Originalne Igre

Discussion in 'Igre i konzole' started by Teoma, Jan 11, 2005.

  1. Teoma

    Teoma Novi član

    isplati se kupiti originalne igre,ovako svaki put kada hoću da igram toca race driver 2 moram isključiti pržilicu i dvd-rom,a onda kada mi zatreba neki cd moram opet sve uključivati,više mi je dopizdilo to stalno radit,plus nemogu igrati nijednu igru online i instalirati nijedan patch kako treba.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam u USA nabavljao neke polovne naslove (igre i filmovi) za nekih $10 max. Kada ih raspakujes (cak su i spakovani ko originali) ne biste vjerovali da je stvar polovna. Sve ko novo - ni traga mrljama ni ogrebotinama.
     
  3. iskusni

    iskusni Komšija

    Ovdje u BH razbacuju se sa parama na gluposti (neki) i onda se žale kako je u BH siromaštvo kako se ne može živjeti kako treba otići.Pa ja bi takve poslo u p**** materinu.
     
  4. GV

    GV Komšija

    Poslije ovog je isao moj komentar. Gdje se izgubio?
    Ako nije tajna, a vjerovatno jeste kolika je nabavna cijena orginal igrica. Cijeli problem piratstva i jeste u prevelikim maloprodajnim cijenama. Razumijem da je nesto skupo kada su u pitanju programi profesionalne (uske namjene) ali kada je u pitanju masovna proizvodnja tu vec pretjeruju.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    ja bih uvijek dao neke razumne pare za npr. final fantasy ili morrowind ......
    ustvari imam orginal sedmicu i tactics 8)
     
  6. Esh

    Esh HWB

    HL2 + CS: Source.. ako hoces i HL1: Source onda ti treba Collector's Edition kojeg ovdje nema, a inace je mnogo, mnogo skuplji..
     
  7. Esh

    Esh HWB

    ne svidja mi se to pitanje u smislu optuzbe.. na ovom threadu nije bilo nikakve cenzure.. prvo skoci pa reci hop..

    sto se tice pitanja u vezi cijene.. mi smo platili hl2 23 eura i na tu cijenu dodali carinu, porez (20%) i zaradu.. izvoli pa izracunaj.
    pod uslovom da citas info magazin, preporucio bih ti svoj tekst na temu cijene i dostupnosti originala jer u potpunosti odgovara na tvoj komentare o "igrama za 5 KM"..
     
  8. Esh

    Esh HWB

    u tome je citava poenta... nema ni svabo, ni amerikanac ni svedjanin tih para da ode u radnju i kupi 5 igara i istrese za to 400 KM, ali ce probati demo / shareware / trial ili sta vec, procitat recenziju, malo pretrazit po internetu i onda se eventualno odlucit za kupovinu jedne od tih igara koje mu nece "trajati" 5-6h..

    opcenito: kad ti das 10 KM za 5 igara, da li tebi smeta ako ih nikad ne pogledas, da li ti smeta ako ti se nisu svidjele (bacit ces cd u smece i idemo dalje) i da li mozes cijeniti rad (biti kompetentan) u koji su ulozeni milioni i ko zna koliko vremena kroz 2 KM? mislim da ne moze tako..
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Samo neke igre se vrijedi uzeti za prave pare.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    poceo sam vec spamati po ovom threadu, no i ovo ide u prilog mojim tvrdnjama: kad za nesto das recimo 100 KM, cuvat ces ga sigurno i paziti da se ne ogrebe, dakle da bude kao nov.. a kad das 2 KM.. izgubis, izgrebe se, slomi se ili sta vec --> np, to su samo 2 KM i kupit ces ponovo..
     
  11. Esh

    Esh HWB

    u potpunosti se slazem.. izdavaci traze isto novca za jedan battle for troy i half - life 2, ali upravo tu nastupas ti i pravis izbor jer su u pitanju tvoji novci i nije ti svejedno kako ces ih potrositi kada se radi o iole vecim iznosima..
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    I još jedna stvar, kad kupiš original igru moraš je preći, svakom je žao para, a ovako se uživiš. Naravno, valja imat pare. Meni je ostalo 20KM ušteđevine.
     
  13. jeretik

    jeretik Komšija

    Ima jos nesto povezano s tim - ja mislim da nema nigdje zgubidana ko sto su igraci u BiH. Da bi neko makar malo poigrao 400 igara (sto je cesta cifra kod nasih "kolekcionara") mora spickat najmanje pola svog slobodnog vremena na igranje. A to "slobodno" vrijeme je cesto vrijeme kad treba ucit (npr. za fax).
     
  14. jeretik

    jeretik Komšija

    Ja imam original Morrowind - doso s grafickom :p
     
  15. jeretik

    jeretik Komšija

    Pa zato sto ljudi cuvaju stvari koje plate, ne trpaju ih u papirne kesice i ne brisu rukavima od teksas jakne :D
     
  16. GV

    GV Komšija

    Baš me naruži. Info kupim u remitendi (u pola cijene uostalom kao i Bug ili neke druge, volim čitati al nekako gledam pričekati remitendu pa kupiti 4 ili kupiti redovno pa samo dva; taktika Brena je Brena ali dvaput je dvaput) pa ću pročitati tvoj članak u Februaru. Nisam ni mislio da si cenzurirao moj komentar već više onako šaljivo. Ja to gledam ovako, poštena graf kartica košta 300 KM, za to možeš kupiti 3-4 igre, da ne govorim da je za igranje dovoljna i ona koja košta koliko i igrica. Ipak je cijena igrica malo previsoka, barem za naš standard, ipak se tu radi o milinonskim kopijama pa ako poredimo sa nekim drugim stvarima (tehnikom) i proizvodnim procesima koji su potrebni da se ona proizvede, transport i sl. tu se uzima dobar profit. Znam da ovo zadire malo u filozofiranje jer bit svega je da ti da kašiku, a sladoled ćemo masno naplatiti. Hoću reći sve je to guljenje kože pa sam ja uvijek za varijantu pirata, ovako im barem malo vratimo milo za drago.
    ANTIGLOBALISTA :smt002
     
  17. y0daDac0da

    y0daDac0da Novi član

    Cijena nije previsoka za ono trziste za koje je namijenjena, tj uglavnom usa, japan i neke zapadno evropske zemlje, a mi uopste nismo vazno trziste stoga se ne moze govorit o nasem standardu, jer izdavaci uopste i ne kontaju o prodaji u ovim dijelovima kad izdaju igru (ocito su vrlo dobro upoznati sa piratstvom na ovim prostorima). Ako uzmes da prosjecna AAA igrica kosta oko 3-5 miliona dolara da se proizvede a samo mali broj igara probiju kvotu od 200000 prodanih kopija sracunaj koliko moras naplatit jednu igru da bi vidio ikakvog profita. Da se ne zaboravi takodje kolike gulikoze su retail lanci koji da bi igru uopste stavili na police traze enormne sume unaprijed.
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    napokon dobar topic
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Zamisli koji je merak sad Indonežanima, sve one naše marke i donacije, sad mogu i oni konačno kupovati original igre!
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    momak sreca sto si visocak ja mislim da bih vec bio banovan zbog ovih
    kontrarevolucionarnih izjava