pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. FearLess

    FearLess Aktivista

    Napusti nas nash dekan.

    Prof. dr, Safet Krkic je bio vise od dekana on je bio kolega u pravom smislu te rijeci. Imao je vremena da nas saslusa, da nam pomogne i sto je najvaznije da nas motivira da postignemo sto vece ciljeve.

    Neka ti je rahmet na dusu i da ti dragi Allah podari dzenet.

    :(
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Allah rahmetile. Prvi ispit sam kod njega polozio i korektan je bio maximalno.
     
  3. Zombie

    Zombie Aktivista

    Neka mu je rahmet dusi, stvarno je bio dobar covjek.
     
  4. djryback

    djryback Guest

    Ljudi pomagajte!
    Neki dan sam obnovio godinu na FIT-u koju sam upisao jos 2004. Posto sam studirao prije na jednom drugom univerzitetu i polozio neke ispite, upisao sam se sad u drugu godinu FIT-a, ali mi je ostalo nekih iz prve koje moram sad prvo poloziti. Medjutim posto sam DL student i fakat nemam vremena dolaziti, mislio sam da li ima neka lokacija na webu gdje se mogu sve potrebne knjige skinuti ili barem za neke predmete, evo npr. ovi ispiti su mi iz prve ostali:

    Matematika
    Uvod u programiranje
    Uvod u Operativne sisteme
    Arhitektura kompjuterskih sistema
    Programiranje 1

    Probao sam na forum od fit-a ali admin mi kaze da se nemogu jos registrovati, a zurba mi je da pocnem ucit sto prije, ima li ko knjige od ovih predmeta, moj mail je djryback(et)gmail.com hvala svima unaprijed, izgubljen sam ne znam odakle da pocnem, nemogu nikakve informacije da dobijem, ko sta predaje koja knjiga treba za koji ispit...
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Kako si mogao upisat drugu godinu ako ti je ostalo 5 predmeta iz prve :)

    Knjige su obicno u pdf formatu ili Powerpointu radi predstavljanja i lakseg pregledavanja i kao takve stoje u download sekciji DL FIT servisa.

    Jedino sta ti mogu reci je da administraciju sa studentskom sluzbom rijesis sto prije da mozes pristupiti download sekciji jer za svaki od tih predmeta postoje predavanja, vjezbe i workshop koji su zavisno od predmeta do predmeta teski i do 100MB zbog interaktivnih predavanja u nekom od flash interaktivnih programa poput Camtasia studia.
     
  6. neko

    neko Aktivista

    ma u BiH sve moze...ajde kad ste vec ponovo ozivjeli temu...mene zanima da li ima negdje da se nadje zbirka zadataka iz C++ kao sto postoji zbirka zadataka iz matematike, fizike...?

    na prvoj sam godini i mislim da mi treba jos zadataka za preraditi, pored onog sto nam "salju"...



    @djryback nista mi nije jasno...ako ti je to ostalo iz prve godine, znaci da si morao biti na polaganju, te da imas neke materijale...matematika ti je ostala ista koliko ja znam...ali evo ako ti predstavlja nesto ja ti mogu poslati SVO gradivo SVIH predmeta prve godine studija, iz 2007. godine, jer sam to dobio od jednog starijeg kolege, pa mi posalji pm da skontamo kako da ti to prebacim, ako si zainteresovan, naravno...pozdrav...
     
  7. djryback

    djryback Guest

    imam ja i iz trece i cetvrte godine neke ispite polozene, to je zato sto sam bio na univerzitetu gdje sam mogao birati predmete, i sad imam tu situaciju da imam pola faxa zavrseno a nijednu godinu ociscenu. sto se fita tice, jos nista nisam tu polagao
     
  8. Digital

    Digital Guest

    Pozz svima procitao sam ovu temu od prvog do zadnjeg posta......i upisao sam FIT :D,prebacio se sa masinstva na FIT,a sad evo vidim 10-og oktobra sastanak DL studenata,ako ima ko iz Zenice dobro bi bilo da se skontamo oko tih knjiga a i cisto radi kontakta.
     
  9. neko

    neko Aktivista

    pricao sam s par novih studenata koji mi kazu da su citali ovdje temu, "neko" postavio, pa cisto da nakon godinu dana studija i ja kazem svoje misljenje.

    kao prvo, prosjek uspjesnosti za dl-ovce je veca nego prosjek za redovne u Mostaru (tako kazu), tako da se ne brinete. :)
    sto se tice predmeta koje sam imao, iz prvog semestra matematika, ekonomija i programiranje su teski. matematiku sam rijesio instrukcijama. ekonomiju sam ucio 4-5-6 sati dnevno (dok je rahmetli Safet bio ziv), a kasnije je bilo lakse, jer su se ukinuli negativni poeni, jer postoji neka baza sta se pita i kako, tako da je potrebno samo vidjeti sta se potencira i koliko. ostaje jos uvod u programiranje, koji sam polozio u uc4, a razlog je zato sto sam materijale i zadatke samo prelazio, a nisam dodatno, samostalno vjezbao, tako da sam morao kasniti za tim.
    u drugom semestru matematika, programiranje 1 i ponekome algoritmi i strukture podataka su bili najtezi.
    matematika-opet na instrukcije, jer mi zaista ne ide, a i materijali nisu Bog-zna-cemu. algoritme nisam odmah polozio jer mi je predmet nekako na "cudan" nacin objasnjen, ali kad se vidi kako i sta se trazi, onda nije tesko ni malo. cak se moze reci da sam neke algoritme naucio napamet i samo primjenjivao u odredjenim situacijama. programiranje 1 jos uvijek spremam i izaci cu u novembru da polazem u famoznoj uc4, a jedina razlika izmedju uc4 i obicnog roka je sto se ispit placa. tj, ako padnes, platis 50KM, ako prodjes, nikom nista :)
    ostale predmete sam spremio za 24 sata pred ispit, jest da su ocjene srednje (oko sedmice), ali ja sam zadovoljan.

    dakle, poruka novim kolegama, dl-ovcima, prvo potrebno je shvatiti da nama nista nije lakse nego redovnima. ako se ne uci par sati dnevno, nema prolaza na ovim predmetima koje sam imenovao. (to je 100%)
    potrebno je stupiti u kontakt s ostalim kolegama, barem preko msn-a i drzati se najboljih i malo ozbiljnijih kolega, jer oni uvijek imaju neke izvore, neko im da primjere ispitne, neko im kaze sta bude na rokovima, skupa se ide na ispite, ponavlja se, razmjenjuju se informacije i podaci, a i lakse je uciti kad se komunicira s drugima, jednostavno dobije se volje. trece, izlaziti na svaki rok, jer u vecini slucajeva asistenti daju primjere ispita, tako da je lakse iduci put spremiti ispit. izlaziti i na on-line testove iako se ne spreme, jer se dobiju poeni. uciti za parcijale, a ne za integralni ispit, jer na integralnom normalno idu teze stvari i puno je lakse poloziti parcijalno predmete.


    i eto, napisah se ja, ako treba jos nesto, pm imate i javite se, ali najvaznije je sjesti i uciti i ne podcjenjivati fakultet.

    p.s. sreca pa sam ja ovo upisao, na ETF-u moja citava generacija obnavlja godinu. doduse ucenica generacije je prenijela nesto u drugu :)
     
  10. hbass

    hbass Novi član

    Prije svega pozdrav svim ljudima dobre volje :).Svaka čast na temi prvo @neko za pokretanje a onda i ostalim ucesnicima koji su se potrudili da pomognu i što bolje objasne šta čeka nove studente(mene):).E sad ako bi neko mogao objasniti(rezumirati) prvu godinu al ono detaljno da znam sta me čeka.Znači:
    -parcijale(kad počinju,mjesec)
    -testovi(njihova uloga,značaj)
    -integralni testovi(šta se podrazumjeva pod ovim)
    -učionica 4(kad se organizira i kako)
    -knjige(gdje uzeti i koliko i mogu li se koristiti knjige od prošlih godina ili su sve knjige updatovane)
    Jednostavno ako bi mogao neko da me provede kroz godinu(mene i druge koji će ovo pročitati),i načine prolaska godine.Ima ovo o evaluaciji al je malo doktorski(nama traba za raju da svi skontaju)

    Načini evaluacije u školskoj 2008/2009 godini
    I. OPŠTI USLOVI
    Predviđena su dva načina evaluacije:
    1

    1. Evaluacija parcijalnim polaganjem ispita, prema rasporedu parcijalnih ispita:
    - uspješnim polaganjem parcijalnih ispita studentu se zaključuje ocjena
    - u suprotnom student pristupa integralnom ispitu prema rasporedu integralnih ispita.
    2. Evaluacija polaganjem testova i završnog ispita:
    - uspješnim polaganjem testova i završnog ispita studentu se zaključuje ocjena
    - u suprotnom student pristupa integralnom ispitu prema rasporedu integralnih ispita.
    Norme koje važe kod ovih polaganja su:
    - prag prolaza na parcijalnim ispitima, testovima i na završnom ispitu je 56% osvojenih bodova.
    - prag prolaza na integralnom ispitu je 60% osvojenih bodova.
    - u terminu drugog parcijalnog ispita postoji mogudnost polaganja prvog i drugog parcijalnog ispita za
    studente koji nisu uspjeli položiti prvi parcijalni ispit. To važi i za polaganje testova.

    Eto ako bi ovo neko mogao fino objasniti.
    Unaprijed Hvala :)
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Najbolje bi bilo da vi kratko i jasno napisete ima li hljeba od ovog fakulteta u BiH ili nema :) džaba sve ako si ti kasnije sa diplomom ko riba na suhom :smt003
     
  12. neko

    neko Aktivista

    eh evo ovako...
    parcijale pocinu u novembru odmah, ako se ja ne varam. znam da glupo zvuci, ali ti se samo pobrini da ucis redovno, kad dodju da dodju, vazno je da si ti spremao. otprilike ide ovako novembarsko/decembarski rok, pa jan/feb, pa onda uc4 u martu, pa apr/maj parcijala pa juni/juli uc4, pa odmor njima, pa sept/okt rok, pa onda uc4 u nov. i to je otprilike to :)

    online testovi ti uglavnom sluze za skupljanje poena i rade se od kuce, medjutim, to sto skupis, nije dovoljno za prolaza, vec moras uraditi i glavni test da prodjes.
    integralni ispiti- ko ne polozi po parcijalnim ispitima, polaze integralno. npr. imas uvod u programiranje-dva parcijalna ispita, ako polozis oba, zavrsio si s predmetom, ali ako ne polozis onda ides integralno.
    knjige kupis u studentskoj sluzbi, mogu od prosle godine.
    eto, nema provoda kroz godinu, jednostavno uzmi knjigu u sake i ne sekiraj se puno :) nemoj da pishemo vishe ovdje, da ne idemo u OT, sve sto te zanima, imas forum fakulteta pa pitaj :) pozdrav!

    @zoi: pa valjda ce biti i tog hljeba vishe, da se i mi nekad najedemo ko ljudi. cak ne mora ni crni biti, moze onaj bijeli, iz pekare, sto ostaje u stomaku 200 godina nakon smrti :D
     
  13. hbass

    hbass Novi član

    Hvala puno drug si :wink:
     
  14. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    Evo jedan zanimljiv link http://fitstudent.info tu imate mnogo bivsih integranlnih i parcijalnih ispita(za svaku godinu) pa moze fino pomoc.Ja sam prva godina(redovan) sad ce parcijale pa se valja pripremat a ovo dobro dodje da se testiram :mrgreen:
     
  15. Haradi

    Haradi Guest

    Jeli se moze naci na netu, knjige za prvu godinu! ako neko moze postaviti neki link odakle bi se to moglo skinuti!
     
  16. neko

    neko Aktivista

  17. Haradi

    Haradi Guest

    znam za pik, i bez tebe ali procitaj sta sam napisao ;-)
     
  18. neko

    neko Aktivista

    procitaj ti pravila foruma.
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kakvih ISP-ova ima u Mostaru?
    Trebao bih ovih dana dole pa mi treba stalna internet konekcija.

    Jel imaju samo HT mostar ili ima jos nekih "manjih" isplatnijih provajdera?
     
  20. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista


    Imas BH Telecom,Velntet kablovski internet i imas neki wireles ne znam tacno koji je u pitanju al sam cuo da je dobar i jeftin,ja licno sam koristio velnet i zadovoljan sam normalno bude nekad nekih nepozeljnih stvari :mrgreen: al sve u svemu to ti iz prve ruke mogu preporucit

    @Haradi

    sto se knjiga tice trebace ti samo ekonomija od prof. Osmana Pajica koju ces morat naucit a sto se ostlaih tice nece ti trebat nista,barem meni nije trebalo...A tu ekonomiju ako hoces mogu ti ja dat dzaba na glavu mi se popela svakako sam je htio zapalit od dragosti sto sam polozio ispit :mrgreen: