nVidia GTX 10x0 [Pascal]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, May 7, 2016.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nvidia je skontala da su ovi zaglavili pa je odlucila da omasti brk sa doradjenim maxwellom u nizem procesu. Odvojili su single precision i to im daje prednost u odnosu ma gcn koji je realno superiorniji cip, ali u igrama nema koristi od tolike compute snage.
    Ako je zreo 14nm proces na koji prelaze, bez problema ce napraviti kartu jacu od gtx1080, ali pitanje je hoce li biti dovoljno za Ti. Uzdali su se u hbm, ali je realno gddr5x bolja i pametnija opcija (doduse treba tek da se vidi dostupnost iste, mada vec djeluje veca od hbm2).
    Nvidia ce Ti izbaciti u okviru nove serije cipova nomenklature gp102, izgleda da necemo vidjeti full gp100 cip u ovoj generaciji, odnosno ostace rezervisan za business market.
    Kako god, volio bih da amd uradi nesto, cisto da ponovo postoji konkurencija i da cijene ne idu ovako visoko.
    S druge strane, kako mid prelazi cjenovno u high, i amd mozda ima vecu zaradu po kartici u nekom srednjem rangu, ali im share opada konstantno tako pomalo blijedi teorija zavjere o medjusobnom dogovoru :D
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Gaming segment nema ništa od FP64 jezgri, tako da je logično da izbace sve to i "upakuju" u GP102. U kombinaciji sa HBM2 biće dovoljno da konkuriše Vega procesoru. Inače AMD je jučer objavio da NDA za Polaris ističe tek 29.06. Nešto nije bilo po planu dok toliko kasne...
     
  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kad bi amd mogao.bar jednu generaciju da napravi da konkurise nvidiji kako treba.


    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne moraju toliko konkurisati performansama, ali onda trebaju adekvatno i naplatiti slabije (i neefikasnije) kartice. Fury X je još uvijek 600+ eura.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Stevie sta je to dobro mantle donio u igrama u odnosu na dx ja još nisam vidio? Koja igra baš da probam? Na dvije amd karte performanse u bf4 su čak lošije a da me govorim da igra stalno crasha mantle error i nemoguće ju je pokrenuti dok u configu ne isključuje mantle na 0.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Thief zadnji ima odlican boost sa Mantle.

    Taj Mantle ako ne donosi boost onda nije dobro implementiran. Za BF4 ne znam, sigurno nazor napravljeno.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  7. ljiljan

    ljiljan Aktivista

  8. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Evo vidi- povećava min FPS mom FX+R9 290 haman duplo

    [​IMG]

    [​IMG]

    A sad DX12 sa FX na 4.8ghz i R9 290 na 1275mhz vs i7- 4790K @ 4.6 + ghz + MSI Gtx980 @ 1430mhz ovo je sa BUG.hr izmedju mene i jednog tipa u Ashesu

    [​IMG]

    [​IMG]

    I DX11 sa FX + R9 290

    [​IMG]
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ljudi tema je nVidia Pascal chip a ne mantle, DX12, AMD itd. Postoje odgovarajuce teme za takvu raspravu.
     
  10. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Iskreno ovo je prvi put da ja ne mogu naci neku veliku zamjerku na kartu, mislim na GTX 1070. Recimo novi Tomb Raider trazi strasno mnogo VRAM memorije (8-9 giga i to na 1080p i imam osjecaj da ce i buduce igre traziti slicno, sjecam se prije mozda 6 mjeseci da sam to spomenuo za GTX 980 i KingT-u nije zvucalo uvjeljivo). Isto tako konacno smatram da nije rip-off za ovu cijenu dobiti kartu sa 8GB i sa solidnim ucinkom okvirno 10% jacim od Titana i GTX980ti. Imam osjecaj da je poprilicno future-proof za nekoga ko recimo ne planira 4K jos uvijek. Ja bih recimo licno sacekao da se malo cijene stabilizuju i mozda novi Mass Effect pa tad uzeo kartu pa odigrao i Tomb Raider i slicno...

    Ali da sumiramo, svake godine izadje karta koja je bolja i jos interesantniji je faktor da svaki put oni koji nam prodaju proizvod nadju selling point odnosno svaki put postoji validan argument da ti je to nesto novo zaista potrebno, u mom slucaju VRAM. Naravno ako obrnemo situaciju to znaci da je to sve unaprijed jako dobro isplanirano i da se kupcu svaki put da manje nego sto se moze, zato sto im se moze i to kupi onaj ko moze : )
     
  11. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Sad mi je krivo sto sam prosle godine izletio za 60hz monitor :(

    gtx 1070 bi bio overkill za mokje igranje na 1080p pa makar bi mi lakse bilo da imam 144hz
     
  12. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma iskreno ne znam sta bih ti rekao. Opet moje licno misljenje, koje moze zasmetati nekome, ali ako recimo GTX 980 ne moze dati 60fps-a na starijim igrama na max postavkama koristeci najveci nivo AA, onda to meni nije dovoljno jaka karta. Recimo ako imamo Crysis 3 ili Metro serijal i karte do sad nisu mogle drzati konstantan frame rate, meni to nije overkill uopste. Meni je GTX 1070 taman za 1080p, naravno bolje od toga je 1080, medjutim odnos cijene ce vjerovatno odbiti mnoge.
    Kao sto rekoh misljenje koje se mozda nece svidjeti nekima, ali meni su to karte za 1080p. Ne mogu govoriti o 4K, jer bi mozda funkcionisalo sa 30 fps-a takodjer dobro posto ne treba AA zbog rezolucije ali nemam iskustva sa tim.
     
  13. Zer0

    Zer0 Aktivista

    [​IMG]

    Evo lijepog poredjenja ukupno 15 igara i 10 razlicitih kartica...
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Bit ce ova GTX1070 lijep upgrade sa moje GTX770, vise nego duplo brza. Pitanje je sad samo koliki bottleneck ce biti ovi Xeoni iz siga, jer ipak svi ovi benchevi se testiraju na najjacim Corei7 :/
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Obično ti xeoni u igrama koliko sam čitao skaliraju kao 2500K.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Aha, brzina jednog corea im je odprilike kao od 2500K.

    Al npr Assetto Corsa mi ide 30 fpsa vise nego sa 2600K, rad konzole porta je dobro optimizovase za vise jezgri.


    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  17. Decerto

    Decerto Komšija

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Source: OC3D

    [​IMG]
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Interesantno

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mogli su onda i cpu zalemit. I kakvih 256GB flash-a. Kad razmislim, mogli su napravit komplet PC velicine konzole.