Zivot u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Feb 13, 2015.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sramota.

    Borim se ja, govorim, ali me niko ne cuje ili ne slusa...
    http://www.mpr.gov.ba/organizacija_nadl ... gTag=bs-BA

    Ispravan i legalan nacin komunikacije sa vlasti (EU, WW) je udruzenje/nevladina organizacija;
    http://sh.wikipedia.org/wiki/Udru%C5%BEenje
    http://bs.wikipedia.org/wiki/Nevladina_organizacija

    Da bi funkcionisalo, treba imati LJUDE SA STATUT-om ; http://hr.wikipedia.org/wiki/Statut

    Vise udruzenja cini SAVEZ ; http://sh.wikipedia.org/wiki/Savez

    Rezultat, rjesavanje jednog oblika problema vise ljudi kroz finansiranja iz sredstava drzavnog budzeta.

    Zamislite 10 udruzenja i 3 saveza sa istim ciljem, koliko je to glasaca?

    Susreo sam ljude iz HR koji su voljni pomoci, bas puno pomoci, ali kome?

    Tamo neko se bori, zavrsi sa poslom, ne vecera da bi prisustvovao sjednici udruzenja sa jos stotine ljudi, druze se...kod nas je bolje gledati Hose Armanda i Esmeraldu :roll:
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    20 odbijenica je nista :D Sestra potrosi par stotina maraka da posalje svim skolama papire za konkurs i nista. Svakom selu i zaseoku u FBiH. Ove tetkace sa par decenija staza se prijave u sve skole, znaju da ce biti prve u vecini njih i onda prodaju mjesto ovima koji su na drugi listi. Ti meni 10 milja, ja cu u drugoj skoli uzeti posao.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To je bilo prije par godina, sad imam posao. Mada gledam ista situacija sa kolegama s faksa.

    @Pionir - trebaju znači svi pojedinci koji hoće pošteno da rade za svoju porodicu da se povrh toga bave i politikom, sjednicama, udruženjima, "okruglim stolovima" i sl?
     
  4. xman

    xman Komšija

    Cuo sam za ovo. Bas "naski" i ljudski...
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja nisam nikad bio sit,a nisam ni sada.Živim ispod svakog minimuma,i nevjerovatno je da se najviše žale ljudi poput tebe koji žive daleko iznad prosjeka.
    Naravno da propagiram puko preživljavanje,jer bi to bio korak naprijed u odnosu na trenutno stanje stvari.Ljudi su poludili za novcem,ubijaju sebe,jedni druge i okoliš,da bi se održao rasipnički životni standard.
    Pogledaj samo slučaj Famus Gradnje,gdje su zbog pohlepe poginula 2 čovjeka.Oni pećinski ljudi su bili gospoda u odnosu na ove danas,možda su samo preživljavali,ali su bar znali da prežive.
    Ako ti se država ne sviđa,probaj da ne zavisiš od nje,zasadi sebi baštu,proizvedi sebi hranu,napravi struju,vodu itd.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Ja sam 1 godinu radio pripravnicki o mom trosku, pa sam 1 godinu dolazio volonterski isto o mom trosku, skontao posao, bio top vrijedan, gutao govna svaki dan,nakon toga su mi pinuduli posao u drz firmi, sad vec radim 10 g, taj prvi period mi je bio jako tezak i jeben, ja mislim da vecina mladi ovako nece nikad uraditi ni probati....slicno je radila i moja zena u privatnom sektoru za jednu stranu firmu. Isto krenula sa spikom treba stela ovo ono...ima fax odma bi da bude sef neki u drz firmi i slicno...ali tako to ne ide.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tensai, mislim da Neo misli na ono, da u ovoj državi nije lijepo ni onima koji na ispravan način stiču primanja veća od ostalih, već jednostavno, teško je živjeti tamo gdje sve vrijednosti izopačene u svakom aspektu sistema, *ebo ti život u kome ljude koji poznaješ iz srednje škole, sada kopaju po kontejnerima u potrazi za hranom.
    Navodim ti svoj slučaj, kao visoko obrazovan čovjek i "zaposlen", u bračnoj zajednici, živim doslovno mjesec za mjesec, u dijelu očeve stambene imovine,( a imam još 2 brata, jedan je vani pa je rijesio neka pitanja a drugi je u mnogo gorem položaju od mene), nisam u mogućnosti da uradim bilo šta, pa makar da kupim jeftini auto sa klimom star 10 godina, nego vozam 30 godina staro auto, jer u zadnjih par godina, (ugovor na neodređeno je misaona imenica u priv. sektoru, a zato krivim državu koja to sve dopušta). I sada ja trebam da formiram porodicu sa djetetom i sve ostalo. A vjeruj da u zimskom periodu, jedva ja i žena preživimo sa ovim primanjima, ali to je dobro, prijatelj koji radi kod jednog privatnika kaže "odlično, ti bar imaš koliko toliko redovnu platu". Znači ovdje je postignut cilj pojedinicima onda kada je plata redovna.
    Što je najgore, vrijeme koje sam utrošio na studij i master, koji ovdje izgleda ništa ne znači, jer možeš biti akademik al džaba, vrijeme je samo uzalud potrošeno, dok moji vršnjaci koji su prije par godina otišli vani, su stekli 10x više nego ja ovdje tapkajući u mjestu, sa SSS. I šta ja sad trebam da ovdje, govorim kako je lijepo i patriotizam i ostala s*anja.

    Neko spomenu da nas je u ratu spasila solidarnost, vjerovatno ona ista solidarnost kada komšija komšiju ubije, radi nac. opredjeljenja. Mislim da smo mi gori od onih afričkih plemena Hutu i Tutsi. Nemoj misliti da će neko iz solidarnosti pomoći nezaposlenom komšiji da kupi hrane, možda hoće jednom u toku godine, kada su kakvi vjerski praznici, ali sad da se svi solidarišu neki vremenski period jer čovjek nema posla 10 godina, je misaona imenica ovdje. Doslovno je stiglo do toga, da možeš umrijeti na cesti a niko neće ni primijetiti. Bio sam na protestima, doduše nisam na svim, ali sam čak uzeo privatni izlazak sa posla da odem kada se narod bunio, iako je u kantonu 300.000 nezaposlenih, i to ništa nije promijenilo.
    Ovdje više srednje klase nema, i ono što ima, sve je manje i manje iz dana u dan, i to je ono što mene zabrinjava, ako treba preko mojih leđa, da se gradi država i to je uredu, raditi ću ja za minimalac ako treba određeni period, kao što se u Yugi radilo, ali da radim i iz doprinosa i poreza finansiram kriminalce, lopove i nehljebare u administraciji koji po kancelarijama drpaju m*da po cijeli dan, jednostavno ne želim, jer ovdje sa ovakvim stanjem nema perspektive i budućnosti.
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    Razumijem ja tebe i najviše mi teško padaju ljudi koji ne mogu da osnuju porodicu zbog ovakvog stanja kakvo jeste.
    Ja samo želim da kažem kako se novac koji imamo no ulaže dovoljno u neke stvari kao što je zapošljavanje, planiranje, zemljište itd..
    Evo recimo heroic je uložio novac da otvori firmu i eventualno zaposli ljude,što je super,dok bi možda većina uložila u novo auto,računar odjeću itd.
    U ovakvoj državi treba misliti 10 godina unaprijed, inače završiš u beznadju,shvatiš da si u bezizlaznoj situaciji.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije ni meni sve to s neba palo, zarađivao sam za džeparac od 15. godine. Od kakve mi je to koristi kad me komšije truju loženjem ko zna čega i što mi je "glava u torbi" ako hoću da se provozam tramvajem ili na miru popijem piće sa kolegama. Jednostavno se ne može živjeti zdravo bez obzira na primanja.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    O tome ja cijelo vrijeme govorim.Treba bježat na selo,zasadit kakvu zemlju, samo tad si rahat.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kad smo kod lozenja, imam komsiju dva sprata nize, sa sela se ljudi doselili ima 6-7 godina. U pola ljeta, kad je napolju +40, oni znaju loziti. Nama dim onda gore zna izbijat kad je pritisak velik, pa izlazi kroz ventilaciju u wc-u. Ja mu jednom kazem, pobogu komsija zasto lozit u pola ljeta, a on ce meni: "zato komsija racun od struje bude 4-5km."

    :roll:
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kad smo već kod tih sa sela kod mene se u zgradu doselilo raznih likova, više skoro da i ne znam nikoga u ulazu, jer su mnogi ili umrli ili odselili, a došli drugi kao podstanari ili se vratili u stari stan odnekud.
    Ali hajde sve bi to bilo ok da nisu donijeli svoju "kulturu". Evo za primjer: nebitno da li je dan ili noć konstantno lupaju vratima lifta i to udare najjače što mogu. Isto tako i ulaznim vratima, a ionako su tanki zidovi pa se sve čuje. Onda iznad mene se doselio neki "efendija", odnosno neki hodža. Kad je doselio stalno su bili neki "radovi" da se nije moglo spavati, čak i naveče je lupao. Često nam je bila poplava na plafonu, otac ga je opominjao par puta on klimne glavom i opet on svoje :D
    Onda idući slučaj izađu hanume na balkon pa istresaju sadržaj pokrivača direktno drugima na glavu. I opet hanuma od efendije.
    Otac dok je bio predsjednik udruženja OEV u zgradi je dosta toga pokušao uvesti. Stavio je nova ulazna vrata koja se otkad je zgrada napravljena nisu promijenila, a sve je bilo kako treba, jer je razumno trošio doprinose od tog posla i još je ostalo para. I rekoše komšije stavi vrata ne trebaju nam ključevi, jer na prošlim se zaključavalo, a nekad nije htjelo da se otključa i bila teška vrata i onda nova vrata stavljena dolazi jedan i pita a gdje su ključevi. Otac okrečio ulaz ovi išarali, stavio novo ogledalo u lift koje nije bilo godinama ovi razbili, promijenio tipke u liftu ovi ih zakucali. Šta reći nego hajvani od ljudi.
    Ovaj što je bio potpresjednik stalno je kinjio oca, skidao njegove obavijesti, i želio da dođe na njegovu poziciju. Inače čovjek po čitav dan ništa ne radi. I kako je došao konačno na poziciju predsjednika, račun je otišao u minus, lift više ne radi nego što radi, čak je bilo opet poplava u podrumu, jer svako odvrće ventile od pumpi kako hoće itd.

    Ima tu nekad i pozitivnih situacija. Evo opet s vratima od lifta. Na prizemlju uselila neka fina familija s malim djetetom i stalno međedi lupali vratima, i ljudi još lijepili na vrata "Molim da ne lupate vratima" čega sam se ja uvijek pridržavao, ovi to pocijepaju. I konačno im pukne film i ugrade automat na vrata od lifta da se vrata postepeno vraćaju i da se ne mogu širom otvarati s lakoćom. Eto nek sad probaju i to odvaliti. Ili hodža jednom na parkingu zagradio ljude, došao komšija i izbušio mu sve 4 gume, jer mu nije bio prvi put :D
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hajde barem ste imali od nekud para, mi smo zivjeli u centru Prijedora (bukvalno pjesacka) i opet dosta ljudi uopste nije placalo odrzavanje, 15KM mjesecno cini mi se. Sa toliko para se naravno ne moze ni ocekivati nekakva perfekcija u zgradama, i tako nam stanovi propadaju, moras sve sam ulagati i onda kad pogledas na zgradu ono tesko sarenilo, od klima uredjaja do prozora razno-raznih varijanti.

    Dok sam bio u BiH tezio sam otici na selo kod majke gdje bi se pravo opustio od svega, jedno vrijeme se bio i odselio gore, mir i rahatluk kakvog nema. Izgleda da vecina tezi u grad, u mene bas kontra bilo nesto.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kod nas su u Zenici najgori soliteri. Poganijih zgrada nisam vidio. Sestra mi zivi u jednom vec 2-3 godine i nikada joj nisam otisao a da oba lifta nisu popišana. Ljeti je smrad neopisiv. Zivi na 15 spratu pa stepenice nisu opcija. Da se mora do osmoga sprata hodati, moglo bi se.

    Dok sam bio u jednom soliteru, ne znam da je bilo dana a da nisam cuo kako neko sa prozora baca kesu punu smeća. Bolan na svakom spratu ima smetljarnik. Ili oni likovi sto peru balkone, otvori vodu, baci šlauf na balkon i tako curi citav dan.

    Kod mene u zgradi od sedam spratova prije par godina sakupljali pare da se dole na ulazu napravi brava. Ubij me ako sam vidio da su vrata bila dva puta zakljucana. Stručnjaci otvore vrata, okrenu kljuc da viri "jezik" i onda se vrata ne mogu zatvoriti do kraja. I tako vrata nisu nikada zakljucana. Nas treba deložirati na mjesec.

    Neki dan gledam dvije mladje cure idu ispred mene. Baciše kesu nekog čipsa kao gospoda. Daleko smo mi od civilizacije.

    Treba zakljucati obe teme. Ubili smo brašno u njima istom pricom. Ovdje je tesko a tranzicija se ne nazire.. i to je sva poenta.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kod mene se malo smirilo. Prije su bacali s 15tog sprata (terasa od zgrade) kese sa svim i svačim, jednom čovjeku kola razbili. Bilo je i šanera i čega sve još ne. Pišalo se i po liftovima.
    Drugi ulaz kontra slučaj od mog. Ljudi prije nas stavili vrata na ulazu, čak su čitavu kabinu lifta promijenili sa kontrolnom pločom. Ljudi se ujedinili i uzeli stvar u svoje ruke. I bilo je sve mirno godinama i evo i kod njih počeo opet vandalizam. Neko je isparao u kabini ogledalo i tipke na ploči.
    Mislim da bi baš teme trebale da ostanu :)
    Ima zanimljivih priča, a možda neko izvuče iz toga neku korisnu ideju. Ako ništa da se malo "proluftamo" od svakodnevnih frustracija.
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    ja sinoc sa posla dodjoh, tablica od auta zakacena za brisac.
    Kontam neko me udario, vidim dole izlomljena plastika gdje stoji...
    gledam, nema packe ,ko da je neko uzeo skinuo izlomio...
    vjerovatno kerovi..
    samo kod nas :)
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I to je vala pravi apsurd življenja, došli divljaci sa sela da istjeraju pitome ljude tamo gdje njima nije bilo dobro.
     
  19. anel007

    anel007 Komšija

    @neo: pa brate idi preko grane, koliko sam skontao ozenjen si pa se ne mozes udati za papire ali ganjaj kakve konkurse za posao i idi na radnu vizu ako ti se vec toliko ne svidja ovdje, ipak si najpametniji, najposteniji i niko nista bolje od tebe ne radi pa ce ti sigurno radna mjesta na zlatnoj tacni nuditi

    zar stvarno mislite da je tako lako snaci se tamo, imam nekoliko poznanika koji su pokusali otici na divljaka i sve i jedan se vratio nakon nekoliko mjeseci provedenih po kojekakvim azilima, opcija za otici iz bosne ti je udaja za papire, da nekako sredis radnu vizu ili ako ste u godinama za studiranje i imate novaca ili znanja otici kao studenti pa pokusati nesto iskombinovati da ostanete

    ovo za seljake sa sela bas i nisi u pravu al et, istina da se naselilo iz svih dijelova balkana po sarajevu ali niste ni vi domaci neke cvjecke da se ne lazemo, mada ne bih sad tu temu da otvaram, bolje je
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Tema je "Zivot u BiH" pa vjerovatno mozemo pricati o migraciji stanovnistva sa sela u gradove. Opste je poznato da je to bio trend, sad vise nije jer ni selo nije selo kao sto je nekad bilo. Nekad je seljak bio gospodin covjek koji je vjerovatno imao vise od gradjanina, radio poslove koje seljak radi i zivio kao seljak.

    Problem je sto je medjugeneracija naselila gradove, prilicno needukovana ali sa onim obicajima koji ne dolice gradskom ponasanju. Niko vise nece da bude seljak, na svu zalost.