Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Al govorim ovo je netto.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ah, nisam vidio. Ma tesko je ne otici odavde. Doktor budes i imas 1500KM, a vani ona sto radi za kasom ima bolja primanja i zivi bolje.
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    Kod nas u tz se pravo štancaju i rade prekvalifikacije za te njegovatelje u njemačkoj, plata od 1900 do 2300eura, koliko sam čuo oko 70% omladine se na neki način školuje/prirema da ide da pere guzove :)

    A ovi što plaču kolika je plata, završili fax, naučili razne programsk jezike osjetili privatnika ili neko nezadovoljstvo pa ja bi brate mili naučio i taj njemački i pravac obećana zemlja, a ne plakao ovdje po forumu :)
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    Kakvi su troskovi ? Kakva su primanja ? Mozel se šta uštedit.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sto se plate tice sirok je to pojam kod svaba zavisi jesi li ozenjen imas li djece itd pa je razlika ogromna od covjeka do covjeka. U biti ako imas diplomu imas te pare ali moras poloziti cini mi se b1 da bi ti priznali diplomu. Ali fkt im fali tih kranken pflege tj. njegovatelja po bolnicama starackim domovima itd. Imam ja jarana u Minhenu radi vec dvije godine u drzavnom starackom domu ekstra uslovi ima netto do 2 milje u startu je imao dosta manje dok nije jezik polozio. Drzava mu pomaze kod stana vec ih je dva zamjenio a svi znaju koliko je tesko u tom gradu naci stan em dobije razne beneficije kod registracije auta drzava mu placa dio stana itd. bas ekstra. Da sam ja bogdo zavrsio medicinu srednju i u bolnici radio pa i guzice prao sta fali posten posao ko i svaki drugi :D
    Ja sam se ispalio u Njemacku od septembra 2015. nasao posao preko neta prije preko svapske zeit firme (posrednicke) i brzo ih otkantao jer nisu placali po dogovoru pa se dogovorio direkt sa firmom gdje sam radio. Mala je firma 15-20 radnika radim za cnc masinom i vozim viljuskar, sredio burazu odmah posao nasao stan itd. Ne zaradjujem ko ovi gore ni blizu dere me porez neozenjen ali sam zadovoljan radim 40h sedmicno, prekovremeno sve se plati itd itd, subote cesto radim i to rado jer vikend je dosadan ovdje. Jezik nisam bas naucio ali se sporazumijevam i ne trebam nikoga voditi kad mi sta treba u banci apoteci i sl. Samo je belaj sto sam bas daleko od kuce 1200km i ako nemam bar sedmicu ne isplati mi se ici radi visokih troskova autom vinjete tuneli gorivo itd. Mali je gradic iznad sjeverne Bavarske (Thüringen) i vikendom je dosadno nemas sta raditi ali ima blizu velikih gradova recimo Erfurt 25min voznje pa tu odem kafu pit sa burazom prozujat malo itd. Nema ovdje naseg naroda tj. jako malo recimo. Stanovi su ovdje relativno jeftini mada su mi od ove godien povecali troskove grijanja vode itd pa 61 kvadrat sa svime strujom grijanjem internetom itd placam malo vise od 600 eur. Ubi vrijeme cesto kisa oblacno, svabe su hladne ni su ko nasi :D ali naviknuo sam se odmah na to. Napravio sam cv na svapskom i kontam traziti posao u vecoj firmi jer je u vecoj firmi bolje raditi lakse dobijes godisnji i slobodno ovdje teze jer odma fali kad neko ode itd. Kroz 3 zadnje godine 4 jarana otisla sto u Austriju sto u Njemacku tuzno brate da koru hljeba trazis u tudjini ali moras. Eto kasnije kad uhvatim vremena dodam jos ponesto.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Ja znam dosta ljudi koji su otišli bili su u radnom odnosu imali su staža od 1g do 15g, znači imaju i iskustvo jedini problem je bio jezik, jel kako su mi rekli jezik je no1. Uglavnom traje to neko vrijem, čak se i ode na probni radi cca 7dana onda opet tako ta ppirologija naše ambasade odnese to nekog vremena. ugl ti starački domovi, bolnice i sl imaju svoj smještaj pa odma u startu vam daju taj smještaj koji je daleko od idealnog, ono tipa zajednička kuhinja i sl, ali dok se ne snađete, čak i hranu vam pripreme kao da smo izbjeglice i da nemam šta jesti jbt. I to izbiju iz plate ovako tipa 200eura što je ko povoljno. kasnije nađu smještaj od 500 do 1000eura, opet vele ako imaš psa ili si peder, lezbejka prije naći stan nego ako tražiš kao porodičan čovjek sa djecom. Posao ko posao nije težak i teško je ne zadovoljiti, jel njeguješ mali br osoba tačno se zna šta smiješ i moraš uraditi i nije nikakav težak posao, znači ako u bih njegujete 50 osoba u njemačkoj je 5 :) takođe ideš na razgvor ako uradiš i više :) ili nešto što nisi trebao i tako nekih fini stvari što je u bih omg.
     
  7. Neraa

    Neraa Aktivista

    Pa s obzirom da jos uvijek moram poloziti za priznavanje njihove diplome nakon cega ide povecanje plate, vise godisnjeg i sl, ja sam zadovoljan.
    Moze se ustediti fino oko 800-900€ bez da se odreknes odlaska u Bosnu svaka 3-4 mjeseca, normalnog izlaska, kafe itd, prestizne klubove ne uzimam u obzir.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    ..gore si znaci pobjegao. Hajde bas mi je drago da si se snašao. Mora da te Hamza nagovorio na vuljuškara.

    Nadji kakvu za papire i nikada se ne vratio.

    Isto, jedan je kolega sa medicinskom + polozio neke kurseve za fizioterapeuta, otisao u Njemačku i tako radi u domu za starije osobe. Pocetna mu je bila neto 2500€ ali je iz nekog razloga radio samo 4 dana. Petak i vikend free. Ne znam da li se sada nesto promjenilo. Nisam ga pitao.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nek peru guzove, makar znaju znaju sto rade. Znas da imas za stan, hranu i ostane dobrih para da ustedis/ulozis. Zivjet ces 10 godina duze jer ne moras da brines sta ces ako firma propadne, hoces li na ulicu, imaju li u bolnici sterilnih gaza, rukavica ako ti sta bude.
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Mojih 10 kolega je u zadnje 2god otišlo, nešto u irsku, nešto u Njemačku, cak i majka razmislja da ode na zimu gore, uzme neplaćeno i proba.
    Ja mislim da je dobra stvar da imaš priliku otići i zaraditi više, i vidjeti svijeta, pa bilo to iskustvo negativno ili pozitivno, opet je sve to škola.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Moji rodjaci redovno idu u Swe, radit tamo u plastenicima. Odrade 2-3 mjeseca, zarade koliko bi ovdje citavu godinu rintali.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zar se može ići u Irsku, zanima me na koji način se može tamo kontaktirati poslodavac, ja sam odličan sa engleskim jezikom.
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

    Većina nas ima hr putovnicu pa je lakše, jer je EU. Ja isto da mi se nudi prilika u Njemačku da idem, to mislim da bi mi bilo kao da me netko pita da završim pravo, ili medicinu, em sto me to apsolutno ne zanima niti imam volje uciti to. Al opet kad voda dode za vrat čovjek ne bira.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Forzamlan i ostali koji su otisli svaka vam cast i neka vam je sa srecom. I hvala bogu da ima tih poslova jer bi ovdje omladina gladna bila. Ja imam posao u BiH i to sa solidnom platom ali kad forza taj iznos da samo za stan i komunalije onda vidim da je to jadna plata. Dok sam bio sam moglo je mjesecno i ostati novca, ali sa zenom i malim djetetom to je vec patnja.
    I cesto razmisljam otici u neke od zemalja EU, znam njemacki jos od djetinjstva, lako bi izganjao B1. Jednom sam prijatelju pomogao oko jezika, eno ga sada u njemackoj u tom domu za starce, covjek se preporodio.
    Ko god moze neka ide, ovdje nece nista pobjeci.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nama sa ISIS pasošima daju samo u Njemačku :D

    @Reventon, ista situacija kod mene, dok sam bio solo, moglo se gurati, sad kad su zena i dijete tu, teško sastaviti kraj sa krajem.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kako sam se zajeb'o za domovnicu samo tako. Prije je dijelili ko se god izrazio kao 'rvat jebiga meni to glupo billo. Sad šipak ne daju. A deda, baka majka svi rodjeni u rvstskoj, pola mi familije tamo. Mislim da sad moram boraviti i rvstskoj 5 god minimalno. Što ne bi bio problem da se kod dede prijavim da ne kontrolišu. Zna li možda neko iz prve ruke imam li možda šanse da se dočepam domovnice. Mnogo se lakše fura dalje sa EU pasošem.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma kad ti hoces da odes nije problem. Ranije spomenuti kolega nema putovnicu i sve sto mu je trebalo od papirologije mu je gore firma zavrsila.

