PrOjEcT AvP - ZAVRSEN

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ElectricSound, Jan 6, 2014.

  1. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: Alien mutation - new parts in da haus

    Rijeseni limovi u gornjem dijelu gdje su komponente - odstranjen box za dvd/fan kontroler da se precizno odradi lim koji ide iza maticne, vracen nazad pomocu varenih matica i M4 sarafa. U slucaju da budem morao nesto mijenjati, necu se morati patiti sa nitnama. Takodje gotovo duplo dno.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Radovi su intenzivni, jos slika slijedi.

    Stay tuned
     
  2. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: Alien mutation - interior - solved

    Flowmetar rastavljen zbog promjene ledica.

    [​IMG]

    Glavna ploca u njemu je..hm, zaljepljena? :?

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Iduca stvar..kada mi je stigao senzor temperature, nisam previse ni obracao paznju - izvadio, skopcao, uslikao i poslao Chrisu. Dok ga je postavljao, jedna od zica mu je ostala u ruci. Senzor i display su novi - toliko o kvalitetu finalne izrade.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Neko ko se ne razumije u ove stvarcice, bi ga vjerovatno poslao nazad i trazio zamjenski. Zahvaljujuci Chrisu, tog cekanja nema. Rastavljen, polemljen, sastavljen - sada radi po ps-u.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Dupli 5.25 poklopac ce se ofarbati, i onda ide pod karbon foliju. Nadam se da ce izgledati dobro (bar tako izgleda u mojoj glavi :smt003 )
    Iduca stvar je montiranje rezervoara, postavka pumpe te busenje duplog dna za fitting adaptere.

    Stay tuned
     
  3. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: Alien mutation - flowmeter i temp. display montirani

    Odradilo se dosta posla. Idemo redom.
    Konacno odredjeno mjesto za drain sistema.

    [​IMG]

    [​IMG]

    S obzirom da treba jos smjestiti HDD box, rotirali smo pumpu za 90 stepeni u odnosu na prvobitni plan. I naravno, uradice se da stoji ravno.

    [​IMG]

    Protokomjer je u samom vrhu, i bilo je malo zeznuto odrediti putanju, ali za to su posluzili EKWB fitinzi. Tu je smjesten i T adapter za senzor temperature.

    [​IMG]

    Na stranici boxa je izbusena rupa, i kroz nju ide crijevo na dole, prema radijatoru (jos jedna izmjena u odnosu na prvobitni plan), o tome nekoliko slika kasnije.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Treba jos mjesta? Napravimo ga! :mrgreen:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Burgija je 14 mm, crijevo 13. Sjajno!

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nema vise grba na originalnom dnu

    [​IMG]

    Ruping busing :mrgreen: :smt003

    [​IMG]

    Izbusene rupe za adapter-fitinge, novo dno na mjestu i fiksirano.

    [​IMG]

    Lijeva rupa - put do IN ulaza na pumpu, desna OUT iz pumpe, i odatle crijevo ide prema GPU.

    [​IMG]

    Sve na mjestu i poravnato.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ovako je rijesen OUT iz radijatora. Na ulaz od rezervoara ide jedan 90 stepeni rotari plus kompres, opet sve poravnato.

    [​IMG]

    Adapter - fittinzi odozdo - ovo je vjerovatno i zadnji put da su u kadru :mrgreen:

    [​IMG]

    Ovdje se vidi prazno mjesto za fiting u radijatoru - tu je spojna tacka sistema sa crijevom koje ide iz protokomjera.

    [​IMG]

    Bice malo guzva sa fitinzima u prednjem dijelu kucista. Vec je izradjen dio koji ce to lijepo sakriti.

    [​IMG]

    [​IMG]

    I malo ALIEN smeka za kraj.

    [​IMG]

    Iduce na listi:
    - naruciti jos fitinga za vodeno hladjenje
    - naruciti ventilatore
    - rijesiti polozaj pumpe, sprijeciti moguce vibracije itd
    - rezanje otvora za ventilaciju u plastici na vrhu kucista
    - rezanje otvora za sleeving i ostale kablove
    - montiranje amortizera za side panele
    - montiranje HDD boxa u srednjem dijelu
    - farbanje blentavo-plavih konektora na maticnoj ploci u crno
    - zavrsiti kandze (o njima neki drugi put)
    - zavrsiti osvjetljenje
    - farbanje i sastavljanje kucista. Postolje ce se zavrsiti malo kasnije, taman dok ja sve sklopim vezano za komponente i hladjenje.

