Pomoć pri odabiru konfiguracije/komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Sep 5, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Idid na x64.
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    bojim se da te već ne pratim... nisam baš u toku na koji sistem može win7 64bit, a na koji samo win7 32bit.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    sad meni nije ništa jasno xD

    ako imaš legalnu x86/x32 bit to i koristi. nema veze što ćeš imati 2 ili 4gb rama radit će ti samo neće prepoznati 4gb rama jer radi arhitekture x86/x32 sistem bilo win7 ili xp može prepoznati max 3,2 ili 3,5gb rama zavisno. ako to nije slučaj onda idi na x64bit sedmicu, na njoj sve radi, nema problema sa softverskom i hardverskom kompatibilnošću jedino da je baš nešto prestaro.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa nemam ništa još, ali win7 planiram nabaviti neposredno prije nego što kupim konfu... a htio sam reći kako nisam baš u toku s tim win7 verzijama, pa ne znam koji win7 može na ovu konfu koju imam u razmatranju. godinama sam "zaostao" na xp-u :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Win7 provlace kako trosi resurse isto kao i XP (manje-više) bez dodatne šminke. Svakako ti racunaj x64 na toj novoj konfiguraciji.
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    dino73n me naveo da razmislim i o amd procesorima.

    zanimljiv mi je ovaj AMD Athlon II X3 440 AM3 (3.0GHz/1.5MB/95W). sad me zanimaju dvije stvari:

    1) jel bolje ići na ovaj amd ili ostati pri e5500 ili e6500? buni me to što ima 512kb keša na tri dijela (skupa 1,5mb), a ovi intelovi ipak imaju po 2mb;

    2) pošto su ova tri procesora s financijskog aspekta zadnje opcije, na koju matičnu ploču da idem, pritom misleći na kvalitetu i renome proizvođača - asus, gigabyte ili foxconn?
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    AMD i Intel nemaju isto rukovanje memorijom tako ni da kolicina cache meme kod njih ne igra istu ulogu tako da to nije bitno,asus gigabyte ili foxconn je sve dobra roba i neces pogrijesiti ni sa jednom,u sve tri proizvodjaca imas low i high segment tako da pravilo koliko para toliko muzike i dalje vazi.

    U svakom slucaju taj trocilindras od AMD je daleko najbolji izbor od ovog svega sto si do sad spominjao.Pogotvo kad pogledas da je daleko veca razlika izmedju dva i tri jezgra nego izmedju tri i cetiri tako da i ako ne bude imao srece da otkljucas i cetvrto jezgro nisi na gubitku.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Da si malo bolje gledao, 90% se uzimauju AMD konfiguracije. Nije bitno ko je bolji, bitno je "da nema nista lose u AMD-u".

    Samo da dodam na ovaj dinin post, nemoj da se zaneses i da budes siguran da ces otkljucati dodatni jezgru. Utice jako mnogo faktora a ne samo da CPU bude deneb. Dino ti je spomenu da se desava i da bi bilo super. A ja ti kazem da, ako ne budes otkljucao, ne budi razocaran jer je to doslovno pitanje srece. Cak, i kada otklkucas jezgru, cpu moze biti nestabilan ili da ne dobijes L3 keš.

    Ostalo ti je receno. Idi na ta AMD. To su jako fini procesori. Imas nesto manje novca za konf. ali takodjer imas vec grafucku pa ce ti nesto pomoc.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da se razumijemo, nemam nikakvih predrasuda prema amd-u, nego uvijek sam uzimao intel procesore, možda iz navike, a možda što se u tom trenutku to potrefilo kao najbolja opcija :).

    nego malo sam surfao po netu da vidim usporedbe između gore navedenog amd athlon II x3 i ona dva intelova procesora i sad na par mjesta sam pročitao da su ovi intelovi ipak malo bolji za igre. komentar?
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To su ti dumine,ti su intelovi procesori dva jezgra i ispod 3ghz ajde onaj e6500 je skoro 3 a AMD je 3.0ghz okruglo i ima jos jednu jezgru u odnosu na te intele,dalje 775 je umiruca platforma a AM3 je zadnje izdanje AMD-a na koje ce jos dugo odgovarati noviji procesori koji budu izlazili,znaci tu se prica zavrsava.
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  12. selvin

    selvin Moderator

  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ta druga foxconnova što si stavio link je jeftinija, podržava ddr3 ali manje slotova. eh sad, pitanje je šta je bolje, imati mogućnost za više ddr2 ili samo za 4gb ddr3?

    ta treća je dosta skuplja, ne znam... eventualno ako se razvučem i ne kupim novo kučište, nego je stavim u ovo svoje. jel microATX ta asusova?
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Selvinov prijedlog za Foxconn plocu podrzava 8gb rama prema postavljenim specifikacijama a uz to je microATX.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ma nije ti problem sto je manje slotova, svakako ces vjerovatno stavit 2x2GB ddr3, ali je malo star cipset. Mada ti to nema sta smetat, cak sta vise odgovara ti sto je ploca mATX ako budes htio zadrzati kuciste :D Hajd napisi otprilike sta si mislio uzet sa cijenama, da vidimo moze li se sta uklopit.
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa ploča se ispostavila kao najveći problem, ostalo je lako.

    namjeravam kupiti:

    - amd athlon II x3 440

    - hdd 320gb wd ili samsung

    - fortron 400w

    - ram kingston ddr2 ili ddr3 (po mogućnosti)

    ne znam može li mi od trenutnog kompa ovaj pioneer dvd/rw dvr-115d? ako ne može onda i to.

    i naravno ploča. evo šta je ostalo u razmatranju zbog cijene, jer sve su ove ploče do 150km:

    1) foxconn A6GMV

    2) foxconn A7GM-S 2.0 (za ovu sam dobio već preporuku da je poprilično dobra)

    3) gigabyte GA-M68M-S2P

    4) asus MB M2N68-AM SE2; AM2+, nForce 630a

    5) asus MB M2N68-AM PLUS; AM2+, nForce 630a

    6) asus MB M4N78-AM; AM2/AM2+/AM3; GeForce 8200

    7) MSI K9N6PGM2-V SktAM2+

    pretpostavljam da su sve ove ploče microATX. i ako neko ima bolji prijedlog neka napiše. ali do 150km, samo novo, lokacija rajvosa.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Uzmi plocu sa DDR3, a imam osjecaj od tih nabrojanih da je to samo ona foxconn pod broj 1) sto sam ti je preporucio. Kao sto sam ti vec rekao, ipak ti je bolje nekad kasnije mijenjati samo plocu nego plocu+memoriju, a ta ploca je vrlo jeftina. Optika naravno da moze, nema veze sto je ata, ploca ima ata konektor.

    cpu 168
    mb 102
    psu 76
    hdd 99 - WD 500GB
    ram 2x102 - 2x2GB ddr3 kingston

    649KM
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    eh super ako može i dvd/rw jer mi je odličan, mislio sam da neće moći. uglavnom, to što si sabrao, to je ta neka cijena koliko mogu izletiti.

    btw, kakav cooler i pasta dođu uz taj amd cpu? jesu li dovoljni?
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Svaki box kuler je namjenjen da CPU "izdrži" bez klokanja. Druga je stvar sto znaju biti bucni i sto nisu za klokanje. Ali bez brige, oni služe svrsi.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa dodju obicni cooler i standardna pasta koji su sasvim dovoljni za normalnu upotrebu a ako se odlucis za neko klokanje onda bi se trebao protegnuti jos jedno bar 40km za neki malo jaci cooler,npr CM hyper TX3