    Nadjes posao i poslodavci su uglavnom spremni rijesiti sve te papire. E jest da je lakse kad se to ne mora, ali bitno je samo da se nakanis otic. :)
     
  18. Almir

    Almir Komšija

    skolski je dugo bio u HR poslom na kraju i dobio HR papire ali se morao odreći BIH da bi dobio, sa tim papirima HR otisao sada da radi u njemacku.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Probaj ovo mozda djeluje :D

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Heh nije me niko nagovorio u biti muka me natjerala bio bez posla odem u Hrvatsku i radio prvo kao skladistar jedno ljeto i posalje me ta firma odmah na polaganje za viljuskara i tu sam dosta iskustva stekao. Cim sam dosao u DE sjeo za viljuskar skontali u firmi da imam iskustva iako jezik beknut nisam znao :D i posalju me oni i buraza na polaganje jer ne priznaju HR vozacku za to. U biti to moze svako polozit nista lakse za par sati sve rijesis a dosta se trazi viljuskaristi u biti svaka fabrika, transportno logisticka firma i sl. ti trazi takve a u DE imas takvih firmi na svakom cosku, plate recimo u zapadnoj Njemackoj su pogotovo solidne za taj posao. A za papire ne treba meni nijedna imam HR papire i samo sa licnom sam dosao tu ni pasos nisam izvadio jer putujes po citavoj EU sa licnom.

    I neko je spomenuo odricanje bosanskog, ja sam rodjen u HR tamo dugo zivio kasnije sam preselio u BIH dobio preko oca BH drzavljanstvo i sad imam oba. Da bi se Njemacko dobilo cak i ako si rodjen tamo nista ti to ne znaci, od rodjenja moras ziviti 8 godina i onda imas pravo. Recimo kad neko nas ode u DE ima isto pravo na njihovo drzavljanstvo nakon 8 godina ili cak ako je vrhunski sportista i sl. da doprinosi drustvu bas puno onda i prije mozda 5 god.

