AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ninja, nema tu nikakve misterije ili nove ideje koju je potrebno razraditi. Koliko se ja sjecam, ideja o gasenju jezgara u modulu je bila pokusaj da se izvuku vece performanse iz prve FX serije (Bulldozer). To se u nekim slucajevima (single thread) pokazalo donekle dobro, u drugim (multithread) dosta losije. Tada je jos bilo i dosta price o neoptimiziranosti Windowsa 7 za FX, pa poslije o famoznom patchu koji rjesava scheduling problem (a nije), i na kraju kako ce novi Win8 sve to dodatno popraviti (naravno, nisu)... Sama cinjenica kako na tom istom forumu (xtremesystems) to niko i ne pokusava ti dovoljno govori. AMD je zeznuo stvar sa FX serijom i to je to. Da li je greska u samom dizajnu CPUa, proizvodno procesu ili necem trecem sada je nebito.
    Vishera jeste donijela neke pozitivne pomake u odnosu na Bulldozer, ali nista dramaticno sto bi mene zaintrigiralo da zamijenjam Thuban/Deneb za FX.
     
  2. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Nemam vremena tako da sam slabo šta probavao , ali za 7dana zaista sam prezadovoljan. Odvrtim šta god želite ali samo recite šta i ako može linkove za testprograme!

    Već mjesec dana sam na Win8 i veliko razočarenje da mi zvučna Terratec DMX 6fire nefercera (sistem se rusi restarta.....) i morala je napolje , pola vremena na PCu provodim uz mp3,flac,Bray tako znate o čemu govorim .Vishera je baš došla da ublaži bol jer je Terratec DMX 6fire fenomenalna zvučna.

    Najveći fazon(misteriozni) sa Terratec DMX 6fire da Windows (7/8) prepoznaje 4core. Imaso sam PII 960T kao X6 winsi vide samo 4core , prije Terratec DMX 6fire je bilo OK X6 , sa FX8350 isto samo 4core 4tread.

    Naručio sam Creative SB X-FI Xtreme Audio PCIe , postoje driveri za Win8 (ne beta) i valjda će biti ok za Genius SW-HF5.1 5050 V2 i kontam nema smisla kupovati jaču zvučnu!
     
  3. joyjoy

    joyjoy Aktivista

  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Bi li mogao odvrtiti cinebench i 3d mark da vidimo malo cpu u tim benčevima?
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  6. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Cinebench 11.5

    CPU 6.36 pts , rezultat fx8350

    3dMark upravo downloadujem.....

    Primjetio sam da je cool'n quite ovdje puno bolji ,(3 Phenoma sam promijenio u 3 godine). U idle maltane ga isključi , temp padne po HW 9C a vent cpu ispod 300RPM (prije je bilo 600RPM) dosta tiše što me raduje.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa to nije loš rezultat dapače. Gledam ove benčeve na netu na 4,8GHZ FX8350 izbaci 8,25 u cinebenchu što je dosta brže od 2500k@5GHz i nešto brže od direktnog konkurenta 3570K@5GHz ali opet to je sintetički test a gdje 8 jezgri ne dolazi do izražaja tu dolazi ovaj problem sa single threadom i slabim razultatima (jel tu IPC problem?). Sad pitanje je koliko je teško ostvariti taj klok na 4,8GHz kakvo hlađenje treba kakva ploča itd. Gledam vani taj cpu je odlična kupovina košta $195 dok npr. 3770K $314.99 a tih $120 može se SSD uzeti ili ploča. Mada ipak koliko vidim po testovima kaska za Intelovim procesorima ali zato u igrama koji nisu toliko ovisne o CPU gdje je reza HD npr. BF3 ima skoro iste rezultate ko i 3770K što je odlično. Šta mislite je li ovo dovoljno da se Intel bar malo natjera na sniženje?
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za hladjenje FX 8350 procesora na 4.8GHz treba ti bar AMD-ovo vodeno hladjenje i da IPC je slab u odnosu na SB ili IB. Ovdje mislim na 3500/3700 seriju, a gdje je 3900 serija koja je jos godinama ispred bilo cega sto AMD ima u ponudi. Da se Intel osjeca "ugrozeno", nebi Haswell otkazali za polovicu 2013, tako da nazalost cijene sigurno nece ici dole, prije ce povuci staru seriju i prodavati novu po istim cijenama ako ne i vecim.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Za ocitanje 8 jezgri ili UEFI bios zatvaranje 4 od 8 jezgri treba adekvatna revizija monitoring programa i nova verzija bios-a.

    Razlog je hardware struktura/gradja FX procesora koji se sastoji od 4 modula, a u svakom od njih po 2 jezgre. Tako, koga interesuje sa adekvatnim bios-om se pristupa opciji zatvaranja jezgri. Poznat je primjer CPU-Z programa koji ima puno revizija, pa je npr 1.62 revizija za Vishera procesore...evo sta ja koristim za monitoring : http://addgadgets.com/all_cpu_meter/

    Prica o poboljsanju performansi za FX kroz OS ili patch ,koliko sam ja upoznat, je za turbo i to ne vrijedi za procesor koji je OC...ali nema cvrstih dokaza ni za jedno, ni drugo...

    Da se razumijemo Intel je sigurno bolji, ali i dosta osjetno skuplji. Da sada ne navodim primjere, ali postoje oni koje je Intel razocarao, je li tako ?!

    Sve pokrece neki software/program, bios, firmware ili sta vec nebitno, bitno je ako AMD nadje nadje nacine za poboljsanje 1 jezgre, a 4 jezgre od 8 sa ostalim djeljenim faktorima jos i bolje. Asus radi neke stvari kroz OS pristupas izmjenama bios-a, pa mozda naprave nesto i za ovo.

    Mislim tako jer ce Steamroller biti dosta ucinkovit, jer je jezgra fizicki predvidjena kao ; "traditional dual-core model". Izvor nas Enis / Link :
    http://hothardware.com/News/AMDs-Next-G ... ell-Short/

    Prica se da ce biti (iz AMD-a tako tvrde) 40 % bolji od bulldozer-a i na istom AM 3+ socket-u :wink:
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    PD se mnogo manje grije nego Zambezi, 4.8 GHz ako je chip solidan se moze gurati sa NH-D14 bez problema.

    PD je sasvim solidan procesor, frend ima jednoga, i sasvim sam promjenio misljenje kad sam testove vidio koje je on radio.

    Ja na primjer sa clockanim i5 3570K ne mogu da stignem FX 8350 clockanog ni u skoro jednom sintetickom testu sem 3d mark11, gdje sam mnogo bolji zbog vece RAM propusnosti, ostalo sam svugdje gori, u najboljem slucaju jednak.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Na Piku FX8350 kosta 380KM i Gigabyte GA-990FXA-UD5 za 290KM, novo.

    Za skoro identicnu cijenu idu Ci7 3770K,znaci bez maticne ploce,iskreno da kupujem PC ja bih prije isao na AMD, tj. solidan FX83xx procesor i beton FX990 maticnu plocu.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Konkretno pitanje - gdje u Sarajevu kupiti FX-8350? Naravno mislim na radnje, a ne na pik.ba. Zahvaljujem.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Baci upit cika Slavi, on bi ti trebao to moci zbaviti

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Volio bih da vec neko to ima na lageru, bez narucivanja, jer hocu mimo toga jos nekoliko racunara za firmu da uzimam.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koliko ja znam plus.ba to moze da nabavi, jaran je uzeo FX 8150 prije par mjeseci, a nisu ga imali na ponudi, islo je po narudzbi.

    Tako da mislim da mogu i FX 8350 da nabave bez problema.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koliko je jaran platio taj 8150 ako nije tajna?
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo poslao sam mu poruku, pa kad odgovori javim ti.

    EDIT: Ipak nije plus.ba neko pcplus.ba, evo link: http://pcplus.ba/contactus

    I da bio je u pitanju FX 8120, a ne FX 8150, ali dobro ja mislim da je razlika između njih oko 50-60KM u cijeni. Ovaj FX 8120 je bio oko 350KM.
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Jeste teško doći do ovih informacija nema..

    AMD FX-8120 X8 BOX 3.1GHz Octo core, 8MB L2, 8MB L3, 32nm, 125W, 4GHz Turbo NE 389,00 KM KOM

    3351 AMD FX-8150 X8 BOX 3.6GHz Octo core, 8MB L2, 8MB L3, 32nm, 125W, 4.2GHz Turbo NE 487,00 KM


    UE.ba

    Vidiš sa njima jeli ti mogu nabaviti to što ti treba.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pogledacu svakako, ali nigdje ne vidim Piledriver procesore u cjenovnicima vec samo Bulldozer sto me ne zanima ni najmanje. Mada ako je skoro 5 stoja Bulldozer, za ovaj ce traziti kao za 3770K.
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Evo na piku-u 370 KM sa dostavom, mislim da je ovo kolko tolko dobra ponuda sa obzirom da u Americi košta 300 KM ili 200 dolara. I ja ću vjerovatno sebi na ljeto kupit jedan ovakav, samo treba pripremit teren za njega, nova matična, RAM i nova napojna.