    Stay tuned
     
  4. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - putanje i polozaj vodenog hladjenja-ZAVR

    Rijeseno i postolje pumpe. Kompletno od metala, sa mogucim pomjeranjem 10 mm u svaku stranu za preciznije stelovanje.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Sada par dana odmora, dok se razrade planovi sta dalje, i rijese neki bitniji poslovi.

    Stay tuned
     
  5. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - postolje za vodenu pumpu - ZAVRSENO

    Alien is not dead :mrgreen: zbog privatnih obaveza morao sam projekat malo gurnuti po strani, a i Chris mi nije bio tu. Neke sam stvari pojednostavio, jer mi je bila najmera ubaciti X99 konfiguraciju, ali mi je skok dolara napravio razliku od nekih 1000 KM vise, tako da se ceka promjena na burzi :) gornji panel je pri kraju, a iduci mjesec mi aBd dolazi ostatak stvari koje jos nisam stigao da narucim. Uglavnom, iduca ploca ce moci stati bez problema iako je E-ATX i sve se radi tako da pri promjeni konfiguracije na samom kucistu budu trebale minimalne modifikacije. Dvije slike top panela, ima jos da se isjeku ostali otvori ali to je to:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  6. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - top panel done

    Ugrubo zavrseni izrezi na top panelu, jos malo finiranja. I naravno svjetlo nece biti ovako jako:

    [​IMG]

    [​IMG]

    U medjuvremenu sam se ponovio:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  7. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - top panel done

    Kako sad izgleda case dokle je stigao, slike
     
  8. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - top panel done

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  9. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - top panel done

    Uhvatio sam par sati vremena da to temelja rastavim tastaturu i ocistim je.

    [​IMG]

    Iako je prijasnji vlasnik maksimalno ocuvao, prljavstina, prasina i ostalo cine svoje.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Najteze je bilo skontati kako je rastaviti. Naime na dnu, ispod naljepnice ima jedan skriveni saraf. Srecom, u zivotu sam se nalomio dosta stvari zbog takvih esteteskih principa, tako da ovaj put nisam popusio foru. :smt006

    [​IMG]

    Nema toga sto stapici za usi i cackalice nece ocistiti :mrgreen:

    [​IMG]

    Shine like a diamond.

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  10. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT ALIEN - TactX keyboard disassembly & clean up

    Nakon duzeg vremena radovi su se ponovo pokrenuli.
    Zavrseno vjesanje amortizera za bocne stranice:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Prvi pokusaj produzenih stranica rezultirao je tezinom od 10 KG po stranici. Move to recycle bin.

    [​IMG]

    Napravili smo nove stranice, iz jednog komada, koje u potpunosti zamjenjuju fabricke.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Projekat mijenja ime u AvP, uz jedan dodatak na stranicama, koji ide skroz na prednji dio ispred usisnog venta, u malo drugacijem, savijenom obliku.

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  11. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - new side panels

    U toku je 3D modeliranje pojedinih dijelova, u izradu ukljucujem i 3D print :) vise info uskoro.

    Stay tuned
     
  12. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - new side panels

    Zavrseni za sada prvi dijelovi izradjeni 3D printerom.
    Logo koji ide na obje bocne stranice.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Zahvaljujem se Senadu Omicevicu na trudu, saradnji, i strpljenju. Sutra abd stize jos jedno kuciste koje ce posluziti kao donor za neke stvari, vise slika ubrzo.

    Stay tuned
     
  13. sumeir

    sumeir Komšija

    Re: PrOjEcT AvP - 3D logo - print - DONE

    Plaho !!!

    Gdje si radio 3D print i koja je cijena ako nije tajna.
     
  14. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - 3D logo - print - DONE

    Hvala druze sumeir. 3D print je radio momak iz Odzaka, Senad Omicevic. Nije uopste bezobrazan sa cijenama, izuzetno susretljiv i dobro radi, sve preporuke s moje strane.
    Stiglo je i donorsko kuciste koje sam isceprkao na piku budzaba.

    [​IMG]

    Rastureno:

    [​IMG]

    I uzeto ono zbog cega je kupljeno:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nastavak slijedi. Stay tuned
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Re: PrOjEcT AvP - 3D logo - print - DONE

    Ako nije problem daj mi kontakt Senada. Ima li kakvu svoju web stranicu i sl,da se vidi šta sve radi.

    Hvala.
     
  16. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - 3D logo - print - DONE

    Doslo se konkretno do ''kandzi'', kako ih ja od milja zovem.
    Na mjestu dogadjaja, kartonski model:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Render za 3D print:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Stay tuned
     
  17. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - CLAWS print render

    Kandze zavrsene:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Slijedi fina obrada, pa farbanje i montaza. Privodi se kraju, polako ali sigurno.

    Stay tuned
     
  18. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Re: PrOjEcT AvP - CLAWS - DONE

    AvP ? odma fail :lol:
    sala mala dobro izgleda :D postavi kad bude gotovo
     
  19. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Re: PrOjEcT AvP - CLAWS - DONE

    Ima jos do zavrsetka..pofino :)

    Stay tuned
     
  20. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Nakon skoro 3 i po godine, projekat je zavrsen. Zahvaljujuci tupavom imageshacku, sa foruma su nestale vecina slika projekta, no nije ni bitno.
    Ostalo je jos par sitnica, u medjuvremenu je krepao mikro-prekidac za paljenje u front panelu, pa to treba rijesiti, i negde sam zaturio cable combs da mogu lijepo sortirati sleeve-kablove, ali narucio sam nove. I postolje/noge treba napraviti, ali poslije svega uradjenog, to ni ne smatram poslom. I da, par sleevovanih 4 pin molex extenzija.

    Sto se konfiguracije tice, nista specijalno nije mijenjano, osim sto je ubacen 512 GB SSD sistemski disk, i jos 16GB ram-a. Posto masina jos uvijek odlicno sluzi svrsi (audio rad), ni ne namjeravam mijenjati nista prije polovice iduce godine. Tada, ako Bog da, mozda dodje najverovatnije i9-7900X, i umjesto sadasnjeg 2TB hdd-a, zamjena sa SSD-om istog kapaciteta, ali otom potom, Boze zdravlja.

    Sama izrada je trajala ovoliko samo iz razloga sto od covjeka koji je ovo radio, nisam trazio da mu ovo bude primarni projekat, nego da radi u slobodno vrijeme, kojeg nije ni bilo pretjerano. To je dobro doslo, jer su se u medjuvremenu javile jos neke ideje i izvrsene mnoge promjene. Osim prednjeg poklopca, u kome trenutno nedostaje prekidac za paljenje, SVAKI ostali dio na kucistu je pretrpio neki vid modifikacije. Od transplantacije jednog kompletnog dijela fronta koji je uzet sa drugog case-a, do ''suicide doors'' bocnih panela koji su imali cak 5 revizija dok se nije postiglo ono sto je trebalo. Novi unutarnji panel ispod maticne, podnica, redizajn kompletnih side panela, 3D print ''claws'', kompletan donji odjeljak koji je nadodat sa pregradama za PSU, diskove, pumpu, i planiranje kako u to sve uklopiti vodeno hladjenje a da to bude iskoristivo i u buducnosti..dijelovi sa Islanda, iz USA, Njemacke, Portugala, Italije, Slovenije..iz same kontrukcije kucista su izbacene zakovice, i svugdje stavljeni imbusi radi lakse montaze/demontaze, i samo sarafa u kucistu, kad se sve sabere ima preko 200. Utrosene sate, krv, znoj i povrede necu ni da racunam. Vodeno hladjenje radi posao i vise nego dobro, a Vardar ventovi su bukvalno necujni.
    Najglasnija komponenta u kucistu je ventilator napojne ;)

    Nema potrebe da vise duzim. Nekome ce se svidjeti, nekome ne..Oni kojima se dopada - drago mi je zbog toga, a oni kojima se ne dopada, sta da vam kazem- zelim da sto prije nadjete nesto sto ce vam se dopasti. Ja sam i vise nego zadovoljan, i ispalo je bolje nego sto sam se ikada nadao da ce ispasti. To je ono najbitnije. A Chrisu Devicu, cije su ruke ovo sprovele u djelo, ne mogu dovoljno zahvaliti za zivota.

    2014:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    2017:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Stay tuned
     
    Last edited: Mar 10, 2018