Pro Evolution Soccer / Winning Eleven / eFootball thread

Discussion in 'Igre i konzole' started by forzajuve, Jul 16, 2007.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ma ne znam ni ja sta mi je , nekako najbolje igram sa defanzivnom formacijom, ne da igram iskljucivo odbrambeno, nego kad se osiguram u odbrani onda mi je lako isfuravati kontre
     
  2. Hansel

    Hansel Komšija

    Problem kod defanzivne igre je taj što se igra najvećim dijelom odvija na tvojoj polovici i to veoma blizu tvog kaznenog prostora što stvara veću šansu da primiš gol, jer se automatski više lopti uputi u pravcu tvog gola. A bez obzira kakav bunker igrao, uvijek će protivnik naći rupu u odbrani.

    Ja bih ti preporučio formaciju 4-4-2, s tim da bekovima promijeniš oznaku sa LB i RB na CB i CB, da se zapravo ponašaju kao štoperi i ne trče previše naprijed, što ostavlja rupu u odbrani. Također svim igračima na svojoj polovini terena, podesi strelicu nazad. Zapravo to ćeš podesiti na dva CB igrača, pa dva beka koji su također na CB i jednom igraču na centru koji će ti biti podešen na DMF. Drugi igrač na centru, tj. onaj malo ispred, neka ti bude CMF. Njemu, a i krilima stavi strelice na oba smjera, znači da idu naprijed a i da se vraćaju. Jedino dvojici napadača stavi da idu u potpunosti naprijed.
    Takodjer, svim igračima u odbrani, podesi odbranu na High. Pokušaj tako...Ako budeš htio, možemo se naći nekada po poigrati koju pa ćemo ti naći odgovarajuću formaciju.
     
  3. kaiser

    kaiser Aktivista

    ma pusti
    to tzv holandski fudbal ili ti ga totalni fudbal je najbolji
    meni formacija 4-3-3, s tim kad idem u napad transformira se u 2-4-4 :lol:
     
  4. Hansel

    Hansel Komšija

    Amaterski...Tako primaš najviše golova.
     
  5. kaiser

    kaiser Aktivista

    :smt005 :smt005 :smt005
    ti si izgleda ovdje jedini amater
    treba znati igrat sa tom formacijom pa neces primati golove
    postignutih 130, primljenih 25 u 30meceva
     
  6. Hansel

    Hansel Komšija

    Vjerovatno. Usput, ako si u Tz ili ako nekad budeš dolazio, javi se, odigraćemo na ulog. Koliko god ti uložiš, ja ću dati duplo više ako ti pobijediš. Eto, idem tebi u korist. Inače sam osvajao većinu turnira u Tz. Za ovih 7-8 godina koliko aktivno igram PES, samo me jedan igrač bolji, moj prijatelj sa kojim često igram. Ostali, nisu mi bili zanimljivi. Ljudi jednostavno doživljavaju PES kao igru, a ne kao simulaciju fudbala gdje je veoma bitno igrati fudbalski tj. imati dobro uigranu formaciju, taktiku i znati dobro mogućnosti svojih igrača.

    Mani mi se tih ''rekla-kazala''. I na kraju krajeva, ako je to score protiv računara, nije neko mjerilo. A ko zna i koji je level u pitanju.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ovo me podsjeca na onu reklamu: "Dosta o mom autu, pricajmo malo o meni." :smt005
     
  8. Hansel

    Hansel Komšija

    Dobar.
     
  9. kaiser

    kaiser Aktivista


    pasa to je rezultat na Top player tj najtezi level, sad da nije neko mjerilo jeste, ali naravno je bolje kada nekoga nako ogulis

    naravno da igram pes kao simulator, pa nisam djete od 5god

    a ne idem ti ja u tuzlu
    lakse tebi u sa doci

    i nije rekla kazala ako oces ss javi :lol:
     
  10. Hansel

    Hansel Komšija

    Hajde, ako budem javim ti se pa da odigramo koju. Ne vjerujem da bi to bilo u skorije vrijeme, ali dolazit ću. Ali, ako ikada budemo igrali, score ide na ovu temu obavezno.
     
  11. Zlatan

    Zlatan Komšija

    da primijetio sam ovo no vecinu vremena nije mi to smetnja jednostavno lezi mi taj nacin u vecini tekmi, ali mozda je to jednostavno psihicki dakle na subjektivnom/placebo nivou..

    a i za ostale savjete i misljenja mnogo ti hvala to je revelacija za mene no pocetnik sam u stimanju , nisam ni znao da se individualno moze odbrana stavljati na high, pa te strelice nazad - naprijed moram se malo udubiti da vidim kako to fercera... eh volio bih i da poigramo pa da i uzivo pokupim koji savjet od tebe.....zapravo mogao bi svratiti na jedan od lokalnih turnira u slavinovicima, evo sad smo ih poceli igrati skoro svaki dan, pa da svi ucimo od tebe...(placam ti taksi tamo i vamo te cevape i sok :)

    btw zamolio bih te za savjet oko odbrane kod kornera , a i obrnuto kako postici gol iz kornera...
    Srdacan pozdrav!
    Z
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    Sto se tice kornera i izvodjenje doticnih, znam jedno. Znam da li cu primiti gol ili ga dati cim loptu ispuca ovaj sto izvodi korner, dakle, bitno je samo da ispuca loptu i to je to. Ostatak je kako igra 'odluci'. Nisam neki freak, ali sam ovo zapazio u dosadasnjem igranju.

    btw gdje bi se moglo naci kako se izvode svi oni silni combo potezi, gdje pronaci kombinacije tipki koje se moraju stisnuti. Da li to uopce postoji :)
     
  13. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ali milsim da mi kroz postavke formacije i of-def i slicno orjentacije igraca mozemo unaprijed vrsiti utjecaj na to sta ce igra 'odluciti' ...
     
