SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li kakve koristi od ovog samsung magician?
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ima, pratis kako ti polako degradira i umire disk :)
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Negdje sam procitao da ove serije SSD-ova ne propadaju tako brzo kao prve, da mogu i duze od HDD-ova pregrmiti...
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    100% ce ti prije krepat hdd nego ssd. 3000 pisanja je vise nego dovoljno da 5 godina maltretiras disk.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. heroic

    heroic Komšija

    Ma raja se plasi SSD-ova zbog te silne price o trosenju, a evo npr moj HyperX 3k od 240GB ima rating od 3000 pisanja (to je tih 3k), to znaci da ce krepati tek kad na njeg ispisem 720TB, znaci moze se komotno svaki dan napuniti SSD, obrisati, i sutra opet, i tako 8 godina, prije nego krepa. A sumnjam da iko smimi 240GB dnevno (pogotovo ako je u pitanju editovanje fajlova i rad sa programima, sto je obicno na SSD-u radi brzine), jer ako je u pitanju neki masivni storage onda ionako bolje HDD zbog kapaciteta. S druge strane ako je neko toliki power user da dvaput dnevno prepise SSD, opet ima 4 godine prije nego mu krepa. Jednostavno ne treba brinuti o tome da ce SSD umrijeti od trosenja, a ako je bitna sigurnost podataka, za to postoji backup. :D

    Ja sam toliko zadovoljan svojim HyperX-om da mi je jedini upgrade PC-a koji imam u planu dodavanje jos jednog SSD-a.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma hajd' ba, neka ga i ovdje :wink:
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sta da izaberem na ovom madzionicaru za performance optimization? Max performance, max capacity ili max reliability??
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Hehe,pa ono sto ti mislis da ti je najvaznije.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam ga stavio na pouzdanost... jebaji ga..
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Neka si. Ja nisam primjetio da mi bolje radi sa bilo kojom opcijom pa sam na kraju izabrao onu za koju piše da će s njom SSD najduže trajati.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ala kada čitam komentare čovjek bi reko ssd-ovi imaju par mjeseci rok trajanja a ne 3g garancije. Ko ga jebe ako crkne ima novi :D
     
  15. Loki

    Loki Komšija

    Pošto bi trebao uzimati ubrzo neki SSD za novi računar, da li 840 Pro opravdava razliku od 60-ak KM naspram 840 Evo (128 vs 120GB)?
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne.
     
  17. k0ST

    k0ST Aktivista

    Mozda se isplati doplatiti razliku za 256 GB model, ali i to je primjetno jedino u (odredjenim) testovima. Tesko da ces primjetiti razliku u svakodnevnom radu, ali koji god da uzmes ima da leti u odnosu na HDD :)
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Kod SSD-a ti je jedino bitno da valja, tj da nema neki bug/error/belaj...a da li ima najbolje performanse ti je vec manji efekat. Bitno je jedino da imas SSD (a ne HDD) za sistem/aplikacije, a te nijanse mozda ces u igrama primjetiti kao 1FPS, to je to.

    Ja koristim SSD za bazu podataka i nema velike razlike izmedju V300 i HyperX-a u brzini, tj V300 je sasvim dovoljan.
     
  19. jakuza

    jakuza Aktivista

    Ne osjeti se niti 1 frame koristeći ssd,osjeti se samo brži pristup podatcima.
    Tačnije samo način na na koji SSD pristupa podatku.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako pricamo o igrama, ima igara gdje se svako malo ucitavaju podaci, u takvim situacijama se bas osjeti razlika u odnosu na HDD.