Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Aronija odlicno ide

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    donjapa, zippoo and zoi like this.
  2. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Mene stid postavljati slike, nije pokošeno :p
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma nisam ni ja jos zavrsio, eto vidis samo izmedju redova. Danas je na redu trimer.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene košeno prije 15 dana
    Budite oprezni kada kosite trimerom oko aronije,vrlo vjerovatno da cete posjeci nove izdanke iz zemlje,kao ja
    Ove godine nisam sisao do grana ,vidim puno novih izdanaka,koje inače sasiječem
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Zato ja nastojim prvo počupati travu koja se nalazi skroz blizu sadnica borovnice, pa tek onda kosim.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To oko sadnica i ja radim rukom, izmedju sadnica trimer a izmedju redova velika kosilica.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    susa vec pocela...sada sam gledao vrt,krompir,luk,tikvice...sve katastrofa,nema kise i nekako stidljivo se probija
    krompir vec napala zlatica,nije ni izasao iz zemlje...vec su polozile jaja

    aronija mi je onako rodila,nista pretjerano
    i ostalo voce,iako je bilo izbeharalo kao nikada,nije se zametlo slabo...izgleda da ce ova godina biti prilicno losa

    izgleda da cu morati odmah navodnjavanje praviti
     
  8. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Biće kiše u četvrtak, ako je vjerovati prognozi, u Travniku doduše.

    Bez navodnjavanja ne ide :D
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danas prije sadnje u zemlju
    uspio sam nesto posaditi,nekih 170 sadnica...nemam bas vremena,kada dodjem sa posla,radim ostalo
    ovo su malo slike za skeptike,koji su govorili da ne moze izdrzati samo u ovoj zemlji do presadnje u zemlju :D
    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG]
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Fino to izgleda. Kod mene jucer padao led, sreca pa nisam sadio nista jos vani, stradalo bi sve. Planiram za vikend ako mi vrijeme ne pokvari planove. Krajnje je vrijeme, neke vec cvijet pocinju izbacivati.

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    AdoSA likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    tvoje su odlicne,vidi se da su pikirane
    i kod mene ima par koje su napupale i ne mogu vise u ovim malim kutijama kod mene,izduzile su se...moram u ovih narednih par dana posaditi u zemlju
    moram odmah poslije toga napraviti i navodnjavanje,kod mene je zemlja takva da se osusi za dan do dva,puna kamena i bez navodnjavanja ne moze nista uspjeti
    ova godina je svakako lose krenula,krompir,luk,tikvice,mrkva,cvekla...sve katastrofa,luk pola nije niklo,krompir tek poceo izvirivati iz zemlje,nikada gori nije bio od kako pamtim...moguce da je sta i do sjemena,nemam pojma a sorta ne genepek
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene ce ici na foliju tako da navodnjavanje ide ispod folije. Kod mene je luk bio tri dana pod vodom, poplava. Eno ga drzi se.
     
  13. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Zna li neko gdje ima uzeti sjeme gorusice, crno zrno?

    Onaj "butik badem" na carsiji je imao samo zuto (bijelo) zrno.

    Da ne otvaram novu temu samo radi ovoga.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima li kakvih novina?

    Kod mene je dobar dio vec u zemlji.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Esh and forzamilan like this.
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Svaka cast, fino vam to ide. Nadam se da niste prerpili velike stete od grada posljednjih dana. U zavidovicima i okolini je katastrofa.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kod mene je sve posadjeno u zemlju...nakon 15 dana od pocetka sadnje...vrijeme je bilo katastrofa,svaki dan kisa
    pomoglo je sto je kod mene zemlja kamenita,pa se sutradan poslije kise moze raditi
    posadjeno je preko 1500 sadnica ukupno kod mene...chili paprika,roga i babura,paradajz,tri vrste
    jucer sam postavio i bure za navodnjavanje,jos moram crijeva razvuci i poredati,

    sto se rasade tice,skoro sve se primilo,chilije mi je nesto znalo sasjeci ili se sasusi, sadnica ali na kolicinu koju sam posadio,to je nista...izmjenio sam sadnice i napreduju...vec su dobile modro zelenu boju,sada samo da pocnu bujati

    imao sam i tehnickih problema,zaribao mi motokultivator (freza),zbog goriva...e sada ne znam samo da li je bila slaba mjesavina ili los kvalitet goriva i mjesavine...uglavnom otisao je klip,cilindar...kako nije bilo ulja da podmaze...uglavnom i tu sam riknuo 200 KM bezveze ,neplanski
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Skup zanat poljoprivreda. U nas se radi bas, postavim slike kasnije veceras ako uhvatim vremena.

    Srecom nevrijeme nije diralo vocke, tako da tu nema gubitaka.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pitanje za ove sto imaju aroniju/borovnicu, imate li problema sa pticama, odnosno kako je bilo ranijih godina? Ja sam prosle godine bas imao problema, s ovom godinom cu vjerovatno ici sa nekom mrezom.
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Dog_Father - mi smo imali, ali smo odlucili ove godine kupiti plinske topove umjesto mreze. Mreza bi nas izasla dosta skupo zbog povrsine.

    Gledali smo topve u Zg-u i mozda se odlucimo uzeti 1-2 i namjestiti ih da pucaju svakih par minuta da uplase ptice. Sreca pa kultura dospjevaju u razlicito vrijeme tako da ih mozemo prenositi sa plantaze na platanzu.

    Problem je sto smo se prosle godine borili s istima, i onda smo rekli "UZECMO UZECMO!! MORAMO..." I onda naravno zaboravis, sve drugo ti je potrebnije, i onda opet isti scenario. Tako da, hvala za indirektnu napomenu :)
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja nisam imao problema sa pticama
    ove godine nije bas rodila aronija a stvarno je skup sport...stalno nesto neplanski
    jos nikakve podrske nemam,mislim na posticaj ili sta

    cuo sam da su ove godine podigli cijenu otkupa kornison ,takodjer sufinsiraju 40% sadnice i troskove...ali ova godina je vec sada losa za kornisone,previse vlage,niske temperature...tako da je tesko da se sta profitira i sa ovim sufinansiranjem
    ko se odlucio,neka mu je sa srecom
    ja se nadam samo da me zaobidju bolesti i gradom,ostalo cu danam se nekako izgurati