AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Bila je prica da ce najbrzi Bulldozer CPU sa osam jezgri biti konkurentan Core i7-950, odnosno Core i7-2600 procesoru, pa se ravnaj po tome... Nova revizija se navodno ocekuje u augustu.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    sto bi otprilike znacilo, da necu pogrijesiti ako kupim Sandy Bridge, jer Bulldozer nece sigurno biti bolji, dok ce vjerovatno najskuplji model biti malo jeftiniji od 2600K :)
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ako ti ploca podrzava Buldoga onda ostani na AMD-u..

    Najeftinija P67 ploca koja podrzava CrossFire (a i SLI) u 8x + 8x modu kosta oko 380KM (Asus P8P67 Pro)..
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Asrock P67 Extreme 4 je itekako jeftinija od toga (a ima 8+8 CF i SLI), sigurno nije preko 300KM.

    @kolinsb: uvijek je tu i faktor cijene. Intel ima trenutno takve cijene zato sto nema nikakve konkurencije - cak i najjaci AMD-ov procesor je mainstream. Racunaj i da nove Z68 ploce imaju puno vise smisla od nekompletnih P67.

    Jos kad dodje LGA2011 i X79, vjerojatno ce past cijene SB-a, makar malo, jer dobijamo novi high-end. Ali u ovom trenutku je izbor prilicno jasan - 2500K i Z68 ploca.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Da nisi mislio na Bulldozer.
     
  6. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Po mom ličnom mišljenju AMD-ov FX 8x procesor je ustvari procesor od 4 modula, što u stvari nije procesor od 8 neovisnih jezgri.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nisam,vec na Buldoga.. :wink:
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Gdje ima kod nas ta ploca???

    Ja samo govorim kod nas sta je dostupno..

    I nevidim zasto je P67 nekompletna ploca (chipset)..

    A najeftinija Asus Z68 ploca je Asus P8Z68-V i kosta 200$ na neweggu..

    Trenutno 2500K i jeste najbolji izbor ali ako njegova ploca moze da podrzi nove AMD procesore onda AMD i nije tako los izbor za njega..
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A taj zaključak si donio na osnovu?
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Na osnovu zajedničkih dijelova koje koriste te združene jezgre u okviru jednog modula keš memorija itd.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    kolinsb
    Definitivno sacekati sa zamjenom,ove nase ploce ce sigurno podrzavati nove AMD procesore tako nemas sta izgubiti,kako vec rekore izace i noviji intel tako da ce 2600K morati pojeftiniti ili ces samo ubaciti novi proc u ovu masinu.Trenutno ti je ovo sto imas sasvim dovoljno,bitno je se uci u jesen naoruzan za zime :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator


    Ne razumijem sta ti ustvari hoces da kazes. Jezgre su grupirane u "bulldozer" module, po dvije jezgre dijele L2 i svi moduli dijele L3 cache. U modulima su zajedničke neke komponente, ali jezgre mogu odvojeno izvršavati threadove. Na nivou aplikacije, svaka jezgra će biti prepoznata kao logički procesor. Dakle, šta znači neovisna jezgra?
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Vjerovatno misli da je "neovisna" ako ima svoj L2 cache. Ali iako je dijeljeni L2, to ne znaci da ne mogu izvrsavat threadove, samo manje cache memorije za svaki thread. Ali zato to ima prednost kad se ne koriste sve jezgre, da bi jedan thread iz modula mogao koristit vise L2 cache-a kad mu zatreba. Zapravo onda koristi svoj cache i cache od komsije iz modula :D Ako recimo koristimo 4 jezgre, onda bi koristila svaka po 2MB cache. A u slucaju da svaka ima odvojen cache imala bi po 1MB. Jedino pri zauzecu svih 8 jezgara, dobijamo da svaka koristi po 1MB, teorijski jer je ipak dijeljeno. Takodje dijele u modulu i L1 cache za instrukcije, dok svaka jezgra ima zasebni L1 data cache.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    selvine, ja sam 99% odlucio. Treba mi solidna masina, prvenstveno namjenjena za VMware labove. Ocekujem da mi dodje 2x4GB DDR3 ram-a, pa cu 2x2GB izvaditi i prodati, a ostat ce mi 2x4GB+2x2GB. 8GB mi je malo, jer u nekim slucajevima moram vrtiti 5xWindows 2008 Server + jedan ili dva XP pro ili W7 kao clienta. W2K8 steka na 1GB rama, a za MS Exchange mi treba bar 3GB.... Mislim da ce mi za to 2600K + Asus P8Z68V-PRO biti taman. P67 (a H67 pogotovo) cu preskociti.
     
  15. extibo

    extibo Komšija

    Ako ti vec za to treba, ja bih definitivno pricekao LGA2011 i X79.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    To je Dino rekao, ja sam samo komentarisao Ninjin post :) A i sacekaj koji mjesec dok vidis kako se situacija razvije, bas sad nije za kupovine nikako :)
     
  17. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Upravo tako, ali nije samo L2 u pitanju nego i drugi dijelovi Fetch, decode FP itd.

    Ono što sam htio reći je da po performansama koje se očekuju, 1 intel jezgra SB = 1 Modul Buldozera.
     
  18. GW

    GW Moderator

    1 modul = 2 integer jezgre + 2 128-bitne FMAC jedinice
    Dakle 2 intel jezgra SB = 1 Modul Buldozera
     
  19. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ne želim da budem pesimista i sam željno isčekujem izlazak BD, posebno njegove x 8 verzije, ali po ovim ne oficijalnim informacijama koje kruže internetom da je po performansama negdje blizu SB 2600 potvrđuju ovo o čemu govorim. (ali to je samo moje mišljenje) :)
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator