All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ovi iz svedske nas zajebavaju :D
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mondeo 1.5tdci 88kw max speed 192kmh minimalna potrosnja 3.6L
    Kuga sa istim motorom max speed 173kmh mimimalna potrosnja 4,4L i to na nekoj vrlo maloj brzini gdje otpor vjetra ne igra preveliku ulogu. Na autoputu sigurno i 1,5-2L razlike Previse se baca vozeci suv. Samo dok se buka smanji u odnosu na klasicnu limuzicu treba uoziti u izolaciju koja povecava i cijenu i tezinu sto kasnije opet rezultira smanjenim performansama.

    SUV je vozilo za visoku klasu ali danas izgleda svi hoce da budu visoka klasa. :)
     
    Haker likes this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Citroen aircross mi je trošio kao Astra benzin na auto putu doduše, u gradu ipak benzin više povuče, ali sa istim uslovima Astra 6.8 Citroen 7.0

    1.5 motor je preslab za te dzipiće

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma



    Sve čovjek na početku rekao
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Najjače mi je to što kažete "kakav prostor u SUVu, pa karavan ima isto/više prostora". Ok ima, ali mali dio ljudi vozi karavana jer voli, drugi jer moraju. Eto na forumu 3-4 čovjeka voze karavan. Od tog bi dvojica vozila SUV da je to ista klasa u parama sa karavanom.

    Limuzina ko limuzina, sve super, i ja je vozim, i to coupe, sto rece Zeleni na cesti lezim, otvor gepeka mali, ali opet mi sve stane sto treba cak i za godišnjeg odmora. Sve pet, odgovara mi vozilo zasad. Ali da pljujem toliko po SUVu mi nema smisla, jer vidim prednosti. Prvi razlog je što bih želio vozilo sa većim gumama, i radi udobnosti, i radi naših puteva i radi većeg clearance-a, itd. Druga stvar što bi mi dobro došao prostor kao kod karavana. Treća stvar je bolja preglednost, pa i sigurnost u vožnji sa većim i težim vozilom. Znam i šta se sve gubi u odnosu na limuzinu, ali bih žrtvovao većinu tih stvari za ove nabrojane. I ne, nije mi 4x4 pod moranjem, pa nemam ga ni na limuzini pa živim.

    Te reakcije fuj, smeće i slično su mi dječije. Kao da niko nije ni sjeo u pravi SUV.
    Ne pričamo ovdje o igračkama tipa 2008, Captur, Q2, EcoSport, c4 aircross, cx-3 i slično. To je sve većinom 1000kg na 16" gumama sa clearance-om većim za 1-2cm i gepekom većim za 50l.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Lakse je sjesti i izici, i tu sve prednosti prestaju.

    Vece gume nisu veca udobnost, niti su ta auta sigurnija.

    I sam cu nekad morati preci na suv jer nece biti nista drugo za kupiti.
    Osim ako se nekim cudom karavani vrate u modu.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Veća guma nije udobnost? Eto jest sa što manje gume, gdje osjetis opuske na cesti... Predji preko neravnine, da ne govorim rupe, sa svojom low profile 18-19" ljetnom i predji sa SUV gumom iste veličine felge, ali koja je u precniku veca 20cm zbog deblje gume. Nebo i zemlja.

    Za sigurnost, valjda je limuzina onda i od kamiona sigurnija po tebi? :) SUV je zbog težine sigurniji, kamoli zbog visine. U 90% sudara limuzine i SUVa ce bolje proci SUV. Pa koliko samo tijelo vozaca manje osjeti udar kad je u tezem vozilu, da ostavimo sve ostalo po strani. Limuzina je sigurnija sto se tice upravljivosti i prevrtanja, ali kad pričamo o sudarima bilo koje vrste, mislim da je diskusija bespotrebna.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Karavani i limuzine izumiru, SUV i Crossevi su budućnost.
    Boga ti, što bi ja kupio za iste pare Insigniju karavana u odnosu na Peugeot 3008.
    Nekako mi ove moderne limuzine više djeluju kao neke cruze mašine za autoputa. Dok je SUV zbog klirensa vozilo sa kojim možeš otići od Lukomira do Graza. Meni je moderan SUV ustvari C segment na steroidima (napuhan), što je top, vise prostora, konfora, klirensa, dobar izgled.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jedino sto ne valja u suvovima je naginjanje u krivinama, sto sjebe car brzog prolaska kroz krivine :), sto zbog mase sto zbog visine. Bas se mora paziti u krivinama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    bas ces sa teskim SUV-om i njegovim gumama (vecina se fura na niski profil) i prednjom vucom da se lijepo provedes do Lukomira i slicnih mjesta... a zimi pogotovo... tesko auto, siroke gume, prednja vuca i veci clearence da se lakse nasadis... SUV sa prednjim pogonom je najgore sto sebi mozes pozeljeti. Osim ulaska i izlaska za starije i bolesen, ne vidim prednost. Evo kod Zmijanca i kod mene je hatchback limuzina, 5 vrata, gepek kad se otvori mozes sta hoces. Juce sam u Mostar povezao 5x 27'' monitori u kutijama, i 4 laptopa, sve u gepek stalo, uredno, nista obaranje sjedista, nista komplikacije, slozio, zatvorio gepek i gas..
     
  11. p4ja

    p4ja Komšija

     
    Stevie_Ray likes this.
  12. p4ja

    p4ja Komšija

     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Imam u kuci direktnu usporedbu jebo ga ti, dzaba vise mesa na gumi kad je to meso tvrdje zbog veceg indexa nosivosti.
    I jos na to tvrdja amortizacija da smanji body roll zbog viseg centra gravitacije.

    I ukupna masa je ista, karavani duzi 15-20cm, suv-ovi visi za toliko.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam imao C5 aircross, vozio 4k km i prodao, kada skontam da je više radi kurčenja da imaš "dobar" auto nego radi potrebe, barem meni. Još je ovaj stvarno udoban u odnosu na ostale SUV ali zato se ljulja kao brod u krivinama.


    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    SUV ima itekako svojih prednosti:

    Bjelasnica, nisu očistili snijeg na onoj ulici lijevo iznad apartmana. Znaci ja kao kakav bager kroz snijeg, kao po suhom. Namjerno stanem u sred brda, lagani gas i auto nastavi kao da je suha cesta.

    Most kod Čapljine, ima neku metalnu šinu na spoju sa cestom, kad god sam sa BMW išao preko nje duša me zaboli koliko lupi auto, niskoprofilna 18 guma jbga. Sa ovim 20” gumama na SUVu bukvalno tu sinu ne osjetim.

    Naginjanje ja ne osjetim, a uz Bradinu me svaki put dzavo natjera da ga dobro stisnem, a okuka do okuke. Naginjanje ćeš možda osjetiti ako auto tjeraš bas do limita fizike, tj na nekoj stazi.

    Sigurnost također, čista fizika, gluho bilo direkt sudar auta od 2.5 tone sa autom od tonu i po, zna se ko koga tu nosi.

    I gepek, odeš u kupovinu i nema razmišljanja hocel moći sve stati

    [​IMG]



    Nedostaci:

    Potrošnja i treba ti veće parking mjesto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Osjeti se naginjanje ba, nema prolaska kroz krivine 80km/h :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Možda ima veze sto je kod mene vazdusni ovjes pa čim brže voziš auto se spusti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Najbolje ako je u vazdusni ovjes uz spustanje inkorporirano naginjanje u suprotnom smjeru od krivine, ali opet ostaje velika masa vozila.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Moras porediti jabuke sa jabukama, pandan Q7 je A8, Q5 je A6, BMW X3 je petica, Mazdi 6 CX-5, Tiguanu Passat…

    edit: Q7 je negdje na pola puta izmedju A6 i A8, ali kontas smisao.
     
    Last edited: Sep 16, 2022
    Vedo likes this.
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Joj ja sam juce od Konjica do Sarajeva za 28min :) autoput dobro skrati :) Nazvao zenu kad sam bio na onom zadnjem (jedinom) semaforu u Konjicu i zvao je kad sam bio na EP u Kurta Schorka, 28min izmedju poziva :) Al uz bradinu i Ivan skoro sam bio na cesti, neki Peugeot 208 krenuo zamnom bio :) odustao :)