pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Velntet paketi bas i nisu primamljivi..
    10GB (down/up: 1536/512Kb/s ) - 35.00 KM
    Ja za te pare u Kaknju dobijam 3.5/0.7 MbPS i 30GB mjesecno.

    Jel se mozes raspitati za taj bezicni internet?
     
  2. nenadjebivi

    nenadjebivi Aktivista

    A dobro upravu si za cijene,vec ja i cimer placamo onaj paket 12 gb 45 KM ako se ne varam pa nam bude dovoljno a i skontali smo "fintu" uzmemo najjeftiniji paket cisto da imamo pristup netu a korsitimo user name i pass od drugog kolege koji ima onaj paket od 140 KM njemu damo po 20 KM dobro i njemu i nama :mrgreen:

    A sto se tice ovog wirelesa ovako sto znam kroz neku pricu sa kolegom je da za 35 KM dobijes opremu od njih i valjda 2 megabita konekcju nisam 100% siguran,ja sam razmiljo sad kad odem sebi tu konekciju sredit pa ti javim odma kad vidim detaljnije.
     
  3. wudu

    wudu Aktivista

    Evo moja iskustva sa jednim wireless providerom u Mostaru. Rijec je o PINCOM-u.
    Iskustva su dobra. Konekcija je bila stabilna. Znaci, kisa, snijeg itd. konekcija uvijek dobra.
    Jedino sto je malo problem kod bezicnog neta je gaming. Tako da ako puno igras igre preko neta, nebi preporucio.
    Imao sam 3 mbit-ni paket uz flat (s fer osnovom), placao sam 40 marki (nisam siguran da li je ovaj paket ostao isti) :)
    Za opremu sam platio kauciju od 100 maraka na ugovor od godinu dana. Kauciju su mi vratili kad sam raskinuo ugovor sa njima. Jedino je ne vrate ako se ugovor raskine prije godinu dana.

    Jedini minus je njihov tzv 'fair use'. Naime, skinuo sam mozda 30-tak giga u mozda 3 dana. Odma su mi smanjili brzinu kao na dail up-u, i takvu je ostavili do kraja mjeseca. Naravno, nakon toga sam raskinuo ukovor sa njima :D

    Vise info: http://www.wic.ba/ i http://pincom.net/
    Paketi: http://url.ba/135z

    Nadam se da sam ti bar malo pomogao. :)
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovo je zaista primamljiva usluga.
    Hvala na infu..
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    ISP-ovi u Mostaru:


    Wireless:
    Pincom :
    - Nedostatak 2.4 GHz linkovi veoma nestabilni, DNS nestabilan (nemaju backup DNS server)
    + 5 GHz odlicni (na navjecem paketu skidao sam i 150 GB mjesecno) na najmanje paketu do 80 GB uz trodnevno smanjivanje na 64/64 kb/s
    Mreza
    - Losa podrska, link cesto puca, sve kolege se zale na variranje brzine (od 0,2 mb/s pa do deklarisane brzine paketa)
    + Fari use tj skidaj koliko hoces
    Zona
    - dosada sam imao losa iskustva sa njima, cesto pucanje linka, povecane cijene paketa
    + kolega kaze da je u firmi uveden link od Dasto semtel-a (nadprovider od Zone) 10/2 mb/s cijena cca 80 KM fair use


    ADSL:
    BHTelecom
    - skupi, cesto puca konekcija, ostali paketi ograniceni (osim ADSL cito i ADSL max)
    HT Mostar
    Nisam imao priliku koristiti njihove usluge

    Cable:
    moCabel/Monet
    Nisam imao priliku koristiti njihove usluge ali ih je jedan kolega pohvalio
    Velnet
    - malo poskupi flat paketi (512/128 50 KM , 1024/256 100 KM)
    + 100% flat skidam sa njima i do 250 GB mjesecno na paketu od 100 KM bez usporavanja
    mijenjaju trenutno infrastrukture (postavlja se optika do "svake" kuce)
    koriste link od HT Mostar-a


    Trenutni speedtest:
    [​IMG]
     
  6. neko

    neko Aktivista

    pa sa diplomom si svakako ko riba na suhom, da bi usao u vodu, tj. plivao, moras imati znanje, a da li ces s diplomom pokupiti i znanje, to je do tebe. ja sam recimo dosta predmeta ucio samo da polozim i sad bas i nemam nekog efekta od toga, zato se vracam na osnove i ucim ispocetka. cist primjer, izostavis li racunarske mreze, ne mozes znati komunikacijske tehnologije i jos neke predmete na trecoj godini, a kad zavrsis faks nema teorije da radis na umrezavanju, jer nisi savladao ova dva-tri predmeta. budi pozdravljen! :D
     
  7. macak

    macak Novi član

    Naravno, ti predmeti kao DL student i ne mozes da naucis. Nemas prakse (kao sto ih imaju oni na fax-u).

    Ja sam treca godina i do sad ne znam ni jedan predmet koji se moze poloziti "posteno".
    Sta znaci posteno? Mislim na to da ti kao student, koji nemas iskustva izvan fax-a a uci sve redovno iz predavanja ne moze poloziti ispit iz prve.

    Prolaznos i tezina ispita:
    Isti predmet i ista osoba moze da polaza cak 1-2-3 godine i da ga tek tada polozi, a nekad ni tad. Dok bi recimo ista osoba mogla poloziti na prvom roku, ili na nekom integralnom ukoliko imas nekoga ko je polozio taj predmet i zeli ti pomoci.

    Da ne bude da je do pojedinca, dovoljno je reci da recimo iz Programiranja 2 (koji je na drugoj godini), od 75 studenata koje je izaslo na ispit polozi samo 12! I to ne ove godine, nego svake godine!
    Da ne bude zabune, prolaz je 12 stuenta po jednom roku, ima jedno 4-5 roka dodatna (popravna) gdje je opet prolaz slican (sto je opet ukupno mozda 60 studenata koji su polozili ispit, dok ostali (valjda nas ima barem 200-300) ne poloze). Osim sto ispit nisu polozili, nisu mogli polagati ni naredni ispit koji je "uslovljen" sa tim predmetom, tako da su ti ostala bar dva predmeta...

    E sad dan navedem vrste studenata koji su polagali ovaj predmet:
    - studenti koji obnavljaju godinu barem jednom (50% studenata)
    - studenti koji se bave programiranjem bar 5-10 godina i sada upisali fax samo radi diplome
    - studenti koji su redovni ili DL, a ko im neki student pomoge i spremi ga za ispit
    - studenti koji su "pametni" pa sve nauce sami i u roku, a koji nemaju iskustva izvan fax-a ili im je neko pomogao (0.1%)

    Ovo sto sam naveo jeste "prednosti" naspram obicnog studenta koji uci iz predavanja, sam, sve redovno i koji nema iskustva izvan fax-a.
    Takvi "obicni" studenti bi trebali na ispitu, prvi put da izadju, barem biti prolaz "50-70%", jer kakav je to fax ako nije takav prolaz?

    Druga stvar, na ispitu polozi od 75 studenata samo njih 12. to je mozda 5-10% prolaz (a ne 50-80%)! Sada vratimo se na ovo iznad, koji studenti su sve polagali ispit, sto bi mogli doci do zakljucka da je od ovih 12 studenata polozilo recimo pola, redovno, koji ne obnavljaju godinu, od tih 6 barem pola koji su imali iskustva prije ili im je neko pomogao, sto na kraju ostane najvise 3 studenta koja su sama ucilia bez icije pomoci i koja su polozila u roku (ukljucujuci i neke grupne instrukcije izvan fax-a, sto DL studenti praktikuju - npr. instrukcije u Sarajevu).

    Ta 3 studenta, to je mozda 1% prolaz!. Opet napominjem, ovo nije do pojedinca, jer vidite da grupno studenti imaju los prolaz.

    Predavanja, nacin polaganja, ispiti:
    Vratimo se opet na pocetak. Polozilo 5-10% studenta na tom ispitu, i tako svake godine.
    Problem je u tome sto se "asistetn", "dekan", "profesor" ili bilo ko drugi ne zapita u cemu je problem. Postave se rezultati na internet i bez kometara, ko susper je prolaz, asistent je zadovoljan!?? Ovi sto nisu ko polozili to je do njih?????

    I to je tako svaki ispitni rok, i svaki rezultat, postave se rezultati i nikom nista, neko ko je postavio kaze cestitam na prolazu ko je polozio.
    Sad valjda to su studenti navikli, pa ne mozes ni da se zalis, odnosno najgore je sto ti kao student koji prvi put izlazis na ispite ne znas da li je do tebe ili do ispita i predavanja. Dok naravno kasnije bude kasno... Cak sta vise, studenti medjusobno isto sve pricaju kao sto sam sada napisao, a nekada neko postavi na forum taj problem (koji je jedina komunakacija za DL studente), i opet ljudi odgovaraju "samo uci" i slicne stvari.

    Isto tako, na pocetku kada ucis iz predavanja, tebi se cini da je to sve objasnjeno, i nesto sto ti ne ide ili ne mozes da uradis zadatak, ili preskocis jedno 20-30 zadataka je mislis da je do tebe, posto ko nisi savladao sve, vracas se na stara predavanja itd... Onda svi hvale ko predavanja dobra, odlican...
    Dobro se sjecam, "template" klase se spominju recimo u predavanju 4, i sada ti to nesto procitas, a vidis nema ono "zadaci" predavanje, i ti onda ne mozes nesto iz tih template nauciti trenutno. I sad mislis "predavanje 5" ce biti nastavak, kad ono nije, nego u predavanju 8 se tek nastavlja template, a predzanje ti je ono predavanje sto je nesto ko povrsno napisano, odnosno treba ti dosta zadataka da bi ti takvo predavanje posluzilo.. Za one koji prvi put uce, oni ce zaboraviti taj stari template jer su presli dosta drugih stvari a nije nijedan zadatak bio u vezi te lekcije.

    Pa isto tako operatore, ima objasnjeno i po jedan zadatak uradjen samo. A na ispitu moras operatore znati je to stalno dolazi..

    Onda imas ono predavanje odnosno zadaci pdf, i ti to citas i vjezbas. Kad ima zadatak recimo nadovezuje se na prethodni. Ako ti ne znas prethodni onda ne znas ni taj nastavak. Uradjen ko ima, treba naci tamo u folder fajlovima u "c++ formatu", tj od visual studija fajlovi sto je potpuno nepregledno i sporo otvarati. Takodjer imas nekad i u PDF-u ko rjesenje, a ustvari je nekako zakinuto nekad. Osim tog, ovo u visual studiju sto dobijes rijesenj, ustvar nije rjesenje nego postavka zadatka, a onda ti nekako logicno da je naredni zadatak onda postavka nova a uradjen onaj prethodni - kad ono nekad jeste a nekad "nidje veze".


    Nesto isto kao kad u "kapitalizmu" ne smije narod pricati protiv drzave pa govore da su zadovoljni.


    Rahmetli dekan, Safet, u jednom tv izadnju govori da je fax super i da ti ne treba nikakvo predzanje da bi mogao upisati fax, osim matematike, jer se sve ko uci ispocetka.

    Takodjer, cesto cete cuti kako asistenti govore za ispit (bilo to upr, pr1, pr2..) da kao oni neki prijasnji studenti poloze upr pa sad na pr1 ne znaju nesto osnovno iz upr-a, ili da oni koji su polozili pr1 ne znaju nesto osnovno iz njeg jer grijese na programiranju 2 itd.... pa je ko razlog sto je ispit "tezak" i "sto se trazi dosta vise od studenta" jeste bas ko iz tih razloga.

    Evo da vam ja kazem iz svog iskustva. Ni jedan od tih predmeta nisam skoro u roku dao, znaci dobijem 5,5,5.. a na kraju dobijem ocjenu 8-9. Znaci iz uvoda u programiranje dobijem 9, i sad je nekako logicno ako ce iko poloziti programiranje 1 u roku da cu to biti ja! Ali ne, opet isto je i sa programiranjem 1, prvi par ptua padnes, 5,5,5, a za tim opet dobijes 8-9. Hajde reko nema veze, imam sad iz upr-a i pr1 dobre ocjene (i naravno ko god polozi kasnije bolje je savladao gradivo), i naravno opet isti problem, pades i programiranje 2, nema veze sto imas dobro znanje iz prethodnih predmeta.

    Opet da ponovim, ovo nije samo pojedinac, nego za sve studente vazi i svi su tako prosli na kraju.

    Sta se trazi jos o studenta na ispitu:
    - da si uradio skoro pa 99% zadatka, tek tad dobijes 6, a naravno do 10-ke ti je lako, jer to ustvari zavisi jesi li neku glupost zeznuo ili nisi stigao uraditi kompelet sve jer nisi imao vremena
    - za jedan ispit stavi zadatak tezak, pokazivace, nizove, sto usustini ne bi trebao biti takav ispit, jer se to ucilo u programiranju 1. Naravno da trebas i to znati, ali kad ti imas 1000 novih stvari da naucis za programiranje 2 logicno je da ces nesto zeznuti...
    - onda opet naredni ispit bez pokazivaca, bez nekih finkcija, nije potrebno korisnicko definisane operatore praviti, ali sustina je da znas klasu, da znas template, da znas pristupiti - sto je taj ispit - ODLICAN!
    - ali opet, znaci ti ispiti ne zavise ono ko prvi ispit pa najlaksi, a zamo zadnji da je najtezi, ne nije tako. Nego moze biti 1. ispit najlaksi, 2. ispit najtezi, 3. ispit najlaksi, 4. ispit najtezi


    Koji je zakljucak? Zakljucak je taj da ti ova predavanja ne pomazu puno. Da nisu dovoljna. I na kraju, kada mislis da ce ti u zadnjem predavanju nesto objasniti i tako te spremiti za ispit - opet se prevaris. I opet na kraju, profesor, dekan, asistent - nikom nista, "super prolaz, do studenta je".
    Ono sto bi zapravo treba biti da profesor i asistent od sramote ne smine nikog ni pogledati... od njegove stramote jer su predavanja svake godine copy/paste, pa cak i greske koje se nadju u predavanju..


    Umalo da zaboravim, programiranje 2 osim sto imas bruku koda da ispises, mora ti biti ispravan zadatak, nemas dovoljno vremena na ispitu (jedino da samo kucas kod i na kraju jednom da kompajliraj i da ti sve radi - u suprotnom nemas vremena). Ako ti zadatak nije ispravan (sto se nekim desi i par puta zaredom), onda ti se tvoj zadatak uopste ne kometarise, ne znas koliko si % uradio..
    Drugi tehnicki problem ti moze biti da:
    - ne valja tastatura (neispravne tipke, engleska tastatura)
    - spor racunar, nece da se kompajlira
    - nema asistena na ispitu da ti nesto pomogne kad zapne, ili ako je neki drugi problem u pitanju (bude, nekad citav ispit, nekad ulazi-izlazi.., nekad imamo dvije ucionice jer ima puno studnetata, pa eto i to problem..)

    Uzeo sam za primjer programiranje, posto su to "glavni" predmeti, odnosno sto se vezu jedan za drugi, jer ako ne polozis jedan ne mozes ni na drugi izlaziti i polagati.
    Ista sudbina je i za neke druge predmete, recimo statistika i reporting na drugoj godini, gdje je prolaz isti kao i za programiranje, a mozda i gori (statistika i reporting je nesto kao ekonomija, znaci nije toliko vazna za nas informaticare).


    Ispiti na klikanje:
    Hajde kad sam vec poceo objasnjavati sve detaljno, da spomenem malo i "klikabilne" ispite.
    Takvih ispita ima dosta, bas ove mreze, uvod u operativne sisteme, tj. one koja ti treba praksa da bi ti nesto bilo jasno..
    Uglavnom na ispitu ti dolazi recimo 30 pitanja, i ti ono kliknes, tj. oznacis tacan odgovor od ponudjenih. Naravno bude i eseja, tj. da pises...

    E sada, stvar je u tome ti ucis iz knjige i predavanja, i na ispitu ti moze da dodje pola nevaznih pitanja. Recimo ko kad bi sad rekli "od cekga je napravljeno dugme od olovke" - hocu reci potpuno nevazna pitanja i ti to ne mozes sve nauciti..
    Zasto je to tako? Jer oni imaju "bazu" od recimo 200 pitanja, i sad nemas ti tu sta toliko pitati za taj predmet, dodano je 80 pitanja koje je vazno, a onda vljda nema ideja vise pa onda svaki detalj stavi u pitanje.

    Takdojer svake godine recimo nova baza pitanja bude, a sta tu moze da bude novo? Nije knjiga od 10000 stranica. I tako onda opet te "gluposti" odnosno nevazne stvari postavljaju.
    Takodjer svaki student dobije drugacija pitanja, tj. izmjesana drugacije (od tih recimo 200 sto ih ima u bazi). Pa mozes nekad dobiti teza pitanja a nekad laksa.

    Sad se sigurno pitate pa kako poloziti takve predmete? Postoje dva nacina:
    Prvi nacin:
    - izadji na ispit, pokusaj zapamtiti pitanja (a pogotovo esejska posto najvise bodova nose), pa onda drugi put ce ti mozda takvo isto doci (posto jednom ta baza pitanja citavu godinu kruzi)
    - tako kad si izasao par puta na ispit i imas ta neka pitanja i naucio te eseje onda polozis ispit
    - naravno pitas i druge studente koja su mu pitanja bila, posto se radi o isto bazi i sigurno ce doci tebi nekad naredni put.

    Drugi nacin:
    - pokusaj pronaci "skriptu pitanja", tj. svake godine neko skine ta pitanja iz baze nekako i sada ako je imas polozio si sigurno
    - ili ako nije iz baze, mozes pitati nekog od prosle godine da ti da (posto je sigurno na tih par puta sto je izlazio na ispit skupio bar 100 tih pitanja sa tacnim odgovorima)

    Zakljucak:
    Eto, to je to u sustini. Predmeti koji nemaju dobre materijale i ne mozes premiti ispit preko njih i drugi tipovi ovi klikabilni...

    Da su za "klikabilne" ispite stavili samo 30 pitanja, pa nek svi studenti isto rade, a zato svaki ispit druga pitanja, onda bi bilo vise kvalitentnijih pitanja i studenti bi mogli poloziti normlano kako i treba.. sto se do sad, u ovih 10-ak godina nije desilo. A sto se tice predavanja i drugog ispita kao sto je programiranje, tu treba da se u predavanjima uradi bar 5 zadataka tipa koji dolaze na ispite, i da ti fino objasne kako sta ide, i onda bi sigurno barem 50% prolaz bio veci.
    Da ne mislite da je to toliko crno, moze i crnje. Ove godine je bas online video konsultacije bile iz programiranja 2 (po prvi put), znaci uzivo na racunaru pratili asistenta, i on uradio jedan zadatak i objasnjavao i siguran sam da bi sa dodathih takvih par uradjenih 50% prolaz bio veci. A to sto je crnjak jeste da ni to nije na kraju dobro proslo, jer asistent nije snimao svoj ekran tako da drugi studenti nisu mogli gledati, odnosno nisi mogao pregledavati video nakon zavrsetka.

    Sa tim video konsultacijama su poceli ove godine, i opet greske napravili. Znaci asistenti i profesori koji su taj program koristili, skoro da nisu ni upoznati sa tim. Pa recimo ne znaju da odobre da im se prozor prikaze (da ga sheruju drugim studentima koji su online), ne znaju da se moze snimati video itd. Jednostavno "suplje" kao sto su i predavanja i ispiti.


    Ovo sve sto sam naveo je ziva istina, i zaista takav je fakultet. Znaci 90% studenata ovo zna i prica o ovome. A evo pogledajte recimo i ovdje na ovom forumu nikao ovo nije napisao kao sto sam ja. Zasto? Ne znam.. ako bude ko rekao da nesto nije tacno od ovoga, onda je on jedan od ovih "1%" sto poloze ispit u roku. Uglavnom ako tako nastavimo nista od fax-a, jer se veoma sporo razvija.


    Za kraj, od naredne godine (skolska 2012/2013) obnova godine nece vam biti 200/400KM niti ono ako upisete u novu godinu a ostanu vam 2 da ce te platiti samo 1500KM.
    Ljudi kazu da od te naredne godine ce se placati po predmetu, sto ce biti itekako dobro za ove kojim ostanu 2 predmeta (recimo 100KM po predmetu), dok za ovu vecinu, sto ostaju 4-8 predmeta, naravno bice vise od 400KM.

    Oni su to zakljucili po tome da ovi "vrijedni" manje plate, a ovi sto nece da uce i obnavljaju godinu plate vise :)



    Preporuka za studente koji planiraju upisati fax.
    Pokusajte naci nekog ko je vec neka visa godina i ko bi bio voljan da vam pomogne za ispite, jer kao sto vidite nije sve u ucenju, sto nekako zvuci cudno :)
    Ako imate bar jednog stuenta sa vise godine, i par prijatelja sa kojim ce te uciti zajedno onda za vas nema brige, u suprotnom minimum 2 predmeta ostaju sa prve, sa druge ne mozes polagati pr2 i oosad (ako nisi polozio upr i pr1), tako da ti je zagarantovana obnova godine na drugoj.

    Takodjer jedna preporuka, mnogi isptii izgledaju teski, ali neki se ispiti ponavljaju tako da mozete i na taj nacin poloziti.

    Mnogi bi zakljucili da kao ja nista ne ucim nego gledam samo kako da polozim.. ali na zalost nije tako, nego svi mi gledamo kako da naucimo, a onda tezi dio kako poloziti predmet..
     
  8. neko

    neko Aktivista

    i ja sam na trecoj godini i na preskok sam procitao post i po meni takodje bez varanja nema uspjeha na mnogim ispitima, mnogi ispiti su katastrofalno koncipirani, mnoga predavanja veoma nejasna, predstavljena ponekad kao prezentacijski fajl, sto naravno nema smisla. ukinuto je dosta rokova, svake godine je sve teze i teze za poloziti, u prevodu, slika drzave je i slika FIT-a, ALI i slika svih drugih fakulteta u BIH. ovu temu sam pokrenuo bas ja prije 3-4 godine, sa milion pitanja koja sam imao, i znam kako svima koji tek sad pocinju, ali moj prijedlog je pored svega negativnog ipak da upisu FIT. barem nema ocitih stela, ima materijala na pretek, a ko je zainteresovan da se razvija samostalno i gleda na fakultet kao jednu od prepreka koje mora preci cisto da bi to ucenje imalo efekta, ok je faks. moja ocjena jedno 6-7 od 10, sto je veoma solidno u odnosu na fakultete u Sarajevu u kojim "danas sunce ne grije pod odgovarajucim uglom da bi se odrzao ispit" i sl. za sve teskoce oko ucenja ima kakav-takav lijek, ja sam dostupan 24/7 za pomocni materijal sa bilo koje godine. [email protected] - bujrum! :)
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Bas sad malo pogledah taj raspored i prvo sto me bode u oci je ogroman broj ECTS-a za vecinu predmeta :shock:
     
