Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja ti kazem redovno idem, budem i kupujem. Ne prenosim ti price drugih ljudi. Ne jedem svinjetinu tako da se meso ne kupuje u trgovinama nego u turskim mesarama. Kilo teletine 15-25 eura, govedina je 10-12. Oni ustvari i ne znaju za junetinu, njihova teletina je ustvari junetina. Kad su paprike kod nas marku, kod nih su tri eura, bosanske sljive su sad gore 4 eura, lubenica je trenutno oko 80 centi, kod nas je 40pf. Kupujem na pijaci kvalitetno koliko se moze naci i garantujem ti da je voce i povrce najmanje 3-4 puta skuplje. Imam zenu i dvoje djece, oboje radimo sa prihodima oko 1k eura i malo mi je. Doduse vracam kredit. Sam bih mogao zivjeti odlicno i sa prosjecnom bhbplatom, ali smatram da djeca ne treba da zive na salami, konzervama, makaronima iz turske i smrznutom somu iz trznih centara koji nam se prodaju pod oslic. Na taj nacin se moze i u Bosni zivjeti, ali vani se valjda ide da zivis kvalitetnije a ne da zivis isto.

    Uostalom nisam rekao da se sa 1700 eura ne moze zivjeti, nego da se sa takvim prihodima i troje djece mora stediti na svemu i da se tesko moze ustediti da nesto ostane.
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Re: RE: Re: Odlazak iz BiH

    Ok, recimo da je to tako... Da li je to opet bolje nego sto je ovamo sa natprosjecnim primanjima? To je minimalna placa tamo, i ako nisi retardiran, doslovno kroz godinu dana ces doci na min. 2500€ prihoda, a to nije gornja granica ni priblizno.
    Druga stvar: ja izisao sa faxa sa fantasticnim ocjenama i radio 5 godina kao zastitar jer nisam imao oca da me zaposli negdje drugo. Vec 15 godina se lomim i radim po 12h dnevno i dosao sam do plafona. A plafon je 1500KM placa, stan na kredit od 20god. i polovna Alfa Romeo 15 godina stara. Znaci to je doslovno najvise sto mozes posteno zaraditi ovdje sada.
    Ja stvarno ne zelim svojoj djeci priustiti isti put koji ja prolazim. Ne zelim ih skolovati da rade u kladionici, ako tada budem dobar sa nekim u upravi te kladionice.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Naravno, vise puta u zadnjim postovima sam ponovio da su ti otvorene brojne mogucnosti za zaradu.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Imao sam priliku da se zaposlim u jednoj IT firmi u Tuzli, međutim pošto sam pri kraju studija to bi mi oduzimalo dosta vremena i ne bih volio da rizikujem. Plata oko 500 KM, radilo bi se oko 30h sedmično. I naravno, nije u pitanju veza preko roditelja, već me je preporučio prijatelj koji već radi tamo. Sad možda sam trebao, možda nisam, roditelji me mogu istrpiti još godinu dana da završim i onda furam odavde.
    Uglavnom, traže ljudi određene skillse. Složi CV, napravi nešto za pokazati i čekaj da te zovnu na intervju ako im bude trebao takav kadar. Ako ne prođe u jednoj, šalji mail drugoj, nemaš šta izgubiti ;)
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Treba ti radna dozvola ili EU pasos.
    Sad hoce li ti poslodavac srediti radnu ili ces ti na osnovu manjka radne snage u tvojoj struci, to je druga prica.
     
  6. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Mor'o sam ja jezik upisati. A fino mi je stari govorio - računari sine, to ti je budućnost. :cry:
    Sad kada vidim kako ljudi idu u inostranstvo zahvaljujući diplomama iz IT-a, tačno mi dođe da se izudaram. Ja k'o fole umjetnik, ganjam jezik i književnost... :roll:

    Izvinjavam se na ot-u, prenjelo me.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ne ide niko u inostranstvo zahvaljujuci diplomi IT-a, već zahvaljujući znanju.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    http://www.jobs.ch/de/job.php?iid=65489 ... toplisting

    Profil:

    Abgeschlossenes Elektroingenieur- oder Informatikstudium (FH)

    I još da dodam da je prijatelj od kolege htio ići u Njemačku da radi kao programer, čini mi se da kolega reče da je išao na biro tamo i radnica mu rekla možeš probati, ali bez diplome će te vjerovatno odbiti, velika je vjerovatnoća. I poslao on sve podatke i vratila mu se nazad odbijenica.
    Naravno, nije pravilo, svugdje ima svega, ali eto jedan od primjera da negdje cijene diplomu.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ides na neciju preporuku, zar neko ode tamo sam i trazi posao?
     
  10. wragg

    wragg Aktivista

    Mozes i sam naci posao, zasto ne? Ja sam tako uradio. Preporuke gore slabo pale ;)
     
  11. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Šanse za nekoga bez iskustva i diplome u tom području su ravne nuli, da se ne lažemo.
     
  12. wragg

    wragg Aktivista

    Za takve postoji nesto sto se zove Ausbildung. Osim toga, zasto bi netko i bez iskustva i bez formalnog obrazovanja u struci uopste trazio radno mjesto u istoj? Meni npr. ne pada na pamet da radim kao liječnik :D
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Fali nastavnika. Plata je onako. Ok.
     
  14. black

    black Komšija

    Ima li neko "kontakt" u Njemackoj ambasadi? Nije za mene , saljite na pm.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ako je "gore" iskljucivo Njemacka, onda ne mogu komentarisati. Ali ako se komentarise zapad, onda u Svedskoj preporuka i veza ubi. Moze pricati ko sta hoce, ali sanse za dobiti posao su 90% vece samo ako te neko preporuci. Npr. ako ides da apliciras za posao u nekoj firmi kao bosanac, oni ce pitati drugog bosanca da li te mozda zna, da li je cuo za tebe i sl.

    Nastavnici, vaspitaci - potraznja velika. Plata ode od 30.000kr pa do 34.000kr (uzeo 4 primjera ljudi koje licno poznajem, to je vaspitacica u vrticu/predskolska i nastavnici u osnovnoj/srednjoj).

    Ono sto sam sad primjetio da nedostaje dosta radne snage u metalnoj industriji, fabrike i sl. Tu su plate dosta manje, recimo 23.000 - 25.000kr ali imas velike sanse da uberes na nocnim i prekovremenom.

    Jedan primjer skoro, tj prije godinu: Iz ZG-a od zene rodjak dosao u Geteborg, stric mu sredio posao preko "agencije za iznamljivanje radnika". Nije znao Svedskog nista, bukvalno direkt iz ZG-a u fabriku. Eno sad dofurao i zenu i dijete, dobio stalni radni odnos direkt u drugoj firmi. Kombinacija veze i znanja/iskustva je dobitna kombinacija. Ako imas preporuku u vidu "veze" i u vidu "bivseg poslodavca" onda nema zime.

    *Edit: Poceo sam racunati kao Svedi, plate su prije poreza. Uracunati jos ~33% poreza na to.
     
  16. Neraa

    Neraa Aktivista

    Danas naletih na ovo, u medjuvremenu polozen b1-b2 pflege(medicinski njemacki) sredinom septembra dosao u Njemacku, 20 septembra poceo raditi, sad u junu prelazim u bolnicu da radim.
    U pocetku je sve bilo tesko, prijevoz, nova radna okolina, novi grad, ali nakon neka 2 mjeseca se naviknes i tad vec krece druga prica. Cura je u istom gradu, dosta ugodnije za raditi, nema straha da ces posao izgubit zbog necije veze ili slicno, radnik je zasticen maksimalno.
    U Bosni sam bio u januaru i sad u aprilu po 10-11 dana.
    Sve u svemu nisam se pokajao jer tek sad vidim koliko je sve uredjeno ovdje.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sretno drug!
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kolega ing građevine sa novom godinom prešao na novi ugovor, 4000 Eur i smještaj od firme.
    Sad pričao sa njim, ne bi se ovdje vratio da bude izvršni u elektroprivredi, ne zbog para, već zbog korupcije, ophođenja javnih ustanova (Bolnice, škole idr) i prije svega što je ovo sve, samo ne pravna država.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kolega iz firme ode u Nizozemsku, 3000EUR netto, frontend developer. Sta reci... Jos to je startna plata, rast ce to.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To je bukvalno pocetna plata za developera, znaci najniza. Za 10 godina ce imati 5000+.