Zivot u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Feb 13, 2015.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U BiH je koruptivni sistem razrušio sve moralne vrijednosti i ušao u svaku poru sistema, i više nikada i ni na koji način se to neće moći vratiti, jer su dinastije uvezanih porodica pokrile sve domene i vladaju (slično demokratijama recimo Nigerije i Južno Američkih država), jedino da dođe nekakav stranac pa sve to razbaca, ali takav jedan bi morao imati ovlasti iznad ustava i svega.
    Vjerujte dovoljno je da uđete u neku instituciju ove države, kradu od portira do direktora. Kod nas u Tuzli recimo i ako krenes kakav lokalni biznis, imas prvo reket.
    Heroic ti možda imas sreće pa posluješ sa strancima, ali ovdje vjeruj da se baviš, recimo proizvodnjom ili nekakvim biznisom sa ovim našim komitentima, osuđen si na propast, osim ako to nije u službi nekakvog pokrića kriminalnog biznisa
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Korupcija je posljedica neimastine, tako da to ne moze biti uzrok ovakve situacije vec posljedica. Neimastina je proizvod nestabilne drzave. Nestabilna drzava je proizvod podjeljenosti naroda unutar drzave. Podjeljenost naroda je nastala ratom a nastavlja se dejtonskim sporazumom. Gledajte stvari globalno na nivou drzave, nikog od potencijalnih stranih ulagaca ili partnera ne zanima sto je jedan dio drzave jednonacionalan ili "stabilan". Ovakva situacija naravno odgovara ovim krvopijama koji sisu narod 20 godina, a narod ovce ne gledaju globalno.
     
  3. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kao da u ovoj zemlji postoji adekvatna politicka alternativa, pa kad jedni ne valjaju izaberes druge. Ovdje smjenis jedne, a dodju isti, ili jos gori. Bez obzira na stranku, sve su to ista go.vna kad se dokopaju fatelje.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zato sto ne valja sistem troglave azdaje, opet Dejton.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja sto imamo podijeljenu drzavu, kantone, nepotizam, korupciju, kriminal, previse love se trosi na vladu, previse zaposlenih u drzavnim sluzbama/firmama, sve najbitnije (zdravstvo, obrazovanje, policija i vagon drugih stvari) je ocajno.
     
  6. pac

    pac Komšija

    Wto heroic sve smo rekli mislim da može lock teme. Kratko jasno osuđeni smo na propast.
     
  7. Tensai

    Tensai Komšija

    Mislim da sve i nije toliko crno.Sve u svemu koliko radimo,koliko smo vrijedni i pametni,super i imamo.Na životu as održava brojna dijaspora,te ostavština iz Jugoslavije.
    Dokle će to još trajati upitno je.
    Meni se ovdje svidja taj neki ljudski duh,smisao za humor i neka pozitivna energija.To je teško naći na zapadu,jer su ljudi nekako hladni, distancirani i pomalo deprimirajući.
    Sviđa mi se što nekako u svakoj situaciji nađemo svjetlu tačku.
    Možda sam ja jednostavno navikao na život u ovoj državi pa mi se zato ne ide odavde.Ali što se tiče budućnosti ne mogu reći da sam optimističan.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Meni se cini da ti sam ne znas sta da mislis. Prvo nije sve crno, pa onda na zivotu nas odrzavaju. Pa onda ovdje mi se svidja, ali nisam optimistican. :D

    Cinjenica je da mi zadnjih 10 godina nismo napredovani ni u cemu. Nezaposlenost, neimastina, korupcija, kriminal, sve je to raslo, a BiH je na svim ljestvicama kojima se mjeri nesto znacajno pala. I nema to veze s tim ko je na vlasti, svi su isti. Kad treba sebi dici plate, lako se nadju glasovi.
     
  9. Ziks

    Ziks Aktivista

    Smijesno je reci da u ovoj drzavi ima zivota ...
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja kad pogledam oko sebe vidim sve nova auta,kafići vazda puni,više od pola ovog foruma ima i7 mašine.
    Ja opet kažem,koliko radimo i s obzirom na korupciju i sve nabrojano,i nije toliko loše..
     
  11. Ziks

    Ziks Aktivista

    Pogledaj malo van Sarajeva , Mostara , TZ , Banja Luke. Bit ce ti sve jasno.
     
  12. rama

    rama Aktivista

    Jedino što ovdje ne valja su ljudi, koji su iskonski loši (da ne kažem zli) već stoljećima i to je to. Pozitivno je što smo imali sreće, pa smo vazda bili pod tuđom čizmom, pa i nije toliko stizalo do površine to naše...
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Kontao sam da napisem nesto u onoj drugoj temi, ali ova mi je ipak bliza, znaci tu sam gdje jesam :)

    Da valja, ne valja ali u ovim mojim "selimovickim" godinama nisam bas za zapocinjanja avanture u stranoj drzavi. Ja sam vec duze vremena iz svakodnevnog zivota izbacio sve vrste domacih bombasticnih vijesti i izvjestaja o radu politicara i nekako zivim bolje. Imam osjecaj da nas mediji jednostavno bombarduju losim vijestima pa je onda i opsta slika crna kod vecine ljudi. Na kraju krajeva fol je biti zadovoljan sa onim sto imas a raditi na tome da imas vise i nekako nadjem mir i spokoj bez obzira na lose stanje oko nas.

    Da bi se nesto promijenilo trebali bi mladi i obrazovani ljudi da se ukljuce u politicki zivot uz jedan veoma bitan uslov a to je da ih vlast i moc ne promijene a nazalost takvih je malo. Veliki procenat ne zeli uopste da se politicki angazuje ali je zato spreman da sa secije drzi predavanja kako su svi pokvareni i kako rade kako ne treba. Onaj mali procenat koji se ukljuci u politicki zivot u velikom procentu postaje kao i ova vladajuca elita a oni koji ostanu dosljedni nekim moralnim principima se utope u masi ovih koje je obuzela moc, vlast i pohlepa.

    Ko je mlad i bez obaveze nek proba negdje vani, svakako ima bolje sanse da nesto napravi, ali nek se ne zavarava da ce mu biti lahko. Morat ce raditi zestoko i mukotrpno da dodje do nekog rezultata. Kad bi takav trud i ovdje ulozili mozda bi i ovdje nesto napravili ali ...

    Uglavnom neki sociolog rece da se promjene desavaju ili na nacin da jedna generacija izumre ili revolucijom. Mi smo historijski skoro uvijek blizi ovom drugom rjesenju ali zivi bili pa vidili.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima nedovrsena kuca sa garazom na Ilidzi : http://www.pik.ba/artikal/13435649/kuca-ilidza/

    Slabo si se ti raspitao druze ili malo pripazi. 50.000 KM je nista za ravno zemljiste i relativno blizu centra grada Sarajevo, pa da ima gradske komunalije (struja, voda, kanalizacija) i opstinsku saglasnost za gradnju, jos sve cisto ko suza i/ili 1/1, ne 1/5 i sl.
    Zemljiste treba da bude mnogo skuplje od same gradjevine, mozda neka niza cijena za zemljiste u vlasnistvu opstine koja ti dozvoli gradnju kuce u obliku 1/2 itd.
    Pazi da te neko "ne ujede", a nemas dozvole dovesti npr kanalizaciju do svog zemljista, plus trebas dobro-dobro provjeriti Sudsku i Opstinsku administraciju, npr gazda u sudskoj ima hipotekarni ili neku drugu vrstu kredita, a u opstini sve cisto.

    Situacija u drzavi se moze popraviti kada se mi uhvatimo malo za mozak-vise za .i. i to na slijedeci nacin ;
    DISKRIMINACIJA POLOVA!!!
    Sve po Zakonu 1:1 da se uredjuje stvaranje jednakih mogucnosti ostvarivanja prava i obaveza!!!

    ZENE u BiH rade mnogo lakse i sigurne poslove npr ima li i jedna da vozi sleper ili automehanicar-ka?

    Ako je lijepa-neka je na TV, ako je dobra-neka je npr u trgovini, ako je ruzna i debela neka servisira ove lijepe i dobre.

    Rade u marketima za kasom, buticima, solarij, lakiraju nokte, cupaju obrve, avon/oriflame, prodaju mobitele, vode sportsku prognozu (izuzev Adrijane koja je boooomba), BINGO SHOW ( :roll: ), vecinu poslova s djecom rade zene, apoteke, doktorice na ocnom (hirurg-mesar je musko), medicinske sestre (posebno na ortopediji i traumatologiji gdje lezi covjek od 100kg ili porodicna medicina), vecinom i to 10:1 rade u apotekama, BHTelecom i posta na salteru (onaj foot-onja sto nosi penzije je postar na - 30), cistacice, administratorke, sekretarice, banke su pune zena (sve pametnije od nas kada banka jednom godisnje placa odmor na moru) itd...

    Puno sam sada napisao, ali imam jos ideja :smt005 , neko jos neko nesto napise :smt005
     
  15. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Iskreno, zasraste sa objema temama. Teme trebaju biti :

    1) Savjeti za vizu/radnu vizu u druge države
    2) Prilike za realnu zaradu u BiH

    Prosipamo svi iz šupljeg u prazno.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pa nije ni to lose sto predlazes, da i o tome malo popricamo, ha ja, bar nam je fino ovako, jos da smo na kafi, pa dješ bolje :)
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To je urbani mit, a sa humorom i energijom teško da možeš platiti račune zar ne?
    Kod nas kafići i parking placevi dobro rade, pa treba s nekim ući u taj posao.
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Gledam "Vijesti u 7" i razmisljam: "Odo vala iz ove vukoje*ine, dosta mi je svega". Nako toga pregledam "Paralele" i kazem sam sebi: "Ma kud cu u pi*du materinu..."
     
  19. Tensai

    Tensai Komšija


    Hoće itekako,solidarnost nam je pomogla da preživimo rat.Niko nije imo marke,pa smo opet svi imali krov nad glavom i šta da jedemo.
    Svi su svima pomagali u poplavama,davali stanove i kuće,hranu odjeću itd...
    Nedavno je jedan čovjek iz Sarajevo dao stan beskućniku na korištenje.
    Meni je moja familija i prijatelji pomogla gomilu puta kad je zatrebalo.
    Otiđi kod švabe na večeru i na kraju kad pojedeš će ti dati račun.
    Nisu ovdje ljudi loši,baš naprotiv, samo smo malo priglupi i kod nas vlada tipični južnjački hedonistički mentalitet;samo daj da mi je danas dobro a za sutra ne brinem.Takve je najlakše preveslat i korumpirat.
    Takvi negativni stavovi nas mogu samo unazadit,treba malo uložit u ovu državu i ljude pa će se možda rezultati pokazat,a ne samo prst u uho i gledat kako pobjeć odavde.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Možda je tebi bilo dobro u ratu i bio si sit, ja nisam. Majka mi je kao medicinski radnik pomogla u spašavanju desetina ljudi da bi bespravno dobila otkaz nakon što je seljačina iz istočne Bosne došao na mjesto direktora doma zdravlja. Ja od završetka faksa dobio barem 20 odbijenica za posao. Punac na minimalnoj vojnoj penziji. Kakvo ulaganje u državu koja ne želi ni mene ni moju rodbinu.
    Čuj prst u uho i pobjeć, kako te nije sramota tako nešto napisati a ne znaš kakvi se razlozi iza toga kriju. Šta ti činiš za svoje sunarodnjake osim što propagiraš puko preživljavanje?