laptopa sto nude finu grafiku a jadan procesor pa opet od igranja nema nista.
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Slucajno naletih na jedan "deal", pa da provjerim sa vama iskusnijim :)

    Radi se o malo starijim modelima, IBMovim ThinkPadima, T42 i T43. Prvi je 500km, drugi 520, novi znaci, sa originalnim XPom/7 (barem tako navodi lik). Dolazi i docking station i 2 punjaca (sta god ta 2 punjaca znacila :))

    Ovo su karakteristike od T42:
    Code:
    2.0Ghz Pentium M/2MB L2 Cache/400Mhz FSB
    Windows XP Pro
    2GB DDR PC2700 Memory
    40GB Hitachi 7200RPM Hard Drive
    15" SXGA+ FlexView Screen
    Hitachi-LG CDRW/DVD Combo Drive/External NEC ND-6500A DVD Burner
    Nine Cell Lithium-Ion Battery/ Modular Bay Battery
    Graphic ATI Radeon 9600
    Intel 2200BG/56k Modem
    2 USB 2.0/2 PCMCIA Slots/Parallel Port/Serial Port//VGA Out/PS2 Port
    Headphone Jack/Line-Out/Volume & Mute Buttons
    Fingerprint Reader
    ThinkLight
    Dok su od T43:
    Code:
    2.0Ghz
    Ram 2gb
    Disk 40Gb
    Grafika 64-128 (nije siguran lik)
    Wifi
    Lan
    Modem
    Docking station
    2 Punjaca
    Windows 7
    
    (mada ja koliko sam skontao T43 je 14.1'', tako da bi ovaj model zapravo bio T43p)


    Eh sad, koliko sam skontao znaci kljucna razlika izmedju ovih modela je sto T43 ima wlan, koristi dd2 memoriju, ima nesto kracu bateriju i bucniji hladnjak. Ostlao bi trebalo da je isto, i ovo malo sto sam guglo vidim ima dosta tema T42 vs T43, pa ljudi su podijeljeni.

    Osim "dvojbe" izmedju ta dva konkretna modela, zanima me da li je uopste pametno danas kupovati ove relativno stare modele? Isto tako malo sto sam pokupio informacija procitah da je T43 jedan od laptopa sa najboljom izradom i samim kvalitetom, pa me to nekako privlaci. Ali mi je i malo cudno sto su modeli novi, pa se bojim da nisu mozda refurbished. Za garanciju nije nista navedeno, pa pretpostavljam da je nema.

    Laptop bi se koristio ovako za surfanje, pokoji filmcic ili nesto, malo Java/C++ te eventualno PS. Igranje nula poena, za to imam PC. A neprakticno mi je nositi ga opet gore u Tz, a posto dolazim kuci vikednom terba mi nesto ovdje (ili gore ako odnesem PC). Cinjenica da je disk samo 40gb mi je skoro pa nebitna, bitno je da osim OSa ima malko mjesta za ove neke programcice, za sta je 40gb dovoljno, a sav ovaj multimedijalni materijal je po dvdovima i ovom HDDu, muzika ide preko RadioSure).
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Cini mi se da su mozda sto maraka skuplji nego sto bi trebali, ali inace za te potrebe ok. Kvaliteta izrade ovih notebook racunara je bila vrhunska te ako su dobro ocuvani, baterija zamijenjena, deal je ok. Trebali bi doci sa XP OEM licencom, Windows 7 nema smisla, bio bi skuplji od notebooka :)
     
  14. becke

    becke Aktivista

    Ako ti ne treba za neke potrebe tipa igranja i slicno, sto da ne, ako je cijena povoljna.
    Kolega sa fakulteta je kupio sebi neki Acer stariji, koji je mislim jos losiji od tih, za 350 KM i jos uvijek ga sluzi.
    Ako ces ga nositi u Tuzlu, mozda bolje da uzmes taj sa podrskom za WLAN, s obzirom da se u gradu moze naci poneki besplatan wireless servis.
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Malko i ebay preletih i vidim da eto otpriilke tu je to negdje, 200+ eura je ovaj T43 polovan, pa mi se 520 km za ovaj drugi model se cini OK, ako je zaista nov kao sto lik navodi. Problem je sto on to salje kad se kupi, pa se haman ne moze vidjeti na licu mjesta.