  14. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Na youtubeu imas koliko hoces toga, al mnoge mozes izvesti samo s gamepadom, npr meni najbolji potez, s desnim analogom gore-dole, igrac podigne malo loptu u zrak, a onda je puknes voleom... ma svima dah stane kad tako uvalim golcinu :D
     
  15. Hansel

    Hansel Komšija

    Nije problem. Javi kad i gdje će biti.

    Njegovo sam citirao jer je momak 95% u pravu. Kao svaka igra, i PES ima nedostataka-mana-propusta tako da na neke situacije teško da možemo imati kontrolu.
    Neko će se vjerovatno javiti i reći da ima rješenje kada je odbrana od ubacivanja iz kornera u pitanju, ali to je većinom slučaj da je njegov protivnik suviše slab pa nije spretan pri izvođenju kornera, a ne zbog toga što ovaj dobro igra odbranu.
    Igrači se u PES-u većinom ponašaju onako kako su podešeni po formaciji i poštuju pravilo date pozicije, ali u pri formiranju odbrane od kornera, obično nema nekog pravila osim što bekovi budu na svom mjestu, što i jeste najveći problem jer su dotični pretežno niski za te lopte.
    Prema tome, najbolja odbrana od ovakvih situacija je upravo napad i kontrola igre. Što manje dozvoljavaš protivniku da pravi šanse, manje kornera - manje mogućnosti da ćeš primiti takav gol.
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ali zar se ne moze onda prije korner situacije izvrsiti zamjena pozicija izmedju niskih i visokih i tako rijesiti situacija?
    btw koje vrijeme u danu/noci ti odgovara za turnir, jako bih volio da dodjes nismo nesto prejaki ( eto npr ja sam osvojio danasnji 'bajramski' turnir) al volimo igrati.... :mrgreen:

    EDIT: ako moze jos jedan tip, nije mi jasno gdje se steluju te strelice tj hocel ici naprijed ili nazad tj igrat povuceno
     
  17. Hansel

    Hansel Komšija

    Može, to smo nekada i radili i nerijetko (čitaj - ne stalno - ne rijetko) je pozitivno uticalo na odbranu. Ali tu se javljaju sljedeći problemi. Iritirajuće je za protivnika i to opravdano. Niko ko se uživi u utakmicu, ne voli česte prekide. A kornera bude mnogo. Znači svaki korner ćeš dva puta raditi izmjenu, prvi put da zamijeniš štopera i beka i drugi put da ih vratiš na prvobitne pozicije nakon kornera. I sam znaš koliko bude kornera u jednoj utakmici. Ako bi to obojica radili stalno, to jednostavno uništi želju za igranjem. Drugo, tvoj protivnik mora biti solidaran i sačekati da se nakon izmjene tvoji igrači fino poslože, jer ako odmah izvede korner, sigurno će iskoristiti zbunjenost. U tom slučaju, ispada da on tu izlazi tebi u korist, a to odmah kvari draž igranja i ono najvažnije, vrijednost pobjede.

    Poslije 17 mi odgovara. Mada zavisi od dana. Da ne spamamo ovdje dogovorit ćemo se preko PP-a.
     
  18. kaiser

    kaiser Aktivista

    zlatane
    stavi visokog stopera sa dobrim odrazom na vrh peterca i nema sanse da prođe lopta
    u 90% slucajeva, protivnik ce ti na prvu nabacit tako da je lako skida :D
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx kaiser btw zapravo najvise primam golove sa druge, doslo mi je da uzmem golmana i da upravljam sa nijim i fatam te lopte iako kazu tek bi se onda naprimo golova.... :mrgreen:
    @ Hansel....eh skuzio sam gdje su one strelice ,odlicna stvar, otvorio mi se novi svijet, vidim ima i markiranje i odredjivanje koji ce igrac kojeg i koliko agresivno pokrivati... super stvari, samo opet, ako je , kao sto ti rece(parafraziram izvini ako grijesim) prava stvar postovati fudbasku strategiju i taktiku, i ravnati se po njoj umjesto shvatati pes kao igru, nije li onda najrealnije staviti kontroler na fix pa upravljati samo jednim igracem ili cak u coach mode?
     
  20. kaiser

    kaiser Aktivista

    ne bih ti preporucio da markiras igrace jer samim tim gubis jednog igraca u formacij, jer on samo njega ganja
    ako primas sa druge drzi trokut da ti golman izleti i on ce sam uhvatiti loptu