Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    @ dzejs, pa tu je to negdje standardna cijena za toshibu, i jako pozitivna stvar lic.O.S.
     
  2. rama

    rama Aktivista

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Copy s one teme...

    Zanima me koji laptop i gdje mi je najpovoljnije uzeti. Treba mi za office, malo surfanja, filmova a vala i igrica. Naravno to ne znači da ću samo igrat igrica ali činjenica je da volim tu i tamo odigrat nečeg. Znam da laptopi nisu baš za igrica ali ne znači da hoću igrat novije igrice s nekim supermegahiper visokim detaljima u kombinaciji s ogromnim rezolucijama. Uglavnom šutam starije igrice tipa aoe2, cossacks i tomu slično. Od ovih novijih jedino što mi je bitno da se može igrat jeste team fortress 2. :mrgreen: Za to i ne treba neka Bogznašta mašina s obzirom da meni piči i na ovom trenutnom kompu (2500+ barton, 1GB, ati9600xt), doduše na low i najmanjoj rezoluciji, ali ipak piči. :mrgreen: HDD da je 250GB ili veći. I da nije nešto puno težak s obzirom da ću ga s vremena na vrijeme morat nosat. Blu tuuu( :) ) i WLAN se vjerujem podrazumijevaju, al eto da i to spomenem.

    Gorenapisane bi bile najbitnije stvari koje otprilike očekujem od laptopa. Ono što ne očekujem jeste da se ne prelazi cifra od 1400KM. Primjetio sam da dosta ljudi prilikom savjetovanja u ovim situacijama kaže nešto tipa "ako dodaš još samo 100KM na tih 1400 i uzmeš...". I sam primjećujem da tih 100KM znaju (često) napraviti dobru razliku ali ako može da ovaj put tu priču izostavimo jer mi je i ovaj budžet od 1400KM poprilično klimav. Što naravno ne znači da to isto vrijedi za neku konfiguraciju od 1000KM. Dakle jako bitno da ne prelazi 1400KM. Poželjno bi bilo da nije Linux ili Vista. Primjetih da imaju određeni laptopi bez OS, da li je moguće uzeti bilo koji laptop bez OS pa da si montiram xp ili...(?) Isto bi bilo poželjno da je manjih dimenzija, oni 17" mi izgledaju nekako glomazno, bespotrebno glomazno. Kamere, fingerprint rideri, besplatne torbe, miševi i sve što ide u tom smjeru - nije bitno. I da nije ružan. :lol:

    Pročitah temu 1-10000 pa da odmah spomenem da se ne razumijem u auta, priču s mercedesom i bmwom možete komotno preskočiti. :D Neću da kažem da mi kvalitet nije bitan, ali kvalitet u smislu da će mi laptop ostati čitav ako mi slučajno ispadne tokom vožnje automobilom ili da se neće pokvarit ako ga slučajno operem motornim uljem mi nije bitan.

    Ukratko, ja bih dobar laptop al za malo para. :mrgreen:

    Unaprijed hvala...
     
  3. dzejs

    dzejs Novi član

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    samo je na ovoj toshibi ovaj procesor T7500 centrino, a ja nesto imam predrasuda u vezi centrina
    moze li mi neko nesto rec inace o centrinu kakvi su oni recimo u poredjenju sa obicnim core2duo

    na ovom linku centrino ispadne napredniji od obicnog core2duo, "more genius"
    http://syndication.intel.com/Distribute ... ELBPFL002&
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Koliko ja znam centrino je platforma, a ne mobile procesor, koja ukljucuje
    chipset + procesor + wlan = Intel potpis

    http://en.wikipedia.org/wiki/Centrino
     
  5. dzejs

    dzejs Novi član

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    nisam fakat znao ovo, inace sam tanak s laptopima ...
    bas ti hvala, sad mi je ovo jasno
     
  6. Hells

    Hells Aktivista

    Koji uzet..?

    ...vidim da svi ovdje postaju,pa evo i mene....trebam izabrat jedan od ovih...izabro sam Imtec,nekako mi se cini jeftini...

    HP 6730s NN332ES Intel Pentium DC Processor T4200 2.00 GHz, 1 MB L2 cache, 800MHz FSB, 3GB PC2-6400DDR2 800MHz 320GB HDD Serial ATA / DVD-RW 15.4“ WXGA+ anti-glare (1280 x 800 resolution) ATI HD 3430 256MB / Intel 802.11 b/g / 10/100 Ethernet Bluetooth / 4 USB 2.0 / Card Reader /Free DOS Warranty 1 Year

    1209KM

    HP 550 FU410EA Intel, Core 2 Duo, T5470, 1,60 GHz, 2x 1024 MB, 15,4", 1280x800 (WXGA), SATA 250 GB, Free DOS, DVD±RW DL, 1x 10/100 Ethernet,56k modem,802.11b/g,Bluetooth, USB 2.0 3 + TORBA

    1079KM


    Acer Aspire 5730ZG CPU: Intel Pentium Dual Core T3200 2.0GHz LCD: 15.4 WXGA, RAM: 2048MB DDR2 HDD: 160 GB, DVD±RW DL VGA: nVIDIA Gforce 9300M GS 256MB, 56k fax/modem, LAN, WLAN 802.11b/g, Bluethooth, Čitać kartica, Fingerprint, Web Kamerica, LX.ASB0C.001, 1 godina garancije

    1199KM


    Ova tri modela su mi zapala za oko...molim odg koji i zasto...

    i plus pitanje koliko mi znace ove graficke..kolika je ta razlika int i neintegrisane...

    koja je razlika dual core i core2duo....bas za primjere DC 2.0 i C2D 1,6....??

    koliko se krecu 2GB rama za ove modele..??

    Hvala vam unaprijed za odg...poZZ
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Ne znam sta bi ti od ovoga preporucio ali evo ti moje razmisljanje.

    HP 6730s NN332ES - puno ljepsi dizajn i cini mi se cvrsce kuciste nego HP 550
    HP 550 FU410EA - prednost C2D procesor
    Acer Aspire 5730ZG - vjerovatno ima najvise opreme od navedenih, i moguce je u njega ugraditi jos 2 GB RAM

    Razilika izmedju integrisane i neintegrisane grafike zavisi od konkretnih modela graf koje su u pitanju, ali u svakom slucaju bolja je ona koja je ne-integrisana.

    2 GB RAM memorije za ove modele je oko 40 KM sa time da ne racunas da ces moci ubaciti jos memorije u modele koji vec imaju 3 GB RAM ili 2x 1024 MB jer su im svi memorijski slotovi zauzeti, osim ako ne budes vadio postojecu memoriju.

    EDIT: ak se mozes protegniti jos nekih 100-tinjak KM evo ti u postu ispod jedna preporuka
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Prilikom otvaranja ove teme rekao sam vam da ne bi bilo lose da postamo slike, karakteristike i priblizne cijene laptopa sa kojima dolazimo u dodir, tako da kada netko zeli da kupi isti da ima barem neki pocetak za pogledati i cijenu koja je u to vrijeme bila. Evo ja sam vam izabrao brend koji je opste popularan na HWB - Lenovo a u pitanju je model SL500, koji svojom cijenom i karakteristikama iskace iz ostale Lenovo ponude, a u ponudi ga imaju gotove sve IT firme koje se malo ozbiljnije bave prodajom racunarske opreme.

    Kratak uvid u:
    LENOVO SL500 NRJ6FCD

    LENOVO SL500 NRJ6FCD,
    Intel Core2Duo T5870 (2.0GHz/800MHz/2M),
    Display 15.4" WXGA glossy,
    Mobile Intel GMA 4500MHD,
    1 GB RAM (jedna plocica + jedan slobodan slot),
    250GB HDD
    DVD+/-RW,
    GLAN,
    WLAN,
    HDMI,
    Camera,
    Cardreader,
    Bluetooth,
    FW,
    DOS,
    garancija jedna godina

    Cijena: oko 1350 KM (+/- 3%) na dan 25.03.2009
    http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4592

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Sta je dobra fora kod hp-a kupis ga sada i nedje pred kraj garancije das 75$ i produzis na 3 godine garanciju ( baterija i adapter ne spadaju u tu garanciju) i mirna bosna
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Kratak uvid u:
    ACER ASPIRE ONE S620B.061

    ACER ASPIRE ONE (Crveni) S620B.061,
    CPU Intel Atom N280 1.66GHz,
    Display 10.1" LCD Crystal Display,
    1 GB RAM,
    160 GB HDD,
    LAN, WLAN,
    Camera,
    Cardreader,
    XPH,
    6 cell battery 11,1V,
    5200mAh / 54Wh,
    garancija jedna godina

    jos malo detalja i razicitih misljenja oko ovog laptopa mozete pogledati na temi ispod
    viewtopic.php?f=39&t=16450

    Cijena: oko 810 KM (+/- 3%) na dan 27.03.2009
    http://www.laptopmag.com/review/laptops ... -inch.aspx

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. Hells

    Hells Aktivista

    Re: Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

    Hvala ti....najvjerovatnije uzmem HP 6730s .....duplo veci disk ce najvise presudit...al mi je najvaznije da necu pogrijesit ako uzmem bilo koji od ova tri...stim da prednost imaju ovaj hp 6720 i acer....
    poZZ
     
  12. apdejt

    apdejt Overclocker

    Zbog trenda rasta popularnosti netbook uredjaja evo vam jos jedan:

    Kratak uvid u:
    MSI U100-049

    MSI, U100-049,
    N270 Atom (1,6 GHz),
    10,2" LCD Display,
    Intel Express 945,
    2 GB RAM,
    160 GB HDD,
    LAN,
    WLAN,
    Camera,
    Cardreader,
    3xUSB,
    VGA out,
    Audio Panel,
    Bluetooth,
    Fotrola-Torba,
    XPH,
    2 godine garancije

    Cijena: oko 830 KM (+/- 3%) na dan 30.03.2009
    http://www.msicomputer.co.uk/index.php? ... 3_no=#menu

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    (MSI, U100-027) i u bijeloj boji bi to izgledalo ovako

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    Kratak uvid u:
    Toshiba Satellite L300-1A8

    Toshiba Satellite L300-1A8,
    DualCore T3400 (2160MHz),
    Display 15.4" LCD WXGA glossy,
    Intel GMA 4500MHD,
    4 GB RAM,
    320 GB HDD,
    DVD+/-RW ,
    LAN,
    WLAN,
    Camera,
    Cardreader,
    Vista Home Premium

    Cijena: oko 1380 KM (+/- 3%) na dan 01.04.2009


    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    P.S. Ako netko zeli neki model laptopa da vidi kojem nema pristup, a ja imam recite pa cu vam ga slikati i poslati.
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Kratak uvid u:
    ACER AS5530G ARS0C.006

    Acer Aspire AS5530G
    AMD Athlon 64 X2 DualCore RM-70 (2.0GHz)
    LCD 15.4" WXGA CrystalBrite
    ATI HD 3470 128 MB VRAM
    RAM 2048 MB
    HDD 320GB
    DVD+/-RW
    camera
    card reader
    WLAN
    LAN
    Modem
    HDMI
    Acer Easy Port
    Linux OS
    *(nema podrsku za Windows XP i starije OS win)

    Cijena: oko 1280 KM (+/- 3%) na dan 05.04.2009
    http://www.notebookcheck.net/Review-Ace ... 403.0.html

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  15. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Pozz @ll
    Imam u ponudi jedan HP NOV radise naime o HP Compaq Business Notebook 6730s - KS130UT , ovaj jaran sto mi je poklonio onu Toshibu sad mi prodaje ovaj za 1000 km gledao sam ga uzivo i extra je 3 GB rama , 320 GB HDD,15 Displey,graficka naka bijesna kamera, WiFi, BT...... pa me interesuje vase misljenje oko cijene ??
     
  16. apdejt

    apdejt Overclocker

    Isplati se za 1000 KM, ali sam da znas nije graficka neka bijesna "Intel GMA 4500MHD", ali jos uvijek extra laptop za te pare. Vidim da kazes da je nov laptop, a da li ti je ostvariva garancija ?
     
  17. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Sto se tice garancije nisam ga vala ni pitao pfff moracu bas da vidim sta i gdje i kako :))
     
  18. comrade

    comrade Aktivista

    zasto su dell laptopi uzasno skupi kod nas?? mislim za razliku od ostalih.... pogotovo xps(ako ih se nadje) ne mislim na one sa "gamer" predznakom
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa svi laptopi sa "gamer" predznakom su skupi ukljucujuci i Acera, a pogtotovo Dell, zato sto je Dell ipak dokazan brend u ovome polju i imaju prostora da dignu cijenu jer ljudi cijene njihove notbbok-e. Syss ce ti to najbolje objasniti :D . Ak procitas nekoliko zadnjih tema vezanih za kupovinu laptopa biti ces malo blize razumjeevanju cijena Dell, Lenovo i slicnih notebook-a
     
  20. comrade

    comrade Aktivista

    " ne mislim na one sa gamer preznakom" :)
    mislio sam na xps 1530;1330;studio xps 13;16
    ovaj studio 16 je prejak i kosta samo 1100$(naravno u SAD-u) kod nas ne bi bio ispod 3000 km :? :?