Pomoc oko izbora LCD monitora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Guest, Sep 20, 2006.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Iskreno kazem a nahodao sam se dobro prilikom trazenja idealnog wide LCD-a interpolacija je uglavnom losa kod svih LCD-ova. Osjeti se lagani blur sta god ko pricao. Pregledao sam hrpu monitora, tjerao prodavace na svakojake akrobacije pocevsi od DELL-ovih 24" wide lcdova pa nadalje. Ovo je moje zapazanje iz prve ruke. Na kraju je ostao izbor da kupim DELL ULtra sharp 24" i ovaj ACER Ferrari. Razlika je vise nego ocita!
    Ono sto ja pricam iz nekog svog iskustva, da zaista ne vjerujete ama bas nikome, kao niti ni jednom testu vec da odete i pogledate monitore svojim ocima. Znaci ako cete kupovati 19" wide LCD kad ga uzmete pomirite se s tim ako hocete da ga maksimalno iskoristite da ga stalno drzite na 1440*900 rezoluciji. To vazi i za rad u win-u i za igranje igara. Ko ce uzimati 20" wide trebao bi da ga drzi na 1680*1050, cak i u igrama pa bi ovi korisnici trebali ako se misle igrati minimum da imaju 6800 ili 7600GT karticu! Jos jedna napomena interploacija je kod vecina monitora u igrama do rezolucije 640*480 skoro savrsena, dok to nije slucaj za win! Onda postoji scaling u nVidijinim draverima (zaista ne znam kako je ATI to odradio) koji se zove Digital Flat Panel settings i sluzi za kalibriranje aspecta slike npr; u win se radite u nativnoj wide rezoluciji recimo 1440*900 i ocete da pokrenete igru koja je setovana na 800*600, slika se sama kalibrira na 4:3 aspect (ako je ukljucen Fixed Aspect ratio scaling, izlaskom iz ogre vracate se na nativni 16:10 apsect! Takodjer se moze namjestiti da se kalibrira wide aspect i za 4:3 rezolucije, tako da mozete igrati na 800*600 a da slika bude razvucena preko cijelog ekrana (u tom slucaju treba staviti opciju Monitor scaling!
    Prilikom kupovine upalio sma i pregledao jedno 12 monitora od 20" i vise i iskreno od 20" monitora je sve ostalo zaista previse. To je cistih 50,8 cm dijagonale, ogromna povrsina zaista i puno bolja kvaliteta slike nego vecih dijagonala istog cjenovnog ranga, kod ovog ACER- aj e dot pitch 0,25 slika je savrsena. Imate zasita velik izbora monitora u http://www.imtec.ba. Mislim da se moze nac tamo dobar lcd za svaciji djep.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    dobio juche samsungov 940b 19" , beton monitor sto jest jest, od prije imam LG 1715 17". mislim ne mogu se porediti, ovaj stari je vga, samsung je dvi, ali sto jest jest :D beton
     
  3. [tota]

    [tota] Aktivista

    Ja ga čekam, sljedeci tjedan stize :D
    Znaci nisam fulio.
     
  4. Guest

    Guest Guest

    Uzeh onaj LG-ev 20'' wide model, i za sada sam zadovoljan.
    Samo sto je privikavanje na sirinu i dimenzije jos u toku :)
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    LG L204WT?



    dje da ubodem ovu bebicu u bih? anyone :D, sjo kako je dobar :D
     
  6. Bishop

    Bishop Novi član

    Da ne bi otvarao novu temu nadovezat ću se ovdje.

    Hoću da kupim LG, L193W LCD monitor.
    Pa bih molio savjet s obzirom da se radi o "wide" monitoru kako će to izgledati, jel nesto time gubim (mislim na standardnu sliku), kako to izgleda u igrama itd.

    hvala
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kupi ga. Ja ga imam i montor je izvrstan. Sa Widescreen-om nista ne gubis nego samo dobivas. Cod2 izgleda odlicno na ovom monitoru(1440x900, DX7, 4xAA, 8xAF, sve na max, grafa 7600GT). Puno veci je FOV(field of view, tj. vidljivo podrucje) zna itekako pomoc kod mreznog klanja. ;)
    Ghostanja nema, apsolutno nikako, nema probijanja pozadinskog osvjetljenja, slika je VRLO uniformna, uglovi gledanja dobri, posebno horizontalni, kontrast fantastican...
    I monitor se zove L194WT, ne L193W kako su oni napisali u zadnjem biltenu. :D
    Za tu cijenu debelo najbolji monitor. Dobijes i tri godine garancije. :)

    Ima samo jedna (losa) stvar. Neki su se zalili da im je montor presvijetao(meni je trebalo tri dana da se naviknem), tako da ti preporucujem da ga prije kupnje pogledas.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Prelaskom sa CRT-a na LCD svakom je presvjetlo, kad imas LCD i prelazis na novi nema razlike.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tacno. Ali jedan frajer u Zg je vec imao LCD i ovaj LG mu je bio presvijetao. Nakon toga je uzeo Sasmunga 940N i kaze da mu je slika sasvim normala.
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Kada sam uzeo Samsunga prvu noc su mi suzile oci, poslije je sve OK :D
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    :D Isto tako :D
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma i meni je tako bilo. Prelazak sa jeftinog 17" Samsung CRT-a na novi LCD, prva tri dana bilo potrebno posteno navikavanje...
    Sad kad pogledam ovaj stari CRT(koristim oba, dualview), slika mi mracna, mutna, slabog kontrasta...zapitam se u sta sam gledo ove 4 godine...:D Eh kako se covjek brzo navikne na bolje...
     
  13. Bishop

    Bishop Novi član

    Puno hvala na odgovorima, u svakom slučaju kada ga uzmem javit ću se.

    pozdrav
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma


    kolko je para taj?

    steve?
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    450km
     
  16. Goranstein

    Goranstein Aktivista

    Ima li neko neku informaciju o Samsung 225BW? Izuzetno mu je povoljna cena u odnosu na recimo ostale WS modele, a da je tolike dijagonale, pa sam izuzetno sumnjicav. Neko mozda ko ga je video na delu?
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    ja sam ga vidio... ništa pretjerano.

    ogroooman monitor, kut je oke, bleeding postoji, crna nije nešto posebno... klasika uglavnom.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, bleeding je vrlo izrazen. Ni uniformnost nije neka.
     
  19. Moncho

    Moncho Komšija

    ok

    kupih ja onaj LG L204 WT, ali problem jedan mali, naime nece da mi radi preko DVI sucelja, probo sam 3 ralicite graficke, cak sam nosi i jaranu koji koristi vec LCD na DVI ali ni kod njega nece.Sada je monitor spojen preko analognog sucelja. Kolko gubim ovako?
    isplatili se ici preglati dolje po servisu?, jer sam jednom vec bio dolje kod njih ali kod njih moniotor 'radi' preko DVI.

    Dal da se idem opet dolje peglat?

    poz
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    jel ati grafika u pitanju? zna biti zajebancija kod ati chipseta - ako samo jedan dvi monitor prikljucis na dvi interfejs mozda nece raditi... :roll: