Mršanje/debljanje/bildanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Dec 19, 2011.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

  2. mirseth

    mirseth Aktivista

    Normala. I nema potrebe da sebe navodis kao standard, mozda i neko kao ti moze, mada ne znam kako, da se bolje razvija prirodno nego sa suplementima ali to ne moze jedno 99% ljudi, sto zbog velike kolicine odredjene hrane potrebne za unos potrebnih sastojaka sto zbog vremena i novca potrebnog za taj proces.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Suplementi su priroda. PRIRODNI. Nema razlike. Nisu HEMIJA.

    Kad to shvatiš objasni mi ja koji unosim kroz hranu te supstance a ti kroz suplemente, kako ti mozes biti bolji od mene?
     
    Last edited: Oct 12, 2018
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Deset bjelanaca ili mjerica wheya, jajca all the way :)
    Ovaj lik gore je tipičan primjer. Znači industrija koja je reklamiranjem napravila standard da se bez Whey proteina ne smije ići u teretanu. Prvo pitanje koje dobijem svaki dan od omladinaca je koji protein koristim ili koja je "hemija" pri tom kada kaže hemija misli na suplemente.

    Da imaš rješenju prehranu shvatio bi da bacaš pare. Dobro kreatin je ok koga pogura u snazi. Prije sam mislio da su multi vitamini ok, ali sada mislim da su i oni bacanje para.
     
    sgtPepper and Aldiin like this.
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Kupio whey početkom godine na akciji, evo godinu dana gotovo još mi trećina ostala. Piletina, riža, riba, gljive, jaja, povrće FTW. Whey samo ujutro zamiješam sa mlijekom kada jedem zobene pahuljice i to je to.
    Dijeta mi je interminentni post evo preko četiri mjeseca i ide tek tako.

    Prvo jelo oko 12:30
    Opcija #1 - 200gr. zobenih, 0,5l mlijeka, whey mjera i banana
    Opcija #2 - 300ak gr. piletina/riba/teletina + riža/gljive/jaja +hljeb i jogurt

    Neki snack na poslu tipa : Bademi u cimetu + obična kafa bez šećera. Ako ima nešto i slatko, što da ne, jer mi ulazi u period kada mogu jesti.

    Zadnje jelo oko 20:00 gledati da je iole nešto sa zadovojavajućom količinim proteina, ne prviše UH i to je to.
     
  6. mirseth

    mirseth Aktivista

    A ko je rekao da su suplementi hemija ? Toeorijski nisam u prednosti samo sto cu ja uzeti kasiku kreatina i 2 kasike proteina a ti ces morati uzeti 2kg janjetine i 2kg mladog sira da bi bili u egalu.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  7. mirseth

    mirseth Aktivista

    Pa dobro to je stvar izbora da li da svaki dan po sat dva provodim u kupovini i spremanju hrane dovoljno bogate potrebnim sastojcima ili da to rijesim jednom mjesecnom nabavkom i 15 minuta spremanja pogotovo ako mi to uzimanje ne ugrozava zdravlje nesto posebno.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Citiram tebe, tvoj post: " da se bolje razvija prirodno nego sa suplementima ali to ne moze jedno 99% ljudi"

    Vrtimo se u krug ovdje. Ti ko da zastupas suplement industriju.
     
  9. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ok je sve to, to je zdrava prehrana nego jel ti ides u teretanu sa tom prehranom ili samo na zdrav nacin kontrolises kilazu ?

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  10. mirseth

    mirseth Aktivista

    Pa da, pod bolje sam mislio brze, efikasnije i za manju cijenu.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ne zastupam nego kazem da uz manje ulozenog vremena postizes isti rezultat i da je onaj momak sa slike mogao onaj izgled postici samo sa suplementima bez ikakve hemije. Jedino pravo pitanje je da li ti to i koliko steti zdravlju, samo to i nista vise. Ja koliko znam suplemenenti ne stete nesto posebno zdravlju.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  12. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Trenutno sam batalio teretanu, ali imam dnevnu rutinu 200x trbušnjaci, 100+ propadanja i 50+ vratilo. Opao sam definitivno što se tiče snage, ali po sebi vidim da je bf negdje između 10-15% i imam baš energije tokom dana ...
     
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Daj i nama kreatina tog legendo malo :D

    Cim su u upotrebi keywords-i tipa "benc", "plocice" itd., i oni su fokus price, odmah znam da ne trebam ulaziti u preveliku raspravu tu jer obicno jasno govore o nivou znanja koji je ukljucen. On topic, na osnovu kombinacije mog nekog iskustva i prikupljanja informacija godinama sta po meni "radi" od suppsa:

    - Whey (brz izvor proteina, nikako zamjena za uravnotezenu prehranu, uvijek ako imam priliku da pojedem 200gr piletine ili 50gr wheya biram piletinu... em zbog sitosti em zbog toga sto pile ima koliko ima Bogom dano proteina i nema marketinski/product team iza sebe)
    - Kreatin monohidrat (neki za nijansu "puniji" izgled, performanse veoma upitno da li se osjeti, pogotovo ovo +15kg i ta sranja sto ljudi pricaju... kad pricamo o performansama trebamo uzeti u obzir san, prehranu, volume treninga te sedmice, psihicko stanje itd. da bi mogli porediti neko povecanje izmedju par sedmica i slicno. Jedan lift tj. jednu vjezbu koristiti kao mjerilo mi je takodjer apsurd). Plus sto kreatin daje te miniaturne efekte prolongiranom upotrebom a ne instant kao sto neki misle pa lete da ga popiju prije treninga. Potreban je kontinuitet.
    - Kofein - provjereno radi, ne treba dodatno objasnjavati
    - Beta alanine - dosta studija ga podrzava, na fizickom nivou osjetis da prolaze trnci kroz tijelo, povecani endurance o kojem studije pricaju u mom slucaju moze a i ne mora biti, ja ga pijem vise jer je jeftin a i da bi donekle psiha bila "zadovoljna"

    Ostalo jos sto su studije pokazale donekle efekte iako vrlo upitno:
    - ALCAR
    - L-tyrosine

    - Ja sam ovo dvoje koristio u stacku sa 200mg kofeina, 5g kreatina + 5g beta alaninea i osjecajao sam fin pump plus vecu pozornost ili neki blagi priliv energije mozemo reci. Koliko se cega tu moze kojem suplementu pripisati ne znam. Uglavnom bez svega ovoga se komotno mogu napraviti rezultati. Po meni najvise od svega ovdje imamo placebo tj. neki psihicki boost (osim kod kofeina koji provjereno radi).

    Ostalo (nestimulativno ajmo reci) sto radi sudeci po studijama (i sto licno koristim):
    - Vitamin D3 (ja rokam 20,000 IU, ne osjetim na sebi neke promjene ali govori se o raznim benefitima za organizam posebno u ovim dozama)
    - Omega 3 (vjerovatno jedan od najistrazenijih suplemenata za koji postoji niz dokazanih benefita, licno ne osjetim na sebi promjene niti bi trebao osjetiti ali nadam se osjeti moj organizam)
    - Vitamin C i Vitamin B (isto vazi kao i za gore)
    - Cink, Magnezij (znacajno popravio san s ovim u vecoj dozi prije spavanja, jer sam generalno imao s tim problema)

    Zakljucak: da li se bez svega ovoga moze? Moze. Da li cemo imati iste rezultate? Ukoliko su svi kljucni parametri unutar preporucenih granica - vjerovatno iste ili vrlo priblizne.

    P.S. Genetske freakove ne treba uzimati u obzir i pogotovo se ne voditi njima kao nekim mjerilom. Uglavnom neko se uvijek nadje da kazem znam ja momka koji ovo koji ono... znam i ja ali jednog eventualno 2. Ali zato znam 1001 sto imaju vecinu stvari poslozeno pa izgledaju prosjecno ili ispod prosjecno. Svi smo razliciti i sto se prije to prihvatis bice ti lakse. Mjerilo uvijek trebas biti sam sebi ti (prije godinu, dvije, tri) a ne neki lik iz teretane ili sa Instagrama. Radi na tome da budes bolji nego sto si bio, ako ti je cilj vec napredak u necemu.

    Peace
     
    Last edited: Oct 13, 2018
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ovaj momak misli na Whey, kreatin i bcaa (koje su uvjerljivo najveće bacanje para)

    I da, ako imaš shity ishranu i na nju nadodaš ove suplemente naravno da će malo pomoći. Kreatinu treba dvije sedmice da bi osjetio bilo šta.
    Ugl očigledno da čovjek nije upućen i da je znanje pokupio iz lokalne teretane, vjerovatno. Umjesto da bude zadrt treba ljepo pitati za dalji savijet :)
     
  15. mirseth

    mirseth Aktivista

    Uu jesmo zajebaTi. Prvo ono kao odoh ismijati necije misljenje zasnovano na licnom iskustvu, pricati o tome kako plocice i benc znace neupucenost osobe i onda jos da podeblja svoju lafo superiornost u znanju zakljuci da sam ja dizao vise kg sa kreatinom SAMO JEDNOM a ne SVAKI PUT kad sam uzimao kreatin i druge suplemente. I onda na kraju kao peace. Legendo da si doktor medicine mozda bi ti uzeo misljenje za relevantno. Ovako svi mi mozemo citati studije i imati licno iskustvo, ja opet tvrdim otidji u bilo koju teretanu i pitaj lijepo razvijene likove da li uzimaju suplemente i skoro svi ce reci da nesto uzimaju. Da dodam da sam bez suplemenata na bencu dogurao od 60 do 110 kg za godinu dana dok sam sa suplementima dogurao od 110 do 130 kg za 3 mjeseca na istoj kilazi od 84-86 kg i 181 cm visine. Tako da legendo jedi ti sta hoces ali nikad neces biti gradjen kao onaj momak sa slike bez suplemenata osim ako nisi genetski frik i ako imas para i vremena na bacanje sto, opet ponavljam, ne moze 99% ljudi koji treniraju. Ako vec pratis studije daj postavi potrebne sastojke za jednog profi bildera i koliko i kakve hrane mora da pojede da bi to unio i koliko sve to kosta vremena i novca. Opet ponavljam ne zastupam prodavace suplemenata ali da mi neko prosipa pricu o pogresnosti uzimanje relativno bezopasnih suplemenata, mojoj neupucenosti i nekom placebo efektu poslije 6 godina teretane to necu dozvoliti radi sebe a i da se ne dovode u zabludu drugi koji ovo eventualno citaju.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
    aeRo likes this.
  16. aeRo

    aeRo Komšija

    Ti bas pojak na tom "bencu" jebo te :eek: jesi razmisljao da se pocnes baviti powerliftingom kad ti je kreatin i "benc" mjerilo svega? :rolleyes:
     
  17. mirseth

    mirseth Aktivista

    Samo kazem i stojim iza toga, kao onaj sa slike mozes izgledati samo ako uzimas suplemente ili si genetski frik. A meni koji sam se nagledao na desetine vrhunskih bildera za 6 godina ne mozete pricati da se to moze postici samo prehranom sa 10 jaja, 2 kg mladog sira, pola kile bijelog pileceg mesa i orasima s medom. Mislim teoretski moze ali realno ne moze.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo necemo ti vise nista pricati burazeru ali nemoj ni ti nama svega ti, bice lakse i nama i tebi vjeruj mi. :D
     
  19. mirseth

    mirseth Aktivista

    Nije bitno uzmi bilo koju vjezbu ili spravu, leptir, kros, skota, na svemu sam imao boost u performansama. De mi reci jesil ti razvijen kao onaj momak sa slike sa svojom prehranom naturale ?

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    https://www.instagram.com/whoismula/?hl=en

    Haj mi ocijeni koliko sam RAZVIJEN ziv bio
     
    Vedo likes this.