    Enise cini mi se kao da si previdio dio u kojem sam naveo da su "novi", jer spominjes to za ocuvanje i bateriju, pa pretpostavljam da si na umu imao da je polovan kada si rekao da je 100km nize realnija cijena. (ispravi me ako grijesim)


    BTW, Becke OGamer? UFO UNI1? :)
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Bez obzira na cijenu ja ti ne bih savjetovao kupovinu bez testiranja cisto da kasnije ne bi bilo marisol
     
  17. becke

    becke Aktivista

    I ovo, naravno.
    Te starije stvari su cesto macak u vreci.

    Sto se tice OGame-a:
    Jesam, bilo je to dobro vrijeme. :D
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Ja to ne bih kupovao, dzaba sto su "novi", staro je to za te pare. Prije par mjeseci sam prodao HP DV6000 koliko se sjecam za 500KM, 1.6 dual core, 1gb ddr2, 120gb disk, graficka 7200/7300 256MB, baterija oko 1.5h, 15.4 ili 15.6", wlan, dvd-rw, webcam. Gigu memorije je lahko ubacit i dobijes dosta bolji laptop od tog. Zato kazem, nastavi dalje trazit :)
     
  19. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma meni laptop ono nije neophodan, samo bi eto bilo korisnije i prakticnije nego sa ovim se muciti (mada to je zapravo samo 4 puta sat vremena voznje autom u godini tako da nije ni to problem).

    Inace eto tako pomalo pratim oglase i reviewe u potrazi za nekim laptopom, finim, necim sto ce mi biti dugo a opet da mi se i svidja i sve. I recimo begenisao sam Dell Vostro V13 i Toshibu Portege R705. Prvi je u osnovnoj konfiguraciji poprilicno slab, a kod nas se ta verzija sa Linuxom prodaje za 1300+ km, je relativno puno za nesto bez optickog uredjaja. Drugog ovog uopste nema na nasem kontinentu xD, ali nadam se (posto je novi model i zasad je ekskluzivan za BestBuy u USA) da ce doci i kod "nas" (mogu nabaviti bilo sta iz Njemacke) i da ce cijena biti razumnija.

    I onda ono slucajno naletih na ovo, pa reko ako je bas "deal", da razmisilm i raspitam se, mozda nece vise izletiti priilka. A ako nije nikom nista, nije nuzda, i ako nije bas neka super povoljna i jedinstvena prilika (haman da nije :)), onda cu zaobici.

    Bez gledanja, placanje na slijepo i da dobijem kutiju postom niposto ne dolazi u obzir.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovih dana bih trebao da si uzmem laptop za studiranje pa mi treba preporuka.

    Našao sam u hrvatskoj LENOVO IdeaPad G560G koji bi me koštao nekih 1150KM.
    Specifikacije su sljedece:

    [​IMG]

    15.6" LED Backlight Glossy (1366x768) TFT, Core i3 Mobile 330M DDR3 SDRAM 3GB, DVD±RW, GMA HD,LAN,Bluetooth,Wi-Fi, 320GB x 1,, , Web Cam, HDMI, 6 cells, Free DOS

    Po meni ovaj laptop pruža poprilicno dobre performanse, ima sve potrebne dodatke i izgled je fenomenalan. Stim da je graficka kartica loše za igranje.
    Da li možda postoji nešto bolje (po mogucnosti da mi pruzi bolje graficke performanse) za slicne pare.
    Vidim da postoje Acer laptopi koji bi pruzili nesto bolje graficke performanse, da li treba bježati od Acera?