Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. mardi

    mardi Novi član

    Pozdrav svima!

    Znam da nisam u okviru teme ali samo jedno pitanje za sve:

    Pozdrav!

    Uspio sam kupiti BlueRay LG BD 390 player pa imam pitanje:

    Molim za pomoć oko spajanja zvučnika na LG BD390 Blue Ray. Kupio sam zvučni 5.1 sistem ( Genius SW-5.1 3000) i spojio ga sa BD uređajem. No nisam siguran koje opcije u Audio postavkama BD uređaja da odaberem.
    Naime riječ je o ovim opcijama:
    HDMI:
    - PCM stereo
    - DTS Re-Encode
    - Primary Pass-Thu.
    - Multi-chanel...

    SPDIF:
    - PCM stereo
    - DTS RE-Encode
    - Primary Pass-Thu.

    Sample frenquencu:
    - 48 KHz
    - 96 KHz
    - 192 KHz

    DRC ( kontrola dinamičkog raspona): ON ili OFF

    Speaker Setup: postavljen na 7.1 jer od zvučnika dobivam 5.1 a od TV koji sam spojio preko HDMI-a 2.1 ( Samsung LE40A756R1 koji ima dodatno Surround bass ).
    Kad odem na tes speakers, sve i jedan se javlja tj. BD ga prepoznaje kao 7.1.

    Molim pomoć oko istoga da bi dobio čist i najbolji zvuk bilo u obliku: HD, DTS, Master HD i slične kvalitete zvuka o kojima piše da on podržava sve to kao BD uređaj.
    Stavljao sam neke 1080p materijale na stick i čita mi sve uključujući h264., mp4 itd... Ali kad slušam daje mi na zvučnike samo zvuk na prednja dva zvučnika.
    Ostali ne šalju ikakav signal.


    Hvala i pozdrav...
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    DTS HD master i Dolby TueHD nemaju veze sa zvucnicima, tvoj player podrzava hardwerski te agloritme i oni ce biti omoguceni ako imas Blu-ray film sa ovim lossless zapisima.

    Ripovi o kojima pricas u 99% slucajeva imau samo DTS i DD zvuk 5.1 ili stereo. Nemaju HD zvuk jer previse zauzima prostora da bi bio ripan kao takav.

    Namjesti Multichannel za visekanalni zvuk.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Donio AMDProcessor kod mene taj HDMI kabal, da vidimo mozel na mojoj 37PV8 da baca 1080p signal. Pokusali par puta, i nece, nema nikakve slike.. Medjutim, sad ja kad prikopcam svoj PC sa svojim HD kablom il X360 sa drugim HD kablom - NEMA SLIKE! Dakle, uopste je nema. Probao X360 na Sony LCDu - radi normala. Jel moguce da je taj HDMI kabal sprzio moje HDMI portove (iako smo ga ubacivali u samo jedan HDMI port, ne oba)?
     
  4. mardi

    mardi Novi član

    Poenta je da i ovi ripovi se na mom zvucnom sistemu 5.1 cuju samo na dva zvučnika i to prednja a nikako na svih 5 jer su od blue playera do zvučnika vezani preko chincha.


    Tu opciju Multichanel imam jedino pod HDMI a ne pod SPDIF. Pod SPDIF imam:
    - PCM stereo
    - DTS RE-Encode
    - Primary Pass-Thu.
    Koju izabrati i čemu služi SPDIF?

    Kao što sam rekao, TV sam vezao HDMI sa BD-om a zvučnike sam povezao sa chincevima na 7.1 izlaz u BD-u.
    U opcijama sam stavio izbor zvučnika 7.1 tako da dovivam i ta ostala 2.1 preko veze TV i BD preko HDMI kabla.
    Jeli to dobro ili da vratim 5.1 kako to paše zvučnicima externim dok bi time onemogućio zvuk od TV-a preko HDMI kabla.

    Koju izabrati i čemu služi SPDIF?

    HVALA.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Ne mozes koristiti tv zvucnike i surround u istoj vrijeme u takvoj konfiguraciji. Jesi li odradio kalibraciju zvucnika preko BD playera da vidis jesi li ih dobro spojio?

    Za sta ce ti SPDIF kad nisi spojio zvucnike tom metodom vec analognim putem. Tvoje je samo da odaberes audio fajl u filmu preko izbornika filma a zvuk ce ici automatski na analogne izlaze. Dakle izaberi analogni 5.1 izlaz.

    Pod HDMI opcijom izgasi HDMI audio passthrough, jer ce ti na taj nacin zvuk ici na TV a ne na zvucnike.
     
  6. mardi

    mardi Novi član

    Da jesam i sve štima!

    OK, pod opcijom HDMI sam sa PCM stereo prebacio na PCM multichanel. Treća opcija koju spominješ tj. Passthroug. mi nije niti postavljena jer sam prebacio na PCM multichanel.

    Kad dodjem kući ću još to poštimati pa sve isprobat. Hvala!
     
  7. JaLa

    JaLa Komšija


    Zamolit cu Nani-a da odgovori, jer je hitno i meni i Vedi.
    Hvala !
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Meni to zvuci skroz nemoguce, da se tako sprzi HDMI vjerovatno se nesto rastimalo, probaj nista te nekosta resetovati sve postavke na fabricke ili sl. neznam sta vec ima na TV-u.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    resetovao sam, ne radi. Spojim xbox360, stavim na HDMI, i samo u cosku gore pise HDMI1 , nema zvuka, crna slika, i ponekad blinke to "HDMI1"

    TV je kupljen u TehnoPromu prije god i 3 mjeseca, placen 1499 KM. Nadam se da im je garancija duza od 1 god. Gadno je sto je PV8 vec "star" TV, pa valjda ce imat rezervnih dijelova. Zvao na svaki moguci broj sto sam nasao na informacijama i na njihovom sajtu, ne javlja se niko..
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Ako je od toga riknuo onda je zesci fus, pa ja sam na svom 3g starom LCD-u par stotina puta iskljucivao i ukljucivao HDMI na zivo i sve radi odlicno, neznam za ove novije jer nemam ni love, ni zelje da mjenjam ali kad vidim ovakve stvari mozda je i pametnije da nista nediram.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Ocito sam ja zesci peh sto se tice ove tehnike :/

    Nego, gdje imaju radnje TehnoProm Shopa u Sa, ona u Ferhadiji gdje sam ja uzeo TV je zatvorena odavno?
     
  12. Juka

    Juka Komšija

    Zastupnistvo u tvornickoj pri ulazu na auto put prema mostaru(tramo gdje ides Djevojci)...
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Ili nekadasnji Energoinvest.
    Jel ti tu batre iz Tarcina. :lol: :lol:
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Lol, cuj Tarcin xD Nije ;)

    621600 mi dadose na informacijama, taj broj sam i zvao jutros, ev sad opet, al niko se ne javlja. Ma majku mu, vidjao sam po gradu negdje TehnoProm radnje, al da me ubijes ne mogu se sjetiti gdje..
     
  15. Juka

    Juka Komšija

    Kazem ti da su dole....
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Otic cu im u subotu sabahile.. Jebo te, bez HDMIja mi plazma isto CRT :(
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Kad ih danas nemozes dozvati onda garant nerade subotom. :smt003
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    zato sam i pitao imal gdje njihova radnja u gradu, imam pauzu od svega 45 min tokom radnog vremena (do 18h), pa ne mogu stici otic i vratit se do tog zastupnistva.
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Gdje samo iskopa njih pored ThehnoMaga, Tehnomarketa i sl., ako si upola sretan kao ja onda ta firma nepostoji vise ni na mapi. :smt005
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Toga me i najvise strah jbga..U slucaju da su propali, imal fajde kontaktirat Panasonica direktno? :/