Preporuke za kuciste

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by RaP, Nov 19, 2009.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Skonto sam da mi je bolje opet mixat i postavit dva P14 Max i jedan Bionix P140 na AIO, a drugi Bionix P140 stavit na kuciste nazad. Onda P14 Max mogu drzat u 0rpm modu osim kad zatrebaju.
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    .
     
    Last edited: May 28, 2024
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kazu da su XPG Valor Mesh i Storm ispod 100KM, a na techpowerup XPG Valor Mesh best buy, sličan je ko Air. I Whiteshark Bullet je solidan. :D
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uzet Valor Mesh kao zamjenu za Riotoro Morpheus, zadnji bio u didakti, jako dobro kućište za ispod 100 KM :

    https://imgur.com/a/rkgwtsq
     
    Last edited: May 30, 2024
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Najs, baci jos slikica.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam se dvoumio izmedju tog XPG i Asusa, na kraju uzmem Asusa jer sam htio mAtx build. Al oba su dobra za svoju cijenu.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    @aNaToMiC ! Dodano još sličica na onaj link iznad, pa provjeri :)

    Prije svega Riotoro je ogromno i teško kućište bilo (samo širina je bila 276mm vs 205/210mm koliko su AP201/Valor Mesh), a pošto su mi oba na stolu i zakačena na isti monitor, pa se switcham između njih, često bude gužva s prostorom.
    No, kvalitet tog kućišta je bio stvarno vrh, jer su stranice perforirane te od metala i mesh je cijelo kućište, ali su vrata teška i šarafi se malo nezgodno uklapaju i to je razlog što su vrata spala i slomila maticu. Airflow je također bio odličan, kao i zvučna izolacija, dva chambera i organizacija kablova je fantastična, ali gabaritno više nije "in" :D

    Pošto sad imam i XPG i Asusa evo i nekih mišljenja za oba.
    Kućište je radi uštede došlo bez fanova (nešto preko 100 KM je verzija u bijeloj boji s fanovima, inače su XPG fanovi prilično tihi u radu). U konfiguraciji su bili MS Freeze fanovi od ranije, pa mi nisu trebali novi.
    Dok je Valor Mesh nešto viši od AP201, to je ujedno i kraći po dužini (gledajte to kao da ste okrenuli AP201 uspravno :D)
    Valor Mesh je prilično slično Valor Air, ali je ujedno i bolje po jednoj stvari - vrata naprijed su od metala vs plastike na Air i potpuno je otvoreno dok Valor Air ima dosta manje rupica, a kako je plastično svo, to se na filteru nakupi dosta prašine.
    Temperature su valjda sad radi toga nešto bolje nego na Valor Air, jer mi se čini da je protok zraka poboljšan.
    Kod AP201 je jedna stvar tu bolja - kućište je duže i bolje je strujanje zraka. Ipak mislim da je bolje uzeti verziju full mesh (mislim da se jedino u crnoj boji još uvijek prodaje).
    Također, kod XPG nije predviđeno da se fanovi mogu montirati i s donje strane - tu je chamber koji služi za napajanje, tako da sam ja na Valor Air već uspio montirati fanove pomoću vezica, ali stvarno je bespotrebno :D
    Kod AP201 je donja strana slobodna, ali zato naprijed ima napajanje, te ispod napajanja nije predviđeno da ide fan već disk, još ako se podigne skroz napajanje na vrh za neka napajanja power konektor dođe s desne strane, što smeta trećem fanu.
    Ipak Valor Mesh nema perforiranu drugu stranicu, te filter za čitavu donju stranicu, već samo za napajanje.
    Dalje, zgodna stvar je i HDD LED koja je ugrađena u reset tipku (AP201 nema HDD indikator), ali nedostaje USB-C port i odvojeni mic port.
    Sve u svemu solidno kućište. Svidjelo mi se malo više ono Storm, ali eto prodalo se.
    Planirao sam se riješiti ove jedne konfiguracije (trebalo je da neko uzme od mene pa je propao deal tada), međutim B660 ne može stati u AP201 jer je ATX, a gledam ista B660M od Gigabyte u mATX varijanti sad košta 290 KM, tako da ću najvjerovatnije kompletan build prodavati, jer mi obje ne trebaju, a Intel je svakako malo bolja od AMD konfiguracije :D
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam uspio montirati 120mm fan sa prednje strane i to Asusov koji dodje uz kuciste.
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da, može, samo kažem da rupe čini mi se da su obilježene za HDD/SSD, ali naravno ne spriječava nikoga da stavi fan.
    Mislim da napajanje mora biti high mounted (prvi od tri levela) i možda će gornji treći fan trebati maknuti ako kabl od napajanja dođe blizu fana s gornje strane.
    Tako da naprijed mogu 2-3, dolje mogu sigurno 3, nazad 1 i naprijed 1.
    Disk ima svoju ladicu, ali onda ne mogu staviti onu staklenu stranu, ne može se zatvoriti zbog onog šarafa. Tako da disk HDD/SSD 2.5" mora negdje drugo. Ko ima M2 disk nema taj problem :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Gore jeste skuceno za treci vent, zato sam stavio dvije 14-ke. Vjerovatno bi sa SFX napojnom bilo vise prostora.
    A to za diskove, tako je kako je, ja sam ih se rijesio skroz. Vjeruj da je ljepota bez njih i sata kablova.
     
    Reznor likes this.
  11. selvin

    selvin Moderator

    Opet mi treba preporuka za kuciste. Narucujemo jos neke opreme, ovaj put Cougar MX600 Black nema na stanju, samo White, a ne znam sta drugo da izaberem da je tog tipa:
    https://shop.imel.ba/kategorija/racunarske-komponente/kucista/
    Samo Imel je opcija jer imamo najbolje cijene kod njih i treba nam hitno, a donesu nam i na vrata :D
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pa naruci white ako ti je i black bilo udure :D Svakako je za firme, koga boli briga koja boja :D
     
  13. Picoooka

    Picoooka Komšija

    selvin likes this.
  14. selvin

    selvin Moderator

    Ma imamo 10 racunara sa slicnim kucistima i sad da ubacujem bijelu ovcu medju njih mi se ne da :D

    @Picoooka, i meni je ovo prvo zapalo za oko, ali nesto mi izgledalo pousko za neki veci cooler. Sad cu provjeriti sta moze sve stati. Hvala!

    EDIT:
    CPU cooler height (max.) 175mm
    VGA card length (max.) 400mm

    Pa onda nije usko :D
     
    Picoooka likes this.
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dobio sam preporuku za kuciste CORSAIR 4000D AIRFLOW, i sve super odgovara mi visina od 460mm ali ovo gore power dugme ce mi biti nedostupno :D Ako moze jos koja preporuka za kuciste slicnih dimenzija. Hvala!
     
  16. Picoooka

    Picoooka Komšija

    Sta ti ne odgovara,ako mozes precizno navesti i gdje bi trebao biti pozicioniran kontrolni panel ?
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze se nastimati u biosu da se pali preko tastature. :D
     
    dmr likes this.
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa bilo bi dobro da je s prednje strane a ako ne onda sto blize ivici s gorenje strane :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo je odlicna informacija, ako ne nadjem drugo kuciste :D
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Čak i ova low-end ploča A520 iz potpisa ima tu opciju u biosu.
     
    dmr likes this.