Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Nedaj se. Super je sto si otisao. Mislim da moze samo na bolje. Ali nemoj se vracati. Vidio si kako te ovdje u velikoj firmi omalovažavaju, a kako je tek kod lokalnih oyebina. Cesto se sjetim kada si govorio: "bolje djaba ležati nego djaba raditi". I to je istina jer sam ja tada bio primoran trositi 2-3 stoje vise nego sto zaradjujem. Plus 100km od kuće. I onda ti dodje neko i prijeti. Sebi sam obecao, nikada vise ja ne radio za ove nase ljude. Ni za familiji.

    Ganjam vec dugo Kanada/Swe/Australija. Šta prije upali. Ali se zakomoplikovalo ...kada ono hoce. Pocetkom prošle godine me cura ispali za Australiju. Krajem prosle godine rodjak dosao iz Swe. Kaze ja sada idem gore, pošaljem ti garantni list a ti dodji za koji dan. Na kraju ostade on bez posla pa prešao u Norvešku. Elem, ostade ja u Bosni. Ima neka šema da me jedna cura pokupi za US ali ..nije tako jednostavno. Saznat cu vise kada se na ljeto vidimo.

    Elem, zabavit cu se ovdje koliko-toliko ali prve prilike idem gdje god se pruzi prilika. A ti i buraz samo laganini. Ako te budu tjerali za Bosnu, zaveži se za kakvo drvo.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Dobro je vama, moja veza sa hrvatskom datira od prije 500 godina kad je jedan predak protjeran iz Like u Krajinu.

    Btw lijepo je cuti opet nesto pozitivno. Jbg obican covjek se uvijek morao namuciti.



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @NAILS Ma sto se mene tice ja se nikad necu vratiti jes da mi se sad sve svodi u zivotu oko posla al sta bi, ma ni hans na smajseru me ne otjera nedo bog bolesti i sta ali nikad. A brate ganjaj budi uporan ja koga god znam ko je burgijao na kraju je nesto iskopao...

    Evo kako to izgleda prvi dan na poslu :D
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nek' si vala da cujemo malo kako je to jednom nasem covjeku gore. :D

    Mene doslovno molili da odem u Zagreb jos 2008., nikad nisam, zadnjih par godina sve kontam i da odem otisao bih gdje je bolje, bjeze vec ljudi i iz Hrvatske.

    Iskreno najradije bih ili zemlje Beneluxa ili skandinavske, mislim da su bolje od Njemacke/Austrije, ali dalje su i problem je jezik. Njemacki koliko-toliko znam.

    EDIT: nadam se da nisi im'o ovog na paleti :D
     
  5. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Jesam li ja jedini na ovom forumu koji je pobjegao sa zapada u Bosnu :D
     
  6. mirseth

    mirseth Aktivista

    Gdje to ?
    Malo mi nerealno tih 3000 EURA kao najniza, pocetna plata za developera.
    U Njemackoj i Austriji je pocetna za developera juniora bez faksa oko 1500 EURA neto i onda se povecava sa formalnim obrazovanjem i proteklim radnim iskustvom.
     
  7. mirseth

    mirseth Aktivista

    Izvini koliko godina iskustva kolega ima i koji mu je skillset ?
    Ja sam u nekoj fazi juniora bez formalnog obrazovanja gdje znam HTML, CSS, JS, JQUERY, BOOTSTRAP, WORDPRESS i pomalo PHP pa me zanima kakve su mi sanse za poslove vani, engleski znam vrlo dobro, njemacki na nivou osnovne komunikacije.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Evo poredjenja radi, neki da mi jedan kolega sa faxa dobio posao. Imao je samo 3 mjeseca "prakse" u .NET-u. Zavrsio skolu, nije se mogao zaposliti nigdje, i odluci raditi u .NET, odradi neki kvazi-kurs, i onda 3 mjeseca neplacene prakse, i jedna ga firma primi. 2700E bruto, sto bi znacilo oko 1800E na ruke. Covjek je tek poceo, tako da nema uopste velik skillset, samo osnove i to je to. Znam sad i da malo iskusniji imaju oko 3200E (2100E), a onda plate idu samo na gore.

    Jos jedan primjer indijca koji je dosao na fax, 13g iskustva Senior Java dev. Odmah po dolasku poceo ganjati poslove, i nadje u Stokholmu za 4100E (2800E na ruke). Vjerujem da mu je ovo bila cista ulazna plata jer je nov u svedskoj i ovi skuzili da ga mogu malo iskoristiti.

    U svedskoj generalno stanje ovakvo:

    - Ko god je dosao a da hoce raditi nasao je posao u rekordnom roku, nista specijalno ali se radi. Na vecini lokacija je dovoljan samo engleski dok je osnovno poznavanje svedskog veliki plus. Opet veze pale, treba neko da te preporuci i done-deal. Znam ljude koji su se formalno "rastajali" od zene, da bi ozenili nekog ovdje samo za papire te dovukli porodicu. Rijetko sam kad cuo da firma nekom posalje papire (kao sto je to slucaj u Njemackoj). Stekao sam osjecaj da se Svedo ne voli oko toga peglati puno, nego kad ti sve izganjas oni ce tebi dati posao. Najcesce se ulazi putem fakulteta, gdje se plati jedan-dva semestra i onda ganjaju poslove odmah pri dolasku. Uvijek se kladim s drugim nastavnim osobljem ko ce prvi odustati (naci posao).

    Ove godine nam je dosao jedan, isto tako 7-8g iskustva. Kladio se u 100kruna da ce otici prije zavrsetka godine - otisao prije zavrsetka semestra. (btw nisam dobio svojih 100kr)

    Ako treba da se pomogne oko skole, tu mozda mogu pomoci. Moja preporuka je doci tako, naci posao, raditi pomalo, ici i dalje u skolu (ako se imaju sredstva da se pokriju troskovi) te onda tamo negdje pri zavrsetku traziti poslove. Dosta ih tako radi, i na kraju ostanu.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima on 4 godine iza sebe, u raznim frontend tehnologijama, znam da je radio u Angularu i Node.js, HTML5, pa i onaj klasicni stack PHP/HTML/CSS.

    I ovo sto je nasao nema sanse nac u Njemackoj, u Njemackoj su i veci porezi na plate. On rece da je kod njega 4300 EUR brutto, a da to izadje 3000 EUR netto. U DE bi bilo na 4300 EUR brutto samo 2200 EUR netto. A slabo sam cuo da ko dobije preko 4000 EUR brutto u Njemackoj, mozda poslije, ali za poceak ne.
     
  10. Decerto

    Decerto Komšija

    Nije njemacka,al hajd,nego,jel ko od vas ikad radio na kruzeru ? Ja sam upravio zavrsio jedan ugovor,radio na jednoj od nizih pozicija (room service),a mjesecno sam uzimao po 1100$ (bez tipsa).Bilo je mjeseci kad su me stavili da radim u restoranu kao pomocnik konobaru (assist.waiter),i tu bi uzeo,zavisi od kruza kako kad i koliko ti tipsa gosti ostave,nekih 1800$ mjesecno.E sad,na brodu se isto dosta trazi IT kadar,bas sam pricao sa menadzerom prije nego mi je ugovor zavrsio i on mi je rekao,ako imas A+ i N+ certifikat,posao ti je zagarantovan,eventualno i CCNA. Plate za IT su 2500$ pa vise,mada se oni bukvalno samo zajebavaju na brodu (koliko sam primjetio),i ne rade ni priblizno sati koliko mi radimo. Idem na jos jedan ugovor kao room service i nakon toga ganjat ove certifikate za IT,pa sta bude neka bude :D .
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Za info kako se plaća vani u odnosu na nas.
    Sad smo radili koordinisan posao za Svjetsku banku.
    Dobili jedinstven budžet novca. Banka podijelila novac po nekom "njihovom" šablonu vrednovanja radnika.
    3 Firme, podijelili projekat na 3 dijela, svi iste struke i kvalifikacije, znači svako dobio istu odgovornost, količinu i vrstu posla, znači sve se radi po međunarodnim standardima i kodovima.
    a) Firma iz Njemačke, 2 ing angažovana (inženjer dan - dnevnica 660 KM) (80.000 KM)
    b) Firma iz Hrvatske, 2 ing angažovana (inženjer dan - dnevnica 180 KM) (20.000 KM)
    c) Firma iz BiH tj mi, 2 ing angažovana (inženjer dan - dnevnica 60 KM) (Ukupni dio posla 10.000 KM)
    To vam je cijena rada u BiH, Hrvatskoj i Njemačkoj.
    Toliko o nama i standardu i kako kotiramo.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa to Tale nije nista novo. Po mojoj slobodnoj procjeni, kako se kod nas plate krecu i kako je kod njemaca (za slicne poslove), blago receno deset puta su nam manja primanja (za regije van sarajeva). A ove male lokalne firmice sto imaju jednu poslovnicu koje se jedva drze (ili marketi koji slomiše ljude), daju i niže plate. Sa druge strane, ne znam ni jednu osobo koja je zaposlena a da ne radi ono sto bi trebala raditi tri radnika.

    Mada je naravno pogubno kada se te tako vidi iz nekog primjera crno po bijelom. To bi trebalo pokazati ovim zaludjenim biracima.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kakve veze ima birač sa platom u supermarketu? :roll:
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    A vjeruj, ova dva lika iz DE su početnici, ovaj moj kolega sa 10 godina iskustva, a ja sa 5 godina. preko 100 projekata iza nas.
    Hajde, mogu ja skontati da je u Njemačkoj 10x veća zarada. Ali sad sam bio u Turskoj, pa tamo zarađuju 4x više inženjeri, a hrana i sve ostalo tri puta jeftinije nego kod nas.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma i u Njemackoj je hrana duplo jeftinija nego kod nas.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Zato se Tale tema zove: Odlazak iz BiH. Jbg.. valja nam "durati" dok se ne ukaze prilika za odlaskom.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nije duplo, sve je nešto malo jeftinije osim alkohola i cigareta.
    Ali cijene su poprilično ujednačene, samo što prosječan nijemac ne potroši ni 10% plate na hranu, dok ja ovdje srežem preko 60% plate.
    A što kaže Nails, zato iz ove rupe treba otici, i ovim trendom odlaženja, ne znam ko će puniti budžete za 20 godina, za ovoliku neefikasnu administraciju i državni aparat.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koja je poruka "regularnoj" raji koja se ne bavi IT-em i njemačkim jezikom? Šutite i ostanite u BiH. :lol:
    Ispade IT jedina perspektivna, poželjna i dobro plaćena branša na svijetu. :D
     
  19. kvaju

    kvaju Komšija

    Moji svi koji su otišli gore bave se ugostiteljstvom gore u irskoj i Njemačkoj, samo je jedna ing građevine u Njemačkoj, znači ugostiteljstvom i buticima​ i slično, a plaća im po mim 500€ tjedno.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije loše i to znati. Kome je do para i nije u braku/vezi, mislim da je kruzer odlična opcija jer tu doslovno možeš uštediti 100% mjesečne plate ako ne trošiš na izlaske, derneke, suvenire i sl.