Pomoć pri odabiru konfiguracije/komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Sep 5, 2010.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma ja, kontam... neće biti clockanja, sve će ostati na referentnim vrijednostima.
     
  2. efo

    efo Komšija

    moj e2160 sa boxom isho na 3.0 bez ikakvog pregrijavanja, mada je to zbog def voltaze pretezno (potpuno stabilno) :)

    samo dajem primjer da i box moze pogurat dobar oc :)
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    eh ostao je još samo hdd da riješim. da čujem šta savjetujete. i da napomenem da ne gledate isključivo na kapacitet diska, nego na kvalitetu i brzinu. meni lično ne bi trebalo više od od 250gb. dakle izbor se sveo na:

    1) WD 500GB, SATA300, 32 MB WD5000AADS 5400rpm, SATA300, 32 Mb

    2) WD 500GB, SATA, WD5000AAKS/CS 7200rpm, SATA300, 16 Mb

    3) SAMSUNG 320GB, SATA, HD322HJ 7200rpm, SATA300, 16 Mb

    4) HITACHI 250GB, SATA, HDT721025CLA382 7200rpm, SATA300, 8 Mb
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Daj ba nemoj sitnicarit,kupi stari dibri provjereni WD640gb al u nekoj black verziji i to je to.
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    oni s liste mi se uklapaju u budžet, koji sam prekoračio izborom bolje (skuplje) matične od planirane. jel to ne valja niti jedan od tih koje sam naveo? :)
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajd onda recimo onaj broj 2,on je ipak 7200 rpm iako ima manje cache memorije od broja 1.

    S tim da trebas obratiti paznju na model,

    WD5000AACS "Green"

    WD5000AAKS "blue"

    green diskovi su spori i nisu za sistema.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ti WD su klasika. Nista posebno. Best Buy. Kupi WD 500GB i gotovo.

    EDIT: Skratio ti kolega muke.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    oba ta wd koštaju isto, 99km. i da idem znači na "blue" model.

    dakle bolje je 7200rpm sa 16mb keša, nego 5400rpm sa 32mb keša.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Brže jeste, ali ima i više buke/vibracija/zagrijavanja. Sve zavisi za šta hoćeš da ga koristiš. Ako je sistemski, idi na plavu varijantu. Ako je storage, onda zelena.
    Inače, ti green diskovi nisu 5400 rpm nego variraju po opterećenju.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa koristit će se kao i dosada - internet, igre i ms office = standardna kućna upotreba :).
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Pitao je da li ce na njemu biti OS ili samo za storage a da vec imas neki HDD za OS. Kao sto sma predpostavljao, to ce biti jedini HDD u racunaru sa eventiualno dvije particije (sto ne mjenja nista) tako da, uzmi koji hoces.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    WD Blue od 1TB je trenutno najbolja kupnja na trzistu. Nije bucan kao Black, a nudi identicne performanse. A i jeftiniji je od Green verzije. Nema dalje.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije mi onda pitanje bilo jasno.

    naravno, samo OS.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci imas vec neki HDD ? I bez obzira, nema potrebe da se uzima 500GB samo za OS tako da ce i jedn dio njega ici na storage sto je opet svejedno sta uzmes.
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    imam hdd na ovom kompu s kojeg kucam, wd od 80gb. meni bi sasvim bio ok novi disk od 320gb, više od toga mi i ne treba. čak može i manje, ali sad su većinom ovi od 500fgb pa naviše u prodaji. stavit ću na oglas sve komponente s ovog kompa, čim mi stignu nove.

    evo šta sam izabrao na kraju:

    - mb: ASUS M4A88T-M, AMD880G, AM3

    - cpu: AMD ATHLON II X3 440 AM3 ADX440WFGIBOX

    - ram: 2x 2gb Kingston DDR3 1333mhz

    - hdd: WD 500GB, SATA, WD5000AAKS/CS 7200rpm, SATA300, 16 Mb

    - psu: FORTRON FSP400-60APN 80+

    mislim da je solidno za onaj moj budžet.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Super. Ugurao si up to date konfoguraciju. AM3 soc, X3 procesor i DDR3 memoriju. Mozda uzeti jedan modul rama, ustediti 100KM i probati uzeti X4. Ne znam sad' cijene na pamet.
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    na kraju sam ipak morao "probiti" budžet za nekih 45km, radi matične ploče. ali nije toliko puno, a mislim da vrijedi.

    što se tiče te zamjene, s njom bi me sve došlo ukupno 20km jeftinije. ali ne znam koliko mi se isplati imati konfu sa "samo" 2gb ddr3, to je za današnje standarde ipak malo, a ne namjeravam ostati na xp-u. planirao sam da stavim x64win 7.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    On ce i kao x3 imati dobre performanse a ako bude imao srece imace x4,ploca mu je odlicna za izvlacenje cetvrte jezgre ispod tepiha.I opet da napomenem kad budes kupovao disk,obrati paznju da uzmes "BLUE" jer to sto si ti naveo su i BLUE i GREEN ali im je ista cijena i stoje cijenovniku pod istom sifrom pa koji te dopadne.

    Vidis sta kod tebe pise WD5000AAKS/CS a takav disk ne postoji,to je oznaka za WD500gbBLUE/GREEN


    WD5000AACS "Green"

    WD5000AAKS "blue"

    Sretno sa novom igrackom!
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne brini za win7 i 2GB rama. Evo trenutno stanje:

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    U prosjeku je nesto vise od 1GB slobodno ali ne znam sta mi je sada povuklo pa je oko 800MB free. Kazem jer ti je lako poslije nekada ubaciti jos jedan modul. Procesor ne mozes "nadograditi".

    EDIT: Neka ostavi jos jednu jezgru sa trane. Ako bude srece.. bude.Ako moze uzeti nekiX4 sa jednim modulo.. neka ide natko. Ubacit ce se nekada 2GB.. polako.
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znam da te oznake predstavljaju verziju diska, ali kako mogu vizuelno prepoznati razliku?