Pomoć pri odabiru konfiguracije/komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Sep 5, 2010.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    pa to bih i uradio. zato sam stavio one linkove od kučišta, da vidim šta preporučujete.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Naravno. Nisam se dobro izrazio. Raspitaj se da li bi ti sastavili konfiguraciju da im sam odoneses kućušte koje odaberes negdje drugo.

    EDIT: Ganjaj SilverStone Precision PS05 Case. Treba biti ispod 100KM. Koiliko vidim idu preporuke za ova SS model.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Koja je poenta garancije na kuciste? Kvar moze biti samo ako nesto slomis, a u tom slucaju garancija svakako ne vrijedi.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Za kuciste, poslusaj DogFather-a jer od tih sto si stavio svi mi lice na kinezera osim asgard-a.
    A za maticnu, nijanse su u pitanju, ionako je to dno dna sto se tice maticnih sa tim socketom.
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    jedino ga ima u pcplusu. to je valjda filijala geneleca u sarajevu, pošto su im isti pdf cjenovnici, a i cijene.

    Kućište SilverStone Precision SST-PS05B crno, bez napojne 92,57km

    kad bih to uzeo, morao bih vidjeti ovo što nails kaže, da pitam da li bi mi u imtecu, uniexpertu, plusu ili ingelu ugradili ostale komponente ako im donesem prazno kučište.
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    ograničen sam budžetom. nedavno sam kupio novu grafičku, gt240 512mb ddr5, tako da planiram uzeti konfu bez grafičke. lcd monitor također imam.

    i bez te dvije komponente, mogu izletiti 650km maksimum maksimuma. zbog toga i cijela priča oko kučišta. nemam love da uzmem sve najbolje što se može uzeti, nego najbolje što mogu za ovaj budžet. a ponuđene konfiguracije u imtecu i uniexpertu se financijski uklapaju u to. vjerovatno i u plusu, nisam još tamo išao, a na netu nemaju ponudu konfiguracija ali vjerujem da je i tamo slična ponuda.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Ne vidim zasto bi te odbili sa svojim kućištem. Kakao se radi o kratkom budjetu, ja bih ipak isao na neku limariju od 30KM i uzeo fine komponente, nego da uzmes, kao sto Selvin kaze, nakaradnu maticnu a hajtek kućište.

    Skonta sta ti je prioritet.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    Trebao si onda temu poceti tako da navedes budzet i staru konfu. Pa da se vidi sta se moze iskoristit :)
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    evo npr. koje još imtec matične ploče za socket 775 nudi u konfama:

    1) Asus MB P5KPL-AM SE, LGA775, Intel G31

    2) GIGABYTE MB GA-G31M-ES2L; LGA775, Intel G31

    3) GIGABYTE MB GA-G41M-ES2L; LGA775, Intel G41

    treća je najskuplja, a vjerovatno i najbolja od ove tri.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Zamjena komponenti ili novi komp?

    naveo sam budžet gore :)

    ne može se ništa iskoristiti osim dvd-rw. zato sam i pitao za kučište. ploča mi je intel d101ggc, ne podržava nove procesore, niti ddr2 ram. neko će reći bezze ploča, ali nikad nikavih problema s njom. kao i sa starim kompom uopšte. nikad ništa nije riknulo. sve savršeno radi kao da je jučer kupljeno.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    HWB-ovac tri i po godine i ne znas sklopit komp....kroz prozor na glavu odmah..sto si navalio na 775 socket? To je proslost i nemas tu sta vise traziti,idi na AM3 i neki athlon II x3 kojeg mozda uz malo srece otkljucas u x4,imas u cochise-a lijepih ploca i procesora na prodaju za finu cijenu uz garancuju i 100% ce ti on to sklopiti ako ti vec ne znas.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ne znam jer nisam nikad u životu sklapao komp od nule takoreći. kad bi mi neko pokazao jednom, vjerovatno mi poslije ne bi bio problem. ali nije to sad tema.

    preferiram više intel (stvar navike), a x3 (koliko vidim cijene konfa s tim procesorom) premašuje dozvoljeni budžet.

    i molba cijenjenim forumašima da tema ne ode u offtopic. hvala ;)
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ej druze,daj ba,pa svima nama je jednom bio prvi put,staviti plocu u kuciste je zavrnuti 6 sarafa,ubaciti procesor u socket je dva poteza i jos spojiti kablove za paljenje,restart i power i HD lamipicu je sekunda posla i sve fino ima objasnjeno u manualu od ploce tako da se nemas sta brinuti oko toga hoces li znat ili neces.
    Nemoj imati tako slabo samopuzdanje.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    moraš skinut junf prije ili kasnije xD

    fakat nije teško samo polako, manual pročitaj i kreni. ako baš zapne onda zovneš nekoga samo bez žurbe.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Znam da si sad naveo budzet na drugoj stranici teme :)
    Naravno da je bolja ta ploca jer je noviji cipset G41, ali opet kao sto dino kaze bolje ici na amd platformu, svakako ti je isplativije. A i zasto ne ganjat nesto sa oglasa? Ima neki quad ovdje na oglasima, oko 550KM, pretrazi malo.
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    samo novo i to od provjerenih sarajevskih firmi, ništa iz oglasa.

    znači onu treću gigabyte preporučuješ. hvala.

    evo od ostatka šta planiram:

    - e5400, e5500 ili e6500

    - 3gb ddr2 (vjerovatno kingston, 1x 2gb + 1x 1gb pločice)

    - 250/320gb hdd western digital

    - optika lg/pioneer

    - 400w fortron napajanje

    miš, zvučnike i tastaturu možda zadržim od ovog kompa, a ako ih prodam skupa sa ovim kompom, onda naravno logitech ili genius.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zbog cega 3GB memorije u toj konfiguraciji (2+1)?
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Disk minimalno 320GB, pa i 500GB, jer je razlika u cijeni minimalna. Ta ploca ima samo 2 slota za RAM, ali gubis dual channel sa 2+1. Protegni se nekako za jos jednu gigu (2x2GB) :D
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa 32bitni win7 podržava/prepoznaje samo 3.2gb rama? ili sam ja nešto prespavao? :)
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne kasnis. Mora biti x86 ili?