nVidia GTX 10x0 [Pascal]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, May 7, 2016.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako bi našao novu 980Ti za 350€ vjerovatno bih to uzeo prije 1070, ali polovno je no no.
    1080 nije baš sjajna kupovina, ali zato 1070 jeste.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  3. Waha102

    Waha102 Aktivista

    GTX 1070 će sigurno kod nas biti oko 900km a možda i više. I tako odoše mainstream grafike u highend cjenovni rang.
     
  4. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    To sam i očekivao. Nvidia je morala smisliti neki pandan AMD Fury karticama pa su se dosjetili ovoga. AMD je zajednici ponudio novu memorijsku arhitekturu koja je zaista nesto. NVIDIA već neko vrijeme kaska ali vjerujem da priprema neku glupost za AMD kako bi dobila opet trku, novi GPU API npr koji će biti WOW, MOĆAN, BRZ i slična sranja a ustavri je obično mazanje očiju.
    Dugo godina sam koristio NVIDI-a kartice i mislio sam da sam bio zadovoljan ali od kako sam nabavio R9 280X uvidjeo sam koliko je AMD presisao NVIDIA-u za cjenovni rang koji se traži. Grijanje je kod AMD-a i generacije R9 200 i 300 (ne Fury) i dalje problem ali mislim da je AMD konačno osmislio svog konja za trku. Vidjet ćemo šta vrijeme dolazi ali ne očekujem u naredne 2-3 godine ništa revolucionarno od NVIDIA-e ali će zato pratiti AMD u stopu sa svojim marketing glupostima.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koliko samo netačnih informacija u jednom postu. Čuj Pascal pandan Fury karticama, koja komedija.

    Jebote vodeno hlađeni GPU sačinjen od gotovo 9 milijardi tranzistora, snage 8.7 TFLOPS-a, sa 4096-bitnom HBM memorijom (koja ima propusnost 512GB/s) jedva dostiže performanse na papiru znatno slabiji GM200 GPU-a i to na zraku, šta to govori? Meni to govori ili da AMD ne može / ne zna napraviti efikasan i istovremeno moćan GPU ili da su driveri đubre. I još ne uzimam u obzir izraženiji micro-stuttering, veliki CPU "overhead" AMD-ovih drivera i slabije DX11 performanse.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze moj ne znam gdje si ti prespavao desavanja na GPU trzistu ali Fury X nije bila ozbiljan konkurent GTX 9xx seriji tako da ova GTX 10x0 serija nije ni u kojem slucaju odgovor na Fury od AMD-a.

    GTX 9xx serija je bila efikasnija, tisa , hladnija i ekonomicnija i standardno sa boljim driverima u odnosu na Fury X, GTX 980 Ti je opet bio najbrzi GPU sa 6GB memorije sto je vise od 4GB HMB na Fury X. A da ne pricamo koliko je rebradnova radio AMD u posljednje 4 godine od 7970/280X, 290X/390X, HD7870/R 9 270X itd.

    AMD nije iznenadio na GPU trzistu jos od HD4870/50 serije, tu je bio i Tahiti chip na HD7970 a ostalo je slabo (u odnosu na Nvidiju).

    Nisam fanboj stalno prelazim iz tabora u tabor 8)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ja i kazem, a raja se vidim lozi kako je dobar deal. Dobar deal my ass.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa i logicne su cijene kad gotovo duplo slabije kartice guraju gotovo sve na 1080p. Te ce biti za extra reze pa i extra cijena.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Biće dobar deal kada se normalizuju cijene AIB modela na 380-400€, a koliko će "kod nas" biti nije baš reprezentativno. A uvijek postoji supersampling/downsampling za 1080p ekrane tako da nikako ne može biti overkill.
     
  10. Zer0

    Zer0 Aktivista

    GTX 1070 ce biti dobar deal kad izadje GTX 1080i, vrlo jednostavno.
     
  11. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Teško će doći do te normalizacije cijena u skorije vrijeme. A ima i problem što nvidia u startu stavlja dvije cijene na novu seriju. I svi proizvođači se izgleda hvataju ove druge veće kada predstavljaju kartu. Dodaj tome i nelogičnu konverziju USD/EUR. Kako je krenulo svaka nova generacija će donijeti dizanje cijena grafičkih kartica.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Misliš da će 1070 pojeftiniti dolaskom 1080Ti? Čeka te u tom slučaju neugodno iznenađenje. :)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako nije? HD5850/5870 su bile cak i prejake kada su izasle, cak su digli cijene nakon izlaska kad su uvidjeli da Nvidia nema nista ni da prismrdi.

    To sto je Nvidia efikasnija je samo zbog "lose" arhitekture (nula paralelizma) i odlicnih manipulacija u driverima. To ce DX12 anulirati. GCN je superioran bilo cemu sto Nvidia ima, pa cak i Pascalu. Problem je software.

    Fury X jest kartica koja je jaka po specifikacijama, ali je dosta koci tih 4GB VRAM-a. Taman kad bi ta kartica trebala da se razmase na 1440p i 4K, ubije je VRAM. Jer na 1080p se ne moze razmahat upravo zbog nemogucnosti driverskih manipulacija kakve Nvidia ima. Zato je i overhead veci.

    I ne da AMD driveri ne valjaju. To nije tacno. Jednostavno ne mogu uposliti takav GPU u DX11 bez overheada, jer ne moze radit serial (sto je upravo ono sto Nvidia radi).
     
  14. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Naravno da hoce, na nacin da ce mozda biti koristenih karti tipa 1070 i 1080 od ljudi koji ce preci na bolje. Meni ne pada na pamet da platim to po cijeni za koju smatram da ne vrijedi, nije da ne mogu, vec ne zelim. Naravno to je moj licni pogled na stvari.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I ta priča se provlači godinama, a ništa od toga. Sa AMD-om je uvijek neka igra čekanja. Čekaju se bolji driveri, čekaju se next-gen konzole, čeka se DX12, čeka se Zen, čeka se Polaris, čekalo se na Mantle. Dok god Nvidia ima bolji framerate i framepacing u igrama apsolutno je nebitno što AMD ima par prednosti na papiru. U zadnjih 15 godina sam imao samo dva Nvidia GPU-a (GeForce 2 Titanium i 8800 GT) i znam dobro koliko sam se načekao i ispatio s AMD driverima i tehničkom podrškom. Witcher 3 i Watch Dogs su mi npr. bili neigrivi sa R9 290 zbog microstuttering-a.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma fulali su skroz kad su napravili GCN, bilo je prerano. Jos uvijek je prerano. Tada su htjeli da postignu dobre compute performanse, ne sjecam se sta je bio razlog za to. Mislim da su starije AMD kartice jako kaskale u compute. Ili su jednostavno planirali paralel GPU bas zbog konzola (jer one to znaju iskoristit).

    Mantle je samo pokazao kako moze bolje od DX11.

    Na stranu procesori (jer se tu nema sta pricat), eto pogledaj sta mogu PS4/Xbone sa onim relativno jadnim AMD GPU-om, sad zamisli da to DX12 postigne. GPU kao GPU kad se dobro uposli ima odlicne performanse. Oni su na konzolama itekako uspjeli upogonit taj GPU sa minimalnim overheadom.

    Zadnjih par mjeseci igram bas Witchera 3 na R9 290. Performanse su odlicne, nafrljeno sve pa cak i Hairworks. Igru sam probao vec nakon izlaska, nisam se mogao ni nakanit da igram zbog nedostatka vremena, ali radilo je normalno. Sada jest mozda 15% bolji framerate, ali i tad je bilo igrivo.
     
  17. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Uncharted 4 je jako dobar primjer šta se može uraditi kada ljudi znaju napraviti igru koja iskorištava hardwer do kraja. Šta bi tek pravili sa hardwerom kao što je dostupan na PCu. Teško je i zamisliti.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Iskoristava GCN hardware. Cisto sumnjam da bi to usporediv Nvidia GPU mogao. Mozda generacija poslije Pascala, ako naprave GPU koji nativno podrzava paralelizam.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    HD5850/70 bile su top nekih 6 mjeseci do tranzicije nVidije na GDDR5, GTX 480 je bila superiornija grafika sa ogromnom potrosnjom TDP 250W i zagrijavanjem, ali je bila superiornija, sa vise VRAM i 384 bit. Kada je izasla GTX 580 popravila je sve mane GTX 480 uz jos bolje performanse.

    Istina je da se na AMD stalno nesto ceka, te driveri, te Mantle , te API DX12 itd a oni nikako da deliver.

    I da ne idemo dalje u Off topic, ko zeli najbolje , najbrze i ima novac ide na nVidiju jer JESTE NAJBOLJA, za ostalu raju tu je hvala Bogu AMD i neka ga , ne mogu a ni ne smijem da zamislim sta bi bilo da ga nema.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kada je multiplatform u pitanju, sve što "guraju" PS4 i Xbone radi bez problema i na običnoj 750Ti kartici sa istim grafičkim podešavanjima, znači nema neke koristi od paralelizma osim u baš malom broju slučajeva. U protivnom bi Radeoni imali ogroman "boost" na PC-u.
    Nekad pomislim šta bi bilo da su samo Intel i Nvidia na tržištu, cijene bi bile astronomske, ali zato bi igre bile koliko-toliko bolje optimizovane. :D