Preporuka graficke

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by windy, May 3, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema sanse, to sjebani senzori, koji je napon?
     
  2. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    1.12v. To je jedan od razloga niske temp, kad dignem napon ide i temp malo gore.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nema sanse ba, da je napon pola volta :D Imas u idle jedno 30-35 a u full load do 50C. Inace da su te temperature koje kazes mogao bi ga kloknuti na 4GHz na vazduhu :D
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da ga hladis vodom, temperatura ne moze biti ispod sobna temp +5C u idle
     
  5. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Pa zasto je hladnjak leden na dodir? Znam kako topal bude cooler kad je temp 35-40c. Ovo je bukvalno hladno, ledeno kao da i ne radi komp. I ja se cudim svaki dan, moze ono biti da laze, ali temp sigurno nisu visoke jer bi se osjetilo bar da je mlako kad ga dodirnes.

    EDIT: Koliko je mjerodavno da zabijem neki mjerac temperature medju rebra da vidim koliko ce pokazat?? :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    kad je 40C onda je mlako kad dodirnes ili ne osjetis (temperatura tvog tijela je 36C), na 60C tek przi (mada ce to na kuleru biti mlako jer je 60C u jezgrama cpu-a). A kuler resipa toplotu na dijelovima koji su dalje od cpu-a, probaj dodirnuti heatpipe sto blize bazi.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    pa sta ti mislis, kada je temp procesora 80c da se oprzis na hladnjak? pa zato i jest hladnjak, disipira tu toplotu. Ukljuci mozak, temperatura nekog materijala ne moze biti niza od sobne, i dodaj tu razlike prvo jezgre na IHS pa IHS preko paste do hladnjaka. Znaci minimum 7C. Ti to naravno ne osjetis jer se disipacija prebrzo desava. Pokreni linpack pa onda mozda dobijes topliji hladnjak. Nemas nista od temperature rebara, za sta ce ti taj podatak?
     
  8. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Probat cu veceras kad dodjem kuci, mada mislim da sam zavlacio prst cak dole na onaj dio sto lezi na procu,tj ispod headpipa i da je i tu bilo hladno, al nisam siguran, budem provjerio.

    A bome na 80c ne mozes drzat prst vise od 2 sec na hladnjaku, znam jer mi se R9 290 grije toliko i ne mozes je pipnut na toj temp.

    A sve je meni jasno sta vi pricate, i sam sam se cudio, mada i sam mislim da senzori lazu, samo velim kakav dojam ostavlja sam cooler, jer imam isto quad na drugom kompu sa stock hladnjakom i bome je poprilicno topal na 40c.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj ga zabit dole u bazu kulera, da dodiruje neke od pipa i onda dodaj na tu temperaturu jos 10C :D
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa zavisi kako je napravljen da disipira toplotu, stock kuler je napravljen 'eto da izdrzi', a taj zalman je napravljen da najvecu toplotu heatpipe ima malo gore vise gdje su i rebra smjestena.
    Sto se tice graficke, zavisi sta pipas, ako diras direkt pipe na 90c, normalno da je vruce, ali opet neces dobiti plik. Ili ako dirnes dio blizi VRM-u gdje je temperatura 100C, tu bi vec mogao da se opeces na dodir.
    Uglavnom, nema tu neke polemike, prilikom linx-a temp sigurno nije ispod 60 ako je klokan.

    edit: sada vidjeh da ti je klokan na samo 3ghz, onda je moguce da ti u loadu bude 50ak C. Uglavnom, minimalna ti je sobna + 5C u zavisnosti kakva je situacija sa IHS-om i pastom, sve onda ostalo je do kvalitete hladnjaka, a nije bas da je taj zalman smece, moze se on nositi sa q6600 bez problema. Ako ti ploca dozvoljava, guraj ti to na 3.6 - 3.8
     
  11. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Nece da radi sa 400fsb, nece ni sa 360, nemam pojma zasto, par puta pokusavao i nista, isao do 1.45v s naponom i nemoze, mrsko mi trenutno cackat vise.

    A evo sad sam stavio napon na Auto i sad je 1.54v, odmah su temp u idleu 33-35, a kad igram 50-55, u biti onda senzori pokazuju dobro.

    Instalirao sam neki patch na GTA IV tj 1.0.7.0 a bio je 1.0.3.0, i evo sad igra ide prilicno dobro, prosjecno 50fps, sve na max 1080p, ne opada ispod 35-40 u najgorem slucaju, a grafika je daleko bolja.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gdje ces 1.54V? Ne idi preko 1.5V. Koji je chipset?
     
  13. All4AMD

    All4AMD Aktivista

  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff slaba, nema ni hladnjaka na vrmovima. Drzi ti sto nizi napon da ti ne crkne ploca.
     
  15. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Rusile mi se igre nakon par min igranja, samo izadje, pa sam posumnjao na tih 1.12v i onda stavim na auto u biosu, vratit cu nize.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, koju karticu kupiti, posebno mislim na model?

    GTX 780 ili R9 290 / 290X na moj PC (SS 620W+1920x1200x24") ?

    Gledam 780 je 3 GB, dok za 290 citam da su vrele ... pozeljna tiha gpu :|

    GV-R929XOC-4GD
    ASUS R9290X-DC2OC-4GD5
    SAPPHIRE 11226-00-40G R9 290X 4GB TRI-X OC
    GIGABYTE GV-R929WF3-4GD
    GIGABYTE GTX 780 3GB
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    pa trebao bi ubaciti i cijenu da preporuka ima vise smisla, mada po napojnoj i zelj iza tisinom, ja bih isao na 780.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nema cijene-to se zna da je oko 700 KM, naravno bolje sto nize.

    Vise je bitna temperatura (hladjenje), neki OC ako treba, nivo buke i AMD vs NVidia (4 vs 3 GB).

    Evo ovako to izgleda ;
    http://www.olx.ba/artikal/16004900/asus ... -kao-nova/

    GIGABYTE GV-R929WF3-4GD R9 290 4GB GDDR5 PCIE -620km sa postarinom
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jok ba pored gtx970 nema smisla uzimati gtx780, potrošnja novija karta više vrama itd. Da ne govorim Sena što prodaje beton kartu za odličnu cijenu.
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    da, gtx970 je 630... vidis koliko je cijena bitna