SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. jakuza

    jakuza Aktivista

    Tu se apsolutno slažem sa Stevom.A puno je PC naslova gdje ima jako puno konstantnih loadinga.
    A opet ,sve zavisi od engina i samog načina komuniciranja sa komponentama.S tim da to opet ne utječe na frameove,jer čim se podatci učitaju i počnu da komunicijaru
    sa ostatkom komponenti(pLočom,cpu-om,ramom,gpu,chipsetom,itd...) hdd,ssd neigra nikakvu ulogu :)
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ljudi koji SSD mi preporučujete za laptop, barem 128 giga? Kakve dimenzije idu u laptop, jesu li jednake onim sa desktopa?
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    2.5" ide u lapash, bas kao i u PC (SSD).

    Samsung 830 i 840 serija je dobra.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Znaci to je ovo:

    http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6820147192

    Narucit cu preko kolege u US pa ce mi proslijediti. E sad me interesuje, hoću li imati SATA3 brzine ako ga šteknem na mjesto optičkog drajva ili ga moram staviti na mjesto HDD-a. Kako da to provjerim?
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

  6. edgsi

    edgsi Aktivista

    Kakav je ssd sata3 120gb kingston hyperx 3k? I koja bi mu bila realna cijena s obzirom da je koristen 3 mjeseca (ukupna gara 2 godine)?
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Odlican, 200KM hladno (nov je oko 250 kod nas?) :mrgreen:
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Na piku je nov 200KM, polovan max 170KM.
     
  9. edgsi

    edgsi Aktivista

    Da, na pik-u ih ima vec za 200KM novih sa garom. To bi ja mozda uzeo od poznanika...

    @KingT
    To bi trebao biti taj kao kod tebe jel? Kako si ti zadovoljan s svojim?
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Ma prezadovoljan je :p

    Ja imam iste takve samo po 240GB. Nisam znao za cijena na piku, ali eto kolege su te bolje posavjetovale :D
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Imam ovu plocu : MSI H61M-P21 (B3)

    Zanima me koliko cu moci izvuci iz ssd-a onog kingston 64gb 300
     
  12. DarGar

    DarGar Aktivista

    licno smatram da nema bas nekog smisla na tu plocu uzmati ssd..

    a ni 64GB nije neko veselje, premalo je to prostora...
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Zasto ne bi bilo, pa vise od pola raje ne bi skontalo da im SSD radi na SATA2 brzinama bez da izmjere, dok ce svi primjetiti razliku izmedju HDD-a i SSD-a.
    Dovoljno je prostora za OS + par aplikacija sitnih i jednu dvije igre koje najvise igra.

    Sasvim je dobra konfiguracija koju ima, a ako vec nema para za 120GB, sto da ne kupi 60GB? Uvijek moze kupit jos jedan od 60GB ako mu ispadne kakva lova/potreba.

    Mislim bez uvrede ikome, ali nemaju svi mogucnost ili ne zele da kupe top stvari za racunar, ali to ne znaci da ne trebaju nista kupiti. Ja sam imao 60GB SSD u HTPC-u i to je bilo sasvim dovoljno za OS, Office, metro aplikacije, PES i cak par zadnje skinutih serija/filmova, koje bi onda prebacivao na HDD ako ih zelim sacuvati za ubuduce.
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

    Moci ces izvuci oko 60 GB
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    :smt043 :smt043
     
  16. AdoSA

    AdoSA Komšija

    U mojoj mašini je Samsung 830 64GB na SATA 2 interface-u. Na njemu držim OS, aplikacije i jednu igru koju najviše igram. Imam još slobodnog prostora na njemu ali ostale igre držim na HDD-u. Performanse računara su se popravile više nego primjetno i pravo sam ugodno iznenađen jer sam htio uzeti model od 120GB radi future proof-a i većih brzina na benchovima ali mi je 64GB model izletio za smiješnu cijenu tako da sam ga uzeo i nisam se pokajao ;-)
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Upravo. Ako i bude potreba kupis jos jedan SSD od 60GB, cak mozes i da extendas particiju i sve super :D
     
  18. DarGar

    DarGar Aktivista

    sve je to ok, al neka momak zna da mu ssd nece raditi u punoj brzini jer ploca ne podrzava, pa neka odluci sta mu je ciniti...

    64GB je dovoljno da samo digne sistem na njega, natrpavanje programima, igrama, aplikacijama ce ga samo jos dodatno usporiti...

    opet kazem svakom svacije, za svoj novac radi sta mu volja...
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Pa nece radit punom brzinom samo sto se citanja i pisanja tice, al i tad ce radit 2-3puta brze od hdd-a, idalje ima punu brzinu kad je seek time i IOPS u pitanju.
     
  20. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Zavisi kako se posmatra, očigledno. U globalu, više dobija nego što gubi iako je SATAII.
    Uostalom, može uzeti nešto stariji ssd i onda ga ne kopka "joj ne koristim full potencijal uređaja" itd.
    Nekad je bolje ne znati ništa o hardveru :D Umjesto da uživaš u onom što imaš, žališ jer bi moglo bolje.