  10. macak

    macak Novi član

    Naravno, fax nije toliko los jer se na kraju nauci, tj. kad polozis neki predmet onda ga zaista i znas. Nije za vecinu predmeta tako, ali za ove "glavne" kao sto je programiranje - jeste :)

    @XTRage, nemoj se zamarati time, to nema skoro nikakve veze sa tezinom predmeta. Jedino ti sluzi za "prenos predmeta na vecu godinu" - moze ti ostati max. 15 bodova, sto ti dodje dva predmeta.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mislio sam na to da daju previse, recimo 8 za uvod u programiranje je poklon :D
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Sve preko 6 ECTS je poklon :D Jer ipak 1 ECTS je 25-30h. Ako nekome treba vise od 180h za neki ispit, onda stvarno ne znam :D
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma to pretvaranje ECTS-a u radne sate je obicna prdacina, iz prve ruke znam da taj odnos moze biti 1:1 a i 1:200.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa naravno da jest ali kod nas, kad se odredjuju ECTS-ovi da bi se skupilo njih 60. Ali to je smisao ECTS-a, radni sati.
    Ne znam ni jedan ispit na FE Tz da je morao biti vise od 6 ECTS. Neka su 45h predavanja, 30h vjezbe, 15h zadace (ako ih ima), opet ti ostane 90h da spremas testove, pismene, usmene ili koja je vec forma ispita.
    A to kad pretvoris je 20 dana ako ucis 4-5h na dan (sve preko 4-5h je svakako gubljenje vremena).
     
  15. neko

    neko Aktivista

    da su ti ECTS poeni najveci problem, lako bi mi. :) Pravni fakultet u drzavi radi na dan nezavisnosti, a mi o ECTS poenima. :)
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Kad ne rade ostale dane, nek makar za praznik rade :mrgreen:
     
  17. macak

    macak Novi član

    Ako malo pretrazite internet ECTS sluzi kao koliko je predmet tezak, koliko treba radnih sati da bi ga jedan prosjecni student polozio. To kod nas na FIT-u nista ne znaci posto su bodovi bezveze rasporedjeni.

    UPR 8 bodova, sto je neko naveo izand, treba da ima i vise bodova - bar gledajuci koliko studentu treba da polozi predmet (na integralnom ili par godina..).
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Izvini buraz ali izjava da treba vise ti je smijesna.
    Kod mene taj predmet nosi 3 i poredeci tezinu u razgovoru sa kolegom koji studira kod vas laksi vam je duplo.

    Onda bi termodinamika nosila 50 a ne 6 :D
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Jos samo da cujem da je FIT najtezi fakultet :D Pa za neki "izborni predmet" hoce 10 ECTS-ova :D
     
  20. macak

    macak Novi član

    Ne znam o kojem ti fakultetu pricas. Nas fit, odnosno ispit i jeste lagan kad ga polozis, ali do tad ti treba 1000 sati rada jer im predavanja ni materijali ne valjaju, iako na kraju ispadne da nije tezak predmet. Te bodove ne znam ko je rasporedjivao i kako, ali ni to me ne cudi da ne valja kad toliko ima propusta na fax-u. Uglavnom ti su nam predmeti najtezi pa bi i trebali imati najvise bodova.

    Ako mislis da nam zadaci nisu teski, molim te postavi jedan pa da vidimo sta se tu moze novo nauciti..

    Sto se tice kvalitete predavanja na fit-u evo jos jedan primjer. Predmet ASP (algoritmi i strukture podataka), na ispitu ti dodje zadatak ili pitanje koje uopste nije spomenuto u predavanjima. A razlog sto je dosao na ispitu jeste sto taj isti profesor predaje na ETF-u isti predmet, pa valjda ne zna sta mi ucimo a sta ovi na etf-u..