All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Otac ima pasata isto godista isto kilovata kao i moj. Trosi vise od mog. Njegov ono obicni dizel a moj econetic. Da je i njegov bluemotion vjerovatno bi bili isti.

    A turbina i dizne i to je vec suplja prica postala. Zamajac ok. Taj ce se potrositi na 200-300k km bez obzira na sve al dizne i turbo skoro da mogu garantivat da nece nikad stradat ako se vozilo odrazava kako treba.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Tvrdis da su polovnjaci benzinci skuplji ili sam lose skonto? :D Da se razumijemo ja kad bih kupovo novo auto islo bi benzinac hibrid ali posto je polovno dizlo puno bolji izbor od benzinca.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa u jednu ruku je i @XTRage upravu, ja imam istu potrosnju sa 1.6HDI 2014g kao taj 1.5 TDCI kad ga mazim, pazim i vozim kombinovano. To 3.5-4 moze bilo koji motor iz ove kategorije da izvuce.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    I sta to dokazuje? :D
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Kaže ti da sa takvom vožnjom daviš mašinu i da ćeš servis naci prije nego što bi trebao pa onda skupim servisiranjem dizela daš svu onu uštedu koju si postigao vožnjom na hiljadu obrtaja. Zato vam se regeneracija konstanto pali i ne moze da odradi svoje jer ne vrtitte motor preko 3k.

    Sto se benzinaca tice, i to je u pravu. Ima ih jako malo. Cak i kada nadjes benzinca kojeg hoces, bude skuplji jer je ocuvan ili ima plin pa ljudi i to hoce da naplate. Benzinci inace jesu jeftiniji za kupovinu, dizel je skup u startu, ali benzinaca ima tako malo da nema izbora.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ljudi moji kad se pojavio 1.9 PD a kad taj 1.5, ima sigurno 15 godina razlike, cak ni prncip ubrizgavanja im nije isti.
    Recimo pola marke na 100 kilometara, to je 100 maraka na 20 hiljada kilometara godisnje, 8-9 maraka mjesecno, jel to vrijedno rasprave kad ces spustiti 1000KM na kupovini ako se znas cjenkati.

    @dmr da, isti benzinac ko moj dizlo polovan kosta 20-30% vise a nov je 20% jeftiniji.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja kad sam trazio skodu benzinjare su bile jeftinije po 4000KM :D A nema regeneracije kod mene, nema dpfa :D
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Haha, pa ni dpf-a nemas a potrosnjom se hvalis :D
    To ti je vrijedno 0,3L lagano.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    A ti si tvrdio da dizeli ista godista isto trose a eto kod mene i Dine gotov isto trose a razlika 15 godina :D Kakva je to racunica ba? :D Evo recimo da trosis 2 litra manje od benzinca, to ti je 4KM na 100km 40KM na 1000km. Meni znaci :D
     
    Last edited: Feb 9, 2021
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kazem poredi sebe sa 1.9JTD a on sebe sa 1,5-1,6dci slicnih generacija i godista.
    U tom slucaju je razlika max. 0,2-0,3L, pola marke na 100km nije vrijedno ovolike rasprave.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne poredimo se mi, otkud ti to? Samo nako postavljamo potrosnju dizla :D
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Takmicenje ciji je manji :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa mora se cojk u necem takmiciti :D
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    O cemu ja pricam citavo vrijeme :D
     
  15. xman

    xman Komšija

    Ja sa 508 prelazim 1400km sa 70l. 5l
    Svaki dan se auto vozi na relaciji Dobrnja-Tuzla(UKC,ili Bingo CC)
    2.0 Hdi 103kw
    Zena naravno i da hoce ne zna ekonomicno voziti.
    Istina ja vozim 60-70 na sat.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A o cemu ja pricam? Niske potrosnje su ostvarive u dobrim uslovima sa dobrima autima i dobrim soferima. A uslovi i sofer nose najvise poena. Navedi gdje sam tvrdio nesto drugacije i banujte me trajno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Ja ne poredim, samo ti kažem da nema veze koja je generacija i koliko je kubika ili kilovata. Vidiš kod mene dva auta koja su dobro daleko po svemu, a potrošnja nemal ista... Znači i da je do vozača dosta... Golf je bio brutalan sa snagom, a vidi da razlike u potrošnji gotovo da i nema i plus stariji 14 godina...


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma



    1700km sa jednim tankom, 3,86l prosjek :D

    Evo i Superb 3,3l :D

     
    NAILS and dams82 like this.
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dams82 PD (svakako stedljiv) tad pri kraju razvoja, euro 3 norma, bez dpf-a, mozda i bez egr-a.
    Nakon toga rani CR-ovi, prvi DPF-ovi na silu nalijepljeni u izduv, egr obavezan, potrosnja naravno 1-1,5L veca.
    Sada puno ispoliranije dizne, doradjeni DPF-ovi, aluminijski blokovi, laksi unutrasnji dijelovi, vratila se potrosnja na ono staro ali uz puno bolju ekologiju.

    Zato kazem poredite jabuke sa jabukama, itekako ima veze generacija i kontekst.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sada dobijam inspiraciju da idem do Lukavca da nabijem potrosnju na 2,2l/100km :D