pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. Zombie

    Zombie Aktivista

    E upravo tako, ja sam dole napravio poveliku pauzu, i sad da kada sam se odlucio vratiti,sagledam situaciju kakva trenutno vlada i glava me zaboli. Masa ljudi na FIT forumu se zali, cini mi se da vlada totalna konfuzija tamo.
     
  2. Venom

    Venom Aktivista

    Ja imam jedino sve "pohvale" za ovaj wannabe fakultet. Pocevsi od prostora, pa do organizacije samog nacina studiranja, (DL) i organizacije svega zivog. Prva sam godina i kajem se sto sam upisao FIT. I ono sto je nani spomenuo da cemo dobiti besplatnu vistu i te neke programe, za to smo samo culi kad je bio prvi sastanak DL studenata, i nakon toga nikad vise. I bas ne kontam koja je poenta DL "studiranja" kad svakako moras imati sve knjige kao i da dole pratis predavanja, nemas uopste neke velike koristi od onih pdf stvari koje ti salju, i kad ne mozes nijednan predmet zavrsiti ispitima preko neta. (Dobro naravno i s razlogom, jer bi bilo lagano kad imas knjigu pored sebe).

    Kako god bilo... Ko zeli da upise ovo, preporucujem mu da nadje neki stan/dom, bilo sta, u Mostaru i nek zivi dole te 4 godine ako zeli da zavrsi, DL se jednostavno ne isplati, u kojem ga god aspektu posmatrao. Ili jos bolje, nemojte se nikako ni upisati ovdje. Ja kad sam vidio Krkica odma mi se zgadio fax :mrgreen:
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Da priupitam... nesta sam razmislao o FIT-U... kakva je onad opcija upisati se na "zanat" tipa cisco academy mislim na one koji zavrsavaju fax pa da uzmu nesta pored toga jos...
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Ljudi moji ETF, jest da je jebeno ali znas na cemu si.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Stari moj stvar ti je sve u lovi, FIT je bio odlicno zamisljen dok je prvobitna zamisao oko DL studiranja bila postovana. 6 rokova, aman svaki mejsec, nije bilo zadaca svaki dan, sad se sve promjenilo. Sve je po ledjima studenata, ja sam 7 studenata nagovorio da upisu, nikad vise nikoga. Nadalje DL studiranje sa ovolikim obavezama gdje moras jednostavno biti prisutan u tacno odredjeno vrijeme za kompjuterom nema uopste niti smisla niti logike. DL je omogucen da ljudi koji rade sami sebi odaberu vrijeme za polaganja kao i za ucenje ovako kao sto rece, zakupi stan u Mostaru i odguli 3 godine!
    Onaj ko sad upisuje da ne znam kakav je IT strucnjak nema jednostavno sanse od prevelikih obaveza i premalo rokova, s tim da su perfidno studentima 3 godine uvalili 4 godinu sto nije po pravilima bologne a ostavili sva pravila sto se tice polaganja po bologni.
    Tako umjesto da uzmem diplomu moram sad 3 jebena predmeta polagat da bih bio ing informatike. Sramota.
    Zaobic u sirokom luku!
     
  6. FearLess

    FearLess Aktivista

    Isto tako sam na FIT-u i pokajao sam se. DL nema vise smisla. Dobar koncept koji su skorz pokvarili, ali ama bas skroz. Nista vise nema smisla. Hiljadu puta se desilo da ni ispita ne mozes prijaviti. A da ne pricam kako je tesko matematiku i programiranje poloziti kad si DL student.

    Ali ako Bog da zdravlja od sljedece godine KTH u Stockholmu.
     
  7. neko

    neko Aktivista

    e jbg ljudi sad ste me stvarno zabrinuli...sta onda da upisem???

    ETF ne mogu jer mi ne ide fizika, ali bas nikako...ETF ni pod razno...

    ima li i jedan slican fax FIT-u..u BiH??
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Fizika i nije nesto sto bi trebalo bit problem, obzirom da ima samo na prvoj godini. Da si rekao da si los sa matematikom, e to bi vec bio problem. :D

    A i ta fizika na provj godini se da savladat, sta i ako ce ti trebat vise vremena nego nekom drugom? :D
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Slusaj me daleko do toga da je FIT gradivno los, idejno i tehnicki je No1 IT fakultet na Balkanu, imas zvucna imena sa londonskih, spanjolskih i turskih sveucilista, dosta profesora sa ETF-a predajee dole, Faruk Turcinhodjic (Mreze)dobijes besplatno software, ide se svake godine u korak sa tehnologijom. Ides u program razmjene studenata po Londonu i Bareceloni. Evo vec neki ljudi rade analize Wiene i razlike u odnosu na Vistu, medjutim ovo je prica za DL studiranje, jednostavno je koncept oduvan i tesko je biti dl student pod ovim uslovima. Ako ces biti redovan i slusat dole nastavu to je vec druga prica.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaci sad na fitu postoji "normalna" nastava? Ne vise oni fazoni "studiram kod kuce"? :D
     
  11. Zombie

    Zombie Aktivista

    Uvijek je i bila "normalna" nastava i ona varijanta "studiram kod kuce", tj DL.
     
  12. neko

    neko Aktivista

    ajde recite mi koja je cijena stanova dole? znaci tipicno studentski...ako nije neka tajna koliko otprilike izadje godina studiranja u Mostaru?(stan+hrana+knjige+fax+eventualno jos neki troskovi=konacnica?)

    jbg znam da peglam s ovim ali stvarno sad sam se malo zabrinuo...a sto se tice ETF-a...pa ni matez mi nije neka jaca strana...ali to opet mogu sjediti i uciti...a fiziku nema sanse...jednostavno kad shvatis da je nesto izvan tvog dometa...
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Pa gledaj, ako si ti voljan i imas zaista vremena i zelju mozes biti DL student, nedavno je napravljena Ucionica 4, to je prostorija u koju se ulazi sa elektronskim karticama(na njoj su tvoji podaci), opremljena je sa kamerama i izlazak placas 50km, ako polozis vracaju ti se novci. U tu ucionicu 4 mozes izaci kad odslusas semestar i polagati predmete iz odslusanog semestra. Mi koji zavrsavamo iz malo drukcijeg ugla gledamo na tu ucionicu jer su nam uzeti svi rokovi a svaki izlazak moras spremiti 50km, necu o tome da trunim...vidjet ces ako i kad upises.

    Sve u svemu ako ne radis, i ako si voljan redovno da grijes stolicu DL studiranje ti nece praviti problem, problem oko kojeg pricamo je da dl studij je bas namjenjen raji koja rade radi fleksibilnosti ispitnih rokova i ucenja, a sa uvodjenjem Bologne i non stop ispitivanja taj dl smisao je izgubio znacaj.

    Karta autobuska do Mostara ti je (studentska) 7-8km kako koji te prevoznik zapadne.
    Dakle puta 2 povratna.
    Knige su ti oko200-300km, mada ja nikad ni jednu nisam kupio, nego sma iskopirao sta mi je trebalo.
    Prve 2 godine su ti po 1500km, 3 i 4 su po 2000km.
    Magisterij je 5000 ili 10000 nisam siguran, svakako ti sad nije ni bitno.
    Obnova ti je 200(zimski)+100km ljetni semestar, mozes odma platiti 300km.
    Hrana kako gdje :D
    To ti je to, oko smjestaja vjeruj mi da ne znam, jer sam dl student bio cijelo vrijeme.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jeftina obnova. :D
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Pa kad ti nestane love za upis, obnovis samo godinu 5 puta jeftinije :D
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    i to da cujem.. mat se moze sjesti i naucit.. :lol: a fizika ne moze.. :D
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam obje fizike spremio za ukupno 10 dana (15 dana ako racunamo i pismene) a dobio sam iz obje desetke.

    Toliko o fizici. :lol:

    BTW i za matematiku treba kliker, mozes se satrat uceci ako ne kontas pa dzaba. Znam takvih. :smt003
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Fizika nije problem uopste.. Mada je Fazla na fe-u ove godine zaostrio kriterij, niko nije imao 10, a malo mi je falilo..

    Uvijek je za matematiku trebao veci kliker nego za fiziku.. ako ti ne ide mat, odmah ti je i fizika teza i jos vise od pola predmeta.. :D
     
  19. neko

    neko Aktivista


    ti covjece sam sebe pobijas svojom supljom...svaka cast na desetkama i svim tim...ali nemoj pametovati...
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Nisi me skontao.. ovo "ako ti ne ide mat, odmah ti je i fizika teza" nije se odnosilo da je teza od matematike, to ne moze nikako biti.. htio sam reci: "ako ti ne ide mat, odmah ti je i fizika teska"..