Prijedlog HD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by irhadkul, Feb 3, 2011.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozz raja. kupio sam gore navedeni HDD. ali imam jedan problem :( prebacujem podatke (njih oko 750GB) na taj 2TB HDD. transfer ide jedva 10MB/s. Nece mi to prebaciti za 20h :( zasto je to tako sporo??? bili to mali fajlovi, ili hd film od 8GB, ista brzina transfera. jbt pa stick mi je brzi od ovog :(
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    nisi trebao kupovati WD green seriju..Imaju dosta problema kako ja znam sa tim modelima a izgleda da si ti ubo onaj losi..
    Reklamiraj odmah
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nikako nije normalno. Ti diskovi trebaju imati nekih 80-100MB/s sekvencijalnog citanja/pisanja.

    @Tale, kakvih ba problema?
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    imam 500Gb WD Green zajedno uzeo sa kolegom sa faxa on je imao problem sa zapisivanjem, disk je imao bug da piše prvu minutu ok i onda pocinje da opada do 1mb/s, on ga je reklamirao i dobio ok disk. Moj i danas radi ok bez problema.
    nek reklamira disk jer nije ok.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Jedan disk ne radi i odmah cijela serija ne valja. Klasika. :D
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    LoL.. :lol:

    Kakve veze ima WD Green 500GB,SATA 2, 32MB cache sa WD Green 2TB,SATA 3, 64MB cache..?
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    problem je bio u SATA modu (AHCI, IDE...) jer sam 2TB HDD spojio tako sto sam otkacio optiku, i na te kablice spojio HDD :D bez cackanja u biosu :) sada sam ispraznio 250GB HDD koji prodajem na forumu, a na njegovo mjesto spojio 2TB HDD, i transfer sada ide 50-80MB/s :)
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Cijela serija ima probleme..Ti izgleda ne pratiš uopšte šta se dešava u IT sektoru a kao neki si "stručnjak" i serviser.
    Očigledno je da je ta serija low level izrade, bez nekog posebnog QC testiranja po niskoj cijeni bačena na tržište.
    Kao problemi koji se često javljaju, crkavanje elektronike, freezing i nagli gubitak performansi, nekomptabilnost i mnogo toga dr.
    Naravno to nije slučaj sa blue and black serijom koja gotovo da nema takve probleme u odnosu na procenat tih problema na green seriji, a za to i postoji ona razlika u cijeni.
    Naravno Green serija je takvo smeće od diska, koje ja više nikada ne bih nikada uzeo..Ovaj mi je bio posljednji iz te serije..
    To nije tesko utvrditi.
    http://lmgtfy.com/?q=WD+green+serie+problems
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja ba, i ja sam to pomislio, kad se transfer popeo na 98MB/s :lol:
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    WTF Tale?

    WD GP diskovi su izrazito pouzdani (ako ne i najpouzdaniji diskovi koji postoje), dobrim dijeom bas zbog nizeg broja obrtaja. Jedini "problemi" koji se vezu za te diskove se odnose na parkiranje glava. Bilo je o tome vec na ovom forumu, ako se ne varam.

    Seagate sucks, ne WD, nesto si pobrkao.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Problem sa nepotrebnim parkiranjem glave je bio prisutan samo na prvoj generaciji green serije i mogao se riješiti sa WDIdle utility-em. Pričali smo o tome davno i sve lijepo razjasnili.
    A što se tiče Taletovih "savjeta" i "analiza", ne znam šta ste očekivali, gluposti ko i obično.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Samo da podsjetim:

    Code:
    Francuski portal Hardware.fr objavio je novu listu o "pouzdanosti" pojedinih komponenti i generalno brandova na osnovu povrata (RMA) hardverskih komponenti u periodu od 1. oktobra 2009. do 1. aprila 2010. godine. Na listi su maticne ploce, graficke kartice, napojne jedinice, memorije, hard diskovi itd. Kao uzorok je uzimano po 100 komada pojedinog modela, odnosno 500 komada za kompletan "brand". U zagradi je rezultat prethodne analize.
    
    
    Hard diskovi:
    
    - Maxtor 1,04% (contre 1,73%)
    - Western Digital 1,45% (contre 0,99%)
    - Seagate 2,13% (contre 2,58%)
    - Samsung 2,47% (contre 1,93%)
    - Hitachi 3,39% (contre 0,92%)
    BTW manje je bolje.
    https://forum.hardwarebase.net/viewtopic.php?f=13&t=25944&hilit=francuski
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  14. GW

    GW Moderator

    Ma kakvi ti francuzi. Tale kaže da ne valjaju i to je to. :D
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Gluposti kao i obicno.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jeli se može još "diskutovati" o preporuci HDD ...sad da ne otvaram novu temu ?

    Ako može odgovor,kao prvo interesuje me ;
    kako su fizički raspoređene particije npr C: i D: na HDD?
    Ono, pri instalaciji kreiraš i napraviš od HDD 500 GB dvije particije, C: sa 200 GB i D: sa 300 GB...koja je particija (fizički) bliža centru HDD ?

    Evo zašto :
    http://www.tomshardware.com/reviews/bui ... 601-5.html izvor
    Izdvajam :
    "Remember that hard disk drives fill from the outside of the platters inward. Constant disk speed and bit size assure that the outer edge of the platter is fastest, so many users choose to place a small system partition up front to make programs load quickly. After several years of trial and error, I've settled on a 120GB system partition, but this again is specific to my program configuration.

    Knowing the size of larger files being stored (such as 8MP photos or 8GB movies) and predicting the number of these that the system will collect over its expected life allows the selection of the minimum acceptable storage partition size. Users with multiple partitions can add the system partition and storage partition requirements to choose a single drive with the capacity needed, or split the files across multiple drives."

    Drugo
    Jako dobri HDD su : Samsung, Hitachi, WD i Seagate...Po internetu, Samsung je "top"...

    Samsung Spinpoint F3 1TB Review
    Published on 6th October 2009 by Harry Butler...izvor:
    http://www.bit-tech.net/hardware/storag ... -review/10
    Izdvajam :
    "There’s only one way to say it – the Samsung Spinpoint F3 is the fastest hard disk drive we’ve ever had the pleasure of testing here at bit-tech, having ripped through our benchmarks like a butchers knife through wet loo roll."

    Maxtor je sada Seagate izvor http://www.maxtor.com/home-en-us.html

    Seagate "navodno" kupuje HDD posao od Samsunga ...izvor :
    http://www.bit-tech.net/news/hardware/2 ... gic-agre/1

    Hitachi je šampion za 1TB prema izvoru :
    http://www.tomshardware.com/reviews/hit ... 17-13.html

    "Hitachi’s new Deskstar 7K1000.B is the new efficiency champion and the best choice for users looking for a balanced desktop hard drive that combines low power, high throughput, and decent application performance with low surface temperature. The only discipline where it lacks punch is the access time test, but in exchange, it offers the highest minimum transfer rates of all terabyte drives"

    ...tako da bi se uskoro mogao izbor smanjiti na Seagate, Hitachi i WD !

    još istražujem :
    http://www.harddrivebenchmark.net/hdd.p ... WD5000AAKX

    Ako ima ko šta dodati za "gamer" opciju, posebno koji modeli i brand te izvor ?

    pozz i hvala
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Kolega, nisi obratio paznju na jednostavan detalj: datum objave pojedinih recenzija. U periodu od 2008. do danas pojavilo se jos puno novih diskova :) Osim toga, navodio si i razlicite medije pa je uvijek moguce da se uslijed razlicite metodologije testiranja ne poklapaju svi rezultati. Na ovom forumu svi odavno znaju da je Seagate kupio Maxtora, WD je kupio Hitachi diviziju, a navodno bi Seagate uskoro trebao preuzeti Samsung HDD diviziju (Samsung bi se fokusirao na flash).

    Ako imas dovoljno novca, idealno kombinacija bi bila SSD (barem 60 GB) + HDD. Ako ne, izuzimajuci Raptor, WD 1 TB Black je bez sumnje medju najbrzim hard diskovima, a dostupan je i lokalno.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eniz, poslao sam ti P.P. :D

    a za one koji nekada budu čitali ovu temu ... kako Dog Father reče "HDD izbor je jako važan" ;

    WD 1 TB black...HDD 1TB WD 1002FAEX... 180 KM

    VS

    Hard Disk Seagate 1TB SATA2 HDD 32MB cache...120 Ka-m-čića

    Hitachi HDD 1TB SATA 32MB, 7200 RPM,SATA 3Gb/s,HDS721010CLA332...120 K-m-čića

    Samsung 1TB F3 Spinpoint 7200rpm sata II 32 MB...110 K-m-čića

    povezana tema : viewtopic.php?f=18&t=26503

    Moj trenutno najbolji HDD što imam,(pozdrav KinhgT) slika :

    [​IMG]

    1. Koliko se to isplati dati 60 KM više po jednom disku ?
    2. Šta je prednost imati 2 HDD i kako rasporediti (bez raid 0) ?
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  19. Esh

    Esh HWB

    Stvarno nemam vremena za diskusije preko PM-a, a i zalazem se za javne diskusije, jer ono sto se napise javno, za razliku od privatnih poruka, neko moze iskoristiti naknadno. Takodjer, ne zovem se Eniz, sto je valjda ocito i iz nadimka sa foruma.

    Neki od razloga zbog kojih je WD-ov spomenuti disk skuplji od konkurencije su veca kolicina cache memorije te cinjenica da koristi SATA 6.0 Gbps interfejs. Kada se pogleda cijena po GB, apsolutno se slazem da nije primamljiv kao neki od pobrojanih, prije svega Samsungov model. U tom smislu, ako bi trosio 360 KM na dva diska, i dalje je bolje kupiti SSD od 60 GB (cca. 200 KM uz malo truda oko nabavke) te ostatak za hard disk.

    U tom smislu ide i podjela, na jednom disku sistem, na drugom podaci. Ako su podaci osjetljivi, preko alata za sinhronizaciju napravis rezim u kojem bi vrsio dupliranje (podaci na oba diska) te sebi kreirao backup za bitne stvari, bez koristenja RAID polja.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako bih uzimao 1TB uzeo bih WD Caviar Blue 1TB (WD10EALX), SATA3, 32MB cache za 125KM (gotovinsko placanje) u PlusComputers KLIKNI OVDJE

    Performanse u rangu sa 1TB Caviar Black (1002FAEX) koji kosta 178KM..