Nvidia Kepler

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Jan 24, 2012.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo jos jedno nerealno ocekivanje.Kad je to Nvidia imala World's fastest GPU koji je jeftiniji od ATI kartice....Nikad.

    Ali definitivno bi bilo super da je ovo istina sto graf pokazuje.
    Prvo dobili bi znacajan skok u peformansama u odnosu na 580ku sto inace nije praksa(20ak% je obicaj :D ) a ujedno bi natjerali AMD da smanji cijenu 7900 serije i da izbaci novi vjerovatno 7990 single GPU a i neki 7970x2
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa mozda je neralno, ali bih volio :)
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    GTX 680 ce biti brzi u nekim igrama od HD 7970, a u nekim HD 7970, ista situacija kao i HD 5870 i GTX 480 na pocetku.
    Naravno treba pricekati oficijalni review. Al je zanimljih core clock, ostaje veliko pitanje koliko ima prostora za OC, pored 1050 MHz stock clockova.
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    GTX580 na 1050MHz core bila bi dobro brza od HD7970..

    GTX580 ima 512 Shader-a..

    GTX680 navodno ima 3x vise SP tj, 1536 SP.

    Ako nVidija nije toliko "unakazila" arhitekturu i efikasnost ovih SP onda bi trebalo da je Kepler GK104 mnogo brzi od bilo kojeg GPU-a kojeg smo do sada vidjeli..
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci 3x vise shadera i potrosnja od 190W :smt005

    Cim se ovoliko dugo ceka zna se sta bude!
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ono sto je takodjer "cudno" jeste br tranzistora na cipu od 3540M a br Shadera je 1536..

    Na GTX580 cipu br tranzistora je 3000M a shadera je svega 512..

    Ocigledno da je nVidia "zrtvovala" neke dijelove cipa da bi obezjedila 3x veci br SP u odnosu na prethodnu generaciju, ili je u potpunosti redizajnirala SP na Kepleru pa ih je sada 3x vise sto bi moglo znaciti i njihovu manju efikasnost u odnosu na Fermi..
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Također mi je jos jedna stvar zapala za oko.
    Ima oko mjesec dana prije izasao je slide na kojem se spominjalo oko 700 Mhz core clock, pa onda je bilo oko 900 MHz, pa sada 1050 MHz.
    Ovo nek nitko ne shvati pogresno, svi znaju da favoriziram Nvidiu, ali imam osjecaj da su gurali clockove do krajnjih granica da bi bili brzi koji % od HD 7970. I da, ono dinamicko clockanje je sranje zesce.
    Zbog svih ovi stvari bojim se da ce OC GK 104 biti limitiran.
     
  8. Juka

    Juka Komšija

    nego kad ce ovo izaci, bas me zanima reakcija AMD-a na cijene???
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koliko sam ja sakupio informacija sa raznih portala, cijene i kad izađe Kepler ostaju slicne (mozda 50 USD odu dole).
    Navodno je problem u TSMC, ne mogu da isporuce dovoljan broj 28nm cipova i cijelu godinu ce biti nazalost ovako.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    GTX680 (p)review.. KLIKNI OVDJE

    Iako na GPU-Z stoji da je "overclocked" clocks 1006MHz na review-u tvrde da su to STOCK clockovi te da je to upravo "Dynamics boost" koji nije software ovisan vec je kontrolisan iz BIOS-a graficke kartice ..

    Ako je tako onda GTX680 "out of the box" dere HD7970 za ~20%..

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Super nema sta, valjda cemo za par dana viditi oficijalni review.
    Mene najvise zanima GTX 670, jer obicno ja ganjam ove step down high end grafe.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Look what I have found: :p

    [​IMG]

    Neko se poigrao sa chartom do BF3 bencha.. :smt005

    Ovo ubija svaku "vjerodostojnost" ovog (p)review-a..
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ovo bi prije moglo biti istina nego onaj gornji,da onako dere guzove 7970ki ne bi se ovoliko cekalo,pogotovo kad se zna da ovo nije najjaci Kepler.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  16. Sena

    Sena Veteran foruma

  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze biti, mada ni i7 965 Extreme na 3750 MHz nije slab procesor.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Yup brz je on, ali ako se ravnam prema mome starom i7 920 na 3.8 GHz, on ima "samo" oko 8500 CPU bodova, dok tri HD 7950 imaju oko 20k GPU bodova.
    Tako da za takav setup min je neki 2600k na 4.5 GHz.
    Također bitno je napomenuti da brzina rama ima fin uticaj u CPU benchu u 3d mark11.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    SLI GTX680 na 1150MHz izbace GPU score 1800+ a CF HD7970 @ 1250MHz izbace GPU score= 20000+ (CPU 2700K na 5GHz HT= ON)..

    I jos da se napomene da su ovo rani ES primjerci na beta nVidia driverima,znaci ima prostora za optimizaciju..

    [​IMG]
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma