Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator


    Pogledaj Mica Salterusa na YT i sve će ti se samo kazati
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dovoljno je samo pročitati komentare na Klixu da skontaš s kakvom vrstom ljudi dijeliš zrak.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Stari mi radi u prosvjeti, majka nezaposlena, imamo nadprosijecna primanja(plus sto otac sa strane od projekata zaradi), dva stana.

    Ne mogu se zaliti, ali da mi se da prilika da se ispalimo iz ovog jada, ne bi trunke razmisljali.

    Kao sto dog rece, divim se ljudima koji prezivljavaju sa 600-700KM.
     
  4. ibran

    ibran Aktivista

    Ma kakvih 600-700 KM, ljudi nemaju nikakvih primanja ni sa biroa ni od socijalnog, ako nešto na crnjaka uhvate da zarade to je sve.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja mislim da bi ova tema trebala pomoci onima koji misle otici iz drzave. Komentari tipa "ja ne bih nikad otisao" bas i ne pomazu.

    Ja planiram ici ove godine, uskoro bih trebao upisati B1 njemacki. Iako su skandinavske zemlje bolje od Njemacke/Austrije (mozda jedino ne od Svice), ti jezici su mi bas strani (cak i u odnosu na njemacki) a tu je i surovija klima te fizicki veca udaljenost.

    Imam EU drzavljanstvo i mogao sam jos prije 6 godina otici u Zagreb (imam tamo i rodbinu), ali jos uvijek nisam.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za one koje razmišljaju o Švici:
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Gdje si nasao to? :D
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Haha kako sam se nasmijao tome, to ne moze biti dalje od istine druze.

    Bi sam, pijancilo se po dva dana pa nikom nista, bio sam u kantonu Aargau ponajvise u gradu Aaaru koji je glavni grad kantona.

    Tamo ako odes najveci je problem jezik tj Sweiz Deutsch koji je krs od jezika u poredjenju sa Njemackim jezikom.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma pusti to, nije upraksi sve bas tako, kaoprvo zgrade su tako napravljene da ne mozes cuti da ti kod komsije iznad bomba pukne u stanu.

    Imaju svakakvih zakona to stoji ali neki se ne provide tj nikog nije briga.

    Obracaju mnogo paznje na okolis tako da mozes popiti kaznuako te vidi murija da bacis pikavac od cigarete. Ali fazon je sto murije nema ni na vidiku, znao sam da po mjesec dana ne vidim ni jednog drota ili patrolu. Oni dolaze samo po potrebi tj necijoj prijavi.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ovo za koristenje kupatila poslije 22h sam iskusio u Svedskoj, ujutro komsija fino sacekao i opomenuo me. Zbog slicnih zakona u EU i losih izolacija u nasim zgradama odlucio sam praviti pasivnu kucu. Covjece meni se ljeti desi da u 2h poslije ponoci odlucim da slusam muziku i brckam se u punoj kadi vode, ja mislim da je u Svedskoj kazna za to kamenovanje :mrgreen:
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    E vala kao neko ko voli noc vise od dana, ne bi ti ja tu zivio za bilo kakve pare :lol:
     
  13. rama

    rama Aktivista

    Isto je i u Njemačkoj. Jedino što nisam siguran da li je pitanje zakona ili kućnog reda.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Krenulo se vec u preseravanje, tamo je ovako tamo je onako. U mene muzika do 22h redovno na zvucnicima, filmove isto gledamo bez ikakvih problema, WC koristimo kad nas je volja, znaci bullshit.

    Kucni red se postuje, sto je i normalno, ako je to nesto zbog cega vi nebi zivjeli u jedoj "civilizovanoj" zemlji, onda je najbolje i da ne idete nigdje :)

    Petak i Subota navecer mozes komotno koliko hoces i do kad hoces pustati muziku i slaviti. Naravno, ne treba divljati i tako to, ali eto mi redovno filmove do iza ponoci i nikad nista niko nije rekao, niti sam cuo da je iko ikad rekao bilo kome od nasih poznanika. Ako ima nekakva festa lijepo najblizim komsijama javis i to je to, nama za novu godinu baba od 90g zvoni na vrata, kontamo jebiga pretjerali smo, ona nosi sampanjac, ne moze ga otvoriti sama, pa joj treba pomoci - enough said :)

