Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Da li ulje mjenjate na 10 ili 15k ?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Negdje izmedju, blize 15k al nikad preko godine


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Qler likes this.
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja mijenjam na godinu, to ispadne oko 7-8 000 km :D
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja na 7k max :D meni je ulje zamijeniti 15min posla košta me kao rezervoar goriva.

    Proizvođači navode intervale od po 20-30k mehaničari 10-15. Zavisi od uslova, sigurno može više ko većinu vremena kruza oo autoputu. Ima videa po yt šalju ulje na analizu nakon 5k, 10k i 20k milja.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Ja na nekih 10k, prije sam na godinu dana dok sam manje prelazio pa je to bilo 12-13k max, zadnju godinu prešao preko 20k pa su to bile dvije zamjene u godini. Šta ja znam, nije mi neki veliki trošak, a smatram da je bolje za vijek motora... Od maja sam prešao oko 8k,do zime će bit nova zamjena... Ali obavezno iscijedim motor, ne volim to izvlačenje pumpom osim ako nema druga mogućnost.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ulje je jeftino, lanci, turbine i bregaste su skupi :D

    Ja 6 mjeseci ili 10 hiljada, sta prije nastupi, u zadnje vrijeme bude samo 5-6 hiljada u pola godine i promijenim bez obzira.
     
    Reznor, dams82 and Haker like this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja mislim da je to puno, znaš za tri mjeseca ulje izgubi viskoznost, mislim da trebas svaka 3 ili 4 mjeseca mijenjati.
     
    suppa_FMB likes this.
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Trolu stari :D
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dobro ti je i rekao. Najbolje ti je svaki drugi rezervoar. Što je sigurno je. Kad imaš za gorivo imaš i za ulje.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Naravno, vidiš da su post lajkali mehaničari i hipohondraši. Svako iole sintetičko ulje 10k i godinu dana baci od šale.

    Dok sam radio u RIT-u. Službena Octavia Mk1, 1.9 TDi 66 kw AGR, prešla trenuto preko 500k, ulje išlo 1x godišnje samo, a znala je preći između 30 i 50k godišnje na istom ulju, jeste gucnula dodatno 1l. I danas dan fercera, motor savršen, sem kvačila ništa nije stradalo.
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne mozes porediti stari PD bez DPF-a i ovo danas ubijanje ulja regeneracijama.

    Malo pametniji od nas rade zamjenu nakon 200 radnih sati, pa je onda velika razlika je li neko vozio prosjecno 30 ili 100km/h u tom vremenu, taman kompenzacija za stetne kratke rute.
     
    aNaToMiC ! and dams82 like this.
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li ti voziš neko auto limitiranog izdanja ili neko standardno da trake? Ako je ovo prvo onda ok, ako je ovo drugo, onda pretjeruješ.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Koje ulje, svima je ulje iz iste bačve, kod Damira recimo, ti kažeš oću Mobil neću Castrol on se nasmije i kaže ok dobiš možda rafineriju Modriča :). Čak i ono u kanisterima što kupiš u radnji je isto od par dobavljača u BiH samo lijepe etikete.

    Ovi dijelovi i remencie, sve je to refurbished buraz, nema tu dijela koji već nije korišten a izmjenjeni troši dijelovi.

    Što se tiče auta, ako nije kakav unikat kao što Zoi kaže, ti onda pretjeruješ.

    Drug kod mene komšo čitav život, zdrava hrana, no alkohol, sport, i opet ga krknu infarkt (genetika).
    Falerični motori su takvi, koliko god da igraš oko njega on će opet stradati od tih svojih bolesti.
    Meni bude smiješno kada gledam recimo ove TSi, N47 ofo ono zbog ulja. Nisam čuo da je stradao motor na Hondi benzinjari kako god da je održavaš.
     
    Last edited: Sep 25, 2023
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jednom u 12 mjeseci ide servis koji se upisuje u servisnu, preko 10k necu da vozim, financijski mi je isto radio medjuzamjenu nakon 6 ili nakon 10 mjeseci, bolje onda nakon 6 nego bacati 2 mjeseca staro ulje.

    Eno sad na B47 vide razliku oni koji su mijenjali po knjizi svako 30 i oni na 10-15k na svoju ruku, ove prve stigao lanac a drugi i dalje voze.
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa jedno je 300% više kilometara a drugi je 20% više. Stvarno pretjeruješ. Samo džaba planetu zagađuješ.
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zagadi jedan avionski let ko pet mojih zivota pa ih eno deset hiljada u zraku u svakom trenu.

    Treba preci na benzin, prije 27-28k godisnje, sad 12-13.
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Auuuu koji bullshit.... Drži se ti svoje struke, a tuđu poštuj...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Qler, Haker, aNaToMiC ! and 1 other person like this.
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije taletu lako, tuku i zena i punica :(
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Samo da se javim da zagađujem svake godine, sa 3tkm :eek: