Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    93 dosao u Norvesku. 2008 se preselio u Swe.

    Pozaliti se ne mogu, konstruktivno.

    Drustveni zivot je onako. Mjesto kafa svaki dan ili svaki drugi, bude mozda vikendom. Familija, 500 km do mojih, 500km do njenih. Al eto vidjamo se sto vise mozemo.

    Sto se tice drzave, iako je Norveska u vrhu, Swe je svjetlosnu godinu ispred. Sve je na dugme, sve sto ti treba je na netu, otvoriti firmu, platiti porez, racun i sta vec ne.

    Sa dvije plate, na kraju mjeseca, ostane 2k €. Ako zivis pametno. 1.5 mozda, moraju se i krediti otplatiti ponekad. :)

    6 sedmica odmora, gdje su 3 obavezne.

    Na sta da se zalim :)

    Jah, klima, ali znam gdje zivim, proljeca nema, ljeto prekratko, jesen preduga i dosadna, zimi uglavnom dobro skijanje :D Drzim se norveske poslovice, nema loseg vremena, samo lose odjece.


    Uglavnom imas love i odmora da ides gdje hoces kad je hladno.

    U norveskoj rade 7.5 sati dnevno.

    Zavisi od firme i pozicije, s engleskim se moze proci. Znam talijanku jednu, zna swe, voli engleski, i u firmi samo na engleskom, zato sto moze.

    Sa jezikom i EU pasosem, jednostavno. Sa engleskim samo nije nemoguce, ali ako imas specificno zanimanje i nadjes posao u multinacionalnoj firmi, nije frka.

    Nedavno je frajer dosao, sredio radnu vizu preko nekih partnera, sad radi u salonu, auta polovna prodaje, nasao posao preko biroa prije 3 mj. Dosao u junu. Svedski mu je malo jaci od povrsnog.

    PS : naravno sve sto sam napisao je napisano kroz salu, ali istina je istina. Da se ne zamjerimo bezveze.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Neraa

    Neraa Aktivista

    Ove godine završavam srednju medicinsku školu,uporedo sa školom idem i na kurs njemačkog, dogurao sam do A2 koji polažem za nekih mjesec dana.
    Razmišljam o odlasku u Njemačku jer su njegovatelji/med. tehničari traženi tamo,mada ovo što Pelikan kaže zbog porodice i prijatelja ne bih odlazio ukoliko nadjem posao ovdje ali za svaki slučaj učim jezik da ga znam.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja se slazem sa Bahom, smog & nesigurnost & seljakluk & korupcija (u zdravstvu pogotovo) je ono zbog cega mi se najvise gadi ovaj grad / drzava. Da supruga moze prelomiti i ostaviti porodicu ovdje - ja bi jos veceras bio na putu za Dojcland, Dojcland uber alles.

    Sve fol patriota, a kad idem na more - PC odnesem kod nene, ako mi ko obije stan da mi bar PC ostane. Ili, uzmes malo bolje auto i onda se ko' na ringispilu okreces na semaforu, gledas izlijece li ko sa pucom da ti ga otme. Ili djetetu ti neki belaj sa zdravljem - moras se pakovat i za Zagreb, da ti ovdje nasi monstrumi ne osakate malu jer si premalo im gurnuo ispod stola itd. A to sve cini drzavu, e pa onda zaj**i je polako :)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Porodica nije, ali prijatelji su faktori u životu koji se višestruko mijenjaju. Imho premlad si da razmišljaš hoćeš li ostaviti "raju" iza sebe ili ne. Vrlo se lako naviknuti na bolje uslove.
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Bih otišao i već imam neke rodbine koja bi mi mogla pomoći. U pitanju su SAD i Švicarska.
    Trenutno sam zapeo na 3. godini faxa, a pošto i nisam baš dobar student, odužilo se to, ali nadam se da bih mogao dogodine to riješiti, pa pravac najvjerovatnije neka od ove dvije destinacije.
    Također mi je privlačna i Norveška i Danska, ali ne znam jezik dok engleski prilično dobro znam a njemački onako, što bih još dao usavršiti.
     
  6. Neraa

    Neraa Aktivista

    tu si upravu ali stvarno nemam nikoga od svojih tamo, zato sam više za opciju da ovdje nadjem posao ako je to ikako moguće u ovakvom vremenu, ali naravno ako ne bude posla idem tamo gdje ga ima.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Meni ce 35-ta za koji dan :)
    U moje vrijeme mladosti nije bilo instant-lokalnih fakulteta, autobusa, taksista za marku itd.
    Moj zivot je bio mnogo-mnogo tezi nego vecini omladine danas, a isto tako meni govore stariji :D , ali to je istina.
    Stani jezik i VASA DOMOVINA vas nikada nece iznevjeriti.
    Vrijeme brzo prolazi, ozenis se, kredit, dijete = zapeo si, vise to nije samo tvoja odluka.
    Dovoljno je da si musko i vec si trazen, jer zene mnogo manje rade (trudnoca, ne rade/mnogo manje rade na gradjevini, rudniku, nocne smjene itd).
    Ako gdje zapne, samo sebi kazes=musko sam i jak :D (nemam nista protiv zena,nek sebi govore isto sto se mene tice).
    Svi koji su mladi jednostavno moraju pokusati nesto novo, pa cak i ako bi to znacilo odlazak iz BiH.
    Ko je mlad, ne treba vagat nista, treba pokusat i poslije sam sebi reci = pa pokusao sam :wink:
    Ja sam slao pisma jednoj Susan Knorbin iz Dresdena samo da odem, nije uspjelo :smt005 (nije bilo fejsbuka :smt005 ).
    Nema ovdje posla ili ne valja, ima gdje ima bolje :D
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da mi je znati u kojoj je to divljini taxi jedna marka.

    Možda neko nema s tim problema, ali nisam uložio skoro 10 godina u visoko obrazovanje da budem noćni čuvar ili radnik na gradilištu. 'Beš tu zemlju onda, al' ono maksimalno. Domovina je odavno iznevjerila većinu poštenih i čestitih ljudi.
     
  9. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Smiješna je naša priča za ove ostale zemlje, npr. za Švedsku - u smislu ma kakva Švedska, nema tu rahatluka, nema raje, klima nikakava, ljudi depresivni, ne druže se, žene im radije vodaju kerove nego djecu. "Švedi su hladni ljudi, oni ni svoju rodbinu ne posjećuju" itd itd ... Čovjeku sa porodicom, djecom i ženom, kao Zelenom je pravi rahatluk u Švedskoj. Mogu misliti kako se poželi vratiti u BiH :lol:
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    Teška tema, kome je teško tu nema šta da razmišlja prije cca 10 godina dok nisam radio da je moglo otišao bi..sad mi je sve teže jel imam neke izgovore sam sebi, radim u drž firmi 25h sedmično plata nekoliko puta iznad fed prosjeka,imam stalni posao...znači kreda gdje god hoću i koliko hoću... žena radi u privatnom sektoru takođe iznad prosjeka...imam sređeno stambeno pitanje...auto...mogu sebi priuštiti 1x ljet/zimovanje... neki solidan socjalan život...mijenjanje auta svakih cca 5-7godina...oboje smo fakultetski obrazovani radimo ono za što smo se školovali...itd...imam slobodnog vremena za razne zajebancije hobije i sl...sve mi je to plus....ili bar ja gledamo tako...

    Što se tiče finansija nemam razloga da idem....jedino što je kod nas sve ne sređeno pa mi to piči po živcima davalja...eh sad kad bi otišao negdje vani pitanje je koliko bi više dobio i šta bi sve ovdje izgubio...

    to je sad moja situacija, gledište koje nije bilo isto kad sam tek završio fax i formirao porodicu...
     
  11. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Kad se vec zalimo, da i ja malo. :D
    Neki dan dosao u bec (master IT), cist zrak u pola grada, ne smrdim na koksaru kad dodjem kuci, sve na dugme kao sto zela kaze. Preko neta potvrde, prijave, placanja....
    Helem imam srecu da sam relativno mlad (25ta) i da mi je cura takodje spremna doci ovamo, hvala Bogu i ona zavrsila dobar fakultet.
    U drugu stranu, grad je veliki pa bagre ima sa svih strana jer je relativno lahko uci u zemlju i ostati kolko hoces, standard je malo slabiji nego u njemackoj ali mi je mentalitet naroda malo bolji (slicniji su nama dosta).
    I jos jedna stvar, klima je u potpunosti ista recimo kao u Tuzli (nije me stomak bolio poslije puta) a inace me boli svaki put kad odem u bilo koju drugu zemlju sa razlicitom klimom.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije samo smog, ima i vlage...

    Dok sam bio u USA upoznao sam tamo naših ljudi koji su se neki snašli neki nisu, ali većinom jesu, jer ih je muka natjerala.
    Mnogi su došli tu bez prebijene pare gotovo, spavali na ulici. A da ne spominjem poslove - čuvanje starih ljudi, naplaćivanje parkinga za minimalnu dnevnicu i sl. Fakulteti koje su završili (npr. Stomatološki Fakultet i Farmaceutski Fakultet u Sarajevu za primjer) im nisu priznati i morali su krenuti od nule. Rade kao da nemaju fakultet u privatnom biznisu.

    Što se tiče tog "rahatluka" oko plaćanja računa i sve na dugme nije baš svugdje tako. Tetka plaća račune obično početkom radne sedmice i mora zvati call operatera koji je često skine s linije pa mora opet zvati dok je spoji s nekim ko tamo radi, pegla prava (to je kompjuterski navođen servis, dok ne dođeš do "žive" osobe). Onda u Švicarskoj po čitav dan ti zvoni telefon nude ti ovo ono osiguranje, ne možeš ih se riješiti nikako.
    U Švicarskoj jest super bankarski sistem, tu nema priče. Nema redova ko kod nas u banci kad stigne penzija :D
    Sve uradiš na automatu, možeš dizat i polagati pare, obavljati transakcije, nije ko klasični ATM.
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam zaposlen, imam neku solidnu platu plus privatni biznis koji pokusavam pokrenuti. Imao sam spansko drzavljanstvo (tacnije pravo na isto) kojeg sam se odrekao, nudili su mi posao u Njemackoj za da vodim svoj tim (ponuda je bila 3300 eura mjesecno, koliko je to neto ne znam).

    Apsolutno odbijam napustiti zemlju bez neke prijeke potrebe, ovdje planiram i zivot i porodicu i karijeru i sve ostalo. Namjeravam u narednih godinu-dvije da napravim kucu u Sarajevu, trazim samo pogodno zemljiste :mrgreen:

    Jedino sto mi "vadi zivce" je sveprisutni kriminal i nepravda, kad bi se to svelo na minimum, bio bi presretan :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja bih da mogu, sad otisao. I to bas zbog djeteta. Koliko vidim ovdje nema selameta, svaki godine sve gore stanje i sve gori na vlasti... zbog sebe nikad ne bih otisao, zbog djeteta, sad, ove sekunde...
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma dobro sad placanje racuna je manje vazno, to sam naveo samo kao jedan od stvari koje su pojednostavljene.
    Recimo rodni list, porez, sve sto je vezano uz licne informacije i drzavu je na netu. Imas svoj e-id u formi kartice, pristekas citac na comp, identifikujes se i udri.
    Dok redovno placas svoje dadzbine, nema zime :)

    Dok sam izganjao papire za vjencanje u BIH/HR, osjedio sam.

    Opet, bio sam primoran odreci se BIH drzavljanstva 2008, kad sam uzeo norvesko, da bih dosao u Svedsku :D
    Prije par mjeseci sam uzeo Svedsko, jer se ne namjeravam vracati u No, a i iz prakticnih razloga, radi posla itd.
    Posto Swe dopusta dvojno drzavljanstvo, mislim vracati nase opet. Na kraju cu imati pasosa ko i Jason Bourne.

    Uglavnom, izaci iz svoje komfortne zone nije bas lako, posebno kad je u pitanju napustiti rodni grad, mjesto gdje ti je famlija, prijatelji, itd. Kad se vec odlucis, ides manje vise na sve ili nista, zahtjeva fakat veliku hrabrost. Pricao sam sa prijateljem kojeg sam vec spomenuo, on je dosao na sve ili nista. Od ustedjevine je zivio 3-4 mjeseca, nije malo davati 1000 eur za stan, + hrana + sve ostalo, dok nije dobio posao. Sad kada jeste, sve mu je ravno do mora. Kupio je auto, vec je dobio odmor, hoce na rodjendan maloj, itd itd.

    Ako imate IT diplomu, a posebno iskustvo, mogucnost da dodjete, radnu dozvolu, EU drzavljanstvo, ja cu rado pokusati rasiriti vas CV/cover letter.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    U drzavi je generalno problem ali je u Zenici šugavo na poseban nacin. Trgovacki centar je najbolja slika stanja. Konzum svakim danom sve manji. Na kraju ce trafika biti. 50% prostora prazno, nikada se nije ni napunilo a ako se sta otvori onda bude kafić, kladionica ili butik "sve po 5KM". Sarajevo je za nas Pariz.

    Kontonalna bolnica sapuna nema. Bolesnicima rucak donosu u kutijama od Megle sira. Nedavno nisu imali "filmova" za slikanje pa slali ljude u poplavljeni Maglaj. Omladina radi kao konobar, u preventu ili kao sekjuriti. A kada rade kao sekjuriti, uz to im je obaveza i istovaranje kamiona i ko zna jos kakvi nebulozni poslovi. Plate nerjetko ispod 500KM. Konkretno u tom preventu. A i takva plata ne bude na vrijeme pa su nedavno štrajkovali. A i ako je visa, prijavi ti šugavih 355KM ne mozes garaže na kredit uzeti.

    No sta i kada imas fina primanja. Prijatelj ima 1500KM platu. Plata koju zenicani samo sanjati mogu. Ima zenu, dvoje djece i nekada ne moze kraj sa krajem sastaviti. Uzeo stan od 35 kvadrata i to je sve sto je konkretno pazario.

    I dodaj na to sve zagadjenje mitala i cuke, Zenica je apokalipsa.

    Ja sam prosle godine bio voljan ici za Kanadu. Nisam nista izganjao radi posla pa evo sada cekam novi pasoš da probam ponovo. Najbolnije je sto u državi ne postoji progres ma kakav bio. Ovakva situacija moze da traje do ledenog doba. Narod i dalje bira iste zadnjih dvadeset godina. Nama je najbitnije kako se zovemo.

    Neo Bahamut Zero Takozvani markaši, divlji taksisti koji voze po markicu tako sto natrpaju 3-4 osobe u jednoj turi.
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Moj prijatelj i kolega je u decembru napustio sa suprugom BIH, aplicirali skill vizu za australiju, i nakon skoro 2 godine dobili.
    Radio u IT sektoru RFB, a supruga isto dobru platu imala.. pa sigurno njih dvoje preko 4k minimalno :)

    Sve prodali i otisli.
    Ovaj ovdje prostor smrdi na sve, samo ne na dobro. I ja razmisljam vec godinama a nikako jos nisam nasao nacina da odem, tacnije gdje da odem.
    Gdje god da odes moras gradit iz pocetka.
    Elem, sretno ko god ode.

    p.s. situaciju u BIH mislim da ne treba opisivati, jer 1001 kur*c fali .
    Od varanja drzave, neplacanja prihoda ljudima, varanje svega i svacega, ne sprovodjenja zakona..javasluka, pljacki te huskackog naroda, ili..

    1 država, 2 entiteta, 3 predsjednika, 10 kantona, 14 vlada, 183 ministarstva, 85 političkih partija, 50 boračkih udruženja, 13 sindikata, 2 policije, 3 akademije nauka, 2 penziona fonda, 3 obrazovna sistema, 3 telekoma, 3 elektroprivrede, 550 000 nezaposlenih, 630 000 penzionera, 450 000 raseljenih, 75% siromašnih, 65 000 državnih uposlenika i NEUTVRĐEN BROJ LOPOVA..
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ah da, prije par dana pricali.
    Rentao stan napokon sada na svoje ime.
    10 minuta poslije potpisa ugovora zove ga firma koja se bavi "komunalnim uslugama" tipa voda, struja mislim sve sto se trosi jel..
    Preko telefona dogovorio koji provider, ciju struju, ciji plin, kome vodu da placa, itd itd.. i nakon 5 minuta sve zavrsio, na kraju mu se zahvalili sto koristi njihove usluge, i da ce racuni od narednog mjeseca na njegovo ime biti :)
    Kod nas smrt kad dodje na salter po nekog fali joj neki papir.

    quote: Treci put dolazim na salter , danas mi je falio samo jos jedan papir , mirovni sporazum izmedju Palestine i Izraela
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Nisam ocekivao da vise raje sa HWB van BiH :D

    Ispade da nas manje tipka koji zivimo u Bosni...
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ko završi faks nema riješeno pitanje stana/kuće mogu da dam samo jedan savjet, kofer i vozi.

    Ova država i ljudi u njoj stagniraju 20 godina i nema prespektive za bolje.
    BiH tačno kasni 5 godina trendovski iza Hr i financijski jedno 10 godina. Tako da uz pretpostavku da će sve biti sjajno bajno ono što imate sada u Hr ovdje će doći tek za 5-10 godina.

    Kad skontate da imate 2 generacije ljudi koji su odrasli u neimaštini i bez dana radnog staža dobijete sliku vesele budućnosti u BiH.