AV Receiveri

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Jul 24, 2008.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Bas su preskupi iako mi je zvuk kazu najbolji ma skoro u svakom aspektu. Eto rx-v1900 nema btb problema al je u odnosu na denon 2309/2809 skuplji i do 30% sto je fina razlika.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Ama moj Nani za taj zvuk treba imati adekvatne zvucnike koji kostaju deset puta vise od recivera, pa sobu koja je barem malo akusticki tretirana i ne ispod 20m kvadratnih (to je minimum) da bi mogao iskoristiti te mogucnosti recivera i da zvucnici "prodisu" kako treba.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Ne razumijem odakle sad, prica o zvucnicima, njihovoj cijeni, akusticnosti sobe itd. Raspravljamo oko video mogucnosti av-receivera.
    Neko ko ganja ultimativni zvuk ganjat ce Integra modele, Yamahinu Z seriju itd, Onkyo 9 seriju itd.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Pa ti si spomenuo zvuk a ja se samo nadovezao na to.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Nismo se razumili, govorio sam u kontekstu av receivera kao cjeline sa video i audio mogucnostima.
    Ako jedna stavka nije dobra da ne znam koliko je druga dobra to ne moze biti komletan produkt za preporuciti.
    Imao sam bas prilike cuti Denon (2309) vs Yamaha (1900), ja u dinamickom spektru kod filmova nisam mogao cuti razliku (Canton zvucnici). HD algoritmi su doslovno identicni kod filmova.
    Stereo mogucnosti nisam ni provjeravao. Nisam klasicni audiofil, zanimala me reprodukcija blu-raya.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Reciveri su tu negdje u pet deka sto se zvuka tice, barem ako su barem u istoj klasi a za stereo samo dobro pojacalo.
     
  7. bagi

    bagi Novi član

    Auuuu svaka vam cast zadali ste mi gradiva za prouciti kolko hoces :). Uglavnom jedno znam da 605 necu sigurno uzimati, a nisu imali 606 na lageru, pa reko vrijedili se zamarati sa tim. Uglavnom sad se bacam na proucavanje Denon receivera:), jer Harmana znam da je Drug Tito. Sto se tice mog favorita 706 nisam nasao puno zamjerki na grijanje, al moram jos pogledati bolje, jer mi je ovaj rikno zbog pregrijavanja. A oko zvucnika njih ne mislim mjenjati, jer za ono sto meni treba ja sam zadovoljan, mada kazem volim ocepiti i slusat muziku jer mogu oni podnjeti sve ove zvijeri. I jos da kazem da kombinacija sa amazonom otpada posto nemam nikoga gore da mi to odradi. I jos nesto kakva nam je sad situacija sto se tice carine i poreza na uvoz iz HR ili Srbije?
     
  8. bagi

    bagi Novi član

    OK poslije dva dana mozganja i citanja na netu, ostala su ova dva receivera ka izbor.

    Denon 1909 ili Onkyo 606.

    Nani bio si u pravu dosta ljudi se zale da je 706 a i bogami 606 (mada rijedje), poslije 2 sata rada dosta vruc, cak sta vise ljudi tvrde da se nenormalno grije bez obzira na u kojem je nacinu rada. Od Harmana sam odustao zbog cijene, mada me nekako srce boli jer nekupuje se ta stvar svaki dan al jednostavno nemogu sad dati oko 1600KM, a najradje bi crko.
    Upravo me zvao covjek iz Beograda krece za dva dana u Tuzlu i moze da mi ponese neki od ova dva navedene. Cijene su sledece:

    Denon - 563 Eura
    Onkyo - 570 Eura

    Citajuci razne review-e vezano za ova dva receivera, ostao sam malo zbunjen :), jer normalno svako navija za svoga favorita, sto je i logicno.
    Naravno svi slazu da su obadva odlicna/najbolja u svom cjenovnom rangu, samo kao sto rekoh sitnice prevladavaju. Jedni tvrde kao Onkyo ima bolji zvuk za slusanje muzike (sto je subjektivna stvar), drugi tvrde da je za gledanje filmova, upskeliranja analognog u 1080p i movie zvuka Denon savrsen. Mada mene najvise brine ova cinjenica oko pregrijavanja Onkya, jer netreba mi jos jedna ringla od 1000KM :). Posto planiram gledati i slusat HD (sinoc predao covjeku teru da nabaca filmova i koncerata), nekako i ja sve vise naginjem prema Denonu 1909 al eto reko ako ima ko jos malo da me gurne u provaliju :). I jos jedno pitanje al ako moze laicki da mi se objasni, koliko ce to biti bolja slika analognog signala kad ga ovaj Faroudja DCDi obradi? Nesto mi to zvuci kao ono pita od govana al eto reko mozda grijesim, jer ja sam ti ubjedjenja da kad je signal los ni bog ti nemoze pomoci :)

    Hvala jos jednom svima na pomoci.
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Denon 1909 pod 1,2 i 3. Ni jedan receiver kao Denon nije tako dobro video i audio izbalansiran, malo bugova, ne pregrijava se kao onkyo modeli, ima veci display sa plavim ledicama, ljepsi je estetski od ruznog onkyo-a.

    Onkyo nikad nije imao bolji zvuk od Denona, Denon je poznat po najboljem zvuku u filmovima a pogotovo sad sa novim HD algoritmima je uzeo primat u DTS i DD realmu.

    Onkyo kompenzira to snagom gdje ces ako pogledas specifikacije vidjeti da onkyo ima ogromne wattse po kanalu, kao i THX certifikate koji su za kucnu upotrenu nepotrebni.

    Nadalje Denon ima nove Audyssey Dynamic Volume i Audyssey MultEQ acoustic algoritme koji su vise nego pozeljni i jedan je od rijetkih receivera koji ove algoritme moze inkorporirati sa 7.1 DTS-HD Master i Dolby TrueHD zvukom.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Otprilike kao i pita (moze se praviti ali ne i jesti), malo bolje ali nista specijalno,a sto se ta dva recivera tice meni licno je denon ako nista dosta ljepsi nego onkyo a posto su tu negdje po klasi on je moj favorit.
    Evo Nani je bio sekundu brzi, a vidim da i on isto smatra onkyo ruznim ko smrt.
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Isti misle isto ;)
     
  12. bagi

    bagi Novi član

    Ok hvala vam na guranju u provaliju :) Znaci Denon 1909 podjedjuje, kao sto sam i pretpostavio. A JVC ovo su u pravu za pitu, ma reko ja pita od govana mozda je i ljepa al ne ide brate :) A da je ruzan to stoji, al zato onaj Harman, joooojjjj kako je ljep, samo da mi ga je viditi u mraku, ma strasan je, al nek ceka neka bolja vremena ako ih bude :)


    Nadam se da ce 1909 na ovim mojim Bose zvucnicima imati prijatan zvuk na Floydovima :), i da nece biti hajmo sad traziti zvucnike:)
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Meni floyd dobro zvuci i na mobitelu jer ih volim, a HK sam slusao i znam kako izgledju pola crno pola silver a volume svijetli po obodu.
    Sto se provalije tice kad se propada neka je barem rupa duboka, ja sam svojevremeno platuio muziku oko 7000KM. a malo je od toga ostalo vecina je otisla osim zvucnika.
     
  14. bagi

    bagi Novi član

    hahahaha ma u pravu si za floydove. A Harmanu ca kad tad uzeti pa makar crko al cu ga imati.
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam svoj prvi reciver technics koji je sa danasnjeg stanovista groblje platio 1400KM. a danas za te pare kupis odlican reciver i jos komplet malih zvucnika, mada taj technics nije ni svirao toliko lose mada su me zvucnici vadili.
    Ja sam tako tjerao inat pa nabavljao neke komponente i duboko se razocarao (yamaha DSP-AX1) ali sa HK se nemozes razocarati jedino moras kupiti njihov dvd i cd jer se nista zivo neuklapa sa njima.
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    bagi vidjet ces kad upalis Denona koja je to ljepota od receivera, mene je od HK 355 odbio problem sa btb clipingom i samo 3 HDMI-a, posto su rijesili sa firmwareom btb problem, kome je dovoljno 3 HDMI-a HK je u samom vrhu pored Denona za izbor receivera.

    Zbog 4-tog HDMI inputa ide se na Denon 2309, a ko hoce jos i Burr-Brown DAC konvertere ide na 2809 model.
     
  17. bagi

    bagi Novi član

    Samo jedan mali update :)
    Evo Denon 1909 je usao u kucu napokon veceras :). Nadam se da cu sutra u toku dana uspjeti da nastimam sve ili makar nesto za pocetak.

    P.S
    Samo u manuelu ima 2 Kg :) valja to sve procitati, potrajace :)
    Javim se kad sve ovo skontam sa impresijama.


    Update u trenutcima razmisljanja:

    Horror brate, horror :) Ma posla oko ovog denona ima pravo puno. Vidim raja se zale kao najgore je zvucnike kalibrirati, kad ono taj dio mozes da uradis za 30 min, al ostalo ........jako komplikovano, barem meni :).
    Sada sam u fazi da skontam kako radi upscaler i ostale video opcije, i patim se da ga dodjelim odredjenim ulazima ko majmun :). Al duga je noc valjda ce se nesto pametno izroditi :)
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Javi se za 7 dana kad sve komande pohvatas :D Denon je to :D
     
  19. Bearboy

    Bearboy Novi član

    Sony intros STR-DG520. Ima li neko iskustva sa ovim receiverom?
     
  20. Nani

    Nani Komšija

    Prvi u entry level-u sony 2008 serije, pored dg720, dg820 i dg920 modela.

    Za razliku od drugih modela taj konkrento model ne podrzava HD zvucne algoritme (HD DTS Master Audio, Dolby TrueHD) kao ni HD 7.1 LPCM za PS3.
    U skladu sa gore navedenim, dg520 nema ni 7.1 analogne izlaze, vec samo 5.1(sto je i logicno u nedostatku HD algoritama)
    To je receiver sa 2 hdmi inputa u stanju da prihvati i proslijedi do tv-a 24p signal.
    Od 2008 dg serije samo dg920 ima GUI, ostali receiveri se konfigurisu preko prednjeg zaslona.

    Dakle radi se o receiver-u sa najosnovnijim in/out mogucnostima koji je dobar za gledanje DVD/Divx filmova.
    Zvuk je solidan kao i kod ostalih modela iz dg serije.