    Meni je film puknuo krajem 2014. kad sam napunio 30. god a imao samo par godina staza. Studirao sam neko vrijeme a nisam zavrsio, radio sve i svasta 90% na crno kad bi sta uhvatio, bavio se racunarima popravljao, tu i tamo neki ok posao. Zadnji sto sam radio sa dvojicom kolega tu sa foruma u jednoj nasoj IT firmi na oko dobar posao ali jebu te u mozak za bijednih 550KM, dodjes kuci legnes ne mozes zaspati i mislis o poslu a vamo te seljak neki od gazde i sefa jebe i pravi budalom. Poslije toga bio bez posla 3-4 mjeseca i pukne mi film odem u HR prijavim se tamo na adresu izvadim HR licnu i pocnem tamo raditi prvo na crno baustela kasnije u jednoj velikom trgovackom lancu nadjem posao skladistara gdje sam radio isto za bijedne pare ali je ok posao bio i veliko iskustvo. Ljeto 2015. ukidaju se radne vize za hrvate u Njemackoj i tad sam poceo bas aktivno traziti posao i pomalo uciti jezik, bezveze vise iz znatizelje i zeze posaljem CV i prijavu za jednu agenciju, 15 dana prodje ja na poslu zove me zena hrvatica kaze pakuj se ako ces ici za 5 dana gore. Odem gore bukvalno niti sam imao koga gore nit znam gdje tacno idem nit sta cu radit ali sa 120% odlucnosti i zelje a kad sam otisao rekao sam vracam se samo u tabutu :D. Sa hr papirima procedura oko papirologije relativno je laka, ali da bi dobio posao u DE moras imati prijavu na adresu, da bi imao prijavu moras imati stan ili neki pansion a da bi dobio stan moras imati minimalno 3 platne liste u biti zacaran krug. U firmi su mi pomogli puno oko nalazenja stana transporta stvari bivsa sefica cak mi je dala neke stvari za stan. Ovdje nema namjestenih stanova tj. jako rijetko ja usao u stan nema sijalice na plafonu kamoli sta drugo, sve moras kupiti i za pocetak da krenes treba dosta para ako nemas nekoga od familije ili jarana da ti pomogne oko smjestaja. Buraz je odmah dosao sredim njemu posao i sad radimo ima u firmi jos nasih ljudi ustelili smo se, posao mi kilometar od stana itd. Nije bas bilo lako pogotovo u pocetku ali bitno je imati volju.
    Gradic je bivsi nazi radni logor iz WW2 :D, ima 5 000 stanovnika ali ima izuzetno jaku industrijsku zonu to je cudo jedno. Sve u svemu nije lose i zao mi je jedino sto nisam mogao doci ranije recimo da sam dosao sa 22-23 god ko moj brat sad bi sa svoje 32. god imao mnogo toga rijeseno u zivotu ali i ovako sam zadovoljan, treba covjek biti i skroman. Zato mi je zao kad vidim da bi mnogi dole nasi mladi radili ali ne mogu jer ako nisi u stranci zna se koje tesko ces naci neki normalan posao. Sa bh pasosem se isto moze samo teze i moras biti uporan, od nedavno ima potpisan sporazum BIH-DE o olaksavanju viznog rezima, mnogo je toga pisano po nasim portalima u biti najvaznije je naci posao i onda na osnovu toga predaje se za vizu. Viza se sad ceka oko 6 mjeseci i nema stela ko prije neki novi sistem tako mi prica poznanik koji je neki dan ganjao vizu. Jos jedan fol jako bitan ne znam kako se to tacno zove ali treba ti papir od firme za Arbeitsamt/biro za zap. da oni bas tebe traze jer u protivnom pogotovo ako ides ko ja za neki sljakerski posao takvih je u DE puno i vrlo vjervatno neces dobiti vizu sa obrazlozenjem da vec ima svaba na birou takvih i onda je dovoljno recimo da ta firma napise da joj treba takav radnik ali da zna bubam sad bosanski jezik i normalno u tom gradicu nema takvih. Bez toga nemojte nikako predavati jer je prosle godine jedan momak predao za vizu kod mene u firmi i dobio odbijenicu jer nije imao taj papir.
    Kad skontas ko ima dobru diplomu i zna jezik tu moze ekstra proci a recimo ozenjen covjek i zena da rade neke bezveze poslove dvije plate mogu zivjeti sasvim dobro, kasnije mogu kredit dici za stan bolje nego placati kiriju itd.

    Irska je sad hit, imam bivseg kolegu cujemo se godisnje par puta, cak mislim da je minimalna satnica 9 eur veca nego u DE, bruka hrvata ima gore pa i bosanaca. Pogotovo je zgodno za jezik jer svako od nas zna engl. bar dovoljno da se moze sporazumijeti. Samo u Dublinu i ostalim vecim gradovima teko je naci stan i jako su skupi a posla ima na sve strane i gore. Vrijeme je gore lose kisa oblacno non stop i daleko si kuci ali ima ovih ryan air jeftinih charter letova za budzasto. Hrana skuplja u Irskoj i ostalo recimo auto osiguranje mnogo skuplje nego u Njemackoj. U Hrvatskoj je sad egzodus, Slavonija pusta. Citao sam nedavno bosanci i herc. su procentualno najraseljeniji narod u europi, vise dijaspora 2-3 puta donese kesa godisnje nego sva strana ulaganja, to vrijedi za sve ex yu drzave, ima na aljazeeri reportaza, tuzno.
    Evo sjecam se rasprave oko hrane ne bi vjerovali hrana jeftinija u Njemackoj, litar mlijeka 55 centi bolje od sve i jednog naseg, jogurt 500g 39 centi, svi mlijecni proizvodi sirevi i sl. jeftinije nego u Bosni, cokoladice i te gluposti bagatela, nutella recimo 3.5 eur ona velika, pive svaka bolja za 2 klase od nase a u trgovini su od 29 centi do 80 centi i sl. Skupo je jedino voce i povrce kad nije sezona i recimo teletina i sl. kvalitetno meso. Mehanicari jako skupi kad ti nesto ovdje ode na autu subhanas molis boga budu isusa :D ali recimo zamjena ulja i guma je ok ako malo znas jezik i vrtis se neces puno skuplje nego dole platiti, bar ti nece fush ulje uvaliti i disk plocice. Pice relativno skupo ali pio sam i kafu za 1.2 eur ali i za 4 eur i pivu za 1.5 eur sve zavisi gdje i sta. Uglavnom nema ovdje bas izlazaka ko dole, u biti kako ko :D

    Uf jesam se raspisao :D