BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Guglaj zašto se ADSL zove ADSL...
     
  2. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Znam skraćenicu bez da google-am, al to mi ništa ne znači. Ne kažem da treba biti 10Mbita ali što ne 2,3? O tome ti pričam...
     
  3. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Ne može 2, 3 jer tehnologija to ne dozvoljava. Može 3 Mbit/s (teoretski) s Annex M modulacijom ali u praksi ni blizu.
     
  4. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ok, hvala na pojašnjenju. 'Nači ovaj netFlat 100 je bullshit? :D
     
  5. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    netFlat 100 ide preko VDSL-a ali je svakako bullshit (što cijenom, što uploadom). :-D
     
  6. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Aham :D Ma zeznuta nam je situacija u TZ, nema dovoljno konkurencije... Ja sam od '06. na adsl-u i generalno više sam zadovoljan neg nezadovoljan, al et fali neka drugačija ponuda, s normalnim cjenovnikom. Kod TxTv-a 45 km 16/2 paket, glupo nekako i nesrazmjerno.
     
  7. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Kod mene je BIHnet otkako znam za sebe (još od starog dobrog dial-upa i deračine neviđene drugdje na dunjaluku), neko sam vrijeme isprobavao TXTV na drugoj lokaciji al pošto je usluga bila mrtvo sranje nisam ih uvodio u kući niti to planiram napravit u skorije vrijeme. Kod ovih mi je nehljeba barem stabilna veza.
     
  8. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ma znam, i ja sam bio dial-up, pa ISDN i onda ADSL i baš zbog te stabilnosti sam i ostao. Druga stvar je to što si spomenuo, nepouzdane su mi te firme neke tj TA neka, ne znam ko drugi i postoji u Tuzli pored kablovske.
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Gledam telemachovu listu kako su lijepo poredali kanale
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Ovi su naši prekucali i Google za Prvi April :)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hitno otvoriti tržište, da je ova država imalo pametna pa da naplaćuje korištenje infrastrukture kao u HR i otvori tržišnu utrku. Došli bi nam mnogi operateri i bilo bi dslam-ova na svakom ćošku.
    Ne vidim problem sa time, kad može elektroprenos može biti i telekomprenos.

    Ja i dalje nemam ni pola deklarisane brzine, i po pravilu bih ih mogao tužiti, ili bar što telekom ne uvede sistem, koliko dobiš, toliko platiš.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    oni su se tu dobro ogradili tako sto su u specifikacijama paketa naveli npr. za NetFlat 10

    do 10 Mbps/512 kbps

    Pola brzine koju ti imas je DO 10Mbps. I da imas 1Mbps, opet ne bi imao osnova da ih tuzis (mogao biih tuziti tek kad ti isporuce 0Mbps tj. kad ti net ne radi ili kad predje 10Mbps, jer tek tad ta brzina ne ispunjava gore navedenu specifikaciju DO), jer su tamo u uslovima koristenja naveli nesto da ce ti se isporuciti onoliko brzine koliko dozvoljava infrastruktura. I ti si takav ugovor svjesno potpisao. Jedino sto je u svemu tome sporan pojam ugovora, koji bi trebao biti DOGOVOR dvije strane oko neke stvari, a jebeni stranacki monopolski telecom nas je doveo u sitaciju da se ti s njima ne mozes dogovarati. Mozes prihvatiti ono sto ti se nudi ili se nabit nogom u dupe i ici na drugo mjesto. Evo npr. DualBa odnosno ZipZap iz Zenice, nudi tri paketa od 4Mbps, 6Mbps i 8Mbps/768kbps (ovaj kosta 30,5KM). Ja sam se s njima dogovorio i imam 14/2 Mbps za 40KM (jer kod telecoma 15/1Mbps kosta nesto malo preko 40KM).
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako "nas" kupi švabo i otvori tržište po HR modelu, mogu ti garantovat da nećeš dobiti bolju uslugu.

    Što se tiče "do" klauzule, ona je standardna za "rezidencijalne" klase usluga svih operatera u svijetu.
    U 99% slučajeva problem ne dostizanja "do" brzine je: loša ili oštećena ( obično zračna) telefonska linija i velika udaljenost od centrale.
    Kod Taleta je problem udaljenost i jedino riješenje prijava kvara na 1444.


    Opcija "dogovaranja" mi nije baš najjasnija, misliš na spuštanje cijene na zahtjev ili na podešavanje brzine paketa na zahtjev?
     
  14. Piroman

    Piroman Komšija

    U Sarajevu će propasti ako ne budu ponudili bolje ili barem slično konkurenciji jer je ovdje stvarno ima! :smt002
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    A cekaj, zar oni tamo vec nisu propali davno? Imas Telemach, Logosoft i jos sigurno minimalno 5 drugih ISP-ova kojima ne znam ni imena, i sve do jednog je povoljniji od BHtelecoma...
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Prijava kvara, sa odgovorom da nema tehničkih mogućnosti. A ne bih se složio da je u hr loše, pa ljudi imaju optiku u kućama, tačnije prijatelj u prigradskom naselju Osijeka, mi nemamo optiku još ni u zgradama.
     
  17. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Kod mene ništa nije problem al' dobijam odbijenice. :-D

    Ovo za privatizaciju se slažem, stanje bi ostalo identično ovom, možda bi tu i tamo bilo više šminke al' generalno se varaju oni koji očekuju čuda. Nisu se dogodila u HR pa ne bi ni u BiH. Na kraju krajeva, nema li Deutsche Telekom skoro 40% dionica u Eronetu, a Eronet krvopija teška?
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ja ne dobih odgovor na pitanje...

    Optika postoji i kod nas, samo u gusto naseljenim mjestima. Optika pored brzine drastično, za 80% smanjuje šanse za kvarove, tako da će gdje god bude realno izvodivo ići optika.

    Za Aladina nemam šta reć osim da mu BHT ne želi uzeti pare :mrgreen: podnesi ponovo zahtjev pa ćemo vidjeti šta će biti ovaj put
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma i u HR je telekom karina što se tiče paketa em skupi a brzina nije čemu. I ostali provajderi uglavnom nude nekih 10-15mbps za nekih 40-50KM dok je to kod HS i Telemacha puno povoljnije. Slabo u HR ima kablovskog neta.

    Ovo je nekih 45KM samo net znači (preko wirelessa).
    [​IMG]
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kažem ja jedno je postaviti optiku u prigradskom naselju u Osijeku, a nešto sasvim drugo optiku postavljat po Istri.

    Nemojte me pogrešno shvatiti, i ja bi volio da svi imamo optičko vlakno u kućama/stanovima ali ta varijanta košta 400-500M km za područje FBiH.
    Realno je očekivati FTTX tehnologiju do izvoda pa odalte vdsl2 za manja mjesta.