Traze se junaci -- vodici za umrezavanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Esh, Feb 27, 2009.

  1. GW

    GW Moderator

    Promijeniš username na modemu svaki put.
     
  2. sale072

    sale072 Aktivista

    Ma znam to..al to da radim svaki put je peglanje...mislio da ima prakticniji nacin.. nista od ovog.. ostaje se pri starom.. i bihnet nekad ima brzopletih poteza.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    opet napominjem, za to sto ti zelis sale, treba softverski router (server). ja nisam vidio neki obicni router koji moze pozivati vise pppoe konekcija ISTOVREMENO! postoje razlicte vrste gateway-a, ali one rade samo load balancing. npr. imas vise racunara, i malo ti jedan ADSL link od 4Mbps. ti kupis jos jedan takav link kod providera, uzmes jedan takav gateway uredaj koji ima mogucnost balansiranja linkova, i na njemu podesis da ti pola compova izlaze na net preko jednog ADSL-a, a druga polovina preko drugog ADSL-a, ili pustis da uredaj automatski razbacuje usere po linkovima, u zavisnosti od opterecenosti svakog. znaci, nisam vidio hardverski uredaj, koji ce znati sta ti skidas sa FZ (pa da tvoje konekcije usmjerava tamo) a sta s neta. jedini nacin, sa ovim modemom od telecoma, je da rucno kucas username za FZ i internet.
     
  4. artemis

    artemis Komšija

    Cini mi se da je kod paradigma dovoljno odabrati samo Bosnia&Herzegovina pod "country". Ostalo se automatski popuni i jos ostaje ukucati username i pass.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da, kad koristis wizarda, i kad nemas kreiranu pppoe konekciju na routeru. ako vec imas jednu, dovoljno je samo promjeniti username, sve ostalo ostaje isto.
     
  6. sale072

    sale072 Aktivista


    ma znam to..samo komentarisem da su zakomplikovali i nisu mislili o free zoni.. jednostavnije mi je ko prije klik na connect i samo dodam @bihnet ili napravim 2 konekcije pa se konektujem po potrebi.. nego ovako svaki put prckati u modem dodavati.. :/
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kad se naviknes...ide to brzo :D

    btw...planiram napisati vodic za ovaj paradigm router kako ga optimizirati da bude manji ping, pa ocekujte tokom dana.
     
  8. sale072

    sale072 Aktivista

    Bra'o ReNNo.. meni je ping na Quake live konstantno 100+ a na domacim cod4 serverima nece ispod 80 i na free zoni i netu.. i vec sam poceo sumnjati da je do modema :/
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    meni to lici na MTU.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Optimizacija routera Paradigm PTI-8411

    [​IMG]

    Nakon što je BIHnet podjelio ove crne Paradigm routere mnogi su se žalili na velik odaziv.
    To je također bio problem i sa starim speedtouch routerima/modemima ali postojale su mogucnosti optimizacije tako što se mjenjala vrsta modulacije preko telneta. (adsl config opermode=multimode trace=on).

    To se također može uraditi i sa Paradigmom na sljedeci nacin:

    -Pokrenuti neki internet browser i ukucati "192.168.1.1" i stisnuti enter.

    Moguce je da nece biti odaziva od strane routera.
    U nekim slucajevima se desava da mrežna kartica ne dodjeli tacnu IP adresu routera te je potrebno u TCP/IP postavkama mrežne kartice rucno upisati ip adresu "192.168.1.1".


    -Kada vam se pojavi prozor za upisivanje korisnickog imena i lozinke ukucajte sljedeće :
    User Name : admin
    Password : admin

    [​IMG]

    Ukoliko ste postavili neku drugu lozinku a zaboravili ste je onda je moguce resetovati router tako sto cete iglom pritisnuti i drzati dugme reset (nalazi se na lijevoj strani routera) nekih desetak sekudni dok se LE diode ne pogase.


    -Nakon što ste pristupili postavkama routera Kliknite na vrhu "Advance" te ispod odaberite podopciju "ADSL".
    Dobit ćete sljedeći prozor:

    [​IMG]

    Potrebno je iskljuciti sve ukljucene modulacije i ukljuciti samo G.Lite
    Nakon što ste to uradili raspored ukljucenih/iskljucenih opcija bi trebao izgledati ovako:

    [​IMG]

    -Kada ste sve pravilno podesili kliknite na "Submit" te kliknite na "SAVE" dugme na vrhu da bi se postavke snimile.
    Tada je potrebno sacekati nekih 30 sekundi da se router ponovo upali.

    Nakon što se router upalio, pokušajte se konektovati.
    Ako konektovanje prođe bez problema uspješno ste optimizirali router.

    Problem je što ova optimizacija ne radi kod svakog.
    Ukoliko se ne možete konektovati onda pokušajte odabrati samo G.Dmt modulaciju.
    Ako se ni tada ne možete konektovati onda vam je to nažalost uskraceno od strane vašeg provajdera.

    Prije optimizacije routera stanje sa odazivom i brzinom je bilo sljedeće:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nakon optimizacije odaziv je skoro duplo brži :

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. sale072

    sale072 Aktivista

    Odmah isprobao i:

    G.Lite mi ne radi ne mogu se konektovati ali sa G.dmt radi.
    I sada bitni dio: veza mi se popravila, ping na cod4 spao na oko 35( prije bio oko 80-100) a na Quake Live oko 70 (prije bio 100 minimalno )..

    ReNNo hvala !
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    ovako ljudi, znaci imam Motorola kablovski modem (ELOB, 768/512 konekcija) kojeg spajam na PC1 preko etherneta (ne radi preko USBa).
    1. Zelim da PC2 umrezim sa PC1, znaci da imam file sharing izmedju oba kao i da mogu da jedan koristim kao server a drugi kao klijent kod rendanja 3D scena.
    2. Zelim takodjer da oba PCa imaju net, tj. da kad mi dodje neko od raje, da mozemo online vozit npr. GRID sa ta dva PCa koristeci tu jednu konekciju (ako je to uopste izvodljivo, a trebalo bi bit, zar ne ?)

    Na PC1 imam integrisanu LAN kartu (u nju ide ethernet iz modema), a uzeo sam jos jednu (da bi pomocu crossover kabla povezao ga sa PC2).
    NA PC1 mora biti fiksna IP, subnet i gateway adresa da bi internet fercerao.
    Moze li sad to fercerat kako sam ja zamislio (modem ---(ethernet)--> PC1 ---(ethernet odnosno crossover kabal)--> PC2 :oops: ili mora biti neki switch / router i sl.?
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moze. Radilo kod mene i to bas sa elob-om.

    Na prvom racunaru imas dvije lan konekcije, jedna je za modem, a druga izmedju racunara.
    Znaci ona elob mreza ostaje kakva je i bila. Drugu podesis kako je kolin gore objasnio. Sherujes elob konekciju, stavis racunare u istu radnu grupu i to je to. Ako ne radi, ili si nesto promasio, ili te zeza firewall, ili ti je eventualno neispravan hardver.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    odgovoreno mu je na pvt prije 2 dana, ali ne javlja rezultat :D
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    vjerujes da nisam stigao otvorit PC da ubacim tu drugu lan kartu, preko vikenda cu :oops:
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    uspio sam napraviti da drugi PC vuze internet preko prvog. Isto tako, pingao sam ih i ok je sve bilo. Sada kad odem u Network and Sharing Centar tamo stoji neki E7200 kao i Jasmin-PC. Ovaj Jasmin-PC moze bit rodjakov PC kojeg je donosio nedavno pa smo ih spajali. Ali nemam pojma odkud ovaj E7200. Prvi pc sam nadio comp1 a drugi comp2 (kao sto je kolega Kolinsb pisao). Helem, ne vidim sada comp2 u Network and Sharing Centar-u.[​IMG]

    A otisao sam desni klik na local area connection od ELOBa i upalio kao na slici 2 i tada mi je rekao da ce se neke IP adrese same promjenit radi toga itd. Ja kliknuo OK i proradi net i na drugom kompu, al eto sad ih ne vidim u Network and Sharing Centru.
    [​IMG]

    Iako ga nema, na ovoj listi lijevo ima i Comp2, i kad probam uci u njeg javi se ovo: [​IMG]

    Kada na PC1 udjem u comp1, nalazi se samo printers, nema onog "local" foldera u kojem mogu paste-at nesto
    [​IMG]
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ako imas net na oba compa, mozes mi dati teamviewer id da ti to sredim.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    evo nesta sam ceprkao, sada na PC1 kad udjem u comp1 vidim i Public folder. Na PC2 sve super stima, vidim comp1 i comp2 i svaki ima svoj Public folder.
    Net radi na oba PCa. Sad jedini problem ostaje sto ne vidim PC2 (comp2) na PC-u1.
     
  19. Moncho

    Moncho Komšija

    vedo ako vec nisi, stavi win accove pod pass. U mene uvijek radi iz prve, samo stavim workgroup istu, podesi acc pod sifru, i prvi put unesem sifru i username na drugi comp, isto uradim na drugom, ubacim username i pass od prvog i sve radi ko flak!
     
  20. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Meni je ista stvar radila i bez sifre na Vista/Win2k8 sistemima. Samo negdje trebas staviti da sharing nije zasticen sifrom (mislim da se to nalazi u control centru -> security centar ili tako nesto), i onda pravis sharove na diskovima ili folderima pojedinacno.