All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. nFare

    nFare Komšija

    Realno je da za 10 godina dizela neće biti a realno je i da ćemo tada možda svi voziti kineske el. aute :D
    Sve je to politika, šta država kaže tako će i biti, sad je primjera radi u njemačkoj godišnji porez na dizela 250€, na ekvivalentnog benzinca koji izbacuje više co2 je 100, preko noći mogu povećati porez na 500 i više niko neće dizela voziti. Već sada je po većim gradovima u par ulica zabranjen prolaz dizelima euro 5 i manje, stoja kazna kad te snimi.
    Nema inovacija, skuplji proizvodni proces i izumiranje je neminovno baš kao što su i plazme izumrle iako je pola foruma govorilo da se to ne može desiti.
    U limuzinama od tri tone dizel ima itekako smisla zbog mamutskog obrtnog momenta na niskim obrtajima, ja ne bih nikad terenca benzinca vozao.
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ide sve ma hibride i elektricne. Porshe izbaci elektricni..

    Kad neko izmisli bateriju koja ce biti top jaka... Bye bye gorivo

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Naravno da sve ima svoju primjenu, ko vuce tesku prikolicu ili kucicu za njega je dizlo.
    Elektro ima smisla za gradsku voznju, gdje mali domet nije problem, neko cudo sa 2 tone litijuma i vecim dometom ima odmah u startu katastrofalnu eko-bilancu.

    Bit ce zanimljiv razvoj situacije, hibrida svakakvih (obicnih, plugina, range extendera), elektricnih sa manje i vise baterija, vjerovatno i na vodik.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hyundai jedini ulaze u fuel cell tehnologiju, hidrogen, smatraju da je cisti elektro pogon promasaj. Sama procedura sipanja hidrogena u rezervoar je dosta slozena, gorive celije su potrosna roba, mozda cak vise od litijum-ion baterije.
    Nexeo im ima domet oko 550km, a kosta 60k $.
    Vidjet cemo za 5-10 godina, ali mislim da je elektro ipak buducnost.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ima toyota Mirai, imas dosta auta u Kalforniji koja su na H2,imas i H2 pumpe (crpke).
    Ovi svi sto seru po dizelima kako ce ae ukinuti, pa ukinuti ce se u isto vrijeme i benzinci, CO2 zero emmision u 2050-oj, samo elektrika, a u evropi 2030 samo auta bez fosilnih goriva, odnosno električna..
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hyundai bas ide na to da i kucanstva koriste gorive celije, ne samo auta. Imaju neku viziju da se na taj nacin opskrbe el. energijom, i sama J.Korea kao drzava ulaze u to. Mozda znaju nesto sto mi ne znamo. Trenutno mi elektroauta izgledaju kao sigurna buducnost, samo da usavrse tehnologiju sa baterijama.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    I sjebu planetu praveći ih
    Baterije su samo tačka dok se hidrogen ili nešto drugo ne usavrši

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja se nadam da su baterije prelazno rjesenje... Trenutno mi je neki hibrid najbolja opcija..
     
  9. xman

    xman Komšija

    Gdje u TZ ili okolici ima bas dobar autoelektricar? Parking senzor je u pitanju.
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Miko u Barama (HiTech), a možeš i u Meti pogledati kod Mladena.
     
    xman likes this.
  11. xman

    xman Komšija

    Da nemas mozda neke kontakt telefone ili tacne lokacije tih majstora. Hvala
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    xman likes this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma


    Koja je raketa ovaj novi 911 turbo

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    edgsi and Vedo like this.
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jel dizel? :D

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    dams82 likes this.
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dino73n nisu smjeli napraviti dizel, ne bi bio legalan koliko bi bio brz :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dino73n likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li je neko mijenjao registracijsku tablicu? Moja je ostecena tokom udesa, nije strasno, ali u svakom slucaju zelim da je promijenim i interesuje me je li se moze voziti dok oni ne izdaju drugu.
    Kako sam shvatio dodje se s potvrdom kad bude gotova i donese se stara, a dotad se moze regularno voziti?
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Nisam siguran, mislim da prvo moraš vratit stare, pa da izađe u službenom glasniku da su nevažeće pa tek onda da se izdaju nove. Inače sam čuo da je prava komplikacija doći do novih tablica, osim troškova puno ima papirologije. Ne zaboravi da moraš osim tablica mjenjati saobraćajnu, vlasničku i zeleni karton. Raspitaj se u svom osiguranju, oni najbolje znaju.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislio sam da se mijenja samo jedna tablica koja je ostecena, ja komplikacije bezveze
    Hvala
     
    bhd likes this.
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Nije to komplikacija, to je nekomskuntao damaksimalno izmuze narod.


    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pegla teska procedura, ako se sve vidi i kao sto kazes "nije strasno", ostavi se tog zahmeta u zivotu, ne treba ti to :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk