Nokia 5800

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by XTRage, Feb 28, 2009.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    ma ja imam čisti GPS, nađe mi satelite kad se nekih 500m od kuće odvezem.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nisam se najbolje izrazio - uhvati on satelit poprilicno brzo, ali sam OS (i osjetljivost ekrana usput receno) je poprilicno trom i spor (u poredjenju sa 6120c ili 5320XM koji su daleko brzi), tako da mi se gubi smisao GPS-a i web browsera. WiFi je ok da se downloaduje nesto dok sjedis u kaficu i to je to (torrente jos nisam probao). Fino je sve na papiru, ali jednostavno sam navikao na brze.
     
  3. artemis

    artemis Komšija

    To stoji, mada opet nije toliko ni spor ali ni brz, po meni neka sredina... treba se malo privici i ne prebrzo raditi i klikati, vec umjereno...navodno je sa ovim zadnjim fw malkice brzi i osjetljiviji, ne znam jer nisam isprobao sa starijim fw-om.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne moze u svakoj situaciji, a onda se bezveze nerviram. Ne mogu ni zamisliti kakva je brzina interfejsa bila sa nizim taktom procesora i bez optimizacija. :roll:
    EDIT: Uzeh 5530 XM i utisak je da je mnogo bolji od 5800 - brzi odziv menija u istim situacijama, dosta bolja osjetljivost ekrana, kvaliteta izrade daleko bolja, ekran isto tako (vjerovatno jer imaju istu rezu, ali ovaj ima manju dijagonalu), manje zapinjanja i zamrzavanja i tako to (u browseru pogotovo). Dizajn je subjektivna stvar, ali mi je 5800 bio previse "bulky". Nedostatak GPS-a i UMTS-a za mene nije velik hendikep jer ih nisam nikada ni koristio. Ostalo isto manje vise - kvaliteta zvuka, brzina kopiranja na karticu. Zvucnici su mrvicu tisi, ali jos uvijek su vise nego dovoljno glasni.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ima li ikakve razlike izmedju 5800 sa onom crvenom linijom i onom sa sivom tj plavom?

    znaci ima li neka konkretna razlika u telefonu ili je to samo sminka..
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nema, jedino sto je drugaciji software - odnosno isti je i software, samo je plavom default tema plave boje, a crvenom - crvena, logicno. Sivi (odnosno crni, tako ga Nokia oznacava) i plavi su razliciti modeli.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    pa koja je razlika izmedju sivog i plavog?
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Imas sivi, Navigation Edition, sa dodatnim modulom za GPS. Black-silver model (koji ja imam) je potpuno isti kao i plavi/crveni, samo sto je ona crta po strani telefona siva, i dodje trzalica druge boje. Naravno, tu je i razlika sa defaultnom temom i product codeom (razlike u hardwareu nema).
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    navigation sa dodatnim modulom?? prvi glas.

    stvar je samo u fizičkim bojama, bojama teme i product numberu.
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  11. syss

    syss Veteran foruma

    ma kakvi... ima punjač, držač za auto, srebrni okvir i nokia mape bez limita.

    kod nas je prosječno oko 100€ skuplja od xpress music.
     
  12. eddie lexx

    eddie lexx Novi član

    Evo nekako sam install ovaj Garmin, ali nemam mapa, sta da uradim, gdje da ih skinem? Treba mi samo mapa BiH i Balkana :)
     
  13. artemis

    artemis Komšija

    Adria route, map source, malo proguglaj imas na raznih mobile forumima objasnjeno detaljno, kako engleskim tako i na nasim. Malo bi se krsilo sa pravilima foruma detaljno razglabanje o tome.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    svakako... google, cafe mobile i ipmart su ti prijatelji.
     
  15. Riddick

    Riddick Aktivista

    Izasao je novi firmware za XM 5800 v40.0.005, a donosi dugo ocekivani Kinetic Scrolling i korisniji Home Screen. Sa novim firmware-om mobi je puno brzi :smt023
    Izvor: hunajatehdas.net

    EDIT: Kinetic Scrolling nazalost ne radi ni sa Operom :( Nasljednjik XM 5800 je X6 (dosta skuplji model) i on isto sa trenutnim firmware-om nema punu podrsku za Kinetic Scrolling, a dok X6 ne dobije punu podrsku sigurno nece ni XM 5800.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ma onaj x6 je izbijanje para... isti ko i 5800, a kinetik skrol je zakon... napokon.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    jos nema v40 za ove nase 5800... valjda ce doci uskoro
     
  18. Triforce

    Triforce Aktivista

    još nije došo mob iz servisa ali nzm ja mislim da mi je njemacki mobitel kad uradim reset bilo koji upali na njemackom :D a oni imaju valjda i btw kad sam gledo na netu imaju one Balkans blue balkans red prod codovi i ima za njih v40
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nabacio v40, so far so good. Ubrzanje je osjetno.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja juce na poslu gledao, nije jos bilo izaslo za mob, u telecomu kupljen.