Pomoć pri odabiru konfiguracije/komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Sep 5, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nekad nije bilo boja, ja imam dva 6400AAKS diska, jedan je Blue jedan nije. U biti su identicni, samo sto je jedan kupljen prije WD-ovih boja.
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    i pretpostavljao sam da je suvišno pitanje, odnosno da nema šanse da ne piše negdje na samom disku. hvala nails ;)

    dobro onda, još samo ono oko procesora da riješim. da uradim tu zamjenu ili da ostanem na onom amd athlon II x3 440, 3.0GHz/1.5MB ? eventualne zamjene koje ulaze u budžet bi mogle biti:

    1) AMD Athlon II X4 635, 2.9GHz/2MB

    2) AMD Phenom II X2 555 AM3 BOX black edition, 3.2GHz/7MB

    gledao sam neke testove raznih igrica, u nekim onaj moj prvi izbor x3 440 ima prednost u odnusu na ovog x4 635, a u mnogim ovaj phenom x2 555 pobjeđuje oba ova athlona.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemas to sad sta mijenjat. Jedino da predjes na 6-core procesor kad malo pojeftine.
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Vjerovatno su u pitanju igre koje koriste max 2 jezgre i onda je logicno da ih dvojezgreni Phenom dere jer mu je default 3,2 dok su ostali sporiji. S obzirom da gledas u buducnost ako mozes idi na 4 jezgre, malo ih naklokas i rahat si duzi period.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Da. Peglaju se neke apliakcije samo sa dvije jezgre (od 4), dok vidim da neke koriste sve 4. Mislio sam da igre najbolje iskoristavaju sve jezgre, ali se mozda u tom slucaju radi o starijim naslovima.

    Moj savjte je da ides na X4 635. Mislim, II X3 440 je na 3.0 GHz a 635 je na 2.9 GHz. Nema sta kontati. ( X2 nemoj ni uzimati u obzir)
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    okej, znači taj phenom II x2 555 da izbacim sa liste.

    dakle ostaju moj prvobitni izbor, athlon II x3 440, 3.0GHz/1.5MB i ovaj athlon II X4 635, 2.9GHz/2MB.

    razlika u cijeni između ova dva procesora je nekih 60km. eh sad, nisam mogao pronaći neke grafove sa testovima ova dva procesora u igrama, pa evo da vas pitam isplati li se ta razlika u cijeni? ili je to sve u nekih pet deka?
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa trenutno i da nadjes neke grafove nece biti neke spektakularne razlike,pogotovo kad je u pitanju razlika izmedju 3 i 4 jezgre,treca jezgra u odnosu na dualac donosi vise performansi nego cetvrta u odnosu na trojezgrasa.

    Ali sve u svemu cetvero jezgras je vise future proof.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada bi se samo skontao kako ces se gnjaviti sa cinjenicom da mozes otkljucati jos jednu jezgru, pa i ako se to desi onda idu testiranja stabilnosti, mozda i ne bude L3 keš itd itd.. plati 60KM vise i budi sretan. Licno mislim da cetvrta jezgra ipak pravi neku razliku u odnosu na X3 ali na programima koji znaju koristiti X4.

    Ukratko, moci ces upratiti sa nekim monitorima kako programi koriste samo dvjije (od 4) ili tri jezgre, ali za buducnost, X4 kao i OS 64 a ne 32.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa jel mi se isplati tih 60km više za taj x4 ili ne? čak i ako bih otključao jedno jezgro na x3?

    može li se šta otključati kod tog x4 ili je to - to? :)

    edit: nails je djelomično odgovorio. dakle nije sigurno da bih uspio otključati još jedan core na x3? ne bavim se toliko programima, naveo sam korištenje kompa, zanima me ima li u igrama razlike vrijedne 60km? a s druge strane, naravno da želim da gledam i u budućnost, jer kontam ovu konfu imati minimalno 2 god.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma to je pitanje srece, a i ako otklucas, rekao sam ti, ne garantuje ti niko da ce raditi stabilno ili da ce se pojaviti L3 keš. Neki ce ti reci da samo treba ganjati deneb jezgru, sto nije tacno. Deneb jeste pred-uslov ali ne i garancija.

    Za 60KM vise ne vidim sta bi mogao uzeti osib bolji kuler. Ja bi prije dao na jedno jezgro nego na bilo sta drugo. Procesor se ne moze nadograditi.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Koju bi mi plocu preporucili za nekih 200-250KM? Uslov je AMD chipset, ako se moze neki 890 uklopiti tu...

    edit:

    vidim u genelecu ima biostar ploca, moze u tu cijenu. Koju bi mi preporucili 890? Ako ima neka bez CF-a, tj 2x PCI-e x16, jer ne planiram dvije graficke.

    edit 2:

    vidim sad ni jedna nema sa USB 3.0. To bi isto htio da imam...
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U toj cifri slabo sta da ima ono bas fino,evo ti jedna sa malo starijim ali nista losijim cipsetom od pouzdanog prizvodjaca.

    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=759

    Jedino da se protegnes jos malo pa da uzmes ovu ko u mene

    http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=1177

    sa popustom je 292km ili da se protegnes jos malo vise pa da imas i USB 3.0

    http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=1178

    sa popustom je 328km.

    Nacitao sam se reviewa i osim brzine integisane grafike nema neke bitnije razlike izmedju 790 i 890 cipseta tako da slobodno mozes pogledati i neke modele od prosle godine.Gigabyte ima finih ploca kad je AMD u pitanju.

    Evo isto jedna koja mi se pravo svidjala.

    http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=1755

    263km sa popustom.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako je razlika samo u brzini IGP-a, to mi ne igra ulogu. Volio bi da imam USB 3 da bude future proof koliko-toliko. Crossfire mi nikako ne treba...
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    shvatam...

    jedino što mi hajmo tako reći "podgrijava" dilemu je pitanje da li bi se tih dodatnih 60km se isplatilo, odnosno da li bih zaista u igrama primjetio razliku između ova dva procesora i da li ta eventualna razlika vrijedi tih 60km? znam šta će možda biti vaš odgovor - "sada možda ne, ali za godinu-dvije vjerovatno da". jesam li u pravu? :)

    a može li se išta kod ovog athlon II x4 otključati? ili je takav kakav jeste.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne.

    Za X3 V.S. X4 sam vec rekao. Ti kako hoces.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Da sam na tvom mjestu, uzeo bi sad taj x3, a za te godinu-dvije koje spominjes ces ga prodati i kupiti sebi x6 za 200-250KM :)
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni Toribash i Combat arms koriste sve 4 jezgre. Za ostale novije naslove nisam sioguran ali sma ubjedjen da koriste X4.

    [​IMG] Toribash
    [​IMG] Combat arms



    Uploaded with ImageShack.us