Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited: Dec 23, 2022
  2. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-ddr4-vs-ddr5/5.html
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ja da sam vec imo ddr4 uzeo bih tu verziju ploce, al posto sam prelazio sa ddr3 rekoh ide i najnovija memorija :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja prelazim sa ddr3, mislio sam ici na i5 12400 i B660 ddr5. Mada kako vidim razlike u performansama nema.
    Vjerovatno ce biti neke razlike u buducnosti sa vecim brzinama rama.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Razlike u performansama itekako ima, DDR5 ima puno veci bandwidth. E sad, koristi li aplikacija ili igra sav taj bandwidth, to je nesto drugo.

    Spiderman je igra koja koristi, narocito sa RT, i inace za RT performanse je bitan CPU ali i RAM. Spiderman u RT ima 20% performance boost sa DDR5. I to isto ovisi o frekvenciji/latencijama, jer ja osjetim razliku izmedju 4800 i 5750. Sto je brzi RAM, bolji GPU utilization i framerate.

    Kupit novu platformu pred 2023. sa DDR4 po meni nema smisla.

    Trenutno je najbolji deal 5800X3D jer su i ploce i memorija jeftini, al brate ne mogu kupovat mrtvu platformu. Mozda da vec imam DDR4 memoriju i/ili AM4 plocu.

    Ovako imam PCI-E 5.0, DDR5 i jos dva slota slobodna (a DDR5 od 6000+ ce bit mainstream jednog dana i cak ni 8000+ nece bit tako skup), sto ce donijet dodatni boost. Dodatni plus su mi 2x M2 4.0, odlicna onboard zvucna, WiFi 6 i BT5.2.

    A nisam cak morao ni cooler mijenjat, niti kupovat neki adapter set.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne znam sta da ti kazem. Mislis da ce tvoja sadasnja ploca podrzavati 8000Mhz ram?

    Druga stvar, dobit ces vece perfomanse ako predjes sa sadasnjeg i3 na i5 ili i7 nego sto ces bacati novac na ram.
    A sumnjam da ce ikada nesto posebno pojeftiniti, jer je i sada ddr4 16GB 3200 150KM, o vecim brzinama da ne pricamo.

    Mozda je najbolje sacekati proljece, do tada ce izaci jos procesora 13 generacije i nove ploce sa B760 i Z790 cipsetom.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije do ploce, do procesora je. Memorijski kontroler je u procesoru. Raptor Lake je vec bolji sto se RAM-a tice, a novi Intelov roadmap ima i Raptor Lake refresh iduce godine. Sto znaci da ce lijep upgrade bit itekako moguc. Hoce li bit brzi od AMD Zen4 sa 3D cache? Lako moguce da nece. Ali ideja da za 200EUR dobijem i5 (ili cak i7) Raptor Lake je cool. A za RAM, tesko je rec. Ovo je tek pocetak za DDR5. DDR4 je krenuo sa 2133MHz a isao je preko 4400, znaci vise nego duplo.

    Ne bas. U tome i jest fazon, moj i3 radi na 5.1 GHz i to je skoro pa frekvencija i5/i7 chipova 12-te generacije. Naravno, L3 cache je manji i tu je deficit, al radije cu imat DDR5 platformu nego sirove CPU performanse u ovom trenutku. Igre i dalje ne trebaju vise od quad-core.

    Trenutno je moj i3 na 5125MHz + DDR5 na 5750MHz brzi nego 12th gen i5 na stock sa DDR4, i mozda cak nego 12th gen i7 sa DDR4, ali ne svugdje, samo gdje je meni bitno.

    Mozda, mozda ne bude B760 ploca sa BCLK overclockom, mozda bude.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Oh, BTW, 32GB RAM-a nije bezveze, u spomenutom Spidermanu sam vidjao oko 50% usage-a, 16GB kit bi bio pun i bilo bi sigurno pisanja u pagefile.

    Returnal na PC najavljeno vec da je pozeljno imat 32GB RAM-a. Vrlo moguce da je zbog nacina na koji portaju, ucitaj sve zivo u RAM. PS5 ima Sony-jevu verziju Direct Storage-a i to navodno otezava port. Trebace jos vremena da Direct Storage na PC zazivi.
     
  9. p4ja

    p4ja Komšija

    3 Januar nove ploce izlaze.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prema info koje su procurile, nece biti vecih razlika u odnosu na B660. Podrska za jos jedan Pcie gen 4, Type-C 20Gbps, wifi na 6E. I 10% veca cijena.
    Neko je vec spomenuo, i to je na duze staze mrtva platforma, jer 14 serija ce ici sa novim socketom, jbg.

    Ko se odluci na nove AMD ploce ce imati duzu podrsku. Samo sto je i AMD failao sa 95C kao normalnim temp za procesore.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ryzen 5 7600X 779 KM
    Asus Prime B650M-A 455 KM
    Skupo bas...
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zaboravio si minimum 250KM za 16GB ddr 5. :)

    Zavisi sve od budzeta, ja sam npr dobio ponudu za Ryzen 5 5600 i solidnu B550 maticnu 550KM.
    Toliko kosta jedna B660 DDR5 maticna.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    210KM je minimum ua DDR5 2x8GB
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Preko ovih pik shopova iz BL i BN oko 650km 7600x,a u DE 500km sto znaci da je kod nas jos preskupo jer realno bi bilo +50km u odnosu na DE i nista preko.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dzaba :D Vjerovatno mislis na one gole 4800Mhz module bez hladnjaka. Njih ne racunam.
    Idealno bi bilo cl 38 kit, barem 5200Mhz.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    nisu goli ima malo lima :D DDR5 5200 Kingston, neki dan ja kupio.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa dobro si onda prosao, daj link ovdje.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited: Dec 24, 2022
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne nuzno, mozda 14th gen bude Raptor Lake Refresh. Imaju problema sa Meteor Lake i zbog tog mijenjaju plan.

    95C na AMD nije toliko problem kao sto se prica. Mozes limit power i imas 95% performansi za puno manje W i C.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    BTW ti "hladnjaci" su samo kozmetika. Ne pomazu oni nista u hladjenju. Citao sam neke recenzije i gledao testove na netu, DDR5 zacas ode na 60C+ s tim "hladnjacima".

    Moj DDR5 je overclockan na 1.325V i temperatura je 25-35C, cak i full opterecen RAM u stress testu ne ide preko 35C. Ali zato u gamingu zbog topline od graficke, ode na 40C. Ali kod mene je custom hladjenje RAM-a.