Zivot u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Feb 13, 2015.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imam EU državljanstvo ne moram se zajebavati s tim glupostima, ali isto tako tražim mrvicu svjetlosti na kraju tunela da ne moram ići iz grada u kojem mi familija živi preko 200 godina, kontaš. Ono što je defacto da do '92 nije bilo hrakanja, pišanja i sranja po ulicama, vikanja "baabooo" preko ulice, bacanja smeća sa prozora, testeranja i cijepanja drva subotom i nedjeljom u 7 ujutro, blokiranja sporednih ulica omanjim brdom uglja, žderanja bureka sa lukom po trolejbusima i sl.
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    u ovoj i temi oko odlaska si naveo toliko stvari koje ti smetaju da bih ja do sad 3 puta otisao kad bi mi toliko stvari islo na zivce, mada ja od svoje 15. kako redovno hodam po gradu nikad nisam vidio 80% stvari koje si ti naveo mada opet ja sam tu u prolazu, da zivim mozda bih i vidio nikad se ne zna

    elem sto se tice migracije stanovnistva u grad toga je uvijek bilo i sumnjam da ce prestati, ja sam silom prilika morao doci tu gdje jesam 96. a vjerujem da nije bilo to sto je bilo u Sarajevo bih mozda dosao samo na studije ili onak nekad vikendom da pojedem te sarajevske cevape i slikam se kod vjecne k'o svi turisti

    ovo sto japa kaze je ok, komplet porodica mi je potekla sa sela a i trenutno zivim na selu, nije mi nikad bio problem raditi oko kuce, baste i sve ono sto zahtjeva taj zivot ali isto tako nit hracem, nit pisam po ulicama, nit bilo sta sto je neo naveo nebino jesam li na selu ili u gradu, velika je razlika izmedju covjeka koji zivi na selu i zadnje stoke koja radi stvari iz citiranog posta a takvih ima kako u gradu tako i na selima i tu smo svi u istim, da prostis, govnima
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sarajlije generalno krive "doslje" za sve lose sto se desi. Iz mog iskustva, ko je odrastao u manjem mjestu, daleko je bolje odgojen od gradske djece.
     
  4. xman

    xman Komšija

    Imam ista iskustva.
    A sto se tice zivota u BIH jedini nacin po meni je da nadjes neki jeftiniji hobi da ti okupira misli inace...
    Dovoljno je da covjek procita par stranica ove i teme koja je prethodila ovoj da ga neka depra uhvati,a svi smo relativno mladje osobe,jos nismo totalno "pregazeni".
    Mozda je neki vid bijega od svega sto me okruzuje ali ja npr nikada ne gledam tv. Nemam niti antene,hdmi kablo u u tv-u i motaju se tamo filmovi,serije itd. Imam dosta hobija kroz gaming,film,knjigu,muziku,pecanje itd i pomalo se plasim sta ako to nekada nestane. Zapalim skoro cigaru ispred kladionice sa rajom iz komsiluka,onako cisto da vidim sta ima novo kod koga i zaprepasti me oni sto cujem. Momci su u teskoj depresiji,socijalne teme su jedine,jednostavno kao da sam zapalio sa nekim djedovima koji su prezivjeli koncetracioni logor u drugom svjetskom ratu. Tuzno.
    A na fejsu kod djevojaka je jos tuznija situacija. One su u nekom svijetu diva i top modela. Pa nema je da nije bar jednom okacila na zid sliku sebe kako reklamira dupe dok iznad slike ide neki citat u fazonu "osmijehom su pokoriti svijet". A znam te cure,nista one nece pokoriti :roll:
     
  5. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ovde su ljudi dosta lijeni . Ja razumjem Bahamuta . I ja sam rintao kroz srednju skolu u kaficu ... prva smjena skole druga smjena za sankom i obrnuto ... Imao sam solidan dzeparac , mogao sam drkat neku stvar i sjedit u stanu , al kad sam od svojih para kupio ps2 od 1200 km skontao sam sta trud i rad mogu donjeti . od tada cu pojest kamen ako treba al nece me zaustavit .
    Hvala roditeljima sto me nisu uljuskali i umazili vec su rekli idi zaradi imaj svoje pare plus na ovo sto mi ti mi damo . tako sam i dobio neke radne navike . imao sam svoj mali autic i dzeparac al mi nije bilo mrsko otic sa komsijom pokupit cumur za cvaju . pff cvaja u to doba ko kuca :D i sad nedo Bog da se sta desi unosio bi cumur .
    para ima samo ih treba znati uzeti .
    1000 puta ljudi kukaju , ponudim im da ih odvedem kod prijatelja u kafic ili negdje da rade jooooj necu ja to . jbg jarane radi sta mozes ako sta naleti sta bolje furaj :)


    PS . ne kazem da svu svi lazy , vec vecina !
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Ovi 100% čaršijaneri svuda umislili da su im došlje uništili gradsku idilu. Bacanje smeća s balkona, pišanje u haustoru, šaranje zidova i demoliranje liftova su izmislili čaršijski huligani.
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker


    i ja sam dosao u TZ . dan danas me jedva prihvate . a nikad im nista nisam uradio :) :D
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Jesi l' probo pišat u haustor?
     
  9. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ne pišam gdje zivim . Za razliku od mnogih tuzlaka iz carsije pa svale sve na doslje lol
     
  10. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Al ga pretjera prijatelju ... Bio sam "došljo" u Sarajevu gotovo pet godina, na Pofalićima, ovo što si ti sve napisao nisam vidio dva/tri puta. Zgrada u kojoj sam živio je praktično apoteka kako je bila čista. Za stanje haustora su krivi svi stanari, ne samo pojedinici. Vikanje "baabooo" preko ulice ne možeš porediti sa hrakanjem i pišanjem po ulicama. Djeluješ mi kao neki mrzovoljni tip koji otvori prozor zgrade, pogleda na ulice i kaže : "Nema više gospode u Sarajevu".
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Svaki hajvan se može ukrotiti sa zakonima ali ne samo donošenjem zakona kao što je to u BiH, već i provođenjem istih. Skoro sam bio sa jarano iz dijaspore na kafi, zapalio čovjek cigaru i stalno se osvrće okolo, reko "šta ti je ba". kaže tamo je platio par puta kaznu od 100€ za pušenje na javnom mjestu, pa stalno ima strah, od komunalne policije.

    Drugi primjer, znam jednu lokaciju pored ceste gdje narod bacao smeće u rijeku, i lokalni ekološki inspektori su stavljali znakove upozorenja, i ni to nije pomoglo. Na kraju su stavili video nadzor i nije više bilo smeća.
    Znači na neki način sve se može urediti ovdje. Samo treba imati sistem.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam vidio dosta toga. Jednom prilikom mi se zapalila stolica na balkonu od opuska iz nekog od stanova iznad. Drugom prilikom su mi bacili smece kroz prozor, koje je opet meni upalo na balkon. Vise puta sam naisao na govno na stepenicama, narkomana koji se bode itd. Valjda je to prokletstvo svakog veceg grada, ne mora biti direktno vezano za dosljake. Dosta ljudi se poseljacilo u ratu, i nisu nikad ni dosli sebi. Danas odrastaju generacije rodjene u ratu, idoli su im carsijski mafijasi i zvezde granda s plasticnim sisama. U Sarajevu danas ni jedan balkanski rok bend ili pjevac ne moze skupiti raje koliko moze Seka Aleksic.
     
  13. rama

    rama Aktivista

    Činjenica da se mora stavit znak da se ne smije bacat smeće u rijeku (a da ne govorim o ostalim metodama) dovoljno govori koliko je dobro kod nas. Samo ne znam kako se u svu tu priču uklapaju one šuplje da su ovdje svi fini i dobri i da ti svako hoće pomoć, a truje te nonšalantno.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Razlika je izmedju seljaka sa sela i seljacine sa sela ili iz grada. Fazon je sto je pod utjecajem seljacina i dosta gradske raje, tj djece postalo seljacina. Samo po novcaniku. Kesa sa smecem sa prozora 1000KM i to nema usvojen zakon ali se ne primjenjuje nego odmah kazna i zapljena imovine. Za sve. Parking na nedozvoljenom mjestu 400KM, crveno svijetlo 2000KM i vozacka na godinu dana. Ja da sam vlast ljudi bi plakali za titinom milicijom. Ali bi sve bilo pod konac.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    Ko misli da su kod nas ljudi dobri, očigledno nije nikad izašo iz države.

    U Tuzli nisam došljo, ali znam da su došlje samo mogli popravit prosjek.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mozda u odnosu na onu strukturu ljudi koja je ostala nakon masovnog odljeva prije, u toku i neposredno poslije rata. Al tako je i u Sa.
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    Mora biti red, rad i disciplina toga kod nas nema! znači nema standarda ni u čemu, nema odgovornosti itd itd
    Ja odgovorno tvrdi da u svakoj drža firmi da je viška 1-2 u proizvodnji i jedno 3-10 ljudi u adminisraciji.

    Drugo u tuzlanskim državnim firmama lakše se zaposli neko sa periferije...nego neko iz tz...

    Problema je more, na svakom koraku...problem sa selima je gradnja na divlje...ulice jako uske, ta nesređana putna komunikacija...kotlovnice u svakoj kući itd itd...zimi je to katastrofa....
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    ^ normalno da je viska, prije nekoliko godina morao se zaliti na racun u telekomu i silom prilika usao u jednu od kancelarija, u sobi 2x2 su bila 3 stola i 7 stolica koliko je i bilo zaposlenih, sa toliko zaposlenih do sad su mogli lijek za rak izmisliti a ne uvoditi tamo nekakve izvorne kanale svako 3 mjeseca :mrgreen:
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    To sto bi ti zelio je diskriminacija druze :D Pa nije ti Tuzla kao Banovici pa da ne da Kuko nikome da udje a kamoli da se zaposli. Ako se tebi svidja takav sistem, onda je do tebe.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    nisi me skontao ja sam protiv toga...ali to je tako...