AV Receiveri

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Jul 24, 2008.

  1. Nani

    Nani Komšija

    2600$ :)
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Nije ni previse koliko valja.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Brate puno je.
    Previse je 1100$ za 5300ES, jer za takav sistem zvucnici ispod 2k $ ne idu, ispade 3k-5k $ zvuk samo, gdje je tv, gdje su ostale HD komponente. Poredi samo Onkyo 606 od 380$ i taj Marantz, 684% skuplji, za sta :) za 2 zonski sistem, network streaming, THX 2 i 145W po kanalu. Nisam toliki audofil, a s druge strane svaka roba ima svog kupca.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno da je skupo ali je lijepo viditi, ja imam Marantz SR-4600 i nepada mi napamet da ga mjenjam radi recimo HDMI-a spojio sam dvd drito na TV a BR player cu da kupim sa dekoderom pa ga spojim na 7ch input i time sam rijesio par dekodera koje on nema tu mislim na ova dva HD audio dekodera.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Pametno, imas 2 komponetna ulaza a receiveru koliko sam vidio pa blu ray mozes na taj nacin povezati a zvuk sa njega preko optickog ili coaxijalnog kabla.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Imam na Tv-u dva HDMI ulaza, a zvuk naravno optikom ili koaksialom (bolje ali malo) i ako sam sada vec spojio dva dvd-a i dva cd-a, ako uzmem kakav bolji br player spojit cu ga na ulaze na analogne Marantzu i dobiti DD HD i DTS HD, a sve ostale vec ima HDCD,DD, DD-EX,DTS, DTS-ES,DTS 96/24, NEO itd. da nenabrajam vise.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Nova 2008 Sony serija nudi 4 modela koji su jao zanimljivi zbog mogucnosti i cijene. Radi se o modelima, DG520, DG720, DG820 i DG920.
    Detaljnije ovde http://www.ubergizmo.com/15/archives/20 ... dg920.html

    Dakle 720 model sa 3 HDMI 1.3a porta koja su u stanju prenijeti 1080p/24p signal i 8 kanalni (7.1) nekompresovani HD LCPM zvuk sa Sony PS3, cijena je 229$.
    Ovaj model prestize i Onkyo 576 sa svojom cijenom i podrskom za HD LCPM! Model DG820 ima podrsku za True HD Master ali onaj ko ima samo 5.1 zvucnike i ne trebaju mu 4 HDMI ulaza neka ostane na DG720 modelu.
    Ono sto je najbitnije receiver je pokupio odlicne kritike jer nudi sve sto vlasnici 5.1 zvucnih i PS3 sistema zahtijevaju. Ono sto je najbitnije HDMI switching(prebacivanje sa jednog HDMI izvora na drugi) je najbrzi, kao i kod high-end receivera.
    Takodjer odlicno izgleda i manji je od 16. (15.7) sa samo 8kg tezine. Ovo bi se isplatilo uzeti.
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Sony je izbacio 3400es, 4400es, 5400es, 6400es modele es serije koji predstavljaju vrh ponude ovog proizvodjaca.

    Nama je najzanimljiviji 3400es, koji je u sustini proslogodisnji 3300es sa dodanim HD zvucnim algoritmima, dakle Dolby TrueHD, DTS HD Master i linerani PCM (LPCM) za PS3, dobio je jos i 4-ti HDMI 1.3a ulaz kao i poboljsanju verziju Faroudja DCDi Cinema 1080p Upscalling Technology. Snaga je 100w x 7 za HD surround.
    [​IMG]
    http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/sto ... 1665491076

    Sa druge strane Onkyo je izbacio 706 model upgrade proslogodisnjeg 705 modela koji u odnosu na best buy 606 ima 1080p upscaliranje svih analognih izvora sto po meni je i bespotreban feature, novi poboljsani Faroudja DCDi Cinema 1080p Upscalling Technology kao i sony, jacu izlaznu snagu od 160w po kanalu i novi HD GUI, ne na nivou Sony-jevog XMB-a ali itekako odlicno i pregledno uradjen.
    Takodjer je dobio i THX 2 certifikat kao i njegov veci brat 806.
    [​IMG]
    http://www.eu.onkyo.com/products/produc ... 77311.html
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Uvijek bih prije onkyo nego soni ipak su u hi-fi u dosta ozbiljni proizvodac, pogotovo sto sam slusao par sony modela i tanki su ko jufka sto se zvuka tice (za nezahtjevne audiofile je ok.) dok se onkyo dosta bolje pokazao mada ima i yamaha par interesantnih modela 1900, 2900 itd.
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Da, u potpupnosti se slazem, nisu bezveze onkyo 605 i 606 proglaseni 2 godine zaredom za receivere godine.
    Jedina prednost sony-a nad svim ostalim receiverima je XMB.
     
  11. Neso

    Neso Komšija

    Svaka cast Nani :wink:
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Dobro imao je i Sony poneku komponentu dobru i to bas iz ES (Espirit ili Esprit neznam tacno), serije slusao sam par cd playera starih iz te serije oni zlatni fantasticne sprave rado bih sebi jednu udomio kada bih mogao da nadem u dobrom stanju jer ipak kucno kino i sl. su mi oko 5% koristenja dok je ostalih 95% stereo.
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Nisam nikad pratio stereo receivere, ima na forumu vecih poznavalaca od mene audiofil komponenti.
    Znam da kod danasnjih av receivera ES kod Sony-a stoji za "Elevated Standard", sta god oni podrazumjevali pod tim Onkyo je par stepenica kvalitetom zvuka iznad njih.
    Sony se uzda u sto bolje konverziju i video mogucnosti svojih av receivera, djaba im kad svi receiveri koriste isti Faroudja DCDi cip za scaling.

    @Neso
    Pa gdje si ti kume :)
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno da svi koriste isti cip cak i vecina dvd playera koristi Faroudja cip, sto se onky tice uvijek je bio u tom polju iznad sony-a ali ja sam uvijek najvise gotivio marantz sto se kvalitete i zvuka i izrade tice.
    Ovim se bavim vec vise od 20 godina i promjenio sam toga par slepera mada mogu tvrditi da su razlike kod pojedinih komponenti puno manje nego sto se cini po specifikacijama ili sto nas proizvodac zeli ubijediti, kod ovog hobija se da dva puta vise para za 10% bolji a cesto cak i gori zvuk, sto se tice video sposobnosti to bas neste negledam jer uvijek volim sve direktno spojiti na tv i nisam nikada isao preko recivera pogotovo jer su stari vise kvarili sliku nego sto su je popravljali, a sto se tice zvuka u filmovima tu je yamaha medu vodecima stvarno imaju fantasticno odraden taj dio.
     
  15. bagi

    bagi Novi član

    Pozz svima,

    Da ne otvaram novu temu kad moze i ovdje da se samo nastavi :). Raja treba ce mi vasa pomoc pri odabiru A/V pojacala. Moje staro pojacalo Pioneer VSX-417-S je riknulo, necete vjerovati kad 31.12.2008 u 23-59 :twisted:. Naravno mojom greskom, svaki dan sam odgadjao postavljanje dodatnih ventilatora za hladjenje jer je prilicno zatvoreno i normalno da se pregrijao i buum. Za sada ga ni jedan majstor nije napravio tako da sam odlucio da kupim novo.
    Dosta toga sam procitao i malo se raspitivao uglavnom ono sto se meni jako svidjelo su sledeca pojacala koja se mogu kupiti kod nas u komsiluku naravno:

    1. ONKYO TX SR 706 - 727 eura http://www.player.co.yu/product.php?ID=1556
    2. ONKYO TX SR 605 - 499 eura http://www.player.co.yu/product.php?ID=743
    3. Harman Kardon AVR 355 - 5880 kuna http://www.mediaaudio.hr/site/product.php?item_id=528

    Vec duze vrijeme imam zvucnike Bose Acoustimass 7 ( bufer + 3 mala cube zvucnika) + 2 Bose 161 zvucnika (http://www.bose.com/controller?url=/sho ... /index.jsp), svi su jacine 10-200W.
    Receivere sam poredao po mojoj zelji, i tu mi sad treba vasa pomoc. Nani mi je pomogao da sastavim HTPC koji bi se kacio na receiver, onda imam digitalni receiver Opticum 4000A i to na receiver, i onda na Panasonikovu plazmu V80 ( opet Nani :)).
    Kod svih ovih receivera zvuk neupitan, al me interesuje video, da li se sta i koliko dobija sa Faroudja cipom na konverziji SD signala (kablovska i digitalna), mislim vrijedili recimo uzeti npr. SR 706 u odnosu na SR 605 razlika u cijenu nekih 120 eura. Ovaj Harman je isto tako suho zlato al me nervira sto je 65W/po kanalu u osnosu na navedene, mada je ipak to Harman tako da je moguce ako je vjerovati nekim reviewima da zvuce kao 90W po kanalu.
    Eto toliko za pocetak od mene, a ako ima neko bilo kakvu sugestiju bujrum :)

    Unaprijed hvala za pomoc
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Harman ti je najbolji, i sto se snage tice jaci je od ostalih navedenih jer ima realno prikazanu snagu i vliku rezervu u napajanju dok ostala nisu ni blizu tako izdasno dimenzionirana, jos pregledaj malo net dosta ljudi se zali na pregrijavanje ovih novih onkyo recivera.
    Sto se tice upscalinga nije ti to neka sreca a ferudja cip ima dosta boljih dvd playera pa mozes to probati sa dvd-a, ali ja nesto nevidim bas vele razliku barem sa pioneer dvd-om.
    Ako si u sarajevu imas u mobilmediji par odlicnih Marantz modela a na c.vili par dobrih yamaha.
    Da nezaboravim ako uzimas u hrvatskoj niposto nemoj zaobici neki od Denon modela cak su po mom a ne samo mom misljenju bolji od onkyo recivere.
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Harman Kardon je jedini proizvodjac koji navodi pravu nominalnu snagu i oni su King of the heal kad je u pitanju zvuk. Njihovih 30w je necijih 120w.
    Takodjer taj model je trenutno najbolji model iz njihove linije, ima fancy GUI a znmas kako lijepo Kardon izgleda u mraku sa blue ledovima.

    Sto se onkyo tice 605 je model sa 2 HDMI inputa, tako da se ne isplati za njega novac davati.

    Sto se tice video procesiranja ovako su ti poredani cipovi;

    1.I-chips (Marantz noviji sr5003 i sr6003 modeli)
    2.Faroudja DCDI Edge (Cijela proslogodisnja Onkyo serija 606, 705) (upscale svih analognih i SD izvora na 1080i)
    3.Faroudja DCDI Cinema (Ovogodisnji midrange modeli, Onkyo 706, Svi Sony modeli, Pioneer modeli, Denon modeli) (upscale svih analognih i SD izvora na 1080p)
    4.Reon-VX Onkyo 875, 876 (mladji brat Realte - za mnoge najnapredniji upscaling cip Silicon optixa)
    5.Realta (Silicon Optix najnapredniji cip, vrh kad su u pitanju mogucnosti, mada se ne moze nadograditi kao Reon pa mnogi Reon smatraju superirornijim.

    Glavna razlika izmedju Faroudja i Silicon Optix cipova je sto Faroudja sliku obradjuje u makro blokovima (grupise vise pixela odjednom), dok Silicon Optix obradjuje svaki pixel zasebno.

    Ja sam htio uzeti sebi onkyo 706, medjutim naisao sam na postove gdje se ljudi zale da njegov stariji brat 806 nije u stanju da pravilno uradi pass through 1080p signala preko HDMI na tv.

    Dakle prikljucis recimo PS3 ili blu-ray player i postavis u opcijama receivera pass-through, on i dalje radi bespotrebno procesiranje slike koje se ogleda u smanjivanju BTB (black ti black) vrijednosti. Smanji vrijednost crne boje.
    Zamisli kako bi kupci Pionner Kure na to reagovali. dali 5000km za Kuru i av receiver im se petlja sa vrijednostima crne jer Faroudja DCDI Cinema nije dobro implementirana.

    Dakle kod video procesiranja mene ne zanima uopste upscaling jer; pod jedan nemam analognih uredjaja koje bi dizao na 1080p, imam televizor koji sa internim scalerom radi odlicno deinterlacing interlaced materijala, samo mi treba obicni pass-through koji ce propustiti 1080p signal sa drugih uredjaja i nece mi upetljavati svoje bespotrebno procesiranje slike.

    Dakle za 806 se zna da ima BTB problema tako da je vrlo vjerovatno da ih ima i 706 mada moram reci da nisam uspio naci po forumima da se raja zale. 806 i 706 su interno identicni receiveri.

    Evo ti od oka koji receiveri imaju BTB(black to black) i WTW(white to white) problema;
    1 Yamaha serija (uglavnom cijela 2008 serija, serije od v1900 nemaju)
    2 Onkyo svi koji koriste DCDI Cinema, oni koji koriste Reon nemaju
    3.Marantz nova serija
    4.Harman Kardon 255 i 355. (30/10/08) Harman Kardon je izbacio firmware za ispravljanje BTB problema.
    Denon, Pioneer i Sony nemaju problema sa clipingom btb i wtw.

    PC, kao i PS3 i XBOX nose informacije o BTB/WTF rezimima jer mogu utilizirati od 0 do 255 RGB za igre.
    Stvar je ako ne koristis Full Range 0-255 za PC i konzole onda kompresiras video ispod crne boje da bi i iznad bijele da bi signal stao u 16-255 domet.
    Dakle av receiveri ne smiju dirati puni 0-255 RGB domet. To u stvarnom sivjetu znaci da neces moci vidjeti detalje sjena u filmu takos to ces povecavati brightness i dubinu crne boje.
    Mnogima to ne smeta jer vecina filmova koristi 16 do 255 RGB.

    Najvjerovatnije je da 99% korisnika to i ne primjete. Moje je da ti kazem da to postoji i posto vidim da si voljan dati 1500km za av receiver da uzmes najbolje za svoje novce.


    E sad ako neces koristiti HD zvuk u skorijoj buducnosti idi na Denon 2308 http://www.ronis.hr 5900kn.
    Takodjer u istoj firmi imas i Sony 3300ES za 4750kn.
    Za HD zvuk idi na Onkyo 606 malo se vise zagrijava od konkurencije ali je best buy za 3900kn.

    Mislim da bi najvise zadovoljan bio sa 606-icom koja ima 4 HDMI-a i HD zvuk i nema BTB problema a najjeftinija je, tu je jos i Harman Kardon ciji je zvuk neprikosnoven i rijesili su BTB sa firmware-om (sdada koliko je pametno kupovati uredjaj nov pa mu odma raditi firmwae ne znam)

    Moj je izbor sto se procesiranja slike tice i gledanja filmova Denon pod 1,2 i 3. Ako negdje naides na Denon 1909 definitivno idi na njega, jer ima sve + HD zvuk.

    Imas ga na http://www.amazon.de za 500e vrse dostavu ovde.

    Dakle ovako bi ih ja poredao.

    Denon 1909
    HK 355 sa firmwareom
    Onkyo 606
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Nemoj Nani da preskaces Yamahu koja je za HT u samo vrhu, a za denon se slazem da je odlican mada bih ja isao na Marantz SR-6003 mada vjerujem da je skup do bola.
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Pa Yamaha sa svim modelima kao ni jedan drugi proizvodjac do rx-v1900 modela ima problema sa BTB-om, nekom kome je vazno video procesiranje treba to da zna.

    sr-6003 ti je 6900kn http://www.ronis.hr/?marantz/322/

    A evo jos jeftinije cijene koju mi je wizard sad poslao za Denon 1909 460e. Samo nadji nekoga da ti posalje ne vrse dostavu. Paket te tezine je oko 40e.
    http://www.guenstiger.de/gt/main.asp?produkt=798955
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Rekoh ja da je skup do bola, neznam sto se procesiranja slike tice nesto me nije ni interesovalo ja volim to spojiti drito na tv a ne preko recivera staromodan sam sta mogu.
    Na Yamahu sam i mislio na ove nove modele koji su pokupili bruku nagrada na testovima, a stare mi se nesto i nesvidaju barem ovi jeftini modeli a oni top su preskupi.