Zivot u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Feb 13, 2015.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Evo kad imamo temu za odlazak, da imamo i za ostanak :D

    Ja imam namjeru ostati u BiH, trenutno sam u potrazi za zemljistem u Sarajevu, da gradim kucu (ako ima neko prijedlog nek se javi :D).
    Vlastiti biznis sam zapoceo, jos nije na zelenoj grani, ali prognoze su obecavajuce, pogotovo jer idem na strano trziste (web aplikacije).

    Sta bi vas motivisalo da ostanete u BiH i sta je najnuznije da se promjeni da bi zivot u BiH bio stvarna alternativa odlasku? :D Koji su najveci problemi sa kojima se susrecete u svakodnevnom zivotu? :D
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Samo cu reci, ne do Bog nikom :D
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako se kroz par godina ukinu entiteti i kantoni, te budemo imali jednog predsjednika bez obzira na vjeroispovjest, razmislio bih u tom slučaju. Sve dok ne bude tako ovdje neće biti bolje.
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ovo sto neo kaze plus pravi sud, kada se privedu lopovi/kriminalci da se strpaju u zatvore i odsluze kaznu kako treba, a ne da se puste odmah drugi dan.
    nama je problem dejton, on nas sputava u svemu, ali sa ovim dolazimo do politike, pa da ne pametujem dalje onda :D

    inace ostao bih samo ako bih imao dobro placen posao i siguran posao naravno.
     
  5. anel007

    anel007 Komšija

    ne znam sta zahtjevas od zemljista, koliko povrsinski, pristup, ja da moram sad kupovati sigurno bih isao na soluciju neke stare kuce koja vec ima rjesene sve dozvole i prikljucke pa to rusio i gradio novo, ako ides regularnim putem da dobijes sve ne znas sta ti vise treba, vremena ili para

    ne znam koliko si obracao paznju kad si monitor i tv dovilacio ali komplet ona livada iznad moje kuce je na prodaju, sad ti ne znam reci tacnu cijenu ali mogu se raspitati, ima takodje jos dosta sto kuca sto zemljista koje se ovdje kod mene prdaju ali ako je prilaz s glavne ceste i nije bas jeftino (prije nekoliko mjeseci su arapi kupili od covjeka od kojeg sam i ja kupio prije 15-tak godina i cijena je bila ~60k KM dunum sto i nije bas mala suma ali meni se ovo moje brdo svidja pa ga i hvalim :mrgreen: )

    sto se tice otici ili ostati vjeruj ne znam sta bi ti rekao, nekad mi komplet ova situacija (pogotovo mislim na ovo sto je neo rekao), da prostis do***ci da bih sve pustio i otisao glavom bez obzira, u bosni me ne nervira toliko ekonomsko stanje koliko me nervira sva ta podjeljenost o kojoj se toliko prica sa svih strana i narodju truje mozak, bio popis i umjesto da se prvo treba posvetiti temi kolika je nezaposlenost, kako narod zivi, sta radi nas najvise zanima jel ima vise nasih ili njihovih, jel se neko zove huso il milan i tako te nebuloze :evil:
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kad bi se politicka situacija sredila, znaci ukidanje Dejtona, kantona, gluposti, svetog trojstva, aktivan rad na unaprijedjenju drzave, zdravstva, edukacije, ekonomije, i ja bih se vratio. Nisam jednom razmisljao o tome.

    A kako ce se to desiti. Coup d'etat, i onda dovesti 250 sveda i 250 svaba, postaviti ih na vladine pozicije, i pustiti da rade 5-7 godina.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    To sto je neo rekao nikad se nece desiti, eto cist pokazatelj proslogodisnje demonstracije. Rekao sam tada ako se digne narod u svim dijelovima BiH i bez obzira na vjeru onda ima nade za ovu zemlju, al kakvi u Srpskoj nista, u Hercegovini nista, znaci odgovara im ova podjela.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Prodaje moj dajdza kucu u Rogatickoj 1 dulum zemlje i dobra kuca :)
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ma daleko mi je to, ganjam nesto u Centru ili Starom gradu na ovim padinama, eventualno Pofalici. Prednost ima Bistrik zbog odvojenog vodosnabdijevanja :mrgreen:
    Bitno mi je da ima dobru prilaznu cestu, pogotovo u zimskom periodu da je prohodna, da ima pristup nekom kablovskom operateru i da mogu koliko toliko se odvojiti od komsija. Povrsina ne mora biti velika 200m2 mi je dovoljno, kuca ce biti cca 120m2 (prizemlje i sprat + garaza ispod ako je na padini ili pored), znaci otprilike pola zemljista za osnovicu kuce i ostatak za dvoriste/garazu/odvajanje od komsija. Sasvim dovoljno za 4-clanu porodicu.

    Znaci dejtonska struktura je najveci problem i kriminal (policija, sudstvo...itd), zatim ekonomska situacija (posao). Je li ima iko nekih vizija sta bi se moglo uraditi da se popravi situacija ? :D
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jarane, na padinama nema prilaza, pogotovo u gradu... ja imam deda i nenu u velesicima i te u rajlovcu, i vjeruj mi da ne bi gore pored rajlovca nema tih para. U Rajlovcu kuca 30m od glavne ceste, 1 dulum ravno ko' tepsija, a velesici gornji gore, niti prilaza kako treba, brdo, usko... ma samo sto je brdo ne bih...
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ja bio jednom u velesicima, sta je ono, provlacim se medju kuce, alvije da izadjem na cestu
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma padinski dijelovi Sarajeva su katastrofa... samo je fazon sto je svakome gdje zivi najbolje. Moj rodjak ima kucu negdje iznad jevrejskog groblja, uz Trebevic. Ledja kuce bukvlano stijena. Znaci zadnja strana kuce je stijena i on kaze da nema bolje. A to sto kad padne prvi snijeg ne moze autom ni blizu prici a kad je nesto radio, kamion sa materijalom dodje jedno cca 300m nize pa onda pjeske nosi, to je isto u redu :)

    A jos danas, kada je divlja gradnja uzela maha pa jedno 99% kuca izgradjenih nakon rata su nelegalne i to sve nabacano, i svi na 1cm od ceste samo da im ne dao Bog neko ne bi usao, to je drugi par opanaka.

    Seljakluk pravi. Stoka gradi i gdje treba i ne treba. Neki dan u Sokolovic koloniju isao, i sjebao se. Polje, ravnica, prostora kao u prici. Ono nabilo kucu na cestu bukvlano, ulica uska ne mozes se sa biciklom mimoici, jedva auto prolazi, a kuce jedna do druge da im se krovovi dodiruju... samo debil to moze napraviti...
     
  13. anel007

    anel007 Komšija

    joj ima takvih naselja oko sarajeva da se covjek zapita kako raja tu zivi, prvi put kad sam u buljakov potok otisao gledam ljudima stepenista za drugi sprat izlazi direkt na ulicu, ne daj boze tu djecu odgajati
    ljetos isao sa ovim svojim ogradu covjeku za terasu da postavljamo i tako u putu reko bgti na koji sprat ovo ide, kazu na drugi, a reko jbt valja popeti ovo na drugi sprat oni se pocese smijati, kaze ne brini ti nista, silazi se njemu niz stepenice na drugi sprat i fkt kad smo dosli kuca 3 sprata + potkrovolje i tek potkrovlje provirilo iznad puta :mrgreen:

    @heroic: imho 200 kvadrata ti je malo za kucu, pogotovo ako se hoces odvajati od komsija, kod mene je ~400 m2 plac pa opet malo ako racunam kucu, neki normalan prilaz za auto, nekoliko vocki posadjenih i opet muka kad dodje vrijeme nabavke drva za grijanje i smjestaj istih, sad ne znam koliko ce ovo zadnje tebi trebati al et razmisli o svim aspektima i za buducnost, vjeruj na kuci i oko kuce imas raduckati sta dok si ziv :)
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Ma bi ja rado 400m2, al to je preko 50 000KM :D Ja bi da se uklopim u neku manju cifru za pocetak, recimo 20-30k. Trenutno imam kucu na zemljistu od cca 300m2 na Bistriku i basta je cak veca nego sto mi treba, i odosmo malo OT :D
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Velesici su ko tursko groblje razbacano. Ides putem i odjednom necija avlija preko pola ceste. Slijepih ulica je mali milion. Jedan okrenuo kucu prema kibli, jedan na kontra stranu, nikakvog reda.
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    jbg razumijem te, prije 15-tak godina kad je mama kupovala je bio dunum ovdje ~30k, a sad je duplo skuplji, porasle su cijene tih stvari pocev od zemlje, materijala, radne snage minimalno duplo za tih 15-tak godina i divim se ljudima koji danas pocnu praviti nesto, ja znam da ja ne bih mogao na danasnjoj ekonomiji ili mogao ali ono jedva, bukvalno od usta da odvajam

    elem, sretno ti s tim planovima i da sto prije vidimo slike te zelene kuce (samo joj ne meci zelenu fasadu ko dijasporci ziv bio :mrgreen: ) :)
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Da se vratimo na temu, sta je stvarno potrebno da se preko noci promjeni u BiH, a sto u nekom dugorocnom planu treba uraditi ?
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Preko noci nista. Dugorocno treba krenuti od Daytona, odnosno ustava, te mijenjati drzavno uredjenje, sto se nece desiti nikad. Takodjer znacajno bi bilo i ukidanje kantona, sto se takodjer nece desiti. Ne bi bilo lose ni kad bi drzava nekim firmama oprostila dugove (porez, struju, doprinose...) kako bi se prodale ili pokrenule.
     
  19. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Preko noci se nista u ovoj zemlji nikad nece promjeniti. Ako i krenu kakve promjene na bolje (a naznaka za to nema), za to ce trebati godine, i godine. Ja kao najveci problem kod nas vidim korupciju. Sta god hoce da se uradi ovdje, ili treba veza, ili treba da se sa strane tuhne u djep. Isto tako nam treba i da se pocne zaposljavati po zaslugama i kvalifikacijama, a ne po rodbinskim stablima. Kada do izrazaja pocnu dolaziti inteligentni, obrazovani ljudi, mozda nam i krene na bolje.
     
  20. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Dayton nije toliki problem koliki je korupcija na opštinskom nivou, imaš mjesta gdje su večina jedan od tri konst naroda pa opet ništa neide napred kao u S.Mostu sami bošnjaci i jedna partija već 20god. na vlasti niko im nesmeta,neopstruira da idemo napred pa je stanje gore nego ono odmah poslije rata opustošili sve.