1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: linux OS

    Mislim da tu i nastaje problem. Ne koristim vpn ali posto i NetworkManager takodjer administrira vpn konekcije onda bi trebalo da koristis ili networkmanager-vpnc ili kvpnc bez NetworkManager. U svakom slucaju probaj disable NetworkManager u Yastu i restartuj pa vidi kako ce se ponasati bez njega. Onda obrni pa disableaj servis kvpnc i podesi u NetworkManageru vpn.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  2. techton

    techton Aktivista

    Ista se stvar desava i kada idem preko ifup, sto znaci da ne bi trebalo da bude problem u networkmanageru. Sto se tice vpn konekcije, jedino na kvpnc se moze nakaciti na router, tako da on mora ostati (u networkmanageru jednostavno ne moze uspostaviti vezu). Samo mi nikako nije jasno zasto network restart popravi stvar, a svjez boot ne moze.
     
  3. techton

    techton Aktivista

    Uspio sam rijesiti problem. U pitanju je bilo to sto se na startupu podigne i kvpnc i networkmanager, tako da je kvpnc pravio konflikt u dodjeljivanju default GW i DNS. Uklonjen kvpnc iz startupa je omogucio normalan rad. Glupo da gluplje ne moze, ali eto. Hvala Reznor u svakom slucaju.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima li i jedna distribucija da ne siluje ATI GPU ?
    Probao sam milion tweak-ova na Mint-u 15 ali hladnjak je zakucan na 100% sta god radio, dodje mi da ga razbijem :mrgreen:
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

  6. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Hajmo linuxasi treba mi pomoc.
    Ukratko:
    Ubuntu 13.04, radio sa proprietary driverima i amd 5870
    zamjenio graficku za gtx 580(nisam prije toga brisao drivere),i tek nekad kasnije nakon bootanja na ubuntu sjetim se.
    Nakon toga sam pobrisao sve fglrx drivere,i probao i noveu i proprietary drivere od nvidie ali ne ide.Jednostavno nece da otvori gtk. Probao sam sa cli-om raditi sve i svasta i uvijek isti rezultat.
    Ako nista morat cu format raditi :|
    Edit:pronasao sam rijesenje.Ako ko bude imao ovih problema da mu moze pomoci(radi uvijek 100%). Instal nanovo :D
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Cak-u Norisu radi ATI GPU na linuksu kako treba :mrgreen:

    Dopizdilo mi gasiti Hyper-V pa restartovati da mogu upaliti virtualnu masinu, pa opet u krug, i reko hajmo u novi okrsaj :D
    4 instalacije sistema i milion razlicith uputstava od juce :D

    Ali dzaba, ako instaliram AMD-ov paket (bilo koja verzija) vise slike ne vidim nakon novog paljenja, ako sam na stock-u ili fglrx-u zakucan hladnjak na 100%.
    I na kraju sam nasao polovicno rjesenje, instalirao samo Catalyst Control Center sa Software Manager-om, on je aktivirao fglrx, i onda sam stavio u CC pod power play da "cuva bateriju" i kad je ukljucen na struju i to je spustilo hladnjak na nekih 50-60%.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Vidim po forumima da se ljudima nakon manuelnog stavljanja DPM-a na kec na 3.12 desava tacno ono sto i meni nakon instalacije oficijelnih AMD-ovih (crn ekran nakon GRUB-a i gotovo).
    Neka ga ovako zasad dok ne izadje 3.13 pa vidim onda.
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sto se tice crnog ekrana s vlasnickim driverima, vjerovatno nisi izgenerisao novi xorg.conf s amdconfig --initial
    Isto tako moras radeon blacklistati i umjesto njega u listu modula staviti fglrx. http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&t=95823
    Jos jedna stvar kod vlasnickih drivera je da se vezu za verziju kernela.
    Sto znaci da najnoviji driver sa AMD stranice ne mora nuzno podrzavati najnoviji kernel 3.12, naprotiv, kernel je cesto 'svjeziji' od verzije drivera.
    Ja sam imao prije HD7640G integrisanu HD3000, dakle, vec dugo deveram s ATI integrusama :D
    Za ovu HD3000 je odbacena podrska u novijim verzijama Catalysta pa sam tako na Arch Linuxu morao vratiti kernel na lts verziju 3.0 da bih mogao koristiti proprietary driver umjesto open.
    Dok kod HD7640G beta driver radi ko sat.
    Isto i radeon driver. Kod Gentooa sam imao opet malo drugaciju situaciju, morao sam u kernel ubaciti microcode, ako zelim koristiti radeon driver inace mi je graficku prepoznavao kao vesa. Moj laptop nema problema s stuck fanovima, tih je cijelo vrijeme, a i baterija traje kao i na W8.
    Istina je da neke graficke, narocito diskretne, od ATI-ja se bas ne vole s Linuxom (sto je opet kriva lijenost AMD-a), ali se stvari pomalo popravljaju.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Subject: MSPaint CPU benchmark
    Ti toliko vjerujes u to, da te molim za savjet :D.

    Imam jedan Pentium 4 racunar, radi sve normalno sa Windows XP (koji vise nece imati podrsku od 3-4 mjeseca 2014.), ali kada ga povezem na internet-belaj.

    Slabo se razumijem, sta predlazes ?

    Da li je Linux manje zahtjevan OS kao XP ?

    Moze li se intalirati sa USB-a ili CD, DVD nema podrsku...?

    Hvala :wink:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Skini http://unetbootin.sourceforge.net/ i instaliraj na win.

    Zatim, skini neku instalaciju linuxa, npr http://www.linuxmint.com/edition.php?id=155 i to sa ovim XFCE suceljem jer je dosta lakse za starije racunare.

    Ubaci neki USB stick od 2 gb, pokreni Unetbootin, odaberi Mint kao distribuciju, izaberi .iso file koji si skinuo, u ovom slucaju Linux Mint, i klikni da napravi bootabilan usb stick.

    Restartujes racunar, odaberes boot device usb stick, i mozes live isprobati kako ti se cini ta instalacija linuxa. Na ovaj nacin mozes isprobati vise instalacija da vidis koja ti odgovara. Kad pokrenes live imat ces opciju na desktopu da instaliras konkretnu distribuciju.

    Ako sta zapne pitaj :)
     
  13. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Probaj ovaj : http://zorin-os.com/free8.html , nedavno sam probao sa USB Live doduše bila je 7 verzija i stvarno djeluje superiška ! Možda na kraju i instaliram isti 64bit jer wine koji je integrisan npr podržava čitav seijal CoD , Assasin Creed itd itd , većina windows programa radi...

    Pretraži malo verzije koje postoje jer od P3 pa dalje sve je podržano ,256MB rama...

    Zorin = Odličan

    What are the minimum system requirements that I need to install Zorin OS?

    For the Zorin Desktop based versions (not Lite):
    1 GHz x86 processor
    5 GB of Hard Drive space
    512 MB of system memory (RAM)
    Graphics card capable of 640x480 resolution

    For the LXDE based versions (Lite):
    266 MHz x86 processor
    2GB of Hard Drive space
    128 MB of system memory (RAM)
    Graphics card capable of 640x480 resolution
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Najekstremniji je Slitaz, ali sumnjam da je pametno vrtiti distru sa jako ogranicenim brojem paketa i okljastrenim kernelom. Isto i Zorin koji je derivat Ubuntua koji je takodjer derivat Debiana. Ukratko derivat derivata je obicno kratkog vijeka.
    Linux moze biti zahtjevan a i ne mora. Samo, trazi od tebe da se ukljucis i da trazis rjesenje za svoj problem. Ako ga rijesis sam, to je odmah plus za tebe, jer osim sto si naucio kako rijesiti jedan problem, vjerovatno si rijesio i nekoliko drugih. Kod Windowsa recimo ti izmjenis registry, ubacis neki magicni dll bez da znas za sta on sluzi. Primjer kod Linuxa je da si recimo naucio da instaliras pakete preko sudo apt-get install imepaketa naredbe umjesto da otvaras spori software centar. Ujedno sada i znas sta se jos sve mora dodatno instalirati da bi tvoj program mogao raditi.
    Evo i jedan dobar link sa dosta tutorijala na "nasem": wiki.open.hr
    Kad me neko pita za preporuku distribucije, stvarno ne znam sta bih preporucio. Obicno se svodi na Ubuntu ili Mint, mada preporucujem vise Mint.
    Dobro pitanje je i koliko imas RAM-a. Ako imas manje od 512 MB, preporucujem ti kao graficko okruzenje LXDE ili neki window manager tipa openbox, za 512 MB do 1 GB XFCE. Imas jos okusa i boja, ali to ces otkriti vremenom, pa ce ti vjerovatno nesto drugo leci. Tu je i MATE, koji je isto dobar za konfiguracije s 512 MB RAM i vise. Dakle, imas dvije kategorije grafickih okruzenja: DE i WM. DE su obicno jedan suite grafickih alata (appleti, widgeti, whatever), dok su WM-ovi (barem tiling koje ja koristim) jedan fajl koji obicno zauzima oko par stotina kB, napisan u nekom programskom jeziku tipa C i zbog svoje jednostavnosti ne treba mu 1 MB RAM-a za njegovo izvrsavanje. Sam X graficki server koji je zaduzen da pokrece graficko okruzenje pojede 50 MB RAM. LXDE trazi oko 100 MB RAM, dok XFCE uzme 200-300 MB, slicno i MATE.
    Osim spomenutog Minta odlicna distribucija je i Debian, pa ako hoces cist Linux i uz to rock solid po pitanju stabilnosti, a koji je i friendly sa starijim racunarima, uzmi Debian. http://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable
    Izaberi CD s LXDE (CD1, ostalo mozes povuci s neta kad instaliras), imas dakako i XFCE.
    Najbolje bi bilo ako imas bolji racunar da isprobas obje distribucije u virtualboxu.
    Evo i Mint http://www.linuxmint.com/download.php
    Da napomenem da je kod mene super radio Arch Linux s dwm window managerom na Sony Vaiu s 512 MB RAM i Pentium 4 CPU.

    Dalje, najjace oruzje Linux distribucije je terminal. Savjetujem da ga vremenom naucis koristiti, jer je neke poslove dosta bolje preko toga obaviti. Dosta ces stvari otkriti kako rade pod haubom ili ti u backgroundu.
    Za kraj, sta sam ja koristio i sta koristim, mozda ti pomogne, a i nekom drugom pri odluci.
    Prva distra je bila SUSE (sada openSUSE) 9.3 na 5 CD-ova. Poslije toga Mandrake (sada Mandriva->openMandriva) 10.1 koji je i dan danas jedna od najboljih distribucija ikad objavljenih. Pa sam svasta nesto probao kad sam dobio ADSL, openSUSE, Fedora Core itd, pa 2 godine koristenja Ubuntu-a i onda prelazak na Gentoo pa Slackware pa Arch da bih se opet vratio na Gentoo. Gentoo je kao borilacka vjestina, kao meditacija i sl. Potrebno je godine ucenja da bi instalirao a kamoli odrzavao. Za jos ideja sta bi moglo doci u obzir posjeti distrowatch.com
    Debian 6 LXDE sam instalirao na laptop s 64 MB RAM-a, pa sam na njemu probao i DamnSmall Linux, i Slitaz, da bi mu najbolje sjeo Slackware 11 s dwm.
    Ukratko, puno toga sam isprobao da bih na kraju se odlucio za to sta mi najbolje lezi.
    Tako da izbora imas puno, ali jedno im je svima zajednicko a to je Linux kernel.
    Sto se tice pokretanja s USB-a imas Unetbootin, te ImageWriter (na sourceforge), ali odredjene distre nece biti bootabilne s unetbootinom. Zato ima ImageWriter koji unisti sve podatke s USB, ali ispravno formatira stick (zapise MBR). Na Windowsu najbolje ponovo formatiraj stick s HP USB Format Tool.
    Ako nemas boot opciju za USB imas plop cd.
    Valjda ce ti ovo za pocetak biti od pomoci.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Super momci, hvala puno. Evo nasao sam podatke ;

    Problem je bio sa XP koji sam rjesavao dugo, zakrpe kroz update nisu pomogle, nemam bas ni vremena, pa dok sam istrazio jedno-drugo se pojavilo, elem trud uzalud i zato sada pitam.
    Kako kazes Renzor, odredjene instalacije treba rucno napraviti, koji browser mi predlazes, jer sam na XP bas zbog toga imao najvise problema (posebno streaming media-video).
    Nadam se da nece problema sa pristupom na router, jer sam sa XP imao i te probleme.
    Da, trebat ce vremena dok se uhodam :D
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: linux OS

    Kod Minta i drugih Debian baziranih distribucija, update je na jedan klik ili jedna naredba, sta god od to dvoje.
    Browser, hmm, svaki bi mogao biti spor s puno tabova i flashom. Probaj s Midori on je inace oznacen kao lagan i cilja na starije konfiguracije.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Drugar, zbog veoma niskih "system requirements" odabrao sam Linux Mint 16 Petra Xfce Edition 32-bit ; http://blog.linuxmint.com/?p=2534

    Malo me brine ova instalacija i prva boot opcija...

    Ima li ova instalacija format HDD-a i formiranje particija, jer vec imam W-XP ?
    (ono klasicni instalacioni fazoni)

    idem da vidim moze li sa USB ici boot...ako nema, nista do sutra...ko zna gdje moj sin ostavio prazne CD :D
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: linux OS

    Ima u Mintu opcija da instaliras pored Windowsa, jednostavan klizac da odredis koliko ces prostora odsjeci i dati Mintu. Uvijek sam sve brisao, medjutim posto je islo na stari laptop koji se vise ne koristi nego sto se koristi, odlucio sam probati i sve ok. Poslije sam instalirao lightdm i lubuntu-desktop. Potrosnja RAM-a je 94/495 MB.
    Solidno radi.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Solidno mi i treba+jednostavno :D.

    Evo trazim i nasao sam, mislim da ima USB Boot opciju u BIOS :D

    Prvo moram odabrati USB ili HDD pod HDD opcijama, izaberem USB, a potom na boot prioritetu vise nema HDD nego USB...polako :wink:

    10X drug :wink:
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Konacno napredak na default stanju.

    Presao na Mint 16 32-bit (na 32 zbog jednog library-a koji moram koristiti u malo starijoj verziji, a kombinacija te verzije i jednog plugin-a se ne voli sa 64-bita, ali druga prica), apdejtovao kernel na 3.13.5 i sad je podnosljivo opterecenje, nije opet kao na Windows-u ali da se raditi.