    Kontam hajde muziku sad ako neko pusta kasno da mu se opomene, ali kupatilo da ne koristis, mislim da je to malo preseravanje i licno ne vjerujem da je neko dozivio da ga opemenu za to.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Eto sad heroic laze :mrgreen:
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ja da imam priliku ja bih isao momentalno, nema tu razmisljanja, nema se svaki dan prilika da ides negdje u inostranstvo ziviti ili studirati, a u bosnu se uvjek mozes vratiti

    planiram aBd da zavrsim ocde jednu godinu na IUSu pa da se presaltam u Austriju, nadam se tome, samo svabski jezik mi je mrzak, ucio sam ga od osnovne od 4. razreda al dzaba, sa engleskim sam elhamdulillah, uglavnom, zacrto sam sebi taj neki cilj pa cemo vidjeti, ne zelim se previse sikirati, ima zasad precih problema

    takodjer, za zivot mi je uvjek kanada nesto bila privlacna, ja volim kanadu :D

    sto se tice familije i prijatelja, znam da je tesko, ja kad sam dosao u sarajevo bio sam udaljen od familije 300km, i nedostajali su mi fakat, ali moras izdrzati, znaj i da familija zeli da uspijes i da se snadjes, a sto se tice prijatelja njih ce uvjek biti pa i upoznati nove, oni trebaju biti zadnja prepreka za buducnost jer na kraju krajeva neces od prijatelja ziviti.
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Ja govorim iz ogranicenog iskustva u Svedskoj, provedenih nekih 2mjeseca u jednoj zgradi. Doduse jest mirnije mjesto i uglavnom su bili stariji ljudi u toj zgradi. Da je to krajnost jeste, ali je cinjenica da ima i toga :D

    Imas i u Sarajevu zgrada tipa Bosmal gdje mozes drva cijepati u stanu a da niko ne cuje :mrgreen:
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta je ovo, odjednom svi ili idu ili ce ici :D Mogu se kladit da cete svi biti tu i sljedece godine, da ste mislili ici do sad bi otisli :D
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Ja ne idem, niti namjeravam osim kakve nevolje/kriticne situacije :D

    Najgore sto bez obzira na govna u kojima smo, nismo sretni koliko imamo u odnosu na neke druge drzave :D

    EDIT: Samo napomena, nisu me opomenuli samo zbog "koristenja", ja sam se tusirao, a bilo je oko 23h.
     
  20. Esprit

    Esprit Aktivista

    Ja od kad sam bio u dvije posjete u Swe, jedna je bila od mjesec dana, jos ne mogu sebi doci i samo mastam o odlasku iz ove nazovi drzave.
    Nazalost, vec su mi 32 godine, fakultet nisam zavrsio, najvise svojom greskom mada mi je malo krivo sto me i roditelji nisu vise forsirali, jbg poslije srednje bilo nekog posla, para se osladila, roditelji imali nekih poznanstava i bilo je ono "haj neka je ziv i zdrav, nacice mu se neki poslic u opstini, posti..." ali kurko, vec 8 godina radim u privatnom sektoru, plata je vise nego redovna mada je prosjecna, zena ima siguran posao, uspjeli smo kupiti stan i auto doduse na kredit ali nemamo jos puno, u 2017 godini ce aBd biti oboje otplaceno. Od plata nam ne ostane puno, platis racune, par izlazaka vani, nesto stavimo u kasicu za mora i vec tamo oko 25-tog ne mozemo docekati kad ce nam plata :)
    Ovako kad vidim ljude oko sebe pa cak i fakultetske obrazovane ja ne mogu biti totalno nezadovoljan postignutim, najvise se kajem zbog tog fakulteta sto ga nisam zavrsio pa i pod cijenu da ne radim bolji posao, ali opet bi bio mirniji, ovako se svakodnevno suocavam sa onim "mogao sam vise"
    Opet gledam ljude oko sebe, imam prijatelja i pravnika, doktora, DIF-ovaca... ali samo na papiru, posla nigdje jer niti imaju koga niti su u stranci, njih kad vidim ponekad se utjesim, a onda povremeno razmislim sta da mi firma propadne, sta bi ja sa srednjom skolom, a evo imam dijete od 3 godine, drugo na putu...
    Bas smo skoro saznali za drugo dijete i ono u trenutku skacemo od srece, poslije sjednem i odlutam gdje ce mi dijeca rasti, kako cu ih podici i iskolovati... zena me prekinu sa "sta je s tobom"
    Kao sto rekoh, bio sam u SWE i tamo sam par puta igrao termine u fudbalu sa nasim narodom, malo se druzili, jbt gledam nase ljude i vidim kako su se snasli (neka su hvala Bogu), tamo ko god je vrijedan i hoce raditi, odgovoran, uspjet ce.
    Ne znam, ja bi sutra otisao da mogu, ali ko ce me da budem realan, zato ko moze ja bi uvijek savjetovao da ide, ljudi odu vani i za 5 godina od nule steknu sto ovdje ne